
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 49089 м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, (веб адреса сторінки на офіційному веб –порталі судової влади України в мережі Інтернет - http://adm.dp.court.gov.ua)
21 квітня 2021 року Справа № 160/2399/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Жукової Є.О., -
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників (у письмовому провадженні) в місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА «ФІДЕЯ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа 8; код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування наказа №729-п від 15.02.2021 р. «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ» (код ЄДРПОУ 41223117), -
ВСТАНОВИВ:
17.02.2021 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА «ФІДЕЯ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказа №729-п від 15.02.2021 р. «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ» (код ЄДРПОУ 41223117).
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.03.2021 р., після залишення ухвалою суду від 18.02.2021 р. даної позовної заяви без руху, відкрито провадження в адміністративній справі № 160/2399/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА «ФІДЕЯ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказа №729-п від 15.02.2021 р. «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ» (код ЄДРПОУ 41223117).
Залучено Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа 8; код ЄДРПОУ 43005393), як другого відповідача до участі у справі № 160/2399/21.
Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним.
15.02.2021 р. Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області (було винесено наказ № 729-п про проведення фактичної перевірки TOB "ФІРМА "ФІДЕЯ" (код ЄДРПОУ 41223117).
За текстом наказу відповідач-1 наказав провести з 16.02.2021 р. тривалістю 10 діб фактичну перевірку TOB "ФІРМА "ФІДЕЯ" за адресою: Дніпропетровська обл., місто Кам`янське, Західний проїзд, 5, за період з 01.01.2020 р. по теперішній час.
Позивач вважає, що оскаржуваний наказ сформований відповідачем-1 без урахування положень чинного законодавства, з порушенням положень Податкового кодексу України, підлягає визнанню протиправним та скасуванню з наступних підстав.
У тексті оспорюваного наказу вказано, що перевірка проводиться на підставі пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України для здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.
Виходячи зі змісту тексту оскаржуваного наказу, як зазначає позивач, не вбачається можливим зрозуміти, щодо здійснення яких саме функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального планувалося проведення перевірки, відсутнє чітке зазначення, що саме стало підставою перевірки.
З тексту наказу неможливо встановити чи перевірка здійснюється з питань регулювання обігу готівки, чи щодо порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, чи щодо ведення касових операцій, чи щодо наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, чи щодо дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Вказана мета перевірки не відповідає предмету фактичної перевірки, передбаченому пп. 75.1.3 п. 75.1. ст. 75 ПК України.
Перевірка з питання здійснення контролю за дотриманням платниками податків законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування підакцизних товарів є предметом документальної перевірки платника податків, що передбачено пп. 75.1.2. п 75.1. ст. 75 ПК України.
Отже, перевірки з метою здійснення контролю за дотриманням платниками податків законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування підакцизних товарів та фактичні перевірки регулюються різними положеннями Податкового кодексу України, досліджуються та встановлюються різними способами, в першому випадку - на основі відповідних первинних документів шляхом проведення документальної перевірки, в другому фактично на місці ведення господарської діяльності з встановленням певних обставин, тобто вказані питання встановлюються під час проведення різних видів перевірок, що і закріплено вищезазначеними правовими нормами.
На підставі викладеного вище позивач зазначає, що, враховуючи, що здійснення контролю за дотриманням платниками податків законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування підакцизних товарів не є предметом фактичної перевірки, оскаржуваний позивачем наказ щодо проведення фактичної перевірки є протиправним та підлягає скасуванню.
При цьому зазначено, що в оскаржуваному наказі відсутні будь-які посилання на конкретні (фактичні) підстави призначення перевірки, окрім звичайного посилання на норми, що регулюють питання призначення перевірки. Наказ не містить посилань на наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів.
На підставі викладеного вище, позивач вважає, що оскаржуваний наказ прийнятий контролюючим органом з порушенням вимог чинного законодавства та свідчить про його протиправність.
05.04.2021 р. за вх.№26980/21 через канцелярію Дніпропетровського окружного адміністративного суду, представником відповідача-1: Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, було подано відзив на позовну заяву, в тексті якого, з посиланням на позиції ВС, а саме: постанову від 25.01.2019 р. у справі №812/1112/16; постанову від 10 квітня 2020 р. у справі №815/1978/18; постанову від 21 січня 2021 р. зазначено, що ГУ ДПС у Дніпропетровській області керуючись ст. 19-1, ст.20, пп.75.1.3 п. 75.1 ст.75, на підставі пп. 80.2.5 п 80.2 ст. 80 ПК України та наказу від 15.02.2021 №729-п «Про проведення фактичної перевірки TOB «ФІРМА «ФІДЕЯ» (код ЄДРПОУ 41І2І3117)» з 16.02.2021 призначено проведення фактичної перевірки TOB «ФІРМА «ФІДЕЯ» (код ЄДРПОУ 41223117)» за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кам`янське, Західний проїзд, 5, з питань дотримання законодавства у сфері виробництва і обігу підакцизних товарів.
Відповідно п. 81.1 ст. 81 ПК України, 16.02.2021 вручено наказ від 15.02.2021 №729-п, на проведення фактичної перевірки та пред`явлено направлення від 15.02.2021 №696, №697, від 16.02.2021 №717, №718, представнику адвоката TOB «ФІРМА «ФІДЕЯ» Колєсніку С.В.
Представником адвоката TOB «ФІРМА «ФІДЕЯ» Колєсніком С.В. 16.02.2021 р., в порушення п. 81.1 ст. 81 ПК України, у допуску до перевірки було відмовлено, у зв`язку з тим, що представник адвоката TOB «ФІРМА «ФІДЕЯ» Колєснік С.В. незгоден з наказом від 15.02.2021 №729-п.
Враховуючи вищевикладене, перевіряючими складено акт відмови від допуску до проведення фактичної перевірки від 16.02.2021, який вручено представнику адвоката TOB «ФІРМА «ФІДЕЯ» Колєсніку С:В. особисто під підпис.
В прохальній частині відзиву на позовну заяву, відповідач – 1 просить суд замінити відповідача по справі – ГУ ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУИ 43145015) на ГУ ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ (код ЄДРПОУ 44118658), та відмовити у задоволенні пред`явлених позовних вимог у повному обсязі.
Щодо фактично заявленого відповідачем-1 клопотання про заміну відповідача по справі – ГУ ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУИ 43145015) на ГУ ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ (код ЄДРПОУ 44118658), суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 року №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальніо ргани Державної податкової служби, зокрема, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області. Установлено, що права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
У постанові зазначено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Так, згідно відомостей з ЄДРПОУ з 30.09.2020р. створено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код 44118658), яке згідно Положення про Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України №643 від 12.11.2020р., утворено на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Отже, з 30.09.2020 року повноваження перейшли до Державної податкової служби України (як до юридичної особи, якій належить відокремлений підрозділ), а тому Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) вибуло зі спірних відносин, у зв`язку з чим не може виконувати свої функції та повноваження.
На підставі викладеного вище, ухвалою Дніпропетровського окружного адміністратвиного суду від 02.03.2021 р. залучено Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа 8; код ЄДРПОУ 43005393), як другого відповідача до участі у справі № 160/2399/21.
При цьому, клопотання відповідача-1 щодо заміни відповідача саме на Головне управління ДПС в Дніпропетровській області (філія / інший відокремлений підрозділ), адреса: 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А, код ЄДРПОУ - 44118658, не підлягає задоволенню, оскільки таке управління утворено на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, не має статусу юридичної особи, а тому не може виступати в якості відповідача у цій справі згідно положень ст.ст. 4, 46 Кодексу адміністративного судочинства України.
З урахуванням зазначеного вище, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015)щодо заміниостаннього на відокремлений територіальний підрозділ на правах філії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658), що знаходиться за адресою: 49600, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд.17-а, з викладенням тексту зазначеної ухвали безпосередньо в тексті рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/2399/21, дотримуючись при цьому принципу процесуальної економії в адміністративному судочинстві та з урахуванням вимог ч.5 ст.243 КАС України.
05.04.2021 р. через канцелярію Дніпропетровського окружного адміністративного суду, представником відповідача-2 було подано відзив на позовну заяву від 05.04.2021 р. вх.№26990/21, в тексті якого останній також посилається на позиції ВС, ідентичні позиціям викладеним відповідачем-1 у відзиві від 05.04.2021 р., та також зазначено ідентичну позицію стосовно пред`явлених позовних вимог, на підставі чого відповідач-2 просить суд у задоволенні пред`явлених позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Відповідно до ч.2 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
В матеріалах справи міститься довідка від 14.04.2021 р. №67, складена начальником відділу управління персоналом А.В. Шевченко, в тексті якої зазначено, що суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 в період з, а саме: з 15.03.2021 р. по 19.03.2021р. перебувала у щорічній відпустці; з 22.03.2021 р. по 16.04.2021 р. – на лікарняному.
Отже, рішення у даній адміністративній справі, враховуючи положення постанови Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 р., зі змінами, та враховуючи п.3 Розділу VI «Прикінцеві положення», яким визначено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином, приймається 21.04.2021 р.
Відповідно до ст. 229 КАС України, при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ФІРМА «ФІДЕЯ» є юридичною особою, що підтверджується відомостями, які містяться в матеріалах справи.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 15.02.2021 р. Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було сформовано відносно ТОВ «ФІРМИ «ФІДЕЯ» наказ від 15.02.2021 р. №729-п «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ» (код ЄДРПОУ 41223117), в тексті якого зазначено
провести фактичну перевірку TOB «ФІРМА «ФІДЕЯ» (код ЄДРПОУ 41223117) за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам`янське, Західний проїзд, 5, з питань дотримання законодавства у сфері обігу підакцизних товарів. Період діяльності, який буде перевірятисьз 01.01.2020 р. по теперішній час. Перевірку розпочати з 16.02.2021 р., тривалість не більше 10 діб.
Оформити направлення на проведення фактичної перевірки TOB «ФІРМА «ФІДЕЯ» (код ЄДРПОУ 41223117) з додержанням вимог п.п.81.1ст. 81 Податкового кодексу України.
В якості підстави для проведення перевірки зазначено п.п.80.2.5, 80.2 ст.80 ПК України.
На підставі вищевказаного наказу та направлень на перевірку посадовими особами відповідача було здійснено вихід на перевірку за адресою здійснення господарської діяльності ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ»: Дніпропетровська область, м. Кам`янське, Західний проїзд, 5.
Однак, адвокатом ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ» Колєснік С.В. 16.02.2021 року, у допуску до перевірки було відмовлено.
Враховуючи вищевикладене, контролюючим органом складено акт відмови від допуску до перевірки від 16.02.2021 року, який було вручено представнику ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ» - адвокату Колєснік С.В. особисто під підпис.
Правовідносини сторін, що виникають у сфері справляння податків і зборів,зокрема, щодо визначення вичерпного переліку податків і зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов`язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов`язків їх посадових осіб під час здійснення податковою контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються нормами Конституції України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР, Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, тощо.
Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Статтями 61, 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
Відповідно до ст. ст. 6, 13 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, кожен має право на справедливий розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення, а також кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинено особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до вимог п.75.1.3 ПК України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Таким чином, фактична перевірка здійснюється лише за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника; фактична перевірка здійснюється з питань наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, до яких віднесено алкогольні напоїв та тютюнові вироби.
Порядок проведення фактичної перевірки визначено статтею 80 ПК України. Так, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (п. 80.1 ПК України). Перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами контролюючих органів на підставі підпункту 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 цього Кодексу може бути проведена контрольна розрахункова операція (п. 80.4 ПК України).
Згідно з п.80.5 ПК України, допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 ПК України.
Відповідно до п. 80.7 ст.80 ПК України фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб`єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.
Порядок оформлення результатів фактичної перевірки встановлено статтею 86 ПК України (п. 80.10 ст.80 ПК України).
Вимогами п.81.1 ст.81 ПК України перебачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
- службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред`явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
У відповідності до вимог п.81.1 ст.81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити, зокрема, до проведення фактичної перевірки за наявності підстав для її проведення, визначених ПК України, та за умови пред`явлення копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються, зокрема, і період діяльності, який буде перевірятися та підстави для проведення перевірки, визначені ПК України.
Підставою проведення фактичної перевірки, визначеної підпунктом 80.2.2. пункту 80.2. статті 80 ПК України є наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів.
Підставою проведення фактичної перевірки, визначеної підпунктом 80.2.5. пункту 80.2 статті 80 ПК України, є наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Згідно положень п.п. 80.2.5 ст. 80 ПК України:
Фактична перевірка може проводитися па підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або ного уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: 80.2.5. у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами- лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального».
Із зазначеного вбачається, що перевірка на підставі п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України буде правомірною за наявності: наказу на призначення перевірки, який має містити 1) визначення, яка саме інформація отримана податковим органом щодо наявних порушень з боку конкретного платника податків; 2) відомостей, коли та ким така інформація, що слугувала підставою для призначення фактичної перевірки, була надана; 3) відомостей, які є наявні докази отримання контролюючим органом такої інформації або звернення, які було зареєстровано у відповідному порядку.
Лише за наявності зазначених умов наказ буде відповідати вимогам законодавства, а перевірка на підставі п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України буде правомірною.
Слід враховувати, що п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України виділяє одну окрему підставу для призначення перевірки відповідно до зазначеного пункту, проте податковим органом зазначено лише частину цього пункту, як підставу для перевірки позивача, що є неправомірним, оскільки цей підпункт має застосовуватись повністю, а не частинами.
Як вбачається, контролюючий орган ділить п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України на дві самостійні підстави для перевірки: перша підстава - наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; друга підстава - здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
У зв`язку з відсутністю у контролюючого органу відповідної інформації про порушення платником податку податкового законодавства, податковим органом зазначається лише частина п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України, як самостійна підстава для перевірки, проте такі дії податкового органу є неналежними.
У той же час, слід звернути увагу на те, що в спірному наказі не зазначено, які саме порушення допустив позивач, що могло бути підставою для проведення фактичної перевірки на підставі пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України.
Окрім цього, не зазначено яка інформація слугувала підставою для проведення такої перевірки.
Встановлення таких обставин є предметом доказування в силу приписів ч. 2 ст. 73 КАС України, що узгоджується із висновками, викладеними в постанові Верховного Суду від 22.09.2020 року у справі № 520/1304/20.
З огляду на викладене вище, суд прийшов до висновку про відсутність у спірному наказі визначених у п. 80.2 ст.80 ПК України підстав для проведення фактичних перевірок.
Як зазначає Верховний Суд в своїй постанові від 08.10.2019 року у справі №826/11217/18 процедурні порушення при призначенні перевірки мають наслідком протиправність прийнятого керівником податкового органу наказу про проведення перевірки.
Також, спірний наказ не містить будь-яких посилань на конкретні (фактичні) підстави призначення перевірки, крім посилання на норми, що їх регулюють. Крім того, у наказі не відображено в рамках яких заходів контролюючого органу встановлено невідповідність діяльності позивача вимогам чинного законодавства, на підставі яких відомостей або документів були встановлені факти сумнівності, сумнівність яких саме операцій була встановлена податковим органом.
У матеріалах справи такі докази також відсутні.
За вказаних обставин оскаржуваний наказ не відповідає вимогам ПК України, є протиправним та підлягає скасуванню.
Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 08.09.2020 у справі № 640/21536/19.
Верховний Суд у постановах від 18.05.2018 року у справі №813/3977/16, від 18.12.2018 року у справі №820/4891/18 та від 05.03.2019 у справі №820/4893/18 вказує, що інформація, яка надходить до податкових органів може бути підставою для проведення фактичної перевірки згідно статті 80 ПК України, лише у тому випадку, якщо в такій інформації йдеться посилання на конкретні порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на податкові органи.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що оскаржуваний наказ не відповідає положенням ПК України щодо його змісту.
З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, суд прийшов до висновку, що як відповідачем-1, так і відповідачем-2, як суб`єктами владних повноважень, не доведено правомірність прийнятого наказа, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що контролюючим органом не було доведено належними та допустимими доказами щодо правомірності та обґрунтованості прийнятого наказу №729-п від 15 лютого 2021 року про проведення фактичної перевірки ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ» (код ЄДРПОУ 41223117).
Суд зазначає, що як відповідач-1, так і відповідач-2, складаючи відзив на заявлену позовну заяву, обмежився по суті формальною відмовою від заявленого позову, фактично переклавши тягар доказування у справі на суд.
Відтак суд зазначає, що як відповідачем-1, так і відповідачем-2, у відповідності до норм ст.73, 74 КАС України, під час судового розгляду справи, не було доведено правомірності підстав формування оскаржуваного позивачем наказа від 15.02.2021 р. №729-п всупереч положенням ст.77 КАС України, відповідно до якої кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Натомість, позивачем з урахуванням належних письмових доказів в розумінні ст.ст. 73, 74 КАС України, доданих до позовної заяви, та документів детально наведених вище, спростовані доводи відповідача відповідно до відзивів в порядку ст.77 КАС України.
Таким чином, встановивши в судовому засіданні та підтвердивши доказами, наявними в матеріалах справи, факт прийняття оскаржуваного наказа необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття зазначених рішень; недобросовісно; нерозсудливо; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення, що мають наслідком порушення прав та законних інтересів позивача в публічно-правових відносинах з боку відповідачів – суб`єктів владних повноважень, суд вважає, що належним засобом щодо поновлення такого порушеного права буде визнання протиправними та скасування наказа №729-п від 15.02.2021 р. «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ» (код ЄДРПОУ 41223117).
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до платіжного доручення від 17.02.2021р. №9220 за подання позовної заяви позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 2 270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят грн., 00 коп.), який у повному розмірі зараховано до Державного бюджету України.
Враховуючи задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА «ФІДЕЯ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа 8; код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування наказа №729-п від 15.02.2021 р. «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ» (код ЄДРПОУ 41223117), суд вважає за необхідне відшкодувати Товариству з обмеженою відповідальністю «ФІРМА «ФІДЕЯ» суму, сплачену у якості судового збору за подання даного адміністративного позову з Державного бюджету України в сумі 2 270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят грн., 00 коп.), відповідно до платіжного доручення №9220 від 17.02.2021 р.
Керуючись ст. ст. 242-244, 246, 250, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА «ФІДЕЯ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа 8; код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування наказа №729-п від 15.02.2021 р. «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ» (код ЄДРПОУ 41223117), – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ №729-п від 15.02.2021 р. «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ» (код ЄДРПОУ 41223117).
Стягнути судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА «ФІДЕЯ» з оплати судового збору у розмірі 2 270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят грн., 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.О. Жукова