
Справа № 236/525/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2021 року Краснолиманський міський суд Донецької області в складі:
головуючої судді - Сердюк Н.В.,
за участю секретаря судового засідання - Безорчук А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Лиман Донецької області за відсутності сторін цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення зайво нарахованих коштів ,-
ВСТАНОВИВ:
19 лютого 2021 року позивач звернувся до Краснолиманського міського суду Донецької області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення зайво нарахованих коштів.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що 29 липня 2015 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до управління соціального захисту населення із заявою про призначення субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб, зазначивши в розділі 3 декларації двох осіб - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , зареєстрованих за адресою : АДРЕСА_1 . При повторному зверненні до управління 21 листопада 2016 року відповідач у деларації зазначив такий же склад зареєстрованих осіб. На підставі поданої 21 листопада 2016 року заяви ОСОБА_1 було призначено субсидію з листопда 2016 року. В подальшому субсидія нараховувалась автоматично, без звернень відповідача. Згідно довідки від 29 травня 2020 року, виданої відділом надання адміністративних послуг виконавчого комітету Лиманської міської ради про склад зареєстрованих осіб за адресою : АДРЕСА_1 зареєстрованими значиться три особи : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 (донька), ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідно до довідки від 28 вересня 2020 року, виданої відділом надання адміністративних послуг виконавчого комітету Лиманської міської ради про склад зареєстрованих осіб - ОСОБА_3 зареєстрована за вказаною адресою з 25.06.2009 року. Отже, на підставі нововиявлених даних з`ясовано, що ОСОБА_1 при зверненні із заявою про призначення житлової субсидії не зазначив в п.3 декларації свою доньку ОСОБА_3 . В результаті подання заявником документів із недостовірними відомостями виникла переплата бюджетних коштів на суму 93059 грн. з липня 2015 року по квітень 2020 року, яку позивач просить сятгнути з відповідача з судовими витратами по справі.
Ухвалою судді Краснолиманського міського суду Донецької області від 15 березня 2021 року провадження по справі відкрито та призначено підготовче судове засідання, надано відповідачу строк для подання відзиву (а.с.50).
25 березня 2021 року від відповідача надійшов відзив, в якому ОСОБА_1 позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити у задоволенні позову, з огляду на те, що при зверненні до Ярівської селищної ради відповідач отримав довідку про склад зареєстрованих осіб і крім нього та дружини інших осіб у довідці зазначено не було. Саме на підставі цієї довідки відповідач заповнив заяву та декларацію для призначення субсидії. Його донька – ОСОБА_3 з 2011 року є громадянкою Російської Федерації, де зареєстрована та постійно проживає. Отже, жодних відомостей при зверненні за призначенням субсидії відповідач не приховував.
Повноважний представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляд у справи, в судове засідання не прибув, просив справу розглянути без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі (а.с. 4).
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, надав суду заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги позивача не визнає, просить у задоволенні позовних вимог відмовити (а.с. 71).
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволенню, виходячи із такого.
Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 13 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з вимогами ст. 76 ЦПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами;2) висновками експертів; 3) показаннями свідків. Докази мають відповідати вимогам належності, допустимості, достовірності та достатності.
Відповідно до вимог ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Відповідно до норм ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення.
Частини 1 та 2 ст. 15 ЦК України закріплюють право кожної особи на захист свого права в разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Положення цієї статті ґрунтуються на нормах Конституції України, які закріплюють обов`язок держави забезпечувати захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання (стаття 13), захист прав і свобод людини і громадянина судом (частина перша статті 55).
Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права. Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.
Судом встановлено, що 29 липня 2015 року відповідач ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лиманської міської ради Донецької області із заявою про призначення житлової субсидії (а.с.6).
Разом з заявою, ОСОБА_1 подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с.7 ).
У поданій декларації про доходи, ОСОБА_1 , вказуючи відомості щодо осіб, які зареєстровані в будинку, зазначила окрім себе, свою дружину ОСОБА_2 .
Як вбачається з довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні / будинку осіб № 958 від 27.07.2015 року, виданої Ярівською селищною радою, яка заповнюється виконавчим органом сільської (селищної) ради за місцем реєстрації сім`ї до складу сім`ї (зареєстрованих) за адресою : АДРЕСА_1 входять : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Усього дві особи (а.с.62).
Саме на підставі поданих відповідачем вищевказаних документів йому була призначена субсидія.
Звертаючись до суду з даним позовом, позивач свої вимоги обґрунтовував тим, що відповідачем при поданні заяви про призначення житлової субсидії було надано недостовірну інформацію про майновий стан сім`ї, внаслідок чого йому було надміру виплачені кошти у вигляді житлових субсидій у розмірі 93059 грн., які він зобов`язаний повернути позивачу.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначені Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі -Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848.
У розглядуваному випадку до спірних правовідносин дане Положення потрібно застосовувати в редакції станом на день подання відповідачем заяви про призначення житлової субсидії.
Згідно з п.2 даного Положення право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до п. 3 Положення, призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Пунктом 13 Положення встановлено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання) заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами.
Зазначені заява та декларація можуть бути надіслані поштою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб`єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об`єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
Громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.
Згідно з п.20 Положення, надання раніше призначеної субсидії припиняється: якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення;
Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Згідно пункту 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.97 за № 39/283/90/5 повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться зокрема і у випадку виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.
Відповідно до п.2 вказаного вище Порядку в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів:
- припиняють надання субсидії;
- повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів;
- подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни);
- повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії;
Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.
Частиною 1 ст.1212 ЦК України встановлено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Частиною 1 ст.1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Відповідно до ст.1215 ЦК України вбачається, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата, стипендії, пенсії, допомоги, інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Позивачем доказів на підтвердження факту подання відповідачем недостовірної інформації під час подання заяви та декларації про доходи для призначення житлової субсидії не надано, в той час як відповідач надав суду належні докази про зазначення інформації про зареєстрованих у будинку осіб, наданих органом виконавчої влади. Крім того, як вбачається з копії паспорта ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з 19 травня 2011 року вона є громадянкою Російської Федерації та з 23 травня 2011 року зареєстрована на території іншої держави (а.с.63).
Наведене підтверджує ту обставину, що відповідачем при поданні заяви про призначення житлової субсидії, не була прихована чи свідомо зазначена недостовірна інформація, яка б вплинула або могла вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини справи, суд вважає, що позов до задоволення не підлягає.
У відповідності до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Позивач всупереч ст. 81 ЦПК України не довів ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог та не надав належних та допустимих доказів, які б підтверджували той факт, що відповідачем при поданні заяви про призначення житлової субсидії було подано недостовірну інформації, у зв`язку з чим передбачені законом підстави для стягнення з неї надміру перерахованої суми субсидії в даному випадку відсутні.
Керуючись ст. ст. 4, 10, 12, 27, 76-80, 83, 95, 128-130, 141, 263-265, 280-283 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення зайво нарахованих коштів - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до п.п. 15.5 п.15 ч. 1 розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Повне судове рішення складено 16 квітня 2021 року.
Головуюча суддя -