Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
26 березня 2010 року 11:53 № 2а-3181/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Савченко А.І., при секретарі Красновій І.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Заступника прокурора Подільського району м. Києва
в інтересах держави
до в особі Міністерства палива та енергетики України,
Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»
Київської міської клінічної лікарні «Київський міський центр серця»
про стягнення штрафу у розмірі 510,00грн.,
за участю представників сторін:
Прокурор Керезвас А.А.
від позивача в особі не зявився
від позивача в особі Сінозацька Ю.М.
від відповідача Жарик М.О.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 26 березня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Заступник прокурора Подільського району м. Києва в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Київської міської клінічної лікарні «Київський міський центр серця»про стягнення штрафу у розмірі 510,00грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві в ході обстеження енергогосподарства Київської міської клінічної лікарні «Київський міський центр серця»виявлено порушення Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, на підставі чого до останнього було застосовано штраф у розмірі 510 грн., який станом на день розгляду справи відповідачем не сплачений.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 5 березня 2010року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду на 26 березня 2010року.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали.
Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог не заперечував та визнав адміністративний позов в повному обсязі, зробивши усну заяву у відповідності до вимог частини 1 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві, яка діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»на підставі статті 9 Закону України «Про електроенергетику" та Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України 13.02.2006 № 131), проведено обстеження енергогосподарства відповідача, під час якого встановлено порушення Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, що підтверджується актами обстеження від 22.08.2008р. № 376/3 та від 29.10.2008р. № 421/3.
На підставі вказаних актів Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві винесено приписи № 257/3 від 22.08.2008р. та № 290/3 від 29.10.2008р., якими приписано усунути порушення Закону України «Про електроенергетику»від 16 жовтня 1997 року N 575/97-ВР та нормативно-правових актів в енергогосподарстві, а саме: видати наказ по лікарні щодо підготовки до роботи в осінньо-зимовий період 2008/2009р.р. (ПТЕЕс п.5.1.6.); розробити організаційно-технічні заходи щодо підготовки електрогосподарства лікарні до осінньо-зимового періоду 2008/2009рр. (ПТЕЕс п. 5.1.6.); розробити систему ТОР енергетичного обладнання та проводити ремонти згідно з системою (ПТЕЕс п. 5.5.5.); забезпечити струмоприймачі особливої групи І категорії надійності третім незалежним джерелом живлення (ПУЭ п.1.2.17, п. 1.2.18.); отримати в інспекції Держенергонагляду в м. Києві акт готовності електроустановок 0,4 кВ І категорії лікарні до подачі напруги (ПТЕЕс п. 5.4.11; Постанова КМ України від 07.08.1996р. № 929); призначити особою, відповідальною за електрогосподарство лікарні працівника з групою з електробезпеки не нижче V або заключити договір на обслуговування електромереж 10 кВ зі спеціалізованою організацією, яка має відповідний дозвіл на проведення робіт в електроустановках (ПТЕЕс п. 5.1.1.).
Актом перевірки Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві № 8/10-11-91 а/п від 19.08.2009р. встановлено не виконання вимог припису № 257/3 від 22.08.2008р. та не виконання вимог припису № 290/3 від 29.10.2008р., а саме, п. 5 вказаного припису, згідно якого відповідач зобовязаний був отримати в інспекції Держенергонагляду в м. Києві акт готовності електроустановок 0,4 кВ І категорії лікарні до подачі напруги (ПТЕЕс п. 5.4.11; Постанова КМ України від 07.08.1996р. № 929), що є порушенням ст.ст. 26, 27 Закону України «Про електроенергетику».
Постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у місті Києві про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання № 87 від 02.09.2009р. за не виконання частин вимог приписів накладено на відповідача штраф у розмірі 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510,00 грн., який підлягає сплаті до Державного бюджету України протягом тридцяти днів з дня винесення постанови.
Закон України «Про електроенергетику»визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі та регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Частиною 4 статті 9 Закону України “Про електроенергетику” встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
Частиною 5 статті 9 Закону України “Про електроенергетику” встановлено, що Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема: отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Положеннями статті 27 Закону України “Про електроенергетику” встановлено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку.
Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. N 1312, визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.
Нормами Положення встановлено, що штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та оформляється постановою.
Суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення.
У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
При цьому, на час розгляду справи та прийняття рішення по суті заявлених позовних вимог доказів про сплату зазначеної суми відповідачем суду не надано.
Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру" передбачено, що підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до ст. 121 Конституції України, на органи прокуратури покладається, зокрема, представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Статтею 60 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, порушення адміністративним судом справ за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до суду в інтересах держави.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Враховуючи, що відповідачем в установленні строки накладена сума штрафу у розмірі 510 грн. сплачена не була, постанова про накладення зазначеного штрафу не оскаржувалась та визнання відповідачем позову, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 136, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Київської міської клінічної лікарні «Київський міський центр серця»(м. Київ, вул. Братиславська, 5а, код ЄДРПОУ 35369124) в дохід Державного бюджету України на розрахунковий рахунок № 31119106700008, банк ГУ ДКУ в місті Києві, МФО 820019, код ЄДРПОУ 26077939, отримувач УДК у Подільському районі міста Києва, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106 штраф у розмірі 510 (пятсот десять) грн.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя А.І. Савченко
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 29 березня 2010 року.