Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ 2а-718/10/2370 30.04.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Руденко А.В.,
при секретарі Чемерин І.В.,
за участю:
представника позивача Охват В.П. (довіреність від 20.01.2010 р. № 508/07),
відповідач Дорошенка А.Г., Дорошенко Л.М. (за довіреністю від 22.03.2010 р.),
за відсутності третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси та управління Пенсійного фонду України у Житомирському районі м. Житомира до державного підприємства «Оргхім»про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси звернулось до суду з адміністративним позовом, яким просив стягнути з державного підприємства «Оргхім», борг на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з листопада 2009р. по лютий 2010р. на загальну суму 18 156 грн. 35 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ті обставини, що відповідач як платник збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівникам якої призначено пенсії на пільгових умовах за списком № 1 відповідно до пунктів «а»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зобовязаний щомісячно відшкодовувати Пенсійному фонду України витрати на їх виплату та доставку. Обовязок щодо такого відшкодування встановлений п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»та п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України. Розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій зазначається у розрахунках пенсійних витрат, які надаються позивачем відповідачеві щомісячно. В порушення вказаного обовязку відповідач не сплатив позивачеві розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених його працівникам, по списку № 1 за період з листопада 2009 року по лютий 2010 року у сумі 18 156 грн. 35 коп.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов повністю.
Відповідач у запереченнях на адміністративний позов проти заявлених позовних вимог заперечив повністю. В обґрунтування позовних вимог послався на ті обставини, що відповідно до постанови господарського суду Черкаської області, яка вступила в законну силу, фактичні витрати на виплату пільгової пенсії ОСОБА_4 у сумі 4940 грн. 43 коп. відшкодуванню не підлягають. Також до відшкодування пільгової пенсії ОСОБА_5 предявлено 2053 грн. 54 коп. за період роботи 2 роки і 1,17 місяців, в той час як у шкідливих умовах ОСОБА_5о. працював 4 місяці і 16 днів. Іншим працівникам відповідача пільгові пенсії призначені відповідно до п. «а»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»незаконно, оскільки відповідно до вказаної норми право на пільгову пенсію мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, атестації професій, посад і показників, затверджуваних Кабінетом Міністрів України і за результатами робочих місць; атестація робочих місць введена постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992р., в той час як працівники відповідача працювали на посадах, які дають право на пенсію на пільгових умовах, передбачених постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956р. № 1173 до введення атестації робочих місць. Після введення в дію Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з 01.01.2004р. по жовтень 2008р. позивач не предявляв вимоги про відшкодування фактичних витрат на доставку пільгових пенсій по списку № 1, тому позов про їх відшкодування подано з порушенням строку звернення до адміністративного суду. Абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»та Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»не передбачають відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 1. Також вказаними Законами не передбачено відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком № 1, в частині роботи на пільгових умовах за списком № 1 відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956р. № 1173. Позивачем порушені вимоги ст. 1 Закону України «Про систему оподаткування», яка передбачає, що податки та збори (обовязкові платежі), справляння яких не передбачено цим Законом, відшкодуванню не підлягають, а відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відповідно до ст. 14 вказаного Закону до переліку обовязкових податків і зборів (обовязкових платежів) не віднесено.
В ході судового розгляду представники відповідача проти відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій ОСОБА_6 та ОСОБА_7 не заперечували.
Ухвалою суду від 06 квітня 2010р. до участі у справі залучені управління Пенсійного фонду України у Соснівському районі м. Черкаси та управління Пенсійного фонду України у Житомирському районі м. Житомира
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, до судового засідання не зявились, про причини неявки суд не повідомили.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, розглянувши подані документи, оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо та достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд встановив.
Державне підприємство «Оргхім»відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) АА № 109979 зареєстроване виконавчим комітетом Черкаської міської ради 13.08.1993 р., ідентифікаційний код 00206138.
Відповідач відповідно до п. 1) ст. 14 та ч. 1 ст. 15 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. № 1058-ІV (у подальшому Закон № 1058) знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси як страхувальник та є платником страхових внесків.
Із поданих до суду документів вбачається, що на обліку в органах Пенсійного фонду України перебувають 9 осіб, яким призначено пільгові пенсії відповідно до п. «а»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991р. № 1788-Х11 (у подальшому Закон № 1788-ХІІ) а саме: в управлінні Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_6, ОСОБА_11, ОСОБА_7, всього 6 осіб; в управлінні Пенсійного фонду України в Соснівському районі м.Черкаси ОСОБА_4, всього 1 особа; в управлінні Пенсійного фонду України в Житомирському районі м. Житомира ОСОБА_5, всього 1 особа; в управлінні Пенсійного фонду України в Богунському районі м. Житомира ОСОБА_12, всього 1 особа.
Згідно з розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за листопад, грудень 2009р., за 2010 рік та лютий 2010р. сума витрат на виплату та доставку пенсій вищезазначеним працівникам по списку № 1 за період з листопада 2009р. по лютий 2010р. складає 18 156 грн. 35 коп.
Факт роботи працівників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1 підтверджується довідками про уточнюючий характер роботи, виданими відповідачем :
-ОСОБА_6, ОСОБА_10, ОСОБА_8 - відповідно до постанови Кабінету Міністрів СРСР від 22.08.1991р. № 10;
-ОСОБА_9, ОСОБА_11, ОСОБА_12, - відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР 22.08.1956р. № 1173;
-ОСОБА_7 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.1994р. № 162.
Як вбачається з розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, пенсії вказаним працівникам призначені у 2003, 2004, 2005, 2007р.р.
Спеціальним законом, який передбачав порядок призначення пенсій з 01.01.1992 р., був Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. № 1788-Х11 (у подальшому Закон № 1788). Призначення пенсій на пільгових умовах регулюється ст. 13 вказаного Закону, пунктом «а»якої передбачається, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів Україні і за результатами атестації робочих місць: чоловіки після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Цією статтею також встановлено, що порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.
Стаття 100 даного Закону передбачає, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Таким чином, відповідно до вказаних норм пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 особам, які працювали на роботах до введення в дію Закону України № 1788, призначались відповідно до статті 100 вказаного Закону, натомість всім іншим особам, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці після введення в дію вказаного Закону, пільгові пенсії за списком № 1 призначались відповідно до пункту «а»статті 13 вказаного Закону.
Згідно зі ст. 1, п. 1 ст. 2 та п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997р. № 400 (у подальшому Закон № 400) передбачено, що субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності є платниками збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування; обєктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. «б»-«з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (чоловіки 60 років, жінки 55 років) за ставкою збору 100 відсотків від вказаних витрат. Ст. 3 вказаного Закону передбачено, що збір на обовязкове державне пенсійне страхування сплачується до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України. Таким чином, відповідно до Закону № 400 фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 відшкодуванню не підлягали.
З 01.01.2004р. набрав чинності Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. № 1058-1V (у подальшому Закон № 1058).
Статтею 9 Закону № 1058 передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не повязаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у звязку з втратою годувальника. Статтею 26 Закону № 1058 передбачено, що особам, які мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років, та наявності страхового стажу не менше пяти років. Таким чином, призначення пільгових пенсій за списком № 1 вказаним Законом не передбачено.
Разом з тим, абзацом першим пункту 2 Прикінцевих положень якого передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підпунктом 3) пункту 2 Закону № 1058 передбачено, що особам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці та мали або матимуть право на пенсію відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії призначаються за нормами цього Закону, виходячи з вимог віку та стажу, встановленого раніше діючим законодавством.
Таким чином, починаючи з 01.01.2004р. пільгові пенсії за списком № 1 призначаються відповідно до пункту «а»статті 13 та статті 100 Закону № 1788, який передбачає вимоги щодо віку та стажу, та за нормами Закону № 1058 в частині розміру пенсії.
Абзацом четвертим пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 передбачено, що підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затверджених Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону. Вказані норми направлені на врегулювання питання щодо відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1 робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України і встановили обовязок підприємств та організацій щодо такого відшкодування.
Таким чином, починаючи з 01.04.2004р. Пенсійному фонду України відшкодовуються фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. «а»ст. 13 Закону № 1788-Х11 у відповідному розмірі згідно з пунктом 2 Прикінцевих положень.
З розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, наданих до суду (рядок 11 таблиці), вбачається, що до відшкодування предявлено 80 відсотків від суми призначених пенсій.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. № 64/8663 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»(додаток 6 до Інструкції), які надсилаються підприємствам до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду України зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Пунктом 6.5 вказаної Інструкції передбачено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України.
Приймаючи до уваги те, що пенсії на пільгових умовах за списком № 1 призначені працівникам відповідача відповідно до п. «а»ст. 13 Закону № 1788-ХІІ на підставі довідок про уточнюючий характер роботи, виданих відповідачем, суд приходить до висновку, що відповідач зобовязаний відшкодувати позивачеві витрати на їх виплату та доставку за листопад, грудень 2009р., січень та лютий 2010р.: ОСОБА_8- 4, 47грн.+4,49грн.+5,13грн.+5,15грн.; ОСОБА_9-92,40грн.+92,90 грн.+106,18грн.+113,89 грн.; ОСОБА_10 635,19грн.+637,94 грн.+729,08грн.+732,22 грн.; ОСОБА_6 548,14грн.+552,20грн.+631,09грн.+635,73грн.; ОСОБА_71192,25грн.+1196,71грн. +1367,67грн.+1372.78грн.; ОСОБА_11- 142,09грн.+142,44грн.+0,14грн.+162,78грн.+ 163,02грн.; ОСОБА_12 1891,99грн.+399,83грн.+453,37грн.+453,37 грн., всього 14464 грн. 64 коп.
Крім того, згідно з розрахунком нарахувань фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту «а»(Список №1) ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»з листопада 2009р. по лютий 2010р. по Державному підприємству «Оргхім»у січні 2010р. донараховано 26 грн. 54 коп. у звязку із зміною розмірів пенсій, які також підлягають відшкодуванню.
У лютому 2010р. у звязку з перерахунками суми відшкодування пільгових пенсій за 2009р. відповідачеві зменшено суму відшкодування на 3 328 грн. 80 коп. (2571 грн. 82 коп. + 756 грн. 98 коп.).
Таким чином, загальна сума відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. «а»ст. 13 Закону України № 1788-Х11 за листопад, грудень 2009 року, січень та лютий 2010 року складає 11 162 грн. 38 коп. (14464,64 грн. + 26 грн. 54 коп. 3328,31 грн.) і відповідачем в добровільному порядку не сплачена, що підтверджується картками особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1.
Суд приймає до уваги заперечення позивача щодо відсутності підстав для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії, призначеної ОСОБА_13, з огляду на зазначене.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набуло законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи, або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою господарського суду Черкаської області від 12.11.2007р. у справі № 14/4077а встановлено, що ОСОБА_13, маючи пільговий стаж по списку № 1 за станом на 07.12.1990р. 16 років 5 місяців 5 днів, набув право на пенсію відповідно до пункту «а»статті 100 Закону № 1788; оскільки діючим законодавством відшкодування витрат на доставку та виплату пільгових пенсій, призначених відповідно до ст. 100 Закону №1788, не передбачено, витрати на виплату та доставку пільгової пенсії вказаному працівникові не відшкодовуються. Зазначене рішення набрало законної сили, тому вказані обставини доказуванню не підлягають.
За таких обставин суд вважає вимогу позивача про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії по списку № 1, призначеної ОСОБА_13, за листопад, грудень 2009р. та січень, лютий 2010р. в сумі 4940 грн. (1147,63грн.+1152,60 грн.+1317,26грн.+1322,94грн.) необґрунтованою.
Суд також приймає до уваги заперечення позивача щодо відсутності підстав для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії, призначеної ОСОБА_14, з огляду на зазначене.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з розрахунком № 1 від 13.01.2010р. за 2010р. та довідкою про уточнюючий характер роботи, виданою позивачем, ОСОБА_14 призначено пільгову пенсію по списку № 1 відповідно до п. «а»ст. 13 Закону України № 1788, тому фактичні витрати на її виплату та доставку підлягають відшкодуванню. При цьому у вказаному розрахунку розмір витрат, належних до відшкодування, визначений виходячи з пільгового стажу 2 роки 1 місяць 17 днів. Разом з тим, відповідно до довідки про уточнюючий характер роботи та акту перевірки правильності і обґрунтованості видачі довідки про призначення пенсії (а.с. 37, 38) стаж роботи ОСОБА_14 за списком № 1 у відповідача становить 4 місяці 16 днів і позивачем не заперечується. Позивач не надав розрахунку фактичних витрат на виплату пільгової пенсії ОСОБА_14 пропорційно стажу, відпрацьованому у відповідача, тому суд вважає, що позивач не довів розмір витрат, які підлягають відшкодуванню. За таких обставин суд вважає необґрунтованими вимоги позивача щодо стягнення фактичних витрат на відшкодування пільгової пенсії за списком № 1 ОСОБА_14 в сумі 2053 грн. 54 коп. (186,95грн.+1867,49грн.).
Ч. 1 та 2 ст. 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами; для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення фактичних витрат на відшкодування витрат на доставку та виплату пільгових пенсій по списку № 1 за період з листопада 2009р. по лютий 2010р., тобто в межах річного строку, передбаченого ст. 100 КАС України, тому суд не приймає до уваги доводи відповідача стосовно пропуску строку звернення з позовом до суду.
З аналізу правових норм Закону № 1788 випливає, що пільгові пенсії по списку № 1 призначаються відповідно до статей 13 та 100 в залежності від періоду роботи, в якому працівник працював на роботах, які дають право на пільгову пенсію, а саме: у тому випадку, коли працівник працював на таких роботах тільки до 01.01.1992р. (до введення в дію Закону № 1788), пенсія призначається за нормами ст. 100 вказаного Закону, в усіх інших випадках пенсія призначається за нормами ст. 13 вказаного Закону із зарахуванням до пільгового стажу робіт, які давали право на пенсію за раніше діючим законодавством, яке не передбачало проведення атестації робочих місць. З огляду на зазначене суд не приймає до уваги заперечення відповідача стосовно того, що пенсії працівникам за нормами п. «а»ст. 13 Закону № 1788 призначені незаконно, оскільки атестація робочих місць не могла бути проведена.
П. «а»ст. 13 Закону № 1788 передбачає, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів Україні і за результатами атестації робочих місць. Враховуючи положення ст. 100 вказаного Закону, пенсія за вказаною нормою призначається на пільгових умовах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів Україні і за результатами атестації робочих місць, але із зарахуванням роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах.
Абзац четвертий п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 передбачає обовязок підприємств та організацій вносити плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затверджених Кабінетом Міністрів України. Оскільки роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, зараховувались у пільговий стаж роботи за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів Україні і за результатами атестації робочих місць, фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за вказані періоди також підлягають відшкодуванню. З огляду на зазначене, суд не приймає до уваги заперечення відповідача стосовно того, що діюче законодавство не передбачає обовязку з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за періоди роботи, яка давала право на пільгові пенсії відповідно до раніше діючого законодавства.
Частиною 1 статті 4 Закону № 1058 передбачено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
З огляду на зазначене суд не приймає до уваги заперечення відповідача про порушення норм Закону України «Про систему оподаткування»та інших податкових законів.
Згідно із ст. 23 Закону № 1058-1V спори, що виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду України та у судовому порядку.
За вказаних обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача в частині стягнення з відповідача заборгованості зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 11162 грн. 38 коп., є законними та обґрунтованими а позовні вимоги щодо стягнення заборгованості зі сплати фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій ОСОБА_13 у сумі 4940 грн. 43 коп. та ОСОБА_14 у сумі 2053 грн. 54 коп. такими, що задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 159, 162, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з державного підприємства «Оргхім»(18000, м. Черкаси, вул. Енгельса, буд. 243/1, ідентифікаційний код 00206138) на користь управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси (18016, м. Черкаси, вул. Героїв Сталінграда, 10, ідентифікаційний код 21366934) заборгованість зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 у сумі 11 162 (одинадцять тисяч сто шістдесят дві) гривні 38 копійок.
В решті позовних вимог про стягнення заборгованості зі сплати фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій ОСОБА_13 у сумі 4940 гривень 43 копійки та ОСОБА_14 у сумі 2053 гривні 54 копійки, всього у сумі 6993 грн. 97 коп. відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі, якщо таку заяву не було подано. Якщо постанову було проголошено у відсутність особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви на апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга протягом 20-ти днів після подання заяви на апеляційне оскарження не була подана, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений 25 травня 2010 року
СуддяА.В. Руденко