
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2021 року м. Кропивницький Справа №340/259/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення недоотриманої пенсії.
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 79% до 70% грошового забезпечення;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року з урахуванням розміру пенсії за вислугу років з 79% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії;
- стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 недоотриману пенсію за період з січня 2018 року по січень 2021 року (36 місяців) в розмірі недонарахованих 9% щомісячно, в сумі 11 902,48 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 10.06.2010 р. перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вказує, що їй обчислено і нараховано пенсію у розмірі 79% грошового забезпечення. Позивач стверджує, що під час перерахунку її пенсії відповідачем безпідставно обмежено її граничним розміром 70%. 13.01.2021 р. позивач звернулась до відповідача із заявою щодо проведення обчислення та перерахунку пенсії в розмірі 79% від суми грошового забезпечення, однак листом від 18.01.2021 р. Позивач з посиланням на правову позицію Верховного Суду у справі №686/12623/17, вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області протиправними і такими, що порушують права позивача на соціальний захист та належне пенсійне забезпечення. Окрім того, позивач просить стягнути з відповідача недоотриману пенсію за період з січня 2018 року по січень 2021 року у сумі 11 902,48 грн.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву відповідно до якого не погоджується з позовними вимогами (а.с.34-37). Відповідач зазначає, що позовні вимоги про здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. по 26.07.2020 р. заявлено із порушенням статті 122 КАС України, при цьому позивач не наводить обставини, які б вказували на поважність причини пропуску строку звернення до адміністративного суду, а також не порушує питання стосовно їх поновлення. Відповідач зауважує, що оскільки на момент проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (а саме на січень 2016 року та січень 2018 року) ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, в органів Пенсійного фонду немає правових підстав для здійснення перерахунку пенсій виходячи із розміру, вищому ніж 70% грошового забезпечення. При цьому відповідач наголошує на тому, що при проведенні перерахунку пенсії з відповідних сум грошового забезпечення, яке отримують військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ при виході на пенсію зараз та які вийшли на пенсію до 2016 року, повинні перебувати в рівних умовах та отримувати пенсію в розмірі не вищому ніж 70% грошового забезпечення. Також відповідач вказує про відсутність правових підстав для стягнення з управління 11 902,48 грн за період з 01.01.2018 р. по 01.01.2021 р., оскільки жодної заборгованості відповідача по даній справі перед позивачем немає. Окрім того, на думку відповідача, залишається незрозумілим звідки позивач бере саме таку, а не іншу суму заборгованості, жодним чином не наводить правильність та обґрунтованість власних розрахунків, а також не підтверджує жодним доказом дану вимогу.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 р. позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення недоотриманої пенсії – залишено без руху (а.с.18).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.02.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.27).
18.02.2021 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.49).
Заяв, клопотань від учасників процесу до суду не надходило. Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 з 07.12.2003 р. призначено пенсію за вислугу років відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 79% суми грошового забезпечення (а.с.170, зі зворотного боку).
У зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції покарань складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області довідку №3.3/2270/Ярм від 05.03.2018 р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України за нормами, чинними на 01 березня 2018 р. відповідно до якої розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займала на день звільнення становить 5 829,00 грн (а.с.174).
Відповідно до перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 встановлено, що відповідачем 10.04.2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 перераховано пенсію позивача з 01.01.2018 р., застосовано основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення та визначено її розмір 4 080,30 грн (а.с.10, 173).
13.01.2021 р. ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. у розмірі 79% її грошового забезпечення (а.с.13-14).
Листом від 18.01.2021 р. №1100-0307-8/3268 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомлено ОСОБА_1 , що перерахунок пенсії проведено відповідно до норм чинного законодавства (а.с.12).
Вирішуючи питання щодо дотримання позивачем строку звернення до суду суд враховує наступне.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У постанові від 24.12.2020 р. у справі №510/1286/16-а (провадження №11-345апп19) Велика Палата Верховного Суду вказала, що визначаючи початок перебігу строку звернення до адміністративного суд, важливо встановити той момент, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення її прав. У спорах, що виникають з органами ПФУ, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу ПФУ відповіді на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок. Отже, в цьому випадку початок перебігу строку звернення до адміністративного суду слід пов`язувати з датою отримання листа-відповіді, листа-роз`яснення від органу ПФУ на запит особи про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку.
Оскільки на заяву позивача про перерахунок пенсії, відповідь надано листом від 18.01.2021 р., а позовна заява подана до суду 27.01.2021 р., тобто з дотриманням строку встановленого ч.2 ст.122 КАС України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі за текстом – Закон №2262).
Згідно з п.а ч.1 ст.13 Закону №2262, у редакції чинній на час призначення позивачу пенсії, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років – 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я – 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років – 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Частиною 2 статті 13 Закону №2262, у редакції чинній на час призначення позивачу пенсії, встановлювалося, що Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, – 100 процентів, до категорії 2, – 95 процентів.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» №3591-IV від 04.04.2006 р., який набрав чинності 29.04.2006 року, частину 2 статті 13 Закону №2262-XII викладено в такій редакції: «Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, – 100 процентів, до категорії 2, – 95 процентів».
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 р. №3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011 р., внесено зміни до ч.2 ст.13 Закону №2262, а саме: цифри « 90» замінено цифрами « 80».
У подальшому Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 р. №1166-VII, чинним з 01.04.2014 р., внесено зміни до ч.2 ст.13 Закону №2262, а саме: цифри « 80» замінено цифрами « 70».
Таким чином, зміна законодавчо встановленого максимального розміру пенсії (з 90% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення пенсії ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.ч.1-4 ст.63 Закону №2262, у редакції чинній на час проведення перерахунку, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З огляду на п.п.2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (далі за текстом – Порядок №45), у редакції чинній на час проведення перерахунку, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі – головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі – списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі – державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі – уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі – довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 4 Порядку №45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно з п.5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Також зазначеною постановою затверджена тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Пунктом 1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
З аналізу зазначених норм суд дійшов висновку, що відсотковий розмір під час призначення пенсії визначається ч.2 ст.13 Закону №2262 на день призначення пенсії та є незмінним при подальших перерахунках пенсії. Натомість змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, який визначається Кабінетом Міністрів України.
На час проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 частиною 2 статті 13 Закону №2262 встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Однак, з огляду на принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі, визначений ч.1 ст.58 Конституції України, застосування максимального розміру 70% грошового забезпечення під час перерахунку пенсії позивача є протиправним, оскільки такий показник стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених.
Викладене узгоджується з висновком Верховного Суду у рішенні від 04.02.2019 р. у зразковій справі №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18 та Великої Палати Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 р. у справі №240/5401/18 (провадження №11-19заі19).
Згідно з ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що у відповідача не було правових підстав для зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку.
Щодо посилань відповідача на те, що при проведенні перерахунку пенсії з відповідних сум грошового забезпечення, яке отримують військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ при виході на пенсію зараз та які вийшли на пенсію до 2016 року, повинні перебувати в рівних умовах та отримувати пенсію в розмірі не вищому ніж 70% грошового забезпечення суд враховує, що при вирішенні позову ОСОБА_1 встановлюється правомірність дій відповідача саме стосовно позивача, а не стосовно інших осіб.
Таким чином, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 79% до 70% сум грошового забезпечення, є протиправними, оскільки вчинені не на підставі законів України, необґрунтовано та не пропорційно.
Зважаючи на викладене та з огляду на ч.2 ст.9 КАС України, з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону у порядку і розмірах визначених Постановою КМУ №103, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії в 79% сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Натомість позовна вимога про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 недоотриману пенсію за період з січня 2018 року по січень 2021 року (36 місяців) в розмірі недонарахованих 9% щомісячно, в сумі 11 902,48 грн задоволенню не підлягає, оскільки є передчасною, позаяк заборгованість виникне лише після здійснення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 на виконання даного рішення. Доказів того, що на час звернення до суду Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області має заборгованість з пенсійних виплат ОСОБА_1 з січня 2018 року по січень 2021 року у сумі 11 902,48 грн позивачем до суду не надано.
Відповідно ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 816,00 грн (а.с.15, 16), а тому суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) пропорційно до задоволених позовних вимог у розмірі 908,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 79% до 70% сум грошового забезпечення.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-а, код ЄДРПОУ 20632802) здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 79% сум грошового забезпечення та виплатити заборгованість, яка виникне у зв`язку з перерахунком, з урахуванням виплачених сум.
4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені нею судові витрати (судовий збір) у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім грн 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 7 А, код ЄДРПОУ 20632802).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного рішення суду.
Дата складання повного рішення суду – 22 квітня 2021 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт