
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2814/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади керівника/генерального директора/обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецького обласного медичного діагностичного центру", Чернівецької обласної ради, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 , про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в суд з позовом до Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецького обласного медичного діагностичного центру", Чернівецької обласної ради, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 , в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Конкурсної комісії Чернівецької обласної ради з проведення конкурсу на зайняття посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства “Чернівецький обласний медичний діагностичний центр”, оформлене Протоколом №5 від 02 липня 2020 року, яким визнано переможцем конкурсу ОСОБА_2 та рекомендовано сесії Чернівецької обласної ради призначити її на посаду генерального директора обласного комунального некомерційного підприємства “Чернівецький обласний медичний діагностичний центр”;
- зобов`язати Чернівецьку обласну раду оголосити новий конкурс на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства “Чернівецький обласний медичний діагностичний центр”.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що спірне рішення Конкурсної комісії Чернівецької обласної ради з проведення конкурсу на зайняття посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства “Чернівецький обласний медичний діагностичний центр”, оформлене Протоколом №5 від 02 липня 2020 року є протиправним та підлягає скасуванню, з огляду на наступне.
На думку позивача, посадовими особами відповідача визначено переможцем конкурсу ОСОБА_2 на зайняття посади керівника обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецький обласний медичний діагностичний центр", яка не відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я. Зокрема, ОСОБА_2 не відповідає кваліфікаційній вимозі щодо наявності стажу роботи на керівних посадах не менше 7 років, посилаючись при цьому на вимоги законодавчих актів, що регулюють спірні правовідносини.
Окрім того, позивачем наголошувалось те, що відповідачем визнано переможцем конкурсу та призначено на посаду особу, у відношенні якої існує судове рішення (яке набрало законної сили), про притягнення до відповідальності за корупційне правопорушення. Що у свою чергу унеможливлює участь в конкурсі і зайняття посади останньою, оскільки це суперечить вимогам законодавства.
2. Представники відповідачів Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецького обласного медичного діагностичного центру" та Чернівецької обласної ради правом на подання відзиву, що передбачено ст. 162 КАС України не скористались.
3. Представник третьої особи подав до суду письмові пояснення, в обґрунтуваннях яких заперечив щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
З приводу тверджень позивача щодо невідповідності єдиним кваліфікаційним вимогам для зайняття посади генерального директора зазначив те, що після розгляду поданих ОСОБА_2 документів, встановлена відповідність останньої вимогам до претендентів на посаду та прийнято рішення допустити її до участі в конкурсі. Так, у громадянки ОСОБА_2 в загальному наявний більше ніж 10- річний стаж роботи на керівних посадах. Зокрема, позивач при формуванні своїх аргументів не взяв до уваги довідку ТОВ "ЦСМ", згідно якої підтверджується перебування останньої на керівних посадах в період з 10.09.2007 року по 03.09.2010 року та з 02.06.2015 року по 14.12.2018 року. Також, дана довідка разом з іншими документами подавалась на розгляд Комісії для підтвердження стажу роботи на керівних посадах.
Отже, третя особа вважає необґрунтованими та безпідставними доводи позивача щодо невідповідності єдиним кваліфікаційним вимогам в частині відсутності стажу роботи на керівних посадах не менше 7 років.
Окрім того, в наведених поясненнях третьою особою звертається увага на те, що на момент подання заяви та документів як претендента на участь у конкурсі на зайняття посади генерального директора ОКНП "Чернівецький обласний медичний діагностичний центр" ОСОБА_2 вважається такою, що не піддавалась стягненню за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-7 КУпАП, оскільки стягнення погашається автоматично після закінчення річного строку у відповідності до вимог ст.39 КУпАП, а тому остання правомірно допущена комісією до участі у Конкурсі.
4. Представником позивача подано відповідь на пояснення третьої особи, в якій переважно наведено аргументи, які стосуються юрисдикції спору, та обставин справи, які викладені в адміністративному позові.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ В САПРВІ.
1. Ухвалою суду відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного провадження.
2. 22.12.2020 року ухвалою суду відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову шляхом зупинення дії індивідуального акта.
3. Ухвалами суду неодноразово судом витребовувались додаткові докази по справі.
4. 22.01.2021 року усною ухвалою суду відмовлено в задоволенні клопотання представника третьої особи, про перехід розгляду даної справи за правилами загального провадження.
5. 26.02.2021 року ухвалою суду відмовлено в задоволенні клопотання представника третьої особи ОСОБА_2 , про закриття провадження в справі.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
1. 09.03.2021 року представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити з підстав наведених в адміністративному позові. В судовому засіданні подано заяву, в якій просили суд розглянути справу в порядку письмового провадження.
2. Представник відповідача (Чернівецької обласної ради) в судовому засіданні свою позицію щодо позовних вимог не висловив, залишивши вказане на розсуд суду, подавши при цьому заяву про розгляд справу в порядку письмового провадження.
3. Представник відповідача (Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецького обласного медичного діагностичного центру"), в судове засідання не з`явився, причин неявки суду не повідомив, хоча належним чином повідомлений про час місце та дату проведення судового засідання.
4. Представник третьої особи в судовому засіданні подав до суду заяву, в якій просив суд розглянути справу в порядку письмового провадження, проти задоволення позову заперечував з підстав наведених у письмових поясненнях.
5. Враховуючи приписи статті 194, 205 КАС України, та подання учасниками справи заяв про розгляд справи у порядку письмового провадження, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами в порядку письмового провадження.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.
1. 21 лютого 2020 року Головою Чернівецької обласної ради винесено розпорядження №145 “Про оголошення конкурсу та початок формування конкурсної комісії на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства “Чернівецький обласний медичний діагностичний центр”. (а.с.9)
2. 12 березня 2020 року Головою Чернівецької обласної ради винесено розпорядження № 192 “Про утворення конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади генерального директора обласного комунального некомерційного підприємства Чернівецький обласний медичний діагностичний - центр”.
Даним розпорядженням створено конкурсну комісію з проведення конкурсу на зайняття посади генерального директора обласного комунального некомерційного підприємства “Чернівецький обласний медичний діагностичний центр” у складі: голова комісії ОСОБА_3 (начальник управління з питань забезпечення повноважень щодо управління об`єктами спільної власності виконавчого апарату Чернівецької обласної ради), секретар комісії ОСОБА_4 (начальник відділу орендних відносин і організації розрахунків Управління з питань забезпечення повноважень щодо управління об`єктами спільної власності виконавчого апарату обласної ради), члени комісії: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 .
Пунктом 2 даного розпорядження конкурсну комісію зобов`язано у своїй діяльності керуватися Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 року № 1094 “Про затвердження Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров`я”.(а.с.11-12)
3. Згідно протоколу засідання конкурсної комісії з проведення конкурсу на заміщення посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецький обласний медичний діагностичний центр" № 1 від 13 березня 2020 року вбачається, що за результатами засідання конкурсної комісії прийнято рішення, яким вирішено оприлюднити оголошення про проведення конкурсу на заміщення посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства “Чернівецький обласний медичний, діагностичний центр” та затверджений текст даного оголошення.
В зазначеному оголошенні в розділі "Вимоги до претендента" зазначено наступне:
- повна вища освіта II рівня за ступенем магістра спеціальності галузі знань "Управління та адміністрування" або "Публічне управління та адміністрування" або "Право", або "Соціальні або поведінкові науки", або "Гуманітарні науки" або "Охорона здоров`я" за спеціалізацією "Організація і управління охороною здоров`я".
- вільне володіння державною мовою, достатній рівень знань законодавства Конституції України, закони, постанови, укази, розпорядження рішення та інші нормативно-правові акти органів державної влади і місцевого самоврядування, які регулюють порядок діяльності закладу охорони здоров`я;
- здатність за своїми діловими та моральними якостями, освітнім і професійним рівнем виконувати відповідні обов`язки;
- високі моральні, ділові, професійні якості та організаторські здібності;
- відповідність єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.
Також передбачено, що претенденти подають особисто або надсилають поштою наступні документи:
1) копію паспорта громадянина України;
2) письмову заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів для зайняття посади за формою згідно з додатком 1;
3) резюме у довільній формі;
4) автобіографію;
5) копію (копії) документа (документів) про освіту, науковий ступінь, вчене звання, кваліфікаційну категорію, підвищення кваліфікації, які підтверджують відповідність претендента кваліфікаційним вимогам до керівника закладу охорони здоров`я, а також копію трудової книжки або інших документів, що підтверджують досвід роботи;
6) згоду на обробку персональних даних згідно з додатком 2;
7) конкурсну пропозицію обсягом не більше 15 сторінок друкованого тексту в паперовій та електронній формі;
8) довідку МВС про відсутність судимості;
9) медичні довідки про стан здоров`я, щодо перебування особи на обліку у психоневрологічному та наркологічному закладі охорони здоров`я за формами, затвердженими МОЗ;
10) попередження стосовно встановлених Законом України "Про запобігання корупції" вимог та обмежень, підписане претендентом на посаду, за формою згідно з додатком 3;
11) заяву про відсутність у діях особи конфлікту інтересів згідно із додатком 4;
12) підтвердження подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік (відповідно до абзацу першого частини третьої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції").
Неподання всіх вищенаведених документів тягне за собою рішення конкурсної комісії про недопущення до участі у конкурсі.
Документи, крім заяви про участь у конкурсі, подаються в запечатаному вигляді.
Особа, яка виявила бажання взяти участь у конкурсі, може подавати додаткові документи стосовно досвіду роботи, професійної компетентності і репутації (характеристики, рекомендації, наукові публікації та інші).
Відповідальність за достовірність поданих документів несе претендент. (а.с.13-18)
4. В той же день (13 березня 2020 р.) конкурсна комісія оприлюднила оголошення про проведення конкурсу на офіційному статі Чернівецької обласної Ради, в якому серед обов`язкових вимог до претендента на посаду зазначено “відповідність єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я”.(а.с.19-21)
5. Відповідно до Протоколу №2 від 09 квітня 2020 року засідання конкурсної комісії з проведення конкурсу на заміщення посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецький обласний медичний діагностичний центр" вбачається, що комісією розглянуто заяви та документи претендентів ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_9 (в тому числі документи на підтвердження відповідності претендента кваліфікаційним вимогам) та вирішено допустити всіх претендентів до участі в конкурсі.(а.с.22-32)
6. Згідно Протоколу №5 від 02 липня 2020 року засідання конкурсної комісії з проведення конкурсу на заміщення посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецький обласний медичний діагностичний центр" переможцем конкурсу на зайняття посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства Чернівецький обласний медичний діагностичний центр” визнано ОСОБА_2 та рекомендовано сесії Чернівецької обласної ради призначити її на посаду як таку, що обрана переможцем конкурсу, і укласти з нею контракт на 5 років. (а.с.29-32)
7. Згідно наказу від 08.12.2020 року Обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецького обласного медичного діагностичного центру", оголошено розпорядження Чернівецької обласної ради І.М. Мунтяна від 04.12.2020 року № 553 "Про призначення ОСОБА_2 виконуючою обов`язки генерального директора ОКНП "Чернівецький обласний медичний діагностичний центр". (а.с.49)
8. Відповідно до постанови апеляційного суду Хмельницької області від 05.09.2014 року № 686/9147/14-п, (яка набрала законної сили), ОСОБА_2 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-7 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 170 грн. (а.с.37-40)
9. Судом також дослідженні документи, які витребувані ухвалою суду у відповідача – зокрема: письмова заява ОСОБА_2 про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів для зайняття посади за формою; резюме у довільній формі; автобіографія ОСОБА_2 ; копія документів про освіту, науковий ступінь, вчене звання, кваліфікаційну категорію, підвищення кваліфікації; копія трудової копії ОСОБА_2 ; довідка Товариства з обмеженою відповідальністю "ЦСМ" від 10.02.2020 року № 47; згода на обробку персональних даних; конкурсна пропозиція в паперовій формі; довідка МВС про відсутність судимості; медична довідка про стан здоров`я, щодо перебування особи на обліку у психоневрологічному та наркологічному закладі охорони здоров`я за формами, затвердженими МОЗ; попередження стосовно встановлених Законом України "Про запобігання корупції" вимог та обмежень, підписане претендентом на посаду; заява про відсутність у діях особи конфлікту інтересів; підтвердження подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік. (а.с.67-69, 70, 71, 72, 83, 84-89, 90, 91-101, 102, 103, 104, 105,106-108, 109).
10. Відповідно до довідки Товариства з обмеженою відповідальністю "ЦСМ" від 10.02.2020 року № 47 - ОСОБА_2 з 10.09.2007 року по 03.09.2010 року та з 02.06.2015 року по 14.12.2018 року працювала заступником головного лікаря з медичних питань на громадських засадах в ТОВ "ЦСМ". (а.с.91)
11. Згідно наказу ТОВ "ЦСМ" № 2 від 10.09.2007 року - призначено заступником головного лікаря з медичним питань Свестун Наталію Володимирівну на громадських засадах. (а.с. 171)
12. Згідно наказу ТОВ "ЦСМ" № 37 від 03.09.2010 року - звільнено заступника головного лікаря з медичних питань ОСОБА_2 з 03.09.2010 року в зв`язку з поданою заявою за власним бажанням. (а.с.172)
13. Відповідно до наказу ТОВ "ЦСМ" № 149 від 02.06.2015 року - призначено з 02.06.2015 року заступником головного лікаря з медичних питань Свестун Наталію Володимирівну на громадських засадах. (а.с.173)
14. Згідно листа Управління державної реєстрації Кам`янець - Подільської міської ради від 02.02.2021 року № 01-11/45 встановлено, що відповідно до проведених реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні будь-які відомості про перебування ОСОБА_2 керівником та/або особою, яка мала право представляти ТОВ "ЦСМ" в період з 10.09.2007 року по даний час. Остання реєстраційна дія від 22.05.2015 року стосується внесення інформації про кінцевого бенефіціарного власника. (а.с.177)
15. Судом також дослідженні відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків ОСОБА_2 за період з 01.07.2010 року по 30.09.2010 року та з 01.04.2015 року по 31.12.2018 року, що власне вказує на предмет перебування останньої в трудових відносинах.
16. Судом також досліджено наявні в матеріалах справи електронні докази, а саме відеозаписи засідань конкурсної комісії з проведення конкурсу на заміщення посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецький обласний медичний діагностичний конкурс", на якому власне досліджено відео в частині переліку наданих ОСОБА_2 документів для участі в конкурсі.
ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.
1. Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
2. Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року №1094 "Про затвердження Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров`я" затверджено Порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров`я, (далі - Порядок №1094).
Відповідно до пункту 1 Порядку №1094, цей Порядок визначає механізм проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров`я (далі - конкурс). Вимоги цього Порядку поширюються на відбір кандидатур на посади керівників державних та комунальних закладів охорони здоров`я (далі - заклад), крім закладів охорони здоров`я МВС, військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, утворених відповідно до законів.
Пунктом 3 Порядку №1094 передбачено, що конкурс проводиться з дотриманням принципів: 1) забезпечення рівного доступу; 2) політичної неупередженості; 3) законності; 4) довіри суспільства; 5) недискримінації; 6) прозорості; 7) доброчесності; 8) ефективного і справедливого процесу відбору.
Пунктами 4 та 5 Порядку №1094 встановлено, що підставою для проведення конкурсу є рішення органу управління, яке приймається протягом трьох робочих днів з моменту виникнення вакантної посади. Конкурс складається з таких етапів: прийняття рішення про проведення конкурсу; формування конкурсної комісії (у разі необхідності оновлення її складу); підготовка до проведення конкурсу (оприлюднення оголошення про проведення конкурсу, прийняття документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі, перевірка поданих документів на відповідність установленим вимогам); проведення конкурсу (заслуховування конкурсної пропозиції та проведення співбесіди з кандидатами (претендентами), визначення переможця конкурсу); оприлюднення результатів конкурсу.
Пунктом 24 Порядку №1094 визначено, що конкурсна комісія: оприлюднює оголошення про проведення конкурсу; встановлює вимоги до претендентів з урахуванням установлених законодавством вимог; встановлює вимоги до конкурсних пропозицій; оприлюднює результати засідань конкурсної комісії та результати конкурсу; перевіряє документи, подані претендентами щодо відповідності установленим вимогам; приймає рішення про допуск претендентів до конкурсу або відхилення їх кандидатур; забезпечує відкритість конкурсу відповідно до вимог цього Порядку; оцінює професійний досвід, знання, якості та конкурсні пропозиції учасників конкурсу; відбирає шляхом голосування з числа учасників одну кандидатуру на посаду керівника закладу, оформлює відповідне рішення конкурсної комісії та вносить подання керівникові органу управління, який призначає такого кандидата на посаду керівника закладу; здійснює інші повноваження, передбачені цим Порядком.
Згідно з пунктом 27 Порядку №1094 комісія не пізніше ніж протягом трьох днів після формування її складу оприлюднює на офіційному веб-сайті органу управління оголошення про проведення конкурсу. В оголошенні зазначаються такі відомості: правові підстави проведення конкурсу; найменування, юридичне та фактичне місцезнаходження закладу, основні напрями його діяльності з додержанням вимог законодавства про інформацію з обмеженим доступом, статут, структура закладу, а також кошторисні призначення для фінансового забезпечення діяльності закладу; дата початку, кінцевий строк і адреса приймання документів для участі у конкурсі; номер телефону та адреса електронної пошти для довідок; перелік документів, що подаються претендентом для участі в конкурсі; вимоги до претендента та конкурсної пропозиції; умови оплати праці керівника закладу із зазначенням істотних умов контракту; дата і місце проведення конкурсу.
Згідно з приписами пункту 28 Порядку №1094 документи, крім заяви про участь у конкурсі, подаються в запечатаному вигляді. Особа, яка виявила бажання взяти участь у конкурсі, може подавати додаткові документи стосовно досвіду роботи, професійної компетентності і репутації (характеристики, рекомендації, наукові публікації та інші). Відповідальність за достовірність поданих документів несе претендент.
Пунктом 31 вказаного Порядку №1094 визначено, що за рішенням конкурсної комісії претендент не допускається до участі в конкурсі у разі: неподання ним необхідних документів; його невідповідності встановленим комісією вимогам до претендентів та конкурсних пропозицій; наявності у претендента незнятої або непогашеної в установленому законом порядку судимості, заборони займати відповідні посади або провадити певні види діяльності; наявності судового рішення, яке набрало законної сили, за яким претендент визнаний винним у вчиненні корупційного правопорушення або правопорушення, пов`язаного з корупцією. Претенденти, допущені до участі в конкурсі, є його учасниками. Про прийняте конкурсною комісією рішення претенденти та учасники повідомляються секретарем конкурсної комісії протягом трьох робочих днів з дня проведення засідання з розгляду документів.
Відповідно до пункту 34 Порядку №1094 конкурсна комісія заслуховує на засіданні конкурсну пропозицію учасника конкурсу, проводить з ним співбесіду та враховує відповідність учасника конкурсу та його конкурсної пропозиції встановленим вимогам.
Отже, керівником закладу охорони здоров`я незалежно від форми власності може бути призначено лише особу, яка відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я. При цьому, керівники державних та комунальних закладів охорони здоров`я призначаються на посаду уповноваженим виконавчим органом управління власника закладу охорони здоров`я на конкурсній основі.
Для проведення конкурсу рішенням органу управління утворюється конкурсна комісія, яка, зокрема, встановлює вимоги до претендентів з урахуванням установлених законодавством вимог, які зазначаються в оголошенні про проведення конкурсу, приймає рішення про допуск претендентів до конкурсу або відхилення їх кандидатур. При цьому, претендент не допускається до участі в конкурсі та не може бути його учасником, у разі його невідповідності встановленим комісією (законодавством) вимогам до претендентів та конкурсних пропозицій.
3. Звертаючись до суду аргументи позивача зводились фактично до того, що посадовими особами відповідача обираючи переможцем конкурсу ОСОБА_2 не враховано невідповідність кваліфікаційним вимогам останньої, щодо наявності необхідного стажу роботи на керівних посадах не менше 7 років, та наявність судового рішення (яке набрало законної сили), про притягнення до відповідальності за корупційне правопорушення ОСОБА_2 .
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, на виконання вимог Порядку, конкурсною комісією на своєму засіданні прийнято рішення, про оголошення конкурсу на зайняття посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецький обласний медичний діагностичний центр" та затверджено зміст оголошення про проведення вказаного вище конкурсу.
Відповідно до зазначеного вище оголошення на офіційному веб-сайті Чернівецької обласної ради до претендентів встановлено ряд вимог, серед яких відповідність єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.
В ліцензійних умовах провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України 02 лютого 2011 року № 49 (зі змінами, у редакції наказу Міністерства охорони здоров`я України від 30 листопада 2012 року № 981), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2012 року №2131/22443 в розділі II “Організаційні вимоги” (п.2.7.г) зазначено, що заклад охорони здоров`я повинен призначити на посаду керівника закладу охорони здоров`я особу, яка відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам.
Єдині кваліфікаційні вимоги для керівників закладів охорони здоров`я (головних лікарів, директорів) затверджені наказом Міністерства охорони здоров`я України від 29 березня 2002 року № 117 “Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78. Охорона здоров`я” (зі змінами), який погоджений з Міністерством праці та соціальної політики України.
До розділу “Керівники” Випуску 78 включені: керівники лікувально-профілактичних закладів; керівники основних підрозділів охорони здоров`я; керівники виробничих підрозділів у побутовому обслуговуванні, діяльність яких відбувається у сфері надання медичної допомоги.
До керівників лікувально-профілактичних закладів належать:
- генеральний директор (директор, головний лікар) лікувально-профілактичного закладу;
- головний лікар обласної, центральної міської, міської, центральної районної та районної лікарень;
- начальник (завідувач) лікувально-профілактичного закладу;
- головний державний санітарний лікар.
Положеннями частини 7 статті 16 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров`я” визначено, що керівником закладу охорони здоров`я незалежно від форми власності може бути призначено лише особу, яка відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я. При цьому керівники державних та комунальних закладів охорони здоров`я призначаються на посаду уповноваженим виконавчим органом управління власника закладу охорони здоров`я на конкурсній основі.
Вищезазначені вимоги є обов`язковими кваліфікаційними вимогами до Генерального директора (директора)/начальника (завідувача) закладу охорони здоров`я, до категорії яких відноситься і посада керівника (генерального директора) ОКНП «Чернівецький обласний медичний діагностичний центр».
Таким чином, якщо особа бажає обійняти посаду керівника закладу охорони здоров`я, вона повинна відповідати вищезазначеним вимогам незалежно від форми власності та юридичного статусу закладу.
Отже, в ліцензійних умовах провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України 02 лютого 2011 року № 49 (зі змінами, у редакції наказу Міністерства охорони здоров`я України від 30 листопада 2012 року № 981), в розділі II “Організаційні вимоги” (п.2.7.г) зазначено про необхідність призначати на посаду керівника закладу охорони здоров`я особу, яка відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам.
Як зазначалось вище, єдині кваліфікаційні вимоги встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я (Міністерство охорони здоров`я України відповідно до Положення про Міністерство охорони здоров`я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №267), шляхом впровадження в дію Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78. "Охорона здоров`я".
У підрозділі "Кваліфікаційні вимоги" розділу 1 Генеральний директор (директор)/начальник (завідувач) закладу охорони здоров`я) Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78. "Охорона здоров`я", затвердженого та впровадженого в дію Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 29 березня 2002 року №117 та погодженого Міністерством праці та соціальної політики України (в редакції чинній з 13 грудня 2018 року), зазначено про такі кваліфікаційні вимоги:
- до 1 січня 2022 року - вища освіта II рівня за ступенем магістра спеціальності галузі знань "Управління та адміністрування" або "Публічне управління та адміністрування", або "Право", або "Соціальні та поведінкові науки", або "Гуманітарні науки", або "Охорона здоров`я" та спеціалізацією "Організація і управління охороною здоров`я";
- стаж роботи на керівних посадах: для закладів національного рівня - не менше 10 років, обласного рівня - 7 років, районного рівня - 5 років.
Слід зазначити, що накази Міністерства охорони здоров`я України, видані в межах повноважень, передбачених законом, є обов`язковими до виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими держадміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та громадянами (абзац 4 пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров`я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. №267).
Отже, керівником закладу охорони здоров`я незалежно від форми власності може бути призначено лише особу, яка відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, при цьому керівники державних та комунальних закладів охорони здоров`я призначаються на посаду уповноваженим виконавчим органом управління власника закладу охорони здоров`я на конкурсній основі.
Для проведення конкурсу рішенням органу управління утворюється конкурсна комісія, яка, зокрема, встановлює вимоги до претендентів з урахуванням установлених законодавством вимог, які зазначаються в оголошенні про проведення конкурсу, приймає рішення про допуск претендентів до конкурсу або відхилення їх кандидатур. При цьому, претендент не допускається до участі в конкурсі та не стає його учасником у разі його невідповідності встановленим комісією вимогам до претендентів та конкурсних пропозицій.
Відтак, суд дійшов висновку, що приймаючи рішення в частині затвердження змісту оголошення про проведення конкурсу на зайняття посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецький обласний медичний діагностичний центр" відповідач визначив обов`язковою вимогу щодо відповідності претендентів єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, в тому числі вимоги про наявність стажу роботи на керівних посадах для закладів обласного рівня - не менше 7 років (згідно положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78. "Охорона здоров`я" затвердженого та впровадженогов дію наказом Міністерства охорони здоров`я України від 29.03.2002 № 117 та погодженого Міністерством праці та соціальної політики України).
Наведені вище висновки суду також узгоджуються з правою позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду викладеною в постанові від 10 лютого 2021 року справа № 260/1130/19, в подібних правовідносинах, що в силу вимог частини 5 статті 242 КАС України, суд застосовує до спірних правовідносин.
Так, судом встановлено, що перелік необхідних документів, які повинні були надати претенденти, було вказано в оголошенні про проведенні конкурсу а заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецький обласний медичний діагностичний центр", зокрема:
1) копію паспорта громадянина України;
2) письмову заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів для зайняття посади за формою згідно з додатком 1;
3) резюме у довільній формі;
4) автобіографію;
5) копію (копії) документа (документів) про освіту, науковий ступінь, вчене звання, кваліфікаційну категорію, підвищення кваліфікації, які підтверджують відповідність претендента кваліфікаційним вимогам до керівника закладу охорони здоров`я, а також копію трудової книжки або інших документів, що підтверджують досвід роботи;
6) згоду на обробку персональних даних згідно з додатком 2;
7) конкурсну пропозицію обсягом не більше 15 сторінок друкованого тексту в паперовій та електронній формі;
8) довідку МВС про відсутність судимості;
9) медичні довідки про стан здоров`я, щодо перебування особи на обліку у психоневрологічному та наркологічному закладі охорони здоров`я за формами, затвердженими МОЗ;
10) попередження стосовно встановлених Законом України "Про запобігання корупції" вимог та обмежень, підписане претендентом на посаду, за формою згідно з додатком 3;
11) заяву про відсутність у діях особи конфлікту інтересів згідно із додатком 4;
12) підтвердження подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік (відповідно до абзацу першого частини третьої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції").
Неподання будь-яких із наведеного переліку документів, тягне за собою рішення конкурсної комісії про недопущення до участі у конкурсі.
Документи, крім заяви про участь у конкурсі, подаються в запечатаному вигляді.
Особа, яка виявила бажання взяти участь у конкурсі, може подавати додаткові документи стосовно досвіду роботи, професійної компетентності і репутації (характеристики, рекомендації, наукові публікації та інші).
Відповідальність за достовірність поданих документів несе претендент.
Відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Згідно з статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Приписами пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Отже, єдиною підставою для визначення трудового стажу є трудова книжка.
Однак, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що у трудовій книжці ОСОБА_2 відсутні записи, які б підтверджували її стаж роботи на керівних посадах не менше 7 років. Зазначене свідчить про те, що така особа не відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам.
4. Разом з тим, представник ОСОБА_2 під час розгляду справи, обґрунтовуючи наявність в останньої необхідного стажу роботи на керівних посадах, посилався на довідку ТОВ "ЦСМ" від 10 лютого 2020 року. При цьому, представник також наголошував на тому, що довідка надавалась членам Конкурсної комісії, разом з іншими документами. Крім того, до суду надані накази ТОВ "ЦСМ" про призначення ОСОБА_2 на посаду заступника керівника у зазначений період на громадських засадах.
Оцінюючи наведені аргументи, суд зазначає таке.
Зі змісту зазначеної вище довідки встановлено, що ОСОБА_2 працювала з 10 вересня 2007 року по 03 вересня 2010 року та з 02 червня 2015 року по 14 грудня 2018 року на посаді заступника головного лікаря з медичних питань на громадських засадах в ТОВ "ЦСМ".
Суд наголошує на тому, що відповідно до вимог статті 21 КЗпП України працевлаштування це укладання трудового договору, за яким працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умовами праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Відповідно до приписів статті 253 КЗпП України особи, які працюють за трудовим договором (контрактом) на підприємстві, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання або у фізичної особи, підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.
Отже проаналізувавши наведені вище норми права, слід дійти висновку, що відсутність обов`язку працедавця виплачувати працівникові визначену заробітну плату, тобто "на громадських засадах", свідчить про відсутність трудових відносин як таких, так як виплата заробітної плати є обов`язковою умовою будь - яких трудових відносин.
Суд звертає увагу на те, що зазначені вище довідка та накази не були предметом дослідження конкурсної комісії, як і не були подані ОСОБА_2 у визначені в оголошенні строки, що підтверджується відеозаписом засідання конкурсної комісії від 09.04.2020 року.
Зокрема, із відеозаписів, що наявні у справі, судом встановлено, що ОСОБА_2 крім заяви про участь у конкурсі, було подано документи, які були в запечатаному вигляді.
Із відеозапису слідує, що члени комісії, зокрема голова комісії, ретельно та детально досліджують пакет документів ОСОБА_2 озвучуючи для всіх присутніх кожний з документів, що був поданий претендентом у визначений конкурсною комісією строк, а саме: письмова заява про участь в конкурсі; конкурсна пропозиція в паперовій та електронній формі; копія паспорта громадянина України; резюме в довільній формі; автобіографія; диплом про освіту; довідка про відсутність судимості; медичні довідки про стан здоров`я; попередження встановлене Законом "Про запобігання корупції"; заява про відсутність конфлікту інтересів; підтвердження подання декларації за минулий рік; копія трудової книжки.
Однак, будь-яких інших документів, які б підтверджували стаж роботи на керівних посадах не менше 7 років, в тому числі і довідка ЦСМ - не оголошувалось та не досліджувалось.
Отже, суд звертає увагу на те, що зазначені вище довідка та накази не були предметом дослідження конкурсної комісії, як і не були подані ОСОБА_2 у визначені в оголошенні строки, що підтверджується відеозаписом засідання конкурсної комісії від 09.04.2020 року.
Як зазначалось вище, відповідач визначив обов`язковою вимогу щодо відповідності претендентів єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, в тому числі вимоги про наявність стажу роботи на керівних посадах для закладів обласного рівня - не менше 7 років.
Проте, пакет документів поданий ОСОБА_2 який був досліджений та оголошений конкурсною комісією не підтверджує її стаж роботи на керівних посадах не менше 7 років.
Таким чином, суд дійшов висновку, що приймаючи рішення, в частині допуску претендента ОСОБА_2 до участі в конкурсі, та рішення, оформлене Протоколом № 5 в частині визнання ОСОБА_2 переможцем у конкурсі на зайняття посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецький обласний медичний діагностичний центр" – комісія всупереч положенням Порядку №1094 допустила до участі кандидата, який не відповідали єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.
При цьому суд зазначає, що відомості, які містяться в довідці на підтвердження наявності в ОСОБА_2 стажу та досвіду роботи на керівних посадах не менше 7 років є такими, що не відповідають встановленим судом обставинам справи.
5. Вирішуючи даний спір, суд вважає за необхідне звернути увагу і на те, що така «посада», як заступник головного лікаря (з будь-яких питань) на громадських засадах, відсутня в Національному класифікаторі України, Класифікаторі професій ДК 003:2010, зокрема в Розділ 1 Законодавці, вищі державні службовці, керівники, менеджери, (управителі). Вказаний розділ вміщує професії, що пов`язані (окрім іншого): з керівництвом об`єднаннями підприємств, підприємствами, установами, організаціями та їхніми підрозділами незалежно від форм власності та видів економічної діяльності. Цей розділ щодо кваліфікації, як ознаки класифікації, є змішаним порівняно з іншими розділами. Розділ охоплює широке коло професій, пов`язаних із здійсненням різноманітних функцій управління та керівництва, які в цілому суттєво відрізняються за своєю складністю та відповідальністю.
6. З метою повного та всебічного з`ясування всіх обставин справи, зокрема, підтвердження фактів наявності стажу та досвіду роботи на керівних посадах не менше 7 років у переможця конкурсу ОСОБА_2 , ухвалою суду від 25 січня 2021 року витребувано:
- у Головного управління державної податкової служби в Хмельницькій області відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених ОСОБА_2 доходів та утриманих з неї податків Товариством з обмеженою відповідальністю "ЦСМ" за період з 10.09.2007 року по 03.09.2010 року та з 02.06.2015 року по 14.12.2018 року.
- у Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області відомості про застраховану особу ОСОБА_2 щодо суми заробітку під час працевлаштування в Товаристві з обмеженою відповідальністю "ЦСМ" для нарахування пенсії, страхового стажу, сплати страхових внесків за період з 10.09.2007 року по 03.09.2010 року та з 02.06.2015 року по 14.12.2018 року.
- в Управлінні державної реєстрації Кам`янець - Подільської міської ради відомості з Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зокрема: чи була ОСОБА_2 керівником та/або особою, яка мала право представляти Товариство з обмеженою відповідальністю "ЦСМ" в період з 10.09.2007 року по 03.09.2010 року та з 02.06.2015 року по 14.12.2018 року.
Із витребуваних судом доказів встановлено факт відсутності відомостей про суми виплачених доходів та утриманих податків з ОСОБА_2 за період її перебування на посаді заступника головного лікаря з медичних питань ТОВ "ЦСМ", як і відсутні відомості про суми заробітку для нарахування пенсії, страхового стажу, сплати страхових внесків, тощо.
Разом з тим, в ході розгляду справи представником третьої особи наводились аргументи про те, що відсутність вказаних відомостей не може свідчити про відсутність загального стажу як такого, а свідчить лише про відсутність сплачених страхових внесків та відсутності страхового стажу за період роботи у вищевказаній організації, особливо зважаючи на те, що це була робота на громадських засадах і ОСОБА_2 в той період працювала за сумісництвом, де за неї сплачували ці страхові внески інші особи.
Однак, суд не погоджується із вказаними доводами та звертає увагу на те, що відповідно до пункту 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до ст. 7 "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Згідно наданих відомостей відділом реєстрації юридичних осіб та ФОП юридичного управління Кам`янець - Подільської міської ради вбачається, що ОСОБА_2 у відомостях Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань керівником чи підписантом ТОВ "ЦСМ" в період з дати державної реєстрації юридичних осіб по теперішній час не значиться.
Крім того, згідно інформації наданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області встановлено, що в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості щодо перебування у трудових відносинах ОСОБА_2 за період з 10.09.2007 року по 03.09.2010 року та 02.06.2015 року по 14.12.2018 року з Товариством з обмеженою відповідальністю "ЦСМ".
Отже, не можуть слугувати підтвердженням наявності стажу на керівних посадах відомості, що містяться у довідці ТОВ «ЦСМ`від 10.02.2020 року, оскільки період роботи на громадських засадах, без працевлаштування на керівній посаді не може створювати стаж роботи, необхідний для призначення керівником закладу охорони здоров`я обласного рівня.
Суд, одночасно звертає увагу на те, що з дослідження автобіографії ОСОБА_2 вбачається про відсутність 7-ми річного стажу роботи на керівних посадах, яку власне і склала (написала) ОСОБА_2 та подала до конкурсної комісії.
Таким чином, суд погоджується із доводами позивача, що конкурсна комісія не повно та не всебічно з`ясувала відповідність претендента єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я та враховуючи відсутність поданих у визначений строк документів на підтвердження зворотного, у відповідності до положень пункту 31 Порядку №1094, повинна була б прийняти рішення про не допуск до участі в конкурсі ОСОБА_2 , як таку, що не відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам.
Враховуючи те, що при проведенні конкурсу складовим етапом прийняття документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі, є перевірка поданих документів на відповідність установленим вимогам, а також те, що претендент не допускається до участі в конкурсі та не стає його учасником у разі його невідповідності встановленим комісією вимогам до претендентів та конкурсних пропозицій, з огляду на встановленні невідповідності кваліфікаційних вимогам до претендентів визначених в оголошенні про проведення конкурсу, суд погоджується з аргументами позивача з приводу невідповідності ОСОБА_2 єдиним кваліфікаційним вимогам.
7. Надаючи оцінку доводам позивача з приводу наявності рішення про притягнення до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення, яке набрало законної сили у відношенні ОСОБА_2 , суд зазначає наступне.
Згідно вимог пункту 31 Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров`я встановлено, що за рішенням конкурсної комісії претендент не допускається до участі в конкурсі у разі (окрім іншого): наявності судового рішення, яке набрало законної сили, за яким претендент визнаний винним у вчиненні корупційного правопорушення або правопорушення, пов`язаного з корупцією.
Як встановлено судом постановою апеляційного суду Хмельницької області від 05.09.2014 року № 686/9147/14-п, яка набрала законної сили, ОСОБА_2 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-7 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 170 грн.
При цьому, представник третьої особи заперечуючи проти позову неодноразово наголошував на тому, що відповідно до вимог статті 39 КУпАП особа, яка протягом року з дня закінчення виконання стягнення не вчинила нового адміністративного правопорушення, вважається такою, що не була піддана адміністративному стягненню.
Суд не може не погодитись із наведеними нормами, які законодавець заклав в Кодексі України про адміністративні правопорушення. Разом з тим, наведені норми КУпАП слід застосовувати у правовідносинах, які стосуються притягнення до відповідальності особи, тощо. В даному випадку, в спірних правовідносинах перевага належить спеціальним нормативно - правовим актам, зокрема - Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров`я, нормами якого імперативно встановлено, що за рішенням конкурсної комісії претендент не допускається до участі в конкурсі у разі (окрім іншого) і виключно за наявності судового рішення, яке набрало законної сили, за яким претендент визнаний винним у вчиненні корупційного правопорушення або правопорушення, пов`язаного з корупцією.
Тобто, визначальним в даному випадку є не та обставина, що особа - претендент на посаду була притягнута до адміністративної відповідальності та неї накладено стягнення, а сам факт наявності судового рішення, яке набрало законної сили та яким претендента визнано винним у корупційному діянні, що дослівно визначив законодавець. Отже, очевидним є те, що положення ст. 39 КУпАП у спірних правовідносинах застосуванню не підлягають, а тому суд відхиляє аргументи третьої особи в цій частині.
Наведені висновки суду безумовно свідчать про те, що конкурсна комісія не тільки протиправно допустила до участі у конкурсі ОСОБА_2 , а й визначила переможцем конкурсу. Тобто, статус переможця конкурсу на посаду керівника закладу охорони здоров`я здобула особа, яка на момент оголошення його переможцем не мала права займати вказану посаду. Отже, спірне рішення про визначення переможцем конкурсу суперечить закону, що є підставою для його скасування.
8. З приводу вимоги позивача, про зобов`язання Чернівецької обласної ради оголосити новий конкурс на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства “Чернівецький обласний медичний діагностичний центр”, суд зазначає наступне.
Як вже зазначалось вище, Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року №1094 затверджено Порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров`я (далі Порядок).
Відповідно до пункту 4 Порядку підставою для проведення конкурсу є рішення органу управління, яке приймається протягом трьох робочих днів з моменту виникнення вакантної посади..
Пунктом 20 частини 1 статті 43 Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (із змінами та доповненнями) визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються в установленому законом порядку питання щодо управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.
Звісно, спірні правовідносини не містять спору про призначення чи звільнення керівника, оскільки стосуються виключно проведення конкурсу, який по своїй суті не завершений, з урахуванням того, що позивач є особою, яка прийняла в ньому участь, і залишається такою особою.
Відповідно до частин 7 - 9 статті 16 Основ законодавства України про охорону здоров`я керівником закладу охорони здоров`я незалежно від форми власності може бути призначено лише особу, яка відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.
Призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу охорони здоров`я здійснюються відповідно до законодавства.
Керівники державних та комунальних закладів охорони здоров`я призначаються на посаду уповноваженим виконавчим органом управління власника закладу охорони здоров`я на конкурсній основі шляхом укладання з ними контракту на строк від трьох до п`яти років. Порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров`я та порядок укладання контракту з керівником державного, комунального закладу охорони здоров`я, а також типова форма такого контракту затверджуються Кабінетом Міністрів України.
З аналізу наведених норм слід дійти висновку, що питання призначення на посаду керівника комунального закладу охорони здоров`я є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування.
Визначенням законодавцем порядку проведення конкурсу органами місцевого самоврядування на заняття посад керівників закладів охорони здоров`я відповідного рівня має за мету, в першу чергу, дотримання публічного інтересу, а саме інтересу громади на належне управління такими закладами охорони здоров`я.
Наведений вище висновок узгоджується з правовою позицією Великої палати Верховного Суду викладеною у постанові від 05 червня 2019 року по справі № 817/1678/18.
Отже, відповідач Чернівецька обласна рада в обов`язковому порядку має враховувати не лише рішення Комісії, а й вимоги законодавства, і в призмі наведеного спору завершити процедуру вже розпочатого конкурсу, після чого прийняти рішення про призначення особи на керівну посаду, або ж визнати конкурс таким, що не відбувся, тощо і продовжити відповідні процедури, які стосуються наступного оголошення про конкурс.
З огляду на викладене, суд вважає, що в задоволенні позовної вимоги про зобов`язання відповідача оголосити новий конкурс слід відмовити.
9. Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України визначено, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною 3 статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Підсумовуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що даний адміністративний позов слід задовольнити частково з наведених вище підстав, оскільки відповідачами, а також і третьою особою не спростовано жодного аргументу позивача.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
1. Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
2. Враховуючи те, що позов задоволено частково, а Конкурсна комісія з проведення конкурсу на зайняття посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецького обласного медичного діагностичного центру" створена і діє від імені Чернівецької обласної ради - суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернівецької обласної ради та сплачений позивачем судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, з розрахунку (1681,60 грн : 2 = 840,80 грн).
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецького обласного медичного діагностичного центру", третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору без самостійних вимог ОСОБА_2 , про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Конкурсної комісії Чернівецької обласної ради з проведення конкурсу на зайняття посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецький обласний медичний діагностичний центр», оформлене Протоколом №5 від 02 липня 2020 року, яким визнано переможцем конкурсу ОСОБА_2 та рекомендовано сесії Чернівецької обласної ради призначити її на посаду генерального директора обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецький обласний медичний діагностичний центр».
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернівецької обласної ради на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 840,80 грн.
4. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Відповідач - Конкурсна комісія з проведення конкурсу на зайняття посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецький обласний медичний діагностичний центр" (вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010).
Відповідач - Чернівецька обласна рада (вул. Грушевського, 1, м.Чернівці, 58010, код ЄДРПОУ:25081241).
Третя особа - ОСОБА_2 місце реєстрації ( АДРЕСА_2 ), місце проживання ( АДРЕСА_3 ), код РНОКПП: НОМЕР_2 ).
Суддя О.В. Боднарюк