
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про повернення заяви
22 квітня 2021 року м. Київ № 640/11257/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Літвінова А.В. ознайомившись заявою Головного управління ДПС в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Нова Пошта» про підтвердження обгрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків та зупинення видаткових операцій,
ВСТАНОВИВ:
Відокремлений підрозділ єдиної юридичної особи (ДПС України), а саме - Головне управління в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ: 44069166) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «Нова Пошта» про підтвердження обгрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків та зупинення видаткових операцій.
Тобто, у правовідносинах, де їх учасником з боку фіскального органу є ДПС України, звернулось неправосуб`єктне утворення - Головне управління ДПС в Одеській облласті, яке по суті має статус філії, яка не є самостійним учасником спірних відносин.
Пунктом 2 частини першої статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за заявою, в порядку статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист. Суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Частиною третьою статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
У відповідності до вимог частин першої та другої статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб`єкти владних повноважень.
Таким чином, позивачами в адміністративних справах можуть, у тому чисті, підприємства, установи, організації (юридичні особи) лише за умови, якщо такі юридичні особи публічного права мають адміністративну процесуальну правосуб`єктність, тобто зареєстровані у статусі юридичної особи.
При цьому адміністративній процесуальній правосуб`єктності притаманна така юридична властивість яка складається з правоздатності, дієздатності і деліктоздатності.
Відповідно до частини першої статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Згідно з частиною третьою статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або через представника.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів поданої заяви до суду, з даною заявою звернулося Головне управління ДПС в Одеській області без статусу юридичної особи, відносно якого вказано код з ЄДРПОУ: 44069166 (код філії). Позовну заяву підписано від імені не ДПС України, яке є учасником спірних відносин, як єдина юридична особа в системі державної податкової служби, а ГУ ДПС в Одеській області (відокремлений підрозділ, філія) та в особі власного (ГУ ДПС) представника Харькіної Анни, не маючи повноважень діяти від імені філії (ГУ ДПС).
В той же час, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за вказаним кодом 44069166 відсутні відомості відносно Головного управління ДПС в Одеській області, з огляду на що судом не встановлено наявності у вказаної особи статусу правосуб`єктного утворення.
Більш того, до суду надано із зазначенням, що надано витяг з ЄДР відносно іншої юридичної особи - Державної податкової служби України, яка має код в ЄДРПОУ: 43005393.
При цьому, зі змісту наданого витягу вбачається, що Харькіна Анна Дмитрівна має повноваження вчиняти дії від імені юридичної особи, тобто від імені Державної податкової служби України (повноваження: вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори тощо (діє виключно в судах України без окремого доручення керівника (самопредставництво ДПС, Головного управління ДПС в Одеській області, як відокремленого підрозділу ДПС) з правом посвідчення копій документів щодо повноважень, без права відмови, відкликання, визнання позову, відмови, відкликання апеляційних, касаційних скарг) - представник.
По суті, у даному випадку та щодо даних відносин позивачем має виступати ДПС України з окремим відображенням (в особі) того, що від імені ДПС України діє ГУ ДПС як відокремлений підрозділ (філія).
Однак, по-перше, Державна податкова служба України не є позивачем за даною позовною заявою, по-друге, у позовній заяві Головне управління ДПС в Одеській області зазначено не як відокремлений підрозділ ДПС України, по-третє, зі змісту наданого витягу не вбачається наявності у Харькіної Анни Дмитрівни права підписувати заяви від імені Головного управління ДПС в Одеській області, по-четверте, на підставі наданого витягу Харькіна Анна Дмитрівна може вчиняти дії від імені саме юридичної особи, тобто ДПС України, яка не є позивачем у справі.
Разом з тим, пунктом 6 частини другої статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі та повинна містити, зокрема, підпис уповноваженої особи суб`єкта владних повноважень, що скріплюється печаткою.
Що ж стосується можливості звернення до суду суб`єктів владних повноважень, які не є юридичними особами, слід зазначити, що дана норма (конструкція) не поширюється на даний випадок, оскільки стосується створених колегіальних органів, Кабінету Міністрів України і ті, які не мають надбудови та конструкції організації державного управління у вигляді, як у даному випадку, - юридичної особи (ДПС України) та її філій, відокремлених підрозділів, які діють від імені юридичної особи, у даному випадку - ДПС України, що власне відображено і в ЄДРПОУ відносно ДПС України, де її представником визначено Харькіну А.Д.
В силу статті 95 Цивільного кодексу України філії, відокремлені підрозділи юридичної особи здійснюють всі або частину функцій юридичної особи, тобто діють від імені юридичної особи.
Відтак, зважаючи на те, що заявником за поданою заявою є особа, яка не має статусу правосуб`єктного утворення, а відтак не підтверджено наявності у Головного управління ДПС в Одеській області адміністративної процесуальної дієздатності, тоді як заяву підписано особою - Харькіною Анною Дмитрівною , яка не має права підписувати заяви, суд приходить до висновку про повернення поданої заяви заявнику.
Відповідно до частини третьої статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України у разі недотримання вимог частини другої цієї статті суд повідомляє про це заявника та надає йому строк, але не більше ніж 24 години, для усунення недоліків. Невиконання вимог суду в установлений строк тягне за собою повернення заявнику заяви та доданих до неї документів. Повернення заяви не є перешкодою для повторного звернення з нею до суду після усунення її недоліків, але не пізніше ніж протягом 48 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
Керуючись статтями 241-243, 248, 256, 283 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Повернути заяву Головного управління ДПС в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Нова Пошта» про підтвердження обгрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків та зупинення видаткових операцій.
2. Ухвалу про повернення заяви разом із заявою та всіма додатками до неї надіслати заявнику негайно.
3. Довести до відома заявника, що у відповідності до частини третьої статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України повернення заяви не є перешкодою для повторного звернення з нею до суду після усунення її недоліків, але не пізніше ніж протягом 48 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
Ухвала набирає законної сили згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.