
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2021 року Черкаси справа № 925/1443/20
Господарський суд Черкаської області у складі судді Кучеренко О.І. із секретарем судового засідання Юхименко О.В., за участю представника позивача Слинька М.Г., за довіреністю,
розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу
за позовом Виконавчого комітету Черкаської міської ради, за участю третьої особи на стороні позивача - Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Перлина Дніпра»
про визнання додаткової угоди укладеною,
Виконавчий комітет Черкаської міської ради звернувся у Господарський суд Черкаської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Перлина Дніпра», у якому просить суд визнати додаткову угоду до договору №202 від 04.10.2019 пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Черкаси у разі будівництва житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Козацькій, 1/1 у м. Черкаси укладеною у редакції позивача та відшкодувати судові витрати.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» особа, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов`язана взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, шляхом укладення договору пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Черкаси. Такий договір 04.10.2019 був укладений між позивачем та відповідачем, проте, у зв`язку з наданням відповідачем неправдивих відомостей, розмір пайової участі відповідача був проведений неправильно, у зв`язку з чим позивач направив, забудовнику додаткову угоду до договору №202 від 04.10.2019, яку останній відмовився підписати, тому позивач звернувся з позовом до суду про визнання її укладеною у судовому порядку.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 16.11.2020 відкрито провадження у справі, справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження. Встановлено відповідачу строк 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання суду відзиву на позовну заяву та усіх письмових та електронних доказів, що підтверджують заперечення проти позову.
16.12.2020 відповідач подав до суду відзив від 16.12.2020 на позовну заяву, у якому у задоволенні позову просить відмовити повністю, враховуючи ту обставину, що підставою укладення додаткової угоди до договору про пайову участь позивач зазначив статтю 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», яка втратила чинність 01.01.2020, а інших обставин, які б вказували на протилежне позивачем у позовній заяві не вказано, у зв`язку з чим підстави для задоволення позову відсутні. Даний позов не є переддоговірним, відповідач не зобов`язаний укласти додаткову угоду на підставі існуючого між ними попереднього договору за відсутності згоди відповідача. Відзив відповідача прийнято судом до розгляду.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 17.12.2020 залучено до розгляду справи Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі на 30 днів, підготовче засідання відкладено.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 26.01.2021 підготовче засідання відкладено.
Протокольною ухвалою від 10.02.2021 закрито підготовче провадження у справі, справу призначено до судового розгляду по суті.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 18.03.2021 розгляд справи відкладено.
Протокольною ухвалою від 01.04.2021 оголошено перерву у розгляді справи по суті до 06.04.2021. У судовому засіданні 06.04.2021 оголошено, що проголошення вступної та резолютивної частини рішення відбудеться 07.04.2021.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату та час судового засідання, участь свого представника у судове засідання не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив.
Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті відповідно до вимог частини1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у справи докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Черкаської міської ради №2-3429 від 12.06.2018 «Про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста» було затверджено Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі у розвиток інженерно-транспортної інфраструктури м. Черкаси (далі – Порядок), примірний договір пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Черкаси.
Порядок залучення замовником до пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста розроблений відповідно до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», «про місцеве самоврядування в Україні» та інших нормативно-правових актів (пункт 1.1 Порядку).
Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради є єдиним органом, який уповноважений здійснювати розрахунок пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Черкаси, укладати договори, зміни та доповнення до них,додаткових угод про розірвання договорів (пункт 1.8 Порядку).
Для укладення договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Черкаси замовник звертається до виконавчого комітету Черкаської міської ради із відповідною заявою, до якої додаються: копія містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки; копія паспорту фізичної особи та ідентифікаційного коду для громадян; копія декларації про початок будівельних робіт, дозволу або повідомлення на виконання будівельних робіт (за наявності); зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва (реконструкції) об`єкта містобудування, визначений згідно з держаними будівельними нормами, стандартами і правилами та затвердженими замовником; зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва окремих об`єктів (нежитлового призначення), визначеним згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами та затвердженими замовником (у разі будівництва багатоквартирних житлових будинків в комплексі вбудовано-прибудованими приміщеннями, паркінгом); висновок проектної або іншої ліцензованої організації щодо кошторисної вартості будівництва інженерних мереж або об`єктів поза межами земельної ділянки замовника; копія відповідного розділу проектно-кошторисної документації, в якій визначені техніко-економічні показники об`єкта будівництва; копії технічних умов; копія експертизи кошторисної вартості будівництва (за наявності) (пункт 2.1 Порядку).
Розмір пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Черкаси визначається з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій (пункт 2.4 Порядку).
Визначений для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м. Черкаси складає: 0,01 відсотка загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта – для будівель промислового призначення; 1 відсотка загальної вартості будівництва об`єкта, яка визначена з урахуванням показників опосередкованої вартості спорудження житла для Черкаської області, що затверджені Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, на дату укладення договору пайової участі у розвитку інфраструктури м. Черкаси – для житлових об`єктів; 4 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта – для нежитлових будівель та споруд іншого призначення (пункт 2.6 Порядку).
04.09.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Перлина Дніпра» звернулося до Виконавчого комітету Черкаської міської ради з заявою №04/09-1 про укладення договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури, у якій просив укласти договір про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Черкаси, у зв`язку з будівництвом житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Козацькій, 1/1 у м. Черкаси. У заяві про визначення розміру внеску заявник просив врахувати, що за даними будівництва житлового комплексу з вбудовано-прибудовними приміщеннями громадського призначення по вул. Козацька,1/1, у м. Черкаси, запроектовано будівництво двох житлових будинків загальною площею 32816,06 кв.м, у тому числі: будинок №1 загальна площа 16402,84 кв.м, будинок №2 загальна площа 16413,20 кв.м, площа квартир становить 20356,28 грн кв.м, а площа нежитлових приміщень - 2528,47 кв.м. У відповідності до кошторисної документації кошторисна вартість будівництва складає 146 753 420 грн., кошторисна вартість одного квадратного метра – 4472 грн без ПДВ. Отже, кошторисна вартість будівництв нежитлових приміщень складає 11 307 320 грн, а кошторисна вартість будівництва квартир – 91 033 290 грн. Крім того, житловий комплекс (будинок №1, №2) включені до складу об`єктів, які приймають участь у державній програмі «Доступне житло» та зазначено, що вартість будівництва зовнішніх інженерних мереж, згідно з кошторисом становить 12 627 506 грн без ПДВ. На підтвердження участі у державній програмі відповідач надав довідку та копію договору про співробітництво від 14.05.2019, який укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Перлина Дніпра» та Черкаським регіональним управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (І черга будівництва - 216 кв., II черга будівництва - 216 кв.).
15.09.2019 відповідач надіслав позивачу довідку №25/09-4 до заяви про укладення договору про пайову участь, у якій вказав, що у заяві допущена технічна помилка (описка) стосовно кількості квартир відносно яких між заявником та Черкаським регіональним управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» укладено договір про співробітництво від 14.06.2019, а саме у відповідності з додатком до договору замість кількості 192 квартири слід вірним вважати 216 квартир в кожному житловому будинку комплексу. Просить дану довідку вважати невід`ємною частиною заяви про укладення договору про пайову участь.
04.10.2019 між Виконавчим комітетом Черкаської міської ради (виконкомом – позивач у справі), в особі міського голови Бондаренка А.В., який діє на підставі статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування», та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Перлина Дніпра» (замовником – відповідач по справі), в особі директора Ковальчука С.В., що діє на підставі Статуту, було укладено договір №202 пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Черкаси у разі будівництва житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Козацькій, 1/1 у м. Черкаси (далі – договір, а.с. 20), предметом якого є пайова участь замовника у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Черкаси у разі будівництва житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Козацькій, 1/1 у м. Черкаси.
Пайова участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Черкаси складає 203078,00 грн (пункт 1.2 договору).
Замовник зобов`язується до прийняття об`єкта у експлуатацію, але не пізніше шести місяців з дати укладення цього договору, сплатити пайову участь у розмірі 203 078,00 грн до міського бюджету (пункт 2.2 договору).
Договір набуває чинності після підписання його сторонами (пункт 7.1 договору).
Пайова участь за договором була розрахована у додатку №1 до договору з розрахунку 4 відсотка загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта – для нежитлових будівель та споруд іншого призначення згідно з пунктом 2.6 Порядку, який затверджений рішенням Черкаської міської ради №2-3429 від 12.06.2018.
16.03.2020 між сторонами за договором було укладено додаткову угоду до нього, за умовами якої, пункт 2.2 договору виклали у новій редакції, згідно з якою замовник зобов`язався сплатити пайову участь у розмірі 203 078,00 грн до прийняття об`єкта у експлуатацію, але не пізніше 21.12.2020.
За доводами позивача у Черкаській міській раді проводилась перевірка її фінансової діяльності Держаудитслужбою, за результатами якої було встановлені порушення, зокрема, щодо розрахунку пайової участі Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Перлина Дніпра» у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Черкаси, сплату якої останній зобов`язався здійснити згідно з умовами укладеного договору №202 від 04.10.2019.
На запит Управління Держаудислужби Черкаським регіональним управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» було направлено листа №424/01-13 від 14.09.2020 щодо фактичного виконання договору про співробітництво від 14.05.2019, який укладений відповідачем з Черкаським регіональним управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву», у якому зазначено, що у рамках державної програми було забезпечено житлом 28 сімей загальною площею житла – 1531,55 кв.м, сума державної підтримки складає 9914693,00 грн.
За зверненням Державної аудиторської служби України Міністерство розвитку громад та територій України у відповіді №7/153/14945-20 від 03.09.2020 надано роз`яснення з питання визначення величини пайову розвитку інфраструктури населеного пункту до 01.01.2020. Згідно з цими роз`ясненнями величина пайової участі визначається з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об`єкту, при цьому не враховується витрати на придбання та виділення земельної ділянки, влаштування внутрішніх та поза майданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій (глави 1, 406 зведеного кошторисного розрахунку вартості об`єкта будівництва за ДСТУ БД 1.1-1.2013 «Правила визначення вартості будівництва»). Відповідно до пункту 5.6.5 ДСТУ при розміщенні у будинках вбудовано-прибудованих або прибудованих приміщень громадського призначення кошторисні розрахунки складаються окрема для житлової частини будівель та для кожного із вбудованих, вбудовано-прибудованих приміщень громадського призначення. Відповідно розмір пайової участі замовника будівництва розраховується окремо для житлової та нежитлової частини будинку на підставі кошторисної вартості будівництва кожної з цих частин будинку.
01.09.2020 Департамент економіки та розвитку направив Товариству з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Перлина Дніпра» листа №285, у якому просив відповідача надати інформацію та підтверджуючі документи щодо включення І та ІІ черги будівництва житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Козацькій, 1/1 до Програми «Доступне житло», в тому числі і на сайті Фонду молодіжного будівництва, із зазначенням кількості квартир, що відповідають заявленим у проекті (І черга - 216 квартир, II черга - 216 квартир), а також надання документів щодо вартості інженерних мереж та вбудовано-прибудованих приміщень.
Вказаний лист отримано відповідачем 03.03.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, проте він залишився без відповіді.
У зв`язку з виявленими Держаудислужбою порушеннями, Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради здійснено перерахунок розміру пайової участі для створення і розвитку інфраструктури у разі будівництва житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Козацькій, 1/1 на суму 3068598,00 грн та підготовлено проект додаткової угоди до договору №202 від 04.10.2019, яка була направлена відповідачу, що підтверджується належними доказами.
У відповідь відповідач направив Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради листа №0710/20 від 07.10.2020, у якому зазначив, що він не погоджується з новим розрахунком розміру пайової участі, тому відмовляється підписувати додаткову угоду до договору №202.
Не укладення додаткової угоди до вказаного договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Черкаси з боку відповідача стали підставою для звернення позивача до суду.
Правові й організаційні основи містобудівної діяльності на час укладення договору були врегульовані Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 1 вказаного Закону замовником є фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.
Згідно з частиною 2 статті 40 зазначеного Закону замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов`язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Відповідно до частини 4 вказаної статті до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва: 1) об`єктів будь-якого призначення на замовлення державних органів або органів місцевого самоврядування за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів; 2) будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення; 3) будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла; 4) індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках; 5) об`єктів комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів; 6) об`єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об`єктів соціальної інфраструктури; 7) об`єктів, що споруджуються замість тих, що пошкоджені або зруйновані внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру; 8) об`єктів, передбачених Державною цільовою програмою підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, за рахунок коштів інвесторів; 9) об`єктів інженерної, транспортної інфраструктури, об`єктів енергетики, зв`язку та дорожнього господарства (крім об`єктів дорожнього сервісу); 10) об`єктів у межах індустріальних парків на замовлення ініціаторів створення індустріальних парків, керуючих компаній індустріальних парків, учасників індустріальних парків; 11) об`єктів, які згідно з державним класифікатором будівель та споруд належать до будівель сільськогосподарського призначення; 12) об`єктів, які згідно з державним класифікатором будівель та споруд належать до будівель і споруд підприємств харчової промисловості; 13) об`єктів, які згідно з державним класифікатором будівель та споруд належать до силосів для зерна та складських майданчиків (для зберігання сільськогосподарської продукції).
Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами (частина п`ята статті 40 зазначеного Закону).
Відповідно до пункту 3 частини 4 статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла.
Згідно з вимогами наведених положень Закону вбачається, що на час виникнення спірних відносин забудовник був зобов`язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, шляхом укладення відповідного договору, за ініціативою самого забудовника. Судом встановлено, що відповідач звернулося до виконкому Черкаської міської ради з заявою про укладення договору про пайову участь, у якій просив укласти договір про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Черкаси.
Частиною 1 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно з вимогами Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Черкаською міською радою був затверджений Порядок залучення та встановлення розміру пайової участі у розвиток інженерно-транспортної інфраструктури м. Черкаси, згідно з положеннями якого, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м. Черкаси складає 1 відсоток загальної вартості будівництва об`єкта, яка визначена з урахуванням показників опосередкованої вартості спорудження житла для Черкаської області, що затверджені Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, на дату укладення договору пайової участі у розвитку інфраструктури м. Черкаси - для житлових об`єктів та 4 відсотка загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта - для нежитлових будівель та споруд іншого призначення.
У відповідності до положень Закону та Порядку між позивачем та відповідачем був укладений договір пайової участі, який містив розрахунок розміру цієї пайової участі. Дані для розрахунку розміру пайової участі були надані відповідачем і в силу наведених положень Порядку замовник разом з генеральним проектувальником несуть повну відповідальність за достовірність наданих документів.
Водночас, як свідчать матеріали справи, відомості, які подав заявник не відповідають наведеним ним у заяві фактичним обставинам, зокрема, щодо залучення новобудови до програми доступного житла. Так, відповідач не підтвердив факту включення І та ІІ черги будівництва житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Козацькій. 1/1 до Програми «Доступне житло» та не надав документи, що підтверджують вартість інженерних мереж у розмірі 6230359,00 грн (у локальному кошторисі зазначена сума 1515301,00 грн), не підтвердив вартість вбудовано-прибудованих приміщень площею 2528,47 м2 (надана довідка про вартість 1 кв.м у розмірі 4472,0 грн м2). При цьому загальна кошторисна вартість будівництва житлового комплексу площею 32816,06 м2 становить 180572323,00 грн.
З наведеного вбачається, що оскільки відповідач не підтвердив, що житловий комплекс включений до програми доступне житло, а також не підтвердив вартість інженерних мереж, вказані складові також повинні бути враховані при визначенні розміру пайової участі у розвиток інженерно-транспортної інфраструктури м. Черкаси (оскільки у додатку до укладеного договору розмір пайової участі відповідача був здійснений із розрахунку тільки за нежитлові приміщення за мінусом вартості інженерних комунікацій).
Згідно з частинами першою, другою статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі статтею 654 Цивільного кодексу України зміна договору вчиняється у такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозицію про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем дотримано вимоги щодо повідомлення відповідача про необхідність внесення змін до договору, зокрема, відповідачеві був направлений лист з проектом додаткової угоди до договору (з новим розрахунком пайової участі). Водночас, відповідач відмовився від підписання додаткової угоди до договору, що порушує права позивача, тому позивач правомірно звернувся до суду за вирішенням цього спору.
У відзиві на позов відповідач не спростував наведені позивачем доводи. У відповідності до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» від 20.09.2019 року №132-IX, договори про сплату пайової участі, укладені до 1 січня 2020 року є дійсними та продовжують свою дію до моменту їх повного виконання. На час укладання договору були чинними положення частини 5 статті 30, стаття 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», що покладає на відповідача обов`язок з виконання умов укладеного у 2019 році договору, строк дії якого був продовжений до кінця 2020 року. Необхідність внесення змін, які передбачені у додатковій угоді виникли, у зв`язку з наданням відповідачем недостовірних вихідних даних для проведення департаментом відповідного розрахунку пайової участі забудовника, тобто з вини самого відповідача
Отже, сукупність встановлених обставин справи вказує на правомірність доводів позивача, що укладення між сторонами додаткової угоди до зазначеного правочину є лише документальним оформленням приведення істотних умов договору у відповідність до вимог чинного законодавства.
Дослідивши умови наданої позивачем додаткової угоди, судом встановлено, що вони відповідають приписам діючого законодавства.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Виконавчого комітету Черкаської міської ради є обґрунтованими, а тому підлягають до задоволення.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається, зокрема, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги позивача задоволені повністю, сплачена ним сума судового збору підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок відповідача у сумі 2102,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати укладеною між Виконавчим комітетом Черкаської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Перлина Дніпра» додаткову угоду до договору №202 від 04.10.2019 пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Черкаси у разі будівництва житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Козацькій, 1/1 у м. Черкаси в редакції позивача - з дня набрання рішенням суду законної сили у цій справі:
ДОДАТКОВА УГОДА
м. Черкаси
Виконавчий комітет Черкаської міської ради в особі міського голови Бондаренка А.В., який діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та рішення територіальної виборчої комісії щодо його обрання та реєстрації від 20.11.2015 №189 (виконкомом) з одного боку, та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Перлина Дніпра», в особі директора Ковальчука С.В., що діє на підставі Статуту (замовником), з іншого боку, уклали цю додаткову угоду про наступне:
1. Викласти пункт 1.2 у новій редакції наступного змісту:
« 2.2 До прийняття об`єкта в експлуатацію, але не пізніше 31.12.2020, сплатити пайову участь у сумі 3068598,00 грн (три мільйони шістдесят вісім тисяч п`ятсот дев`яносто вісім гривень) до міського бюджету)».
2. Викласти додаток 1 до договору №202 від 04.10.2019 пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Черкаси у разі будівництва житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Козацькій, 1/1 у м. Черкаси у новій редакції, що додається.
Інші умови договору цими змінами до договору не порушені, залишаються незмінними і сторони підтверджують по них свої зобов`язання.
Ця додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання сторонами та становить невід`ємну частину договору №202 від 04.10.2019. Дана Додаткова угода укладена в трьох примірниках на українській мові, кожен з яких має однакову юридичну силу.
Виконком: Виконавчий комітет Черкаської міської ради, 18001, м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 38031150.
Замовник: Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Перлина Дніпра», 18001, м. Черкаси, вул. Сержанта Жужоми, 5, код ЄДРПОУ 40848435.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Перлина Дніпра» (18001, м. Черкаси, вул. Сержанта Жужоми, 5, код ЄДРПОУ 40848435) на користь Виконавчого комітету Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 38031150) 2102,00 грн судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано; у разі подання апеляційної скарги рішення, після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення. Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення підписане 22.04.2021.
Суддя О.І.Кучеренко