Рішення № 9642326, 31.05.2010, Єнакіївський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
31.05.2010
Номер справи
2-3405/10
Номер документу
9642326
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 травня 2010 року Єнакіївський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Ариничева С.А.

при секретарі Мец Д.О.

з участю представників сторін

від позивача представник позивача ОСОБА_1

від відповідача Кубракова О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Єнакієве адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської Міської Ради Донецької області про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманих грошових коштів при встановленні 3 групи

В С Т А Н О В И В

Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської Міської Ради Донецької області про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманих грошових коштів при встановленні 3 групи інвалідності.

У судовому засіданні представник позивача позовну заяву підтримав та суду пояснив, що ОСОБА_3 є інвалідом внаслідок захворювань, пов»язаних з участю у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС. З 8 лютого 2007 року інвалід 3 групи. Згідно Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» одноразова компенсація за шкоду, завдану здоров»ю, особам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи сплачується інвалідам 1 групи 60 мінімальних заробітних плат, інвалідам 2 групи - 45 мінімальних заробітних плат, інвалідам 3 групи 30 мінімальних заробітних плат . Відповідачем при встановленні 3 групі інвалідності було сплачено компенсацію 17 квітня 2007 року у сумі 189, 60 грн. але позивач вважає, що відповідач недоплатив йому12410, 40 компенсації при встановленні третьої групи інвалідності, як те передбачено Законом України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», про просить постановити рішення.

Представник Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської Ради позов не визнав, пояснив, що УПтСЗН Єнакіївської Міської Ради було правильно сплачено позивачу 189, 60 - компенсації при встановленні третьої групи інвалідності. Дана виплата проведена на підставі Закону України « Про державний бюджет на 2007 рік» та Постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року « Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому просять відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи ГУДКУ у Донецькій області у судове засідання не з»явився, про день та час слухання справи повідомлявся, про причини своєї неявки не повідомив.

Суд, вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, встановив наступні фактичні обставини справи:

- відповідно до посвідчення НОМЕР_1 ОСОБА_3 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи ( а.с. 4), а з 8 лютого 2007 року він є інвалідом третьої групи, що підтверджується довідкою МСЄК ( а.с. 5)

Встановлені судом фактичні обставини справи свідчать про наявність між сторонами правовідносин, які регулюються Законом України «« Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Статтею 19 ч. 2 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, забов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 48 ч. 1-3 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачується інвалідам 1 групи 60 мінімальних заробітних плат, інвалідам 2 групи - 45 мінімальних заробітних плат, інвалідам 3 групи 30 мінімальних заробітних плат. У разі встановлення інвалідності вищої групи, інвалідам сплачується різниця у компенсаціях. Виплата здійснюється з мінімальної заробітної плати, яка складалася на момент встановлення інвалідності.

Враховуючи особливий статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та обумовлену цим необхідність їх адекватного захисту, Верховна Рада України внесла доповнення до ст. 71 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в якій встановлено, що дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону ( Закон № 231-V) від 5 жовтня 2006 року).

На підставі викладеного, суд вважає, що дії відповідача по виплаті одноразової компенсації у разі встановленні інвалідності не відповідають вимогам сит. 48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є такими, що порушують конституційні права позивача на належний соціальний захист.

У відповідності до рішення Конституційного суду України від 9 липня 2007 року зупинення дії положень законів, якими визначено права і свободі громадян, їх зміст та обсяг, є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбачених основним законом України. У статті 64 Конституції України вичерпно визначено такі випадки та визначено ряд прав і свобод, які не можуть бути обмежені за жодних обставин.

Отже, відповідно до ч. 3 ст. 22, ст. 64 Конституції України право громадян на соціальний захист, інші- соціально-економічні права можуть бути обмежені у тому числі зупинення дії законів ( їх окремих положень) лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк.

Згідно положень Конституції України вбачається, що Закон «Про Державний бюджет України», як правовий акт чітко зумовлений поняттям бюджету як плану формування та використання фінансових ресурсів, є особливий предмет регулювання і стосується виключно встановленні доходів і видатків держави на загальносуспільної потреби, тому цим законом не можуть вноситися зміни, зупинятися дії чинних Законів України, а також встановлюватися інше правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України. Таке положення закріплено в ч. 3 ст. 27 Бюджетного кодексу України.

Виходячи з викладеного, суд не може прийняти до уваги посилання відповідача, що ст. 101 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року надано право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, а в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених відповідними бюджетними програмами, а також посилання, що змінами, внесеними вищевказаним Законом до ст. 48 Закону України « Про соціальний статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зупинено її дію на 2007 рік в частині виплат компенсацій і допомоги у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати.

При таких обставинах, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі і з урахуванням отриманої позивачем суми 189 грн. 60 коп. розміру мінімальної заробітної плати на час виплати одноразової компенсації 420 гривень, а тому на користь позивача підлягає стягненню 12410, 40 грн. виходячи з наступного розрахунку: 420х30- 189, 60 грн. = 12410, 40 грн.

Керуючись ст. ст. 3, 4, 10, 57, 214, 215 ЦПК України , Законом України « Про статус та соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_3 - задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської Міської Ради Донецької області виплатити ОСОБА_3 компенсацію у разі встановлення групи інвалідності у розмірах, передбачених ст. 48 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської Міської Ради Донецької області за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків «компенсація за шкоду заподіяну здоров»ю та допомогу на оздоровлення» 2501250 з реєстраційного рахунку 35213043001479 в ГУ ДКУ у Донецькій області МФО 834016 код 25953965 на користь ОСОБА_3 компенсацію у разі встановлення третьої групи інвалідності у сумі 12410, 40 грн. ( дванадцять тисяч чотириста десять грн. 40 коп.).

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Єнакіївський міський суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з часу її проголошення, з наступним поданням апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя: