Постанова № 96471896, 21.04.2021, Летичівський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
21.04.2021
Номер справи
678/808/20
Номер документу
96471896
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 678/808/20

Провадження № 2-а/678/3/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2021 року

Летичівський районний суд Хмельницької області у складі:

головуючого судді – Лазаренка А. В.

при секретарі судового засідання – Козка Л. М.

за участю: представника позивача Ксьонзик Ю.Ю.

представника відповідача - Богача Л. Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у смт. Летичів, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Подільської митниці Держмитслужби про скасування постанови по справі про порушення митних правил,

встановив:

12.11.2019 року заступником начальника - начальником управління протидії митними правопорушеннями та міжнародної взаємодії Хмельницької митниці ДФС розглянуто матеріали адміністративної справи про порушення митних правил №0126/40000/19, та винесено постанову про порушення митних правил, якою визнано позивача винним у вчиненні порушень, передбачених статтею 485 МК України, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 34987.83 грн.

Вказана постанова була винесена на підставі протоколу про порушення митних правил №0126/40000/19 від 21.10.2019 року.

Згідно протоколу про порушення митних правил та постанови про порушення митних правил, 25.06.2017 року о 12:37 год. позивачем, через пункт пропуску «Шегині-Медика» Львівської митниці ДФС був ввезений на митну територію України легковий автомобіль марки Skoda Octavia, VIN НОМЕР_1 , 2013 року випуску для здійснення митного оформлення даного транспортного засобу в режимі ІМ40ДЕ митним брокером TOB «Поділля Брок Сервіс» на підставі договору №65/2017 від 19.06.2017 року про надання послуг по декларуванню та митному оформленню товарів із ОСОБА_1 було подано ДФС митну декларацію № UA400030/2017/301487 від 28.11.2013 року, та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_2 від 22.06.2017 року, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 від 28.09.2017 року, калькуляцію транспортних витрат, документ Invoice № 3000117 від 22.06.2017 року на автомобіль Skoda Octavia, VIN НОМЕР_1 , 2013 року випуску, вартістю 7 000 євро на бланку компанії "AMS & Consulting GMdh" та інші документи.

В митній декларації задекларована вартість автомобіля 7000,00 євро, митна вартість задекларована в сумі – 205190, 58 грн., ОСОБА_1 сплачено митних платежів – 83925.32 грн.

Відповідно до отриманої від митних органів Німеччини експортної декларації MRN: 17DE575662776837Е6 від 23.06.2017 встановлено, що легковий автомобіль марки Skoda Octavia, VIN НОМЕР_1 , 2013 року випуску, був проданий німецькою компанією " AMS & Consulting GMdh " громадянину ОСОБА_2 на підставі рахунку № 3000117 за 8251.26 євро, а не 7000 євро, як зазначено у поданому для митного оформлення рахунку з таким же номером.

Внаслідок декларування недостовірних відомостей щодо вартості транспортного засобу за митною декларацією № UA400030/2017/301487 від 27.06.17 року сума зменшення розміру митних платежів складає 11662 грн. (мито – 3644,56 грн., ПДВ – 8018.05 грн.).

В протоколі про порушення митних правил та постанові в справі про порушення митних правил, зазначено, що ОСОБА_1 , з метою неправомірного зменшення розміру митних платежів в сумі 11662.61 грн. надав через митного брокера Хмельницькій митниці ДФС рахунок № 3000117 від 22.06.2017 року з неправдивими відомостями щодо вартості (7000 євро) автомобіля Skoda Octavia, VIN НОМЕР_1 , 2013 року виготовлення, необхідними для визначення його митної вартості, що призвело до заявлення у митній декларації №№ UA400030/2017/301487 від 27.06.17 року неправдивих відомостей, необхідних для визначення його митної вартості, неправдивих відомостей щодо нарахування необхідної для сплати суми митних платежів, чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 485 МК України.

ОСОБА_1 посилається на те, що ним було ввезено автомобіль Skoda Octavia, VIN НОМЕР_1 , 2013 року виготовлення для особистого користування з Німеччини, який йому допоміг придбати громадянин Німеччини та займався оформленням необхідних документів.

Працівниками пункту пропуску «Шегині - Медика» Львівської митниці транспортного засобу, позивачу було передано пакет документів, з якими він, для здійснення митного оформлення даного транспортного засобу звернувся до митного брокера ТОВ «Поділля Брок Сервіс».

27.06.2017 року, висновком експерта № 288 вартість автомобіля Skoda Octavia, VIN НОМЕР_1 , 2013 року виготовлення, з урахуванням всіх пошкоджень та пробігу автомобіля склала 6918.84 євро. На підставі цього висновку позивач був впевнений у вартості автомобіля, яка складає 7000 євро, а тому він посилається на те, що він виконав всі необхідні обов`язки для розмитнення завезеного ним автомобіля.

Враховуючи те, що будь-яких документів, рахунків, договорів купівлі-продажу він не підписував та не отримував, декларування вказаного автомобіля, подачу документів до митних органів Республіки Польща не здійснював, вважає, що постанова в справі про порушення митних правил від 12.11.2019 р. підлягає скасуванню.

Просить скасувати постанову заступника начальника - начальника управління протидії митними правопорушеннями та міжнародної взаємодії Хмельницької митниці ДФС в справі про порушення митних правил №0126/40000/19 від 12.11.2019 року, відносно нього про притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 485 МК України.

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого статтею 485 Митного кодексу України, закрити у зв`язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.

Ухвалою судді Летичівського районного суду від 04 вересня 2020 року адміністративний позов прийнятий, відкрито провадження у справі та призначена справа до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав і просить скасувати зазначену постанову, оскільки вимоги Митного кодексу України його довіритель не порушував.

Представник відповідача позов не визнав, пояснивши, що позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ст. 485 Митного кодексу України. Підстави для скасування постанови відсутні.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що 12.11.2019 року заступником начальника - начальником управління протидії митними правопорушеннями та міжнародної взаємодії Хмельницької митниці ДФС розглянуто матеріали адміністративної справи про порушення митних правил №0126/40000/19, та винесено постанову про порушення митних правил, якою визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні порушень, передбачених статтею 485 Митного кодексу України, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 34987.83 грн.

Вказана постанова була винесена на підставі протоколу про порушення митних правил №0126/40000/19 від 21.10.2019 року.

Згідно протоколу про порушення митних правил та постанови про порушення митних правил, 25.06.2017 о 22:57 год. ОСОБА_1 , через пункт пропуску «Шегині-Медика» Львівської митниці ДФС згідно попередньої митної декларації № UA400030/2017/301487 від 27.06.17 року був ввезений на митну територію України легковий автомобіль марки Skoda Octavia, VIN НОМЕР_1 , 2013 року виготовлення.

Для здійснення митного оформлення в даного транспортного засобу митним брокером TOB «Поділля Брок Сервіс» на підставі договору №65/2017 від 19.06.2017 про надання послуг по декларуванню та митному оформленню товарів позивачем було подано на м/п «Хмельницьк-центральний» митну декларацію № UA400030/2017/301487 та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 від 28.11.2013 року, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_5 від 22.06.2017 року, калькуляцію транспортних витрат, документ Invoice № 3000117 від 22.06.2017 року на автомобіль Skoda Octavia, VIN НОМЕР_1 , 2013 року виготовлення з вартістю 7 000 євро на бланку компанії " AMS & Consulting GMdh " та інші документи. В митній декларації задекларована вартість автомобіля 7000,00 євро, митна вартість задекларована в сумі – 205190.58 грн., ОСОБА_1 сплачено митних платежів – 83925.32 грн.

Відповідно до отриманої від митних органів Німеччини експортної декларації встановлено, що легковий автомобіль марки Skoda Octavia, VIN НОМЕР_1 , 2013 року виготовлення, був проданий німецькою компанією " " AMS & Consulting GMdh "" громадянину ОСОБА_1 на підставі рахунку № НОМЕР_6 за 8251.26 євро, а не 7000 євро, як зазначено у поданому для митного оформлення рахунку з таким же номером.

Внаслідок декларування недостовірних відомостей щодо вартості транспортного засобу за митною декларацією № UA400030/2017/301487 від 27.06.2017 року сума зменшення розміру митних платежів складає 11662.61 грн.

Відповідно до протоколу про порушення митних правил та постанови в справі про порушення митних правил, зазначено, що ОСОБА_1 з метою неправомірного зменшення розміру митних платежів в сумі 11662.61 грн. надав через митного брокера Хмельницькій митниці ДФС рахунок № 3000117 від 22.06.2017 року з неправдивими відомостями щодо вартості (7000 євро) автомобіля Skoda Octavia, VIN НОМЕР_1 , 2013 року виготовлення, необхідними для визначення його митної вартості, що призвело до заявлення у митній декларації № № UA400030/2017/301487 від 27.06.2017 року неправдивих відомостей, необхідних для визначення його митної вартості, неправдивих відомостей щодо нарахування необхідної для сплати суми митних платежів , чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 485 МК України.

ОСОБА_1 посилається на те, що він митних правил не порушував, будь-яких документів для зменшення митної вартості автомобіля Skoda Octavia, VIN НОМЕР_1 , 2013 року виготовлення, необхідними для визначення його митної вартості не подавав. Будь-яких документів, рахунків, договорів купівлі-продажу він не підписував та не отримував.

Судом встановлено, що після огляду працівниками пункту пропуску «Шегині-Медика» Львівської митниці транспортного засобу, ОСОБА_1 передав пакет документів, з якими він для здійснення митного оформлення означеного транспортного засобу звернувся до митного брокера ТОВ «Поділля Брок Сервіс».

27.06.2017 року, висновком експерта № 288 вартість автомобіля, з урахуванням всіх пошкоджень, та пробігу автомобіля склала 6918.84 євро. Тобто, при огляді автомобіля працівники митниці «Хмельницький-центральний» погодились з висновком експерта, і здійснили донарахування митних платежів та зборів, після чого з вказаної суми ОСОБА_1 здійснив доплату митних платежів, ПДВ, та акцизу.

Тобто, своїми діями ОСОБА_1 виконав всі необхідні дії для розмитнення означеного автомобіля Skoda Octavia, VIN НОМЕР_1 , 2013 року виготовлення.

Відповідно до частини першої статті 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до статті 485 Митного кодексу України заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою органу доходів і зборів документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів.

Аналіз наведених вище правових норм дає підстави для висновку, що склад правопорушення, передбаченого статтею 485 Митного кодексу України, передбачає, те, що особа, яка його вчинила, діяла умисно, тобто усвідомлено, чинила так, щоб уникнути від сплати митних платежів (у тому числі й сплати їх у меншому розмірі).

Об`єктивна сторона правопорушення, відповідальність за яке встановлено статтею 485 Митного кодексу України, полягає у поданні неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою органу доходів і зборів документів, що містять такі відомості.

При цьому, обставини щодо можливого надання митному органу та брокеру неправдивих відомостей під час митного оформлення автомобіля Skoda Octavia, VIN НОМЕР_1 , 2013 року виготовлення, які стали підставою для недонарахування відповідних податків і зборів, не могли і не залежали від волі позивача, оскільки він не повинен був перевіряти достовірність отриманих документів та відомостей, які позивач не підписував і не оформляв про вартість автомобіля Skoda Octavia, VIN НОМЕР_1 , 2013 року виготовлення.

Аналогічна по суті правова позиція висловлена Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду в постанові від 06 червня 2018 року по справі №607/1866/17.

Суд приходить до висновку, що слід скасувати постанову заступника начальника - начальника управління протидії митними правопорушеннями та міжнародної взаємодії Хмельницької митниці ДФС в справі про порушення митних правил №0126/40000/19 від 21.10.2019 року, відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 485 МК України та провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого статтею 485 Митного кодексу України, закрити у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 162, 163 КАС України, ст.ст. 90, 531, 381, 458 Митного кодексу України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Подільської митниці Держмитслужби про скасування постанови по справі про порушення митних правил задовольнити.

Скасувати постанову заступника начальника - начальника управління протидії митними правопорушеннями та міжнародної взаємодії Хмельницької митниці ДФС в справі про порушення митних правил №0126/40000/19 від 12.11.2019 року, відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 485 МК України.

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого статтею 485 Митного кодексу України, закрити у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів до Сьомого адміністративного апеляційного суду з дня його проголошення.

Суддя Лазаренко А. В.