
Справа № 420/2288/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Бойко О.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ламан Транс-Експрес» до Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Державна служба України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови № 228533 від 11.12.2020 р. про застосування адміністративно - господарського штрафу в розмірі 8500,00 грн., вирішив адміністративний позов задовольнити.
І. Суть спору
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Ламан Транс-Експрес», звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Державна служба України з безпеки на транспорті, в якому просило:
-визнати протиправною та скасувати постанову Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки №228533 від 11.12.2020 р. про застосування адміністративно - господарського штрафу в розмірі 8500 гривень.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція Позивача
30.10.2020 р. позивач здійснював автоперевезення вантажу, власним вантажним автомобілем Renault, д.н.з. НОМЕР_1 з напівпричепом-контейнеровозом, д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1
30.10.2020 року о 10 год. 36 хв., на 452 (+811 м.) км автодороги М-05 працівниками Управління Укртрансбезпеки в Одеської області було проведено перевірку вказаного транспортного засобу.
Після проведення перевірки водію було надано копію довідки №033072 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, копію розрахунку №б/н плати за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування , яким позивачу нараховано плату за проїзд в розмірі 122,00 євро за пройдену відстань 610 км, копію акту про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів №242119 від 30.10.2020 р.
На підставі вказаного відповідачем прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 228533 від 11.12.2020 року, якою на ТОВ "Ламан Транс-Експрес" накладено адміністративно-господарський штраф у сумі 8500,00 грн.
Відповідач не повідомив позивача про час і місце розгляду справи.
Позивач вважає, що відповідач порушив процедуру розгляду справ про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що є безумовною підставою для скасування постанови від 11.12.2020 р. №228533.
Крім того, довідка №033072 про результати здійснення габаритно-вагового контролю автомобіля позивача підписано лише посадовою особою Укртрансбезпеки підпис оператора вагового комплексу відсутній, а також відсутня печатка вагового комплексу.
Таким чином, довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 30.10.2020 р. оформлена з порушенням вимог, передбачених наказом Міністерства інфраструктури України та Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 №1007/1207, яким затверджено форму та зміст відповідної довідки.
Позивач вважає вказану постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
(б) Позиція Відповідача
Відповідачі своїм правом на подання відзиву не скористалися.
ІІІ. Процедура та рух справи
22.02.2021 р. суд ухвалою прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
ІV. Обставини справи встановлені судом та докази на їх підтвердження
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань ТОВ "Ламан Транс-Експрес" зареєстровано 22.02.2008 р. у якості суб`єкта господарювання - юридичної особи, основним видом діяльності якого є за кодом КВЕД 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.
30.10.2020 р. позивач здійснював автоперевезення вантажу, власним вантажним автомобілем Renault, д.н.з. НОМЕР_1 з напівпричепом-контейнеровозом, д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1
30.10.2020 року о 10 год. 36 хв., на 452 (+811 м.) км автодороги М-05 працівниками Управління Укртрансбезпеки в Одеської області було проведено перевірку вказаного транспортного засобу.
За результатами перевірки складено акт № 242119 від 30.10.2020 р., яким зафіксовано порушення п.22.5 ПДР України, а саме: перевищення з порушенням вагових обмежень на одну вісь - 11,95 т при допустимих 11,0 т, що перевищує норму на 8,64 % у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст.60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» ч.1 абз. 14 перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевірці вантажу без відповідного дозволу (а.с.5).
Після проведення перевірки водію було надано копію довідки №033072 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, копію розрахунку №б/н плати за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування , яким позивачу нараховано плату за проїзд в розмірі 122,00 євро за пройдену відстань 610 км, копію акту про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів №242119 від 30.10.2020 р.
В довідці № 033072 від 30.10.2020 р. про результати здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу Renault, д.н.з. НОМЕР_1 з напівпричепом-контейнеровозом, д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1 зазначена повна маса транспортного засобу 38,98 тонн, навантаження на осі 1) 6,66; 2)11,95 ; 3)7,14 ; 5)6,15.
Довідка №033072 про результати здійснення габаритно-вагового контролю автомобіля позивача підписана посадовою особою Укртрансбезпеки Єгоровим С.О. підпис оператора вагового комплексу відсутній, а також відсутня печатка вагового комплексу.
11.12.2020р. відповідач виніс постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №228533, згідно з якою на ТОВ "Ламан Транс-Експрес" накладено адміністративно-господарський штраф у сумі 8500,00 грн. за порушення, викладене в акті від 12.10.2020 року №229419, відповідальність за яке передбачена ч. 1 абз. 14 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Крім того, розгляд справи відбувся без участі представника позивача оскільки запрошення отримане позивачем лише 22.01.2021 р., тобто вже після розгляду справи, що підтверджується копією трекінга-відстеження на офіційному сайті Укрпошта поштове відправлення №6501408537135 (а.с.13)
V. Джерела права та висновки суду
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, що регулює спірні правовідносини, є Закон України "Про автомобільний транспорт" №2344-III від 05.04.2001 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2344-III), відповідно до статті 1 якого автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
За приписами частини 3 статті 6 Закону №2344-III, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту, забезпечує: формування та реалізацію державної політики у сфері автомобільного транспорту; нормативно-правове регулювання; визначення пріоритетних напрямів розвитку автомобільного транспорту.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення №103), визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу (пункт 8 Положення №103).
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон №2344-III, законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України "Про транспорт", "Про дорожній рух", чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень.
Частиною 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 48 Закону №2344-III, у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги").
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198 затверджено Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони.
Відповідно до п. 16 цієї Постанови, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначається окремими актами законодавства.
Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30.
Згідно з п. 3 цих Правил транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001, передбачено що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який визначає механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування. (далі - Порядок №879).
Відповідно до пп. 4 п. 2 вказаного Порядку габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Пунктом 3 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Згідно з абз. 1 п. 28 Порядку №879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Таким чином, обов`язок внесення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів покладено саме на перевізника.
Згідно з ст. 1 Закону №2344-III, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах. Для виконання перевезень небезпечних вантажів автомобільний перевізник повинен одержати відповідну ліцензію (ст. 33 Закону №2344-III).
Відповідно до абзаців 14, 15, 16 ч. 1 ст. 60 Закону №2344-ІІІ, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм без відповідного дозволу.
Згідно з підпунктом 6 пункту 2 Порядку №879 вимірювальне і зважувальне обладнання - технічні засоби, які застосовуються під час визначення габаритно-вагових параметрів транспортних засобів і мають нормовані метрологічні характеристики.
При цьому, пункт 12 Порядку №879 передбачає, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Пунктом 13 Порядку № 879 визначено, що під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
За приписами пунктів 1 - 3, 8 розділу ІІ Вимог до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.07.2016 № 255, габаритно-ваговий контроль пересувними пунктами здійснюється на спеціально обладнаних ділянках доріг I - IV категорій. Пересувний пункт габаритно-вагового контролю влаштовується на автомобільних дорогах загального користування з урахуванням параметрів видимості для певної категорії дороги згідно з вимогами ДБН В.2.3-4:2015 "Автомобільні дороги. Частина I. Проектування. Частина II. Будівництво" у спеціально обладнаних для проведення габаритно-вагового контролю місцях або на майданчиках для відпочинку, стоянках та майданчиках для короткочасної зупинки автомобілів, обладнаних перехідно-швидкісними смугами. Пересувний пункт габаритно-вагового контролю повинен мати: 1) позначення відповідними тимчасовими дорожніми знаками; 2) рівну поверхню із поздовжнім та поперечним ухилом Ј 3 проміле; 3) тверде покриття (асфальтобетонне або цементобетонне) без деформацій дорожнього одягу; 4) ширину не менше ніж 7,0 м. Вимірювальне і вагове обладнання пересувного пункту повинно бути атестовано на проведення вимірювань та мати відповідне свідоцтво спеціально уповноваженого органу у сфері метрології.
Разом з цим відповідач жодним належним доказом не спростував твердження позивача про неналежне здійснення габаритно-вагового контролю та встановлення перевищення допустимого навантаження. При цьому фактична маса вантажного автомобілю з вантажем встановлена - 38,98 т при нормативно допустимої 44 т.
Надана довідка №033072 про результати здійснення габаритно-вагового контролю не є належним доказом здійснення габаритно-вагового контролю, оскільки не містить всіх підписів, зокрема оператора вагового комплексу, а також не скріплена печаткою вагового комплексу.
Крім того, відповідно до п.25 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті , затвердженим постановою КМУ від 08.11.2006 р. №1567, справо про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходження суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня виявлення.
Згідно з п.26 Порядку №1567, справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Відповідно до п.27 Порядку №1567 у разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
Отже розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт передує повідомлення суб`єкта господарювання про час та місце такого розгляду.
В матеріалах справи відсутні докази належного повідомлення позивача про розгляд справи.
Крім того, розгляд справи відбувся без участі представника позивача оскільки запрошення отримане позивачем лише 22.01.2021 р., тобто вже після розгляду справи, що підтверджується копією трекінга-відстеження на офіційному сайті Укрпошта поштове відправлення №6501408537135 (а.с.13).
Впродовж судового розгляду справи, відповідач не довів правомірність прийнятої постанови № 228533 від 11.12.2020 р., а тому суд робить висновок, що вона протиправна та належить до скасування.
Таким чином, суд робить висновок, що позовні вимоги обґрунтовані та належать до задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
VI. Розподіл судових витрат
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем сплачено судовий збір за подачу позовної заяви у розмірі 2270,00 грн. платіжне доручення №65 від 16.02.2021 р.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст. ст. 2, 139, 243-246 КАС України суд,
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2.Визнати протиправною та скасувати постанову Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки №228533 від 11.12.2020 р. про застосування адміністративно - господарського штрафу в розмірі 8500 (вісім тисяч п`ятсот),00 гривень.
3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ламан Транс-Експрес» судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят),00 грн.
Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ТОВ «Ламан Транс-Експрес», адреса 67600, Одеська обл., Біляївський район, м. Біляївка, вул. Отамана Головатого,145 код ЄДРПОУ 35775931.
Відповідач: Південне міжрегіональне Управління Укртрансбезпеки адреса: 65014, м. Одеса, вул. Успенська.
Третя особа: Державна служба України з безпеки на транспорті адреса: м. Київ, Проспект Перемоги, буд.14, код ЄДРПОУ 39816845.
Суддя Бойко О.Я.