
Справа № 236/4171/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2021 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді - Бєлоусова А.Є.,
за участю секретаря - Калюжної Т.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Лиман за відсутністю сторін в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,
ВСТАНОВИВ:
03.12.2020 року до Краснолиманського міського суду Донецької області надійшла позовна заява Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Представник позивача УСЗН Лиманської міської ради, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити, справу розглянути без участі представника, проти заочного розгляду справи не заперечував, про що надав відповідну заяву.
Відповідачка ОСОБА_1 , була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, однак в судове засідання не прибула, відзиву на позов до суду не надала, про причини свого не прибуття суд не повідомила .
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою всіх учасників справи, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши такі фактичні дані та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи.
Відповідно до вимог ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. ст.81, 83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
На підставі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Лиманської міської ради та отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям.
03.07.2017 ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради з заявою про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на підставі Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" та надала декларацію про її доходи, майновий стан, зазначивши доходи членів сім`ї за період з 01.01.2017 по 30.06.2017: дохід отриманий в УСЗН, а також вказала, що інших доходів не має.
На підставі вказаного звернення, за рішенням УСЗН, ОСОБА_1 призначено соціальну допомогу, як малозабезпеченій сім`ї на період з 01.07.2017 по 31.12.2017 (рішення від 13.07.2017)
Згідно п.8 Порядку, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім`ї та декларація про доходи та майновий стан. При цьому допомога призначається на основі середньомісячного за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупно доходу осіб, які входять до складу сім`ї.
18.01.2019 року ОСОБА_1 звернулась до УСЗН із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Під час звернення ОСОБА_1 особисто заповнила та подала заяву на призначення соціальної допомоги та декларацію про доходи та майновий стан зазначивши доходи членів сім`ї за період з 01.07.2018 до 31.12.2018: дохід отриманий в УСЗН (на час подачі заяви), а також зазначила, що інших доходів не має. Також вказала, що витрати, здійснені протягом 12 місяців відсутні.
В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 18.01.2019 року членами сім`ї відповідачки є: ОСОБА_1 (відповідачка) та ОСОБА_2 (син відповідачки).
На підставі вказаного звернення, за рішенням УСЗН від 12.02.2019, ОСОБА_1 призначено соціальну допомогу, як малозабезпеченій сім`ї на період з 01.01.2019 по 30.06.2019 щомісячно.
Згідно п.8 Порядку, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім`ї та декларація про доходи та майновий стан. При цьому допомога призначається на основі середньомісячного за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупно доходу осіб, які входять до складу сім`ї.
Абзацом 1 пункту 27 Порядку, визначено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснюється органом соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Абзац 2 пункту 27 Порядку конкретизує механізм здійснення контролю і передбачає, що органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Відповідно до вказаного порядку УСЗН було сформовано запит про надання інформації про доходи отримувачів державних соціальних допомог. 05.04.2019 УСЗН було отримано відповідь в автоматичному режимі з даними про доходи отримувачів державних соціальних допомог та встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 не задекларувала дохід, отриманий в компанії "Ейвон Косметікс Юкрейн".
На запит УСЗН від 12.07.2019 компанією ДП "Ейвон Косметікс Юкрейн" було надано інформацію про те, що компанія відобразила дохід в сумі 1318,26 грн. за листопад 2018, за неоплачену косметичну продукцію від ОСОБА_1 .
Згідно п.12 Порядку встановлено, що у разі коли особами, які входять до складу сім`ї навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинути або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
З врахуванням встановлених обставин та на підставі актуальної інформації про доходи сім`ї відповідачки, УСЗН було проведено перерахунок допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 (рішення від 03.07.2019), згідно з якими розмір середньомісячного сукупного доходу перевищує рівень прожиткового мінімуму для сім`ї, що стало причиною прийняття рішення про повернення надміру виплаченої державної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 2695,14 грн.
Відповідно до п.10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, соціальна допомога не призначається у разі, коли:
- під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім`ї з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здача у найм або оренду житлового приміщення (будинку) або його частини; один чи кілька членів сім`ї працюють без оформлення трудових відносин у встановленому порядку; можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин; дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажної машини, мікроавтобуса тощо);
- особи, які входять до складу малозабезпеченої сім`ї, протягом 12 місяців перед зверненням за наданням соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо або оплатили послуги з навчання, будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку тощо (крім житлово-комунальних послуг, у межах норм споживання та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності) в сумі, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї.
Суму зайво отриманої допомоги в розмірі 1039,59 грн. було утримано з державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям , призначеної за заявою від 03.07.2019.
Залишок неправомірно отриманої соціальної допомоги складає 1655,55 грн., про що відповідачка була належним чином повідомлена (лист від 03.06.2020 та від 02.10.2020).
За змістом п.28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
З огляду на наведене, позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки відповідачкою ОСОБА_1 не було зазначено в декларації додаткові джерела для існування.
З приводу вимоги позивача про відшкодування понесених ним судових витрат суд зазначає таке. Згідно із ст. 133 ЦПК України судовий збір, включено до складу судових витрат. Згідно ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, судовий збір та інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи у разі часткового задоволення позову, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
УПСЗ Лиманської міської ради при поданні позову сплачено в дохід держави судовий збір у розмірі 2102,00 грн., що підтверджено наданим позивачем платіжними дорученнями №354 від 22.10.2020 р. Враховуючи, що судом задоволені позовні вимоги повністю, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню понесені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст. 2, 10-12, 80, 258-259, 280-281 ЦПК України,суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області (р/р UA528201720343100023000047399, ЄДРПОУ 25953557, МФО 820172, отримувач УСЗН, банк ДКСУ м. Київ) залишок надміру сплачених коштів внаслідок отримання допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 у розмірі 1655 (одна тисяча шістсот п`ятдесят п`ять) грн. 55 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області (р/р UA418201720344270020000047399, ОКПО 25953557, МФО 820172, отримувач УСЗН, банк ДКСУ м. Київ) судові витрати у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Згідно із п/п. 15.5) п.15 розд. XIII "Перехідні положення" ЦПК України (в редакції Закону України від 03.10.2017 року № 2147-VIII) до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Згідно із п.3 розд. XII "Прикінцеві положення" ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя -