Рішення № 96378238, 19.04.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2021
Номер справи
200/2874/21-а
Номер документу
96378238
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 квітня 2021 р. Справа№200/2874/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Логойди Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

У березні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, що з 16 серпня 2017 року перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком. З 01 жовтня 2017 року проведено масовий перерахунок пенсій відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII, в тому числі і її пенсії, із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, в той час як до 01 жовтня 2017 року застосовувалася величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

Про вказані обставини дізналася з відповіді відповідача від 02 лютого 2021 року на своє звернення щодо розміру пенсії.

Вважала, що застосування таких показників призвело до зменшення розміру її пенсії, в тому числі основного розміру пенсії, та звузило її пенсійні права. Також вважала, що недоплачена частина пенсії підлягала індексації на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124.

Вважаючи свої пенсійні права порушеними, просила:

- визнати протиправними дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо врахування величини оцінки одного року страхового стажу 1% при перерахунку її пенсії з 01 жовтня 2017 року на підставі п. 43 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області виплачувати їй пенсію за віком в основному розмірі з 01 жовтня 2017 року в розмірі 2340,76 грн. та провести індексацію цього розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 з 20 лютого 2019 року.

Відзив на позовну заяву відповідачем подано не було.

Суд неодноразово витребовував у відповідача докази.

Так, ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 березня 2021 року, з урахуванням ухвали від 07 квітня 2021 року про виправлення описки в ній, у відповідача витребувані докази та встановлено строк для їх подання до суду – по 01 квітня 2021 року, ухвалою від 08 квітня 2021 року - по 12 квітня 2021 року, ухвалою від 14 квітня 2021 року - по 12 год. 00 хв. 19 квітня 2021 року. Вказані ухвали відповідачем отримані 23 березня 2021 року, 08 квітня 2021 року та, відповідно, 14 квітня 2021 року. Між тим, в порушення ст. 1291 Конституції України, ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України вказані ухвалу суду з боку відповідача – суб`єкта владних повноважень в частині надання суду всіх витребуваних доказів виконані не були. Пояснень щодо поважних причин неможливості їх виконання – до суду не подано.

Враховуючи наведене суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 16 серпня 2017 року перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком згідно зі ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

При призначенні пенсії її пенсію обчислено виходячи із: загального страхового стажу 42 роки 10 місяців 5 днів; коефіцієнту стажу 0,42833 ((42 роки х 12) + 10 місяць)) / (12 міс. х 100%), згідно зі ст. 25 цього Закону; коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,57825 згідно зі ст. 25 Закону. Доплату за понаднормативний стаж розраховано згідно зі ст. 28 Закону, що за кожній повний рік страхового стажу понад 30 років жінкам пенсія збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, що складає 12 років. Заробітну плату розраховано згідно зі ст. 40 Закону - згідно з даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 року по 25.07.2017 року, індивідуальний коефіцієнт після оптимізації - 1,07534. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 4048,01 грн. (1,07534 х (3764,40 грн. (середня заробітна плата (дохід) за 2016 рік).

Розмір пенсії до 01 жовтня 2017 року склав 2849,31 грн., з них:

2340,76 грн. - розмір пенсії за віком (4048,01 грн. х 0,57825), ст. 27 Закону;

157,44 грн. - доплата за понаднормативний стаж 12 років (1312,00 х 12%);

351,11 грн. - підвищення ст. 29 ч. 3 Закону.

З 01 жовтня 2017 року органом Пенсійного фонду України відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII проведено масовий перерахунок пенсій, в тому числі і пенсії позивача.

Під час такого перерахунку щодо пенсії позивача застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Коефіцієнт стажу склав 0,42833 ((42 роки х 12) + 10 місяць)) / (12 міс. х 100%), згідно зі ст. 25 Закону.

Розмір пенсії з 01 жовтня 2017 року склав 2832,51 грн., з них:

1733,88 грн. - розмір пенсії за віком (4048,01 грн. х 0,42833), ст. 27 Закону;

157,44 грн. - доплата за понаднормативний стаж 12 років (1312,00 х 12%);

260,08 грн. - підвищення ст. 29 ч. 3 Закону;

681,11 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії.

З 01 березня 2019 року проведено індексацію пенсії.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 4736,17 грн. (1,07534 х (3 764,40 грн. (середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії) х 17% індексації) = 4404,35 грн.).

Розмір пенсії з 01 березня 2019 року склав 2849,31 грн., з них:

2028,64 грн. - розмір пенсії за віком (4736,17 грн. х 0,42833), ст. 27 Закону;

179,64 грн. - доплата за понаднормативний стаж 12 років (1497,00 х 12%);

304,30 грн. - підвищення ст. 29 ч. 3 Закону;

336,73 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

З 01 квітня 2020 року проведено перерахунок згідно з ч. 4 ст. 42 Закону; загальний страховий стаж, який враховано по 29 лютого 2020 року, склав 43 роки 10 місяців 19 днів; коефіцієнт стажу склав: 0,43833 ((43 років х 12) + 10 місяць)) / (12 міс. х 100%), згідно зі ст. 25 Закону.

З 01 травня 2020 року проведено індексацію пенсії.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 5257,15 грн. (1,07534 х (4404,35 грн. (середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії) х 11% індексації) = 4888,83 грн.).

Розмір пенсії з 01 травня 2020 року склав 2849,31 грн., з них:

2304,37 грн. - розмір пенсії за віком (5257,15 грн. х 0,43833), ст. 27 Закону;

194,61 грн. - доплата за понаднормативний стаж 13 років (1497,00 х 13%);

345,66 грн. - підвищення ст. 29 ч. 3 Закону;

4,67 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії.

Про вказані обставини позивач дізналася з відповіді відповідача від 02 лютого 2021 року №227-238/М-04/8-0580/21 на своє звернення щодо розміру пенсії.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яка визначає умови призначення пенсії за віком, передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення відповідного віку та за наявності відповідного страхового стажу.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 вказаного Закону в редакції, яка діяла до 01 жовтня 2017 року, коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою:

Кс = (См х Вс) / (100% х 12), де:

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08%.

З 11 жовтня 2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (Закон України від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII), яким у частині першій статті 25 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» друге речення абзацу п`ятого викладено в редакції, згідно з якою за період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Вказаним Законом розділ XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» доповнено, зокрема пунктом 43, згідно з яким пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.».

Отже, з 01 жовтня 2017 року всі пенсії, які були призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII, підлягали перерахунку із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 09 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового.

Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього Суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року (абзац шостий підпункту 2.1 пункту 2 Рішення).

Європейський суд з прав людини у рішенні від 03 червня 2014 року у справі за заявою Великода проти України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Отже, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Вирішення питання про відповідність Конституції України законів України та у передбачених цією Конституцією випадках інших актів віднесено до компетенції Конституційного Суду України (ст. 147 Конституції України).

Вказані норми законодавства щодо перерахунку з 01 жовтня 2017 року пенсій такої категорії пенсіонерів як позивач неконституційними не визнавалися, є чинними, а тому підлягали застосуванню на всій території України.

Застосовуючи щодо пенсії позивача такі положення законодавства суб`єкт владних повноважень діяв правомірно.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 05 лютого 2020 року в справі № 822/3781/17, де Суд зазначив, що Конституційний Суд України в рішенні №1-рп/99 від 09 лютого 1999 року у справі №1-7/99 зазначив, що дію в часі законів та інших нормативно-правових актів треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Перерахунок пенсії позивачки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% здійснено з 01 жовтня 2017 року, тобто з дати набрання чинності п. 43 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», що виключає зворотну дію закону в часі.

Верховний Суд дійшов висновку про те, що оскільки ці норми не було визнано неконституційними, а отже у відповідача були відсутні підстави не застосовувати їх при перерахунку пенсії позивачу.

Висновки щодо застосування норм права, що викладені у вказаній постанові Верховного Суду, відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Посилання позивача на правову оцінку, яка міститься в інших судових рішеннях (крім постанов Верховного Суду), є неприйнятними, оскільки відповідно до ч. 7 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов`язковою для суду. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує лише висновки щодо застосування норм права, що викладені в постановах Верховного Суду (ч. 5 ст. 242 Кодексу).

Посилання позивача на постанову Верховного Суду від 07 серпня 2019 року в справі №232/1608/12 та постанову Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у справі №240/5401/18 є неприйнятними, оскільки обставини в цих справах не є аналогічними або подібними обставинам даної справи.

Посилання позивача на положення п. 44 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є неприйнятними, оскільки вони стосуються призначення пенсій з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року, тоді як пенсія позивачу була призначена до 01 жовтня 2017 року.

Разом з тим, судом встановлено, що після проведеного з 01 жовтня 2017 року перерахунку розмір пенсії позивача зменшився: так до 01 жовтня 2017 року він склав 2849,31 грн., а після перерахунку з 01 жовтня 2017 року - 2832,51 грн.

З 01 березня 2019 року розмір пенсії позивача склав 2849,31 грн. та розрахований у відповідності до вимог законодавства. Також проведено індексацію пенсії з урахуванням положень п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», яким установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.

Відповідно до п. 4 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Вказані положення законодавства відповідачем враховані не були, що призвело до зменшення пенсії позивача за період з 01 жовтня 2017 року по 28 лютого 2019 року (тобто до перерахунку, який відбувся з 01 березня 2019 року).

З огляду на наведене порушені в цій частині пенсійні права підлягають захисту та відновленню шляхом визнання протиправними дій органу Пенсійного фонду щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії після перерахунку пенсії, який відбувся з 01 жовтня 2017 року, до наступного перерахунку, який відбувся з 01 березня 2019 року, в меншому розмірі, ніж встановлений до такого перерахунку, із зобов`язанням відповідача нарахувати та виплати позивачу пенсію за період з 01 жовтня 2017 року по 28 лютого 2019 року в розмірі, який було встановлено до 01 жовтня 2017 року, за вирахуванням виплачених сум пенсії.

В решті пенсійні права позивача не порушені.

Отже, позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, яка регулює питання розподілу судових витрат, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а, код ЄДРПОУ 42171861) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії після перерахунку пенсії, який відбувся з 01 жовтня 2017 року, до наступного перерахунку, який відбувся з 01 березня 2019 року, в меншому розмірі, ніж встановлений до такого перерахунку.

Зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області нарахувати та виплати ОСОБА_1 пенсію за період з 01 жовтня 2017 року по 28 лютого 2019 року в розмірі, який було встановлено до 01 жовтня 2017 року, за вирахуванням виплачених сум пенсії.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а, код ЄДРПОУ 42171861) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) здійснені нею документально підтверджені судові витрати в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення судом складено 19 квітня 2021 року.

Суддя Т.В. Логойда