Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 травня 2010року Єнакіївський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Ариничевой С.А.
при секретарі Мец Д.О.
з участю сторін:
від позивача ОСОБА_1
представника відповідача Кубракова О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Єнакієве цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської Міської Ради Донецької області ( третя особа- Головне Управління Державного Казначейства України у Донецькій області) про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої суми на оздоровлення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_3 у березні 2010 року звернувся до суду із позовом про визнання неправомірності дій відповідача по відмові у проведенні перерахунку отримуваних ним сум щорічної допомоги на оздоровлення як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС. В обгрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС він має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення, яку він з 2007 року отримував у розмірі, менше ніж це передбачено законом. У добровільному порядку відповідач відмовляється донарахувати та виплатити йому недоплачену суму з 2007-2008 роки, тому він просить визнати дії відповідача противоправними, та зобов»язати відповідача виплатити йому недоплачену суму на оздоровлення за 2007- 2008 роки у розмірі 5136 грн.
В судовому засідання представник позивача підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, та у судовому засіданні пояснив, що позивач дійсно є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, є інвалідом 3 групи та отримує щорічну державну допомогу на оздоровлення, яка виплачувалась йому у відповідності із Постановою КМУ № 836 « Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». За2007 рік він отримав допомогу на оздоровлення 28 листопада 2007 року у сумі 90 грн., за 2008 рік позивачу була нарахована та сплачена дана допомога у розмірі 90 грн. 27 січня 2010 року.
Представник третьої особи ГУДКУ у Донецькій області у судове засідання не з»явився, про день та час слухання справи повідомлявся, про причини своєї неявки суд не повідомив.
Суд, заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, встановив слідуючи фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно копії посвідчення, позивач ОСОБА_3 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильскої катастрофи, категорія 1 ( л.с. 4)
Відповідно довідки МСЕК ОСОБА_3 є інвалідом 3-ї групи ( л.с. 5-6)
Відповідно довідки відповідача, позивачу за 2007- 2008 роки виплачена державна допомога у сумі за 2007 рік 90 грн., за 2008 рік у сумі 90 грн. При цьому допомогу за 2007 рік виплачено 28 листопада 2007 року, за 2008 рік 27 січня 2010 року.
Згідно ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» інвалідам 2-ї групи щорічна допомога на оздоровлення виплачується в розмірі п»яти мінімальних заробітних плат і дана редакція закону діяла з 6.06.1996 року.
Законом України « Про державний бюджет України на 2006 рік» була зупинена дія абз 2,3,4,5,6,7, ч.4 ст. 48 вищезазначеного закону на 2006 рік.
Законом України від 19 грудня 2006 року № 489-У « Про державний бюджет України на 2007 рік зупинена дія абз 2,3,4,5,6,7, ч.4 ст. 48 вищезазначеного закону на 2007 рік.
Але Конституційний суд України своїм рішенням № 6-рп/2007 рік від 9 липня 2007 року визнав неконституційними зазначені зміни і, таким чином, з 9 липня 2007 року відновлена дія ч. 4 ст. 48 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка передбачала щорічну допомогу на оздоровлення інвалідам 2 групи у розмірі п»яти мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Законом України « Про державний бюджет України на 2008 рік» ст. 48 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали у результаті Чорнобильської катастрофи» викладена у наступній редакціі "Одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України" , але Конституційний Суд своїм рішенням №10-рп/2008р. від 22 травня 2008 року визнав неконституційними зазначені зміни, тобто відновив дію ст.48 вищезазначеного закону у попередній редакції. Таким чином позивачу ОСОБА_3., як інваліду 2-ї групи з 22 травня 2008 року необхідно проводити виплати щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі п»яти мінімальних заробітних плат.
Посилання представника відповідача на те, що виплати проводились у розмірі, передбаченому постановою КМУ № 836 від 26 липня 1996 року « Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року « Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у 2005, 2007, 2008 роках суд вважає необгрунтованим по наступним підставам.
Законом « Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Кабінет міністрів України не уповноважений на свій розсуд змінювати, у тому числі зменшувати, конкретні розміри компенсацій і допомоги, зокрема допомоги на оздоровлення, встановлені цим Законом. Встановлений законом розмір допомоги (чотири або пять мінімальних заробітних плати) не повинен зменшуватись ніякими іншими нормативно-правовими актами (ні законами, ні підзаконними актами Кабінету Міністрів України та інших органів влади), оскільки ст. 22 Конституції України прямо це забороняє.
Частиною першою статті 67 зазначеного Закону було встановлено, що конкретні розміри всіх передбачених ним виплат, пенсій та компенсацій підвищуються КМУ відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Але, відповідач, керуючись постановами Кабінету Міністрів України, якою фактично зменшено розмір допомоги, порушив ст. 113 ч.3 Конституції України. Таким чином, відбулося значне звуження обсягу прав, які існували на той час щодо відповідної категорії громадян, а саме звуження обсягу права позивача на спірну допомогу.
Отже, відповідно до положень частини 4 статті 48 Закону № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічна допомога на оздоровлення інвалідам 2 групи виплачується у розмірі п»яти мінімальних заробітних плат, а позивач ОСОБА_3. у 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 2008 роках має право на отримання такої допомоги саме у цьому розмірі.
При цьому розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Таким чином, позивачу ОСОБА_3 необхідно сплатити:
2000 рік ( виплачено 15 серпня 2001 року), тому розмір мінімальної заробітної плати на момент виплати 118 грн. ( Закон України від 1 червня 2000 року № 1766-111) х 5 21, 50 грн. = 568, 50 грн.
2007 рік виплачено 28 листопада 2007 року, тому розмір мінімальної заробітної плати 460 грн. (Закон України № 749-5 від 15.03.2007р.) х 4-90 грн. = 1750 грн.
2008 рік позивачу виплачено 27 січня 2001 року тому розмір мінімальної заробітної плати 869 грн. х 4-90 грн. = 3386 грн. грн.
Таким чином , загальний розмір недоплаченої допомоги на оздоровлення складає: 1750 грн. + 3386 грн. = 5136 грн. і саме ця сума підлягає стягненню, а позовні вимоги ОСОБА_3 задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 3, 4, 10, 57, 214, 215 ЦПК України, суд ,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради виплатити ОСОБА_3 недоплачену суму щорічної допомоги на оздоровлення за 2007, 2008 роки.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради на користь ОСОБА_3 недоплачену сумму щорічної допомоги на оздоровлення за 2007, 2008 роки у сумі 5136 грн. ( п»ять тисяч сто тридцять шість грн.) за рахунок коштів Державного Бюджету України з реєстраційного рахунку 35213043001479 в ГУ ДКУ у Донецькій області МФО 834016 код 25953965.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Єнакіївський міський суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з часу її проголошення, з наступним поданням апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня подачу заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: