копія:
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
<(ВСТУПНА ТА РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА) >
17 травня 2010 р. справа № 2а-3008/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання-Бабаніної О.В.
представників позивача - Галаган В.Ю., Савченко С.І.
представника відповідача - Петрищева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Краснопільського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Краснопільський агролісгосп" до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ,-
В С Т А Н О В И В:
Краснопільське дочірнє агролісогосподарське підприємство «Краснопільський агролісгосп»звернулося до суду з адміністративним позовом до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.02.2010 року №0000012310/0 на суму податкового зобов"язання з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за платежем податок на додану вартість в розмірі 53 214 грн. Свої вимоги позивач мотивує тим, що Сумською міжрайонною державною податковою інспекцією 15.01.2010 року була проведена позапланова виїзна перевірка Краснопільського дочірнього агролісогосподарського підприємства «Краснопільський агролісгосп»з питань дотримання вимог податкового законодавства по податку на додану вартість за період з 01.01.2008 року по 30.04.2009 року, за результатми якої складено акт перевірки №1/23/14027155/1 від 26.01.2010 р., згідно якого підприємство не вірно визначило питому вагу вартості сільськогосподарських товарів (послуг) у поданих до податкового органу «Розрахунках питомої ваги вартості всіх сільськогосподарських товарів (послуг) до вартості всіх товарів (послуг)», в результаті чого дочірнім підприємством було занижено суму податку на додану вартість по декларації (загальна) за 2009 рік на суму 35476 грн., в тому числі по періодах: за січень 2009 року 19681 грн., за лютий 2009 року 5650 грн., за березень 2009 року - - 8261 грн., за квітень 2009 року 1884 грн., а також завищено суму податку на додану вартість по декларації (спеціальна) за 2009 рік на суму 35476 грн., в тому числі по періодах: за січень 2009 року 19681 грн., за лютий 2009 року - 5650 грн., за березень 2009 року 8261 грн., за квітень 2009 року 1884грн. Також зазначено, що позивачем безпідставно використаний спеціальний режим оподаткування у сфері лісового господарства. Краснопільське дочірнє агролісогосподарське підприємство «Краснопільський агролісгосп»не погоджується з висновками відповідача щодо безпідставного використання спеціального режиму оподаткування у сфері лісового господарства, так як Переліком, затвердженим постановою КМ України від 21.01.09 р. № 23 “Про затвердження переліку видів діяльності, на які поширюються норми ст. 8-1 Закону України “Про податок на додану вартість” визначені саме ті види діяльності, які є основними видами діяльності позивача.
Відповідач Сумська міжрайонна державна податкова інспекція, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що перевіркою було встановлено, що Краснопільське дочірнє агролісогосподарське підприємство "Краснопільський агролісгосп" не відповідає критеріям сільськогосподарського підприємства в розумінні п.8-1. 7 ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість", а тому не підпадає під спеціальний (пільговий) режим оподаткування. У зв”язку з цим Сумською МДПІ було прийняте податкове повідомлення рішення №0000012310/0 від 02.02.2010 року на суму податкового зобов"язання з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за платежем податок на додану вартість в розмірі 53 214 грн.
В судовому засіданні представники позивача Галаган В.Ю., Савченко С.І. позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача Петрищев О.О. позов не визнав з підстав, викладених в письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов не обґрунтований і задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
В судовому засіданні було встановлено, що Сумською міжрайонною державною податковою інспекцією 26.01.2010 р. була проведена позапланова виїзна перевірка Краснопільського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Краснопільський агролісгосп" з питань дотримання вимог податкового законодавства по податку на додану вартість за період з 01.01.2008 р. по 30.04.2009 р.
За результатами перевірки складено акт № 1/23/14027155/1 від 26.01.2010 р., з якого вбачається, що Краснопільське дочірнє агролісогосподарське підприємство "Краснопільський агролісгосп" у період з 01.01.2009р. по 30.04.2009р., як сільськогосподарський товаровиробник, користувалось спеціальним (пільговим) режимом оподаткування та подавало до Сумської МДПІ спеціальну декларацію з податку на додану вартість (спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері лісового господарства), до якої віднесено податок на додану вартість з продажу продукції лісового господарства, дров, тех. сировина, будівельний ліс, пиловник, пиломатеріали.
Згідно п.8-1.1 ст.8-1 Закону України “Про податок на додану вартість” (далі по тексту Закон) резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у п.8-1.6 цієї статті (далі сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.
Пунктом 8 -1.2 статті 8-1 Закону передбачено, що згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку для інших виробничих цілей.
Відповідно до п.8-1.6 ст.8-1 Закону сільськогосподарським вважається підприємство, основою діяльності якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послу) на власних або орендованих потужностях, в яких питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) становить не менше 75 % вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.
Згідно п. 8-1.7 ст.8-1 Закону сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1-24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України", якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовлюються) безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального; режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб), а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником.
Згідно з п.п. 8-1.15.3 ст. 8-1 Закону України “Про податок на додану вартість” для цілей цієї статті застосовуються такі терміни діяльність у сфері лісового господарства (лісництва):
а) залісення, вирощування і догляд за деревами або чагарниками чи вирубання дерев та/або чагарників;
б) збирання дикоросливних грибів та ягід, інших дикорослих рослин, їх обробка та консервація.
Крім того п.п. 8-1.15.7 ст. 8-1 цього Закону визначено, що виходячи з норм цього пунту, Кабінет Міністрів України визначає та оприлюднює повний перелік видів діяльності, на які поширюються норми цієї статті, згідно з Національним класифікатором України “Класифікація видів економічної діяльності”, затвердженим відповідно до Закону України “Про стандартизацію”.
Такий Перелік затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2009 р. № 23 “Про затвердження переліку видів діяльності, на які поширюються норми статті 8-1 Закону України “Про додаток на додану вартість” (далі - Перелік).
Відповідно до зазначеного Переліку у сфері лісового господарства визначені такі види діяльності на які поширюються норми ст. 8-1 Закону:
- вирощування будівельного лісу: посадка, підсадка саджанців, охорона лісу та лісосік;
- вирощування молодого порослого лісу та балансової деревини;
- вирощування лісосадивних матеріалів;
- вирощування різдвяних ялинок;
- лісозаготівлі, рубання лісу та виробництво ділової деревини такої як колоди, стовпи, жердини, одержування паливної деревини;
- вирубання (дерев) лісу з метою зробити землі придатними для сільськогосподарського виробництва;
- вирощування рослинних матеріалів для плетіння;
- збирання лісових продуктів (жолудів, каштанів, моху тощо);
- збирання соків (березового, кленового тощо);
- збирання живиці, природних смол;
- збирання насіння дерев і чагарників для лісонасаджень;
- збирання корки, шелаку, камеді, бальзамів, дикорослих луб'яних рослин;
- послуги з лісівництва (таксація, оцінка промислового використання лісу, посадка саджанців, залісення та лісовідновлення тощо);
- захист лісів від пожеж;
- боротьба із шкідниками та хворобами лісу;
- послуги з лісозаготівлі (транспортування необробленої деревини в межах лісу).
Згідно з товарною номенклатурою, лісові ресурси не є окремою позицією у УКТ ЗЕД і не можуть класифікуватися як сільськогосподарські товари.
При цьому, окремі продукти, що отримуються внаслідок життєдіяльності лісових ресурсів та їх обробки та переробки класифікуються за окремими позиціями УКТ ЗЕД та відносяться як до груп 1-24 УКТ ЗЕД, так і до інших груп.
Так, до групи 06 під кодом 0602904100 УКТ ЗЕД відносяться “дерева лісові”, та “інші”.
Поряд з цим у Примітці до групи 06 визначено, що за умови дотримання винятків, зазначених у другій частині назви товарної позиції 0601, до цієї групи належать тільки живі дерева та рослини, включаючи розсаду овочів, що поставляються з парників, оранжерей чи розсадників для висадки чи для декоративних цілей.
Враховуючи зазначене, для підприємств, які здійснюють діяльності у сфері лісового господарства, спеціальний режим оподаткування поширюється лише на операції, що здійснюються в межах видів діяльності, зазначених Законом та Переліком та в результаті яких відбувається поставка сільськогосподарських товарів, які відповідають визначенню, наданому п.8-1.7 ст. 8-1 Закону України “Про податок на додану вартість”.
Всі інші види діяльності та продукції, яка одержуватиметься суб'єктама спеціального режиму оподаткування, які здійснюють діяльність у сфері лісового господарства, повинні оподатковуватися податком на додану вартість поза межами спеціального режиму оподаткування у загальновстановленому порядку.
Лісова продукція, яка реалізувалась позивачем (дрова, технічна сировина, будівельний ліс, пиловник та пиломатеріали) до груп 1-24 УКТ не відноситься, а тому вказані операції повинні оподатковуватися у загальному порядку.
Крім того, листом від 14.08.09 №9822/5/16-1516-26/17532/7/16-1517 ДПА України надано роз'яснення щодо застосування спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість діяльності у сфері сільського і лісового господарства та рибальства, згідно якого лісові ресурси відповідно до товарної номенклатури не є окремою позицією в УКТ ЗЕД і не можуть класифікуватися, як сільськогосподарські товари. Для підприємств, які здійснюють діяльність у сфері лісового господарства, спеціальний режим оподаткування поширюється лише на операції, що здійснюються в межах видів діяльності, зазначених Законом України “Про податок на додану вартість” в результаті яких відбувається поставка сільськогосподарських товарів, які відповідають визначенню, наданому пунктом 8-1.7 статті 8-1 вказаного Закону. Всі інші види діяльності та продукції, яка буде одержуватись суб'єктами спеціального режиму оподаткування, які здійснюють діяльність у сфері лісового господарства, повинні оподатковуватися податком на додану вартість поза межами спеціального режиму оподаткування у загальновстановленому порядку.
Відповідно до вимог п.8-1.11 ст.8-1 Закону України “Про податок на додану вартість” якщо суб'єкт спеціального режиму оподаткування поставляє протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарські товари (послуги), питома вага яких перевищує 25 відсотків від вартості всіх поставлених товарів (послуг), то на таке підприємство не поширюється спеціальний режим оподаткування, встановлений цією статтею. Таке підприємство зобов'язане визначити податкове зобов'язання з цього податку за наслідками звітного періоду, в якому було допущено таке перевищення, і сплатити податок до бюджету в загальному порядку.
У зв”язку з викладеним, перевіркою встановлено, що питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) за 2008 рік становить 1,09 %.
Враховуючи вищезазначене, позивачем завищено податкове зобов'язання по податку на додану вартість по спеціальній декларації за 2009 рік на загальну суму - 35476 грн., та занижено суму податку на додану вартість по загальній податковій декларації за 2009 рік в сумі 35476 грн.
Тому, Сумською МДПІ у відповідності до пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 53214 грн.
Посилання позивача на те, що реалізовані Краснопільським дочірнім агролісогосподарським підприємством "Краснопільський агролісгосп" пиловник, тех.сировина, ялинки, рудстійка, пиломатеріали, відходи відносяться до сільськогосподарських товарів, які ним вирощені, є безпідставними.
Так, згідно рішення Сумської обласної ради від 19.10.2000 року «Про вилучення і надання земельних ділянок для несільськогосподарських потреб»дочірнім агролісогосподарським підприємствам Сумського обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Сумиоблагроліс»для ведення лісового господарства в розрізі суб»єктів земельних відносин по площах та угіддях згідно з додатком.
Як зазначено в додатку до вказаного рішення обласної ради Краснопільському дочірньому агролісогосподарському підприємству "Краснопільський агролісгосп" була передана земельна ділянка вже вкрита лісами.
Крім того, з моменту передачі земельної ділянки в 2000 році до квітня 2009 року не можливо виростити ліс, який у 2008-2009р.р. можна було б використати як пиловник, тех.сировину, пиломатеріали.
Тобто, позивач реалізував вказану продукцію, яка ним не була вирощена.
Таким чином, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог Краснопільського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Краснопільський агролісгосп" до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення - рішення від 02.02.2010 року №0000012310/0 на суму податкового зобов"язання з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за платежем податок на додану вартість в розмірі 53 214 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 158 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Краснопільського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Краснопільський агролісгосп" до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.02.2010 року №0000012310/0 на суму податкового зобов"язання з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за платежем податок на додану вартість в розмірі 53 214 грн. відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя /підпис/ С.О. Бондар
Повний текст постанови виготовлений 21.05.2010 року.
<Список ><Дата >
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар