Рішення № 96454479, 21.04.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2021
Номер справи
520/2397/21
Номер документу
96454479
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

21 квітня 2021 року № 520/2397/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 5, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 40108599) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКГІП: НОМЕР_1 ) зарахувати до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової відпустки, термін перебування на службі в Олексіївській виправній колонії №25 за період з 18.10.1999 року по 02.12.2003 рік та в Диканівській виправній колонії №12 за період з 19.12.2005 року по 29.03.2013 рік;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 (РНОКГІП: НОМЕР_1 ) до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової відпустки, термін перебування на службі в Олексіївській виправній колонії №25 за період з 18.10.1999 року по 02.12.2003 рік та в Диканівській виправній колонії №12 за період з 19.12.2005 року по 29.03.2013 рік;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Харківській області провести ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1) перерахунок і виплату грошового забезпечення в частині надбавки за стаж роботи в поліції з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 18.10.1999 по 02.12.2003 проходив службу в Олексіївській виправній колонії №25, а з 19.12.2005 по 29.03.2013 в Диканівській виправній колонії №12 та має право на зарахування до стажу роботи в поліції вказаного часу служби. Проте, вказані періоди служби відповідачем не зараховано до стажу служби в поліції, яка дає право на надбавку до вислуги років та встановлення додаткової відпустки. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України проходять службу в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Тому служба у Державній кримінально-виконавчій службі, Державній пенітенціарній службі України має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 22.02.2021 прийнято справу до розгляду, відкрито спрощене провадження у справі.

Відповідач не погодився з позовними вимогами та направив до суду відзив на адміністративний позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що частиною 2 статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» визначений вичерпний перелік служби у відповідних органах, які зараховуються до стажу служби в поліції, в який службу в підрозділах Управління державного департаменту України з питань виконання покарань та в органах Державної пенітенціарної служби України не включено. Крім того, відповідач зазначив, що позивач до спірних правовідносин необґрунтовано застосовує норми Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, який регулює порядок обчислення вислуги років для призначення пенсії, та не поширюється на спірні правовідносини.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Згіднокопії трудової книжки серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 проходив службу в Олексіївській виправній колонії № 25 з 18.10.1999 року по 02.12.2003 рік та в Диканівській виправній колонії № 12 з 19.12.2005 року по 29.03.2013 рік.

З записів трудової книжки вбачається, що служба в органах кримінально-виконавчої системи безперервно:

- за період з 18.10.1999 року по 02.12.2003 рік складає 04 (чотири) роки 01 (один) місяць 15 (п`ятнадцять ) днів,

- за період 19.12.2005 року по 29.03.2013 рік складає 07 (сім) років 03 (три) місяці 10 (десять) днів.

Як вбачається з копії послужного списку, позивача було звільнено з зазначених установ на підставі п. 63 «ж» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ від 29 липня 1991 р. № 114, як особу рядового і молодшого начальницького складу.

05 січня 2021 року Позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Харківській області (далі - Відповідач) з рапортом, в якому просив зарахувати йому стаж для встановлення надбавки за вислугу років та встановлення додаткової відпустки на посадах в Олексіївській виправній колонії № 25 за період з 18.10.1990 року по 02.12.2003 рік та в Диканівській виправній колонії № 12 за період з 19.12.2005 року по 29.03.2013 рік.

Листом НПУ ГУНП в Харківській області №584 119-12/01-2021 від 19.01.2021 року Позивачу повідомлено, що відповідно до ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» визначений вичерпний перелік органів та установ, періоди роботи в яких зараховуються до стажу служби в Національній поліції. Зазначено, що проходження служби в підрозділах Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань та в органах Державної пенітенціарної служби України до вказаного переліку не включене, тому підстави для зарахування даного періоду служби до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки - відсутні.

З вказаною відмовою Позивач не погоджується, вважає її незаконною та необґрунтованою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до положень статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, є Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIH (далі -Закон №580-VIII).

Закон України "Про Національну поліцію" визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

Відповідно до частин першої, другої статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Приписами статті 78 Закону №580-VIII передбачено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Підпунктом першим пункту п`ятого Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" передбачена виплата поліцейським надбавки за стаж служби в поліції в розмірах згідно з Додатком 11.

Згідно частини другої статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

При цьому, пунктом третім розділу II Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджених наказом МВС України від 06.04.2016 №260, до вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною другою статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

Частиною другою статті 78 Закону №580-VIII визначено, що до стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Отже, до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу.

Як встановлено статтею 130 Виправно-трудового кодексу України, який діяв до 01.01.2004 на працівників рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи поширюється дія статей 22 і 23 Закону України "Про міліцію", а також порядок і умови проходження служби, передбачені для працівників органів внутрішніх справ. На спеціалістів кримінально-виконавчої системи, які не мають спеціальних звань, поширюється дія закону України "Про державну службу".

Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Кримінально-виконавчого кодексу України від 11.07.2003 № 1129-IV визначено, що до законодавчого врегулювання питань проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань та його соціального захисту на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи поширюються дія статей 22 і 23 Закону України "Про міліцію", а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для працівників органів внутрішніх справ.

Частиною п`ятою статті 23 Закону України «Про державну кримінально-виконавчу службу України» від 23.06.2005 № 2713-IV передбачено, що на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України "Про Національну поліцію", а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються Кабінетом Міністрів України.

У попередніх редакціях даного Закону визначено, що на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист, визначений Законом України «Про міліцію», а також порядок і умови проходження служби, передбачені для працівників органів внутрішніх справ.

З аналізу вказаної норми слідує, що служба в органах Державної кримінально-виконавчої служби здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, тобто має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, тому повинна зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі пункту 3 частини другої статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

Враховуючи вищезазначене, суд погоджується з доводами позивача, що його служба в органах Державної кримінально-виконавчої служби України має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ на посадах начальницького та рядового складу, тому строк такої служби підлягає зарахуванню до вислуги років у Національній поліції України на підставі пункту 3 частини другої статті 78 Закону №580-VIII.

В той же час, позивач у заявленому позові ототожнює підстави врахування періодів служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової відпустки, та підстави врахування періодів служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби до стажу, який враховується при призначенні пенсії.

Отже, посилання позивача на ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не є належним, до спірних правовідносин не застосовується, оскільки дана норма застосовується при призначенні та нарахуванні пенсії, а позивач на теперішній час працює в Національній поліції України та не є пенсіонером.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач вказаного обов`язку не виконав, у матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази щодо правомірності відмови позивачу у зарахуванні стажу служби в органах кримінально-виконавчої служби до стажу служби в поліції.

Відповідно до п.6 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом міністра внутрішніх справ від 06.04.2016 № 260, зареєстрованого в Мінюсті України 29 квітня 2016 р. за № 669/28799, підставою для виплати грошового забезпечення є наказ керівника (начальника) органу, закладу, установи Національної поліції (далі - орган поліції) про призначення на посаду поліцейського відповідно до номенклатури посад, наказ ректора ЗВО про зарахування на навчання або наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу поліції та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що вимоги заявленого позову в частині зобов`язання здійснити перерахунок і виплату грошового забезпечення в частині надбавки за стаж роботи в поліції є передчасними, оскільки такий обов`язок у відповідача виникне за результатом врахування додаткового стажу на підставі рішення суду та видання відповідного наказу.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 5, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 40108599) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 (РНОКГІП: НОМЕР_1 ) до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової відпустки, термін перебування на службі в Олексіївській виправній колонії №25 за період з 18.10.1999 по 02.12.2003 та в Диканівській виправній колонії №12 за період з 19.12.2005 по 29.03.2013.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової відпустки, термін перебування на службі в Олексіївській виправній колонії №25 за період з 18.10.1999 по 02.12.2003 та в Диканівській виправній колонії №12 за період з 19.12.2005 по 29.03.2013.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений 21 квітня 2021 року.

Суддя Білова О.В.