
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про призначення судового засідання
Справа № 500/1536/21
23 квітня 2021 року м.ТернопільСуддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., ознайомившись з матеріалами адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації , Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 через представника - адвоката Печінку Павла Володимировича звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, в якому просить:
визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 1390 грн;
зобов`язати Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації нарахувати і виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є учасником бойових дій та у відповідності до статті 12 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3551-XII), з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 за №3-р/2020, має право на отримання одноразової грошової допомоги до 5 травня в 2020 році в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком. Натомість йому здійснена виплата вказаної допомоги у розмірі 1390 грн. У зв`язку з виплатою допомоги у меншому розмірі, ніж визначено Законом №3551-XII, позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту Гусятинської районної державної адміністрації, який протиправно відмовив у перерахунку та проведенні цієї виплати. З виплатою щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі меншому, ніж встановлено Законом, позивач не погоджується, через що звернувся до суду для зобов`язання Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, яке, на переконання позивача, є правонаступником Управління праці та соціального захисту Гусятинської районної державної адміністрації, нарахувати і виплатити йому щорічну разову грошову допомогу в належному розмірі.
Ухвалою суду від 05 квітня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
12.04.2021 на адресу суду надійшли заперечення на позовну заяву від Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, у яких вказано, що перерахунок коштів ОСОБА_1 був здійснений через Управління праці та соціального захисту Гусятинської районної державної адміністрації.
Представник відповідача зазначає, що відповідно до розпорядження голови Чортківської районної державної адміністрації «Про утворення комісії з приймання - передачі документів та майна структурних підрозділів реорганізованих райдержадміністрацій» від 01.03.2021 №39/01-1, утворена комісія з приймання-передачі документів та майна структурних підрозділів реорганізованих районних державних адміністрацій забезпечує передачу майна на баланс структурних підрозділів Чортківської районної державної адміністрації або на відповідальне зберігання об`єднаним територіальним громадам укладених з райдержадміністрацією договорів. Щодо передачі документів, з яких випливають права, обов`язки чи інші зобов`язання, у розпорядженні мова не йдеться.
На переконання представника відповідача, Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації не є правонаступником Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації, а тому не є належним відповідачем у цій справі.
Ухвалою суду від 13.04.2021 залучено до участі в цій справі другого відповідача Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації з огляду на наявний у матеріалах справи лист Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації від 12.02.2021 №01-14/82 про виплату ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 1390 грн.
20.04.2021 від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, у якій вказано, що відповідно до розпорядження голови Гусятинської районної державної адміністрації №2/02-34 від 05.01.2021 «Про реорганізацію структурних підрозділів районної державної адміністрації», Чортківська районна державна адміністрація є правонаступником прав та обов`язків відповідних управлінь Гусятинської районної державної адміністрації, що на переконання представника позивача, спростовує твердження відповідача щодо відсутності в нього правонаступництва в результаті реорганізації Гусятинської районної державної адміністрації.
22.04.2021 від відповідача Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації до суду надійшли заперечення на позовну заяву, у яких останній проти позову заперечує та зазначає, що наявна в матеріалах справи письмова відповідь Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації від 12.02.2021 №01-14/82 про виплату ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 1390 грн видана помилково. Відтак Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації не є належним відповідачем у цій справі, оскільки перерахунок грошової допомоги позивачу не здійснювало.
Наведені вище обставини позбавляють можливість суд вирішити спір у письмовому порядку без виклику учасників у строки, визначені статтею 263 КАС України, а також без витребування доказів, необхідних для з`ясування обставин справи.
У статті 9 КАС України на рівні з іншими принципами адміністративного судочинства закріплено принцип офіційного з`ясування всіх обставин у справі. Частиною четвертою цієї статті передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків (частина друга статті 72 КАС України).
Згідно з частиною першою статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (частина третя статті 73 КАС України).
Водночас, особливості витребування доказів наведені у статті 80 КАС України.
Згідно з частиною третьою статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Разом із тим, суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів (частина четверта статті 77 КАС України).
У цій справі предметом оскарження є дії Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у меншому розмірі, ніж передбачено статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". При цьому, у позовній заяві позивач зазначив, що таку виплату провело Управління праці та соціального захисту Гусятинської районної державної адміністрації, яке в свою чергу такі обставини заперечило, вказавши, що письмова відповідь від 12.02.2021 №01-14/82 про виплату ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 1390 грн видана помилково. Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації вказує, що перерахунок грошової допомоги позивачу не здійснювало.
У матеріалах справи відсутні докази, що інший відповідач Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації проводив виплату позивачу разової допомоги до 5 травня у 2020 році. При цьому позивач вказав його відповідачем вважаючи, що це Управління є правонаступником Управління праці та соціального захисту Гусятинської районної державної адміністрації.
У зв`язку з такими обставинами та відсутністю доказів виплати ОСОБА_1 відповідачами разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році у меншому розмірі, ніж визначено статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з метою повного та всебічного з`ясування обставин справи суд дійшов висновку витребувати у позивача ОСОБА_1 докази у підтвердження доводів щодо виплати йому саме Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році у меншому розмірі, ніж визначено частиною 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та інші докази на підтвердження обставин виплати йому разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році, у тому числі довідку про суму виплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, видану тим органом соціального захисту населення, який здійснив йому таку виплату.
Згідно з частиною п`ятою статті 262 КАС України за клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на наведені обставин, суд вважає за необхідне провести розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін, заслухати їхні усні пояснення. Розгляд справи буде проводитися у строки, визначені статтею 258 КАС України.
Керуючись статтями 9, 72, 77, 80, 248, 256, 262 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Призначити у справі судове засідання на 20 травня 2021 року о 14.30 год. в залі судових засідань Тернопільського окружного адміністративного суду за адресою: 46006 м.Тернопіль, вул. Кн. Острозького, 20.
У судове засідання викликати учасників справи, яким необхідно мати при собі документи, які посвідчують їх особу, а представникам – також документи, які підтверджують їх повноваження (з дотриманням вимог статей 55, 59 КАС України).
Зобов`язати позивача ОСОБА_1 у строк до 15 травня 2021 року надати суду докази у підтвердження доводів щодо виплати йому саме Управлінням праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році у меншому розмірі, ніж визначено частиною 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та інші докази на підтвердження обставин виплати йому разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році, у тому числі довідку про суму виплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, видану тим органом соціального захисту населення, який здійснив йому таку виплату.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації у строк до 15 травня 2021 року надати суду довідку про те, чи здійснювалася виплата ОСОБА_1 (мешканцю Чортківського району) щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році.
Роз`яснити позивачу, що відповідно до пункту 9 частини першої статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позивач у визначений судом строк без поважних причин не подав витребувані судом докази, необхідні для вирішення спору.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і не підлягає оскарженню.
Суддя Чепенюк О.В.