
Справа № 127/26999/20
Провадження № 2/127/4591/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
20 квітня 2021 рокумісто Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі головуючого судді Волошина С.В.,
за участі секретаря судового засідання Волхової М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії, -
В С Т А Н О В И В:
Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії, в якій просив стягнути з відповідача на свою користь надміру виплачені кошти житлової субсидії за період з жовтня 2018 року по січень 2019 року в сумі 5 737,54 гривень та за період з лютого 2019 року по квітень 2019 року в сумі 4 330,93 гривень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Департаменті соціальної політики Вінницької міської ради та отримував житлову субсидію відповідно до постанови КМУ від 21.10.1995 р. №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», зі змінами. 13.10.2015 року ОСОБА_1 , як уповноважений власник, вперше звернувся із заявою про призначення житлової субсидії та доданими до неї документами по домогосподарству за адресою: АДРЕСА_1 , де зареєстровано дві особи (відповідач та його донька). Протягом 2016-2018 років відповідач отримував житлову субсидію на опалювальний та неопалювальний сезони, про що приймалися відповідні рішення з розрахунками. 30.10.2018 року відповідач звернувся до позивача із заявою про призначення житлової субсидії з 01.10.2018 року. В декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 30.10.2018 року у Розділі ІІІ Дані про витрати та суми доходів осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства, незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання), інформація про які відсутня в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків та реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, відсутня інформація заявника про те, що його дружина ОСОБА_2 , являється платником єдиного податку 2 групи. Рішенням від 13.11.2018 року призначено відповідачу субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно щомісячно в сумі 1459,88 гривень. Перевіркою достовірності та повноти інформації домогосподарства про доходи (майновий стан чи ін.) у січні 2020 року позивачем виявлено недостовірну інформацію, що подана відповідачем 30.10.2018 року на призначення субсидії, для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а саме не надано інформацію про те, що ОСОБА_2 є фізичною-особою підприємцем та є платником єдиного податку другої групи з 01.10.2017 року. Відповідач у жовтні 2018 року в декларації зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію на день призначення житлової субсидії. Позивач вважає, що відповідачем було порушено вимоги п.13 Положення №848 (в редакції на момент призначення житлової субсидії), а саме при призначенні житлової субсидії на період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року відповідач не повідомив, що його дружина ОСОБА_2 є платником єдиного податку 2 групи. У зв`язку з цим виникла переплата коштів житлової субсидії в загальній сумі 10 068,47 гривень. За період з 01.10.2018 року по 31.01.2019 року в розмірі 5 737,54 гривень та за період з 28.02.2019 року по 30.04.2019 року в розмірі 4 330,93 гривень. 14.02.2020 року Управлінням здійснено розрахунок субсидії, що підлягає поверненню, за період з 01.10.2018 року по 31.01.2019 року та за період з 28.02.2019 року по 30.04.2019 року. З метою досудового врегулювання спору Управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики міської ради за вих. №08-00-008-10598 від 26.02.2020 року та №08-00-008-43507 від 14.02.2020 року відповідачу було повідомлено про необхідність повернення надміру сплачених коштів, однак відповідач добровільно кошти не повернув, що і стало підставою звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 05.01.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін з роз`ясненням процесуальних прав учасників справи, зокрема, щодо надання у визначені строки відповідачем відзиву на позов, а позивачем письмової відповіді на такий відзив.
Відповідач у визначений ухвалою суду строк відзиву на позов не подав.
В судове засідання представник Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради Державець Р.А. не з`явився, надав до суду заяву, в якій вимоги позовної заяви підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовільнити в повному обсязі за обставин, викладених у позовній заяві, проти ухвалення заочного рішення не заперечив.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом завчасно та в передбачений законом спосіб, про причини неявки суд не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не подавав, а тому суд ухвалив (без винесення окремого процесуального документа) провести заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення, що відповідає положенням ст.ст. 223, 280 ЦПК України, оскільки представник позивача не заперечував проти такого порядку розгляду справи.
Враховуючи вищевикладене та положення ст.ст. 178, 279 ЦПК України, суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами.
Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов до наступного.
Судом встановлено, що 13.10.2015 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про призначення житлової субсидії за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.10).
Для оформлення субсидії ОСОБА_1 подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій у пункті 3 розділу І - «особи, які зареєстровані у житловому приміщенні/будинку» зазначив: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.11).
Протягом 2016-2018 років відповідач отримував житлову субсидію на опалювальний та неопалювальний сезони, про що приймалися відповідні рішення з розрахунками. Іншого судом не встановлено.
30.10.2018 року відповідачем подано заяву про призначення житлової субсидії з 01.10.2018 року (а.с.14).
Для оформлення субсидії ОСОБА_1 подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, де у пункті 3 розділу І - «Дані про осіб, які входять до складу домогосподарства і їх місце проживання зареєстроване у житловому приміщенні/будинку» зазначив ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; в Розділі ІІ «Дані про членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від їх місця проживання (фактичного місця проживання)» зазначив ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дружина (а.с.13). В Розділі ІІІ Декларації «Дані про види та суми доходів осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства, незалежно від їх місця проживання (фактичного місця проживання), інформація про яких відсутня в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків та реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за період з 01.01.2018 року до 30.06.2018 року» зазначено ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , навпроти яких в графах «Вид доходу» вказано «Пенсія», «Сума доходу» – «0,00», «Найменування організації, де отримує дохід (для фізичних осіб підприємців – група платника єдиного податку)» - відомості відсутні. ОСОБА_1 своїм підписом в Декларації підтвердив, що він усвідомлює, що в разі подання ним у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства, незалежно від їх місця проживання (фактичного місця проживання), їх доходи, майновий стан і витрати йому може бути відмовлено у призначенні субсидії або припинено її надання. В такому разі зобов`язався повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.
Згідно Акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 30.10.2018 року, складеного державним соціальним інспектором, кількість членів сім`ї, що мешкають разом за адресою: АДРЕСА_1 – 1, дочка заявника ОСОБА_3 не проживає за адресою реєстрації (а.с.12).
Рішенням від 13.11.2018 року про призначення субсидії відповідачу призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року щомісячно в сумі 1459,88 грн. (а.с.17).
Перевіркою достовірності та повноти інформації домогосподарства про доходи (майновий стан чи ін.), що проведена позивачем, виявлено, що дружина ОСОБА_1 ОСОБА_2 з 02.10.2017 року зареєстрована в Реєстрі платників єдиного податку (РНОКПП НОМЕР_1 ) як платник єдиного податку за групою 2 (а.с.15-16).
В Єдиному реєстрі боржників станом на 30.10.2018 року інформація щодо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відсутня (а.с.14 зворот).
Рішенням від 17.01.2020 року про призначення субсидії відповідачу не призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2018 року, оскільки вартість послуг в межах норм споживання не перевищує визначеного обов`язкового платежу сім`ї (а.с.18). В довідці про доходи членів сім`ї за період з 01.01.2018 – 30.06.2018 року вид доходу ОСОБА_2 доповнено інформацією про те, що вона є приватним підприємцем (ІІ група), має дохід за вказаний період від підприємницької діяльності в сумі 44 676 грн.
В подальшому з цієї ж підстави ОСОБА_1 не призначено житлову субсидію з листопада 2018 року, грудня 2018 року, січня 2019 року, березня 2019 року, квітня 2019 року з цієї ж підстави (а.с.19-23).
Позивачем зроблено розрахунок субсидії, що підлягає поверненню ОСОБА_1 , яка становить 10 068,47 гривень, з яких 5 737,54 гривень (за період з 01.10.2018-31.10.2019) та 4 330,93 гривень (за період 01.02.2019-30.04.2019) (а.с.24).
З метою досудового врегулювання спору Управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики міської ради за вих. №08-00-008-10598 від 26.02.2020 року та №08-00-008-43507 від 14.02.2020 року відповідачу було повідомлено про необхідність повернення надміру сплачених коштів (а.с.25-26).
Однак, добровільно кошти відповідач ОСОБА_1 не повернув.
Правовідносини сторін регулюються приписами ЦК України, Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (далі - Положення), Порядком повернення коштів, надмірно виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29 грудня 1997 року № 39/283/90/5 (далі - Порядок).
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно зі статтею 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14 та у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).
Відповідно до п.13 Положення для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності). Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Згідно п.9 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Згідно п.11 Положення для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пункті 9 цього Положення, враховується: за III-IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за I-II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
Згідно п.12 Положення для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід, обчислений в таких розмірах мінімальної заробітної плати, встановленої станом на кінець періоду, за який враховуються доходи:
однієї мінімальної заробітної плати - для платників єдиного податку першої групи;
двох мінімальних заробітних плат - для платників єдиного податку другої групи;
трьох мінімальних заробітних плат - для платників єдиного податку третьої групи.
За правилами пункту 22 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, зокрема, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Згідно із частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Наведене узгоджується із висновком, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц (провадження № 14-445цс18), постанові Верховного Суду від 06 березня 2019 року у справі № 607/4570/17-ц (провадження № 61-29030св18).
Підсумовуючи викладене суд встановив, що ОСОБА_1 звернувшись до Управління соціального захисту (Правобережне) за адресною субсидією для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, у порушення пункту 13 Положення, вказав недостовірні дані щодо доходів члену його сім`ї (дружини ОСОБА_2 ), які впливають на призначення допомоги, та вважає, що позивачем спростована презумпція добросовісності набувача виплати.
З огляду на встановлені обставини та наявні докази у справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для повернення отриманих коштів, які виплачені ОСОБА_1 за період з жовтня 2018 року по січень 2019 року в сумі 5 737,54 гривень та за період з лютого 2019 року по квітень 2019 року в сумі 4 330,93 гривень. Тому позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, які складаються із сплаченого судового збору у розмірі 2102,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, Постановою КМУ «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21.10.1995 р. №848, ст. ст. 2, 10-13, 76-89, 141, 263-265, 268, 274, 275 ЦПК України, суд –
В И Р І Ш И В :
Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти житлової субсидії за період з жовтня 2018 року по січень 2019 року в сумі 5 737,54 гривень та за період з лютого 2019 року по квітень 2019 року в сумі 4 330,93 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради 2 102 грн. 00 коп. судового збору.
Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте Вінницьким міським судом Вінницької області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Якщо позивачу повне рішення не було вручено у день його складення, він має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники судового розгляду:
Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, код ЄДРПОУ 38782790, місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Соборна, 50;
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Суддя: