
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1289/20 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом`якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 ,
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з розрахунку 90 % від розміру заробітної плати, що зазначена у довідці прокуратури Херсонської області № 18-177 вих-20 від 16.03.2020 та без застосування обмежень її максимального розміру.
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області здійснити виплату позивачу різниці в пенсії за минулий час з 28 квітня 2019 року.
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області судовий збір в розмірі 2522,40 гривен.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 28.04.2020 позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з заявою про перерахунок пенсії у зв`язку з тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" були збільшені посадові оклади працівників прокуратури та деякі інші доплати , у заяві просив відповідача перерахувати розмір пенсії з розрахунку 90 % від 27 259,76 грн. - розміру заробітної плати для перерахунку пенсії, згідно наданої відповідачу довідки прокуратури Херсонської області № 18-177 вих-20 від 16.03.2020, та виплатити різницю в пенсії за минулий час відповідно до діючого законодавства України. Однак, листом № 2100-0322-8/15781 від 04.05.2020 за підписом начальника відділу з питань перерахунку пенсій № 3 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області було повідомлено позивача про відсутність законодавчих підстав щодо перерахунку пенсії у зв`язку з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України № 1155 від 11.12.2019 "Про умови оплати праці прокурорів", де зазначено, що зміна посадових окладів, передбачених цією постановою не є підставою для перерахунку пенсій. Вважає, що ухилення відповідача від перерахунку пенсії за зазначеними підставами фактично є протиправною бездіяльністю, що грубо порушує Конституцію та інше законодавство України, а також право позивача на належне пенсійне забезпечення. Назначена пенсія у розмірі 90 % від суми місячного заробітку відповідала вимогам діючого тоді Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, згідно з частиною 1 статті 50-1 якого перерахунок пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Частиною 17 статті 50-1 зазначеного Закону, також було встановлено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. У зв`язку з прийняттям 14.10.2014 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-УІІ та наступних змін до нього, положення ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ втратили чинність, пенсії прокурорам стали призначатися в розмірі 60 % від суми місячної заробітної плати (ч. 2 ст. 86 Закону № 1697-УІІ), а також встановлено обмеження максимального розміру пенсії - не більше десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність (ч.15 ст. 86 Закону № 1697-УІІ) та ін.. Між тим зазначені зміни не можуть братися до уваги при перерахунку пенсії позивача, оскільки стосуються лише питань пенсійного забезпечення прокурорів, які вийшли на пенсію після набрання чинності цими змінами, а не перерахунку пенсій, призначених ще до їх прийняття. Відповідач повинен був вирішувати відповідно до законодавства, що діяло на момент виходу позивача на пенсію, тобто виходячи з його права на розмір пенсії у вигляді 90% від суми заробітної плати, зазначеної у поданій відповідачу довідці прокуратури Херсонської області, а також без застосування обмежень її максимального розміру. Виходячи з зазначених вище положень законодавства про обмеження виплат різниці в пенсії за минулий час 12-ма місяцями, остання повинна бути виплачена з 28.04.2019 року, тобто за 12 місяців до мого звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. Що стосується посилань відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України № 1155 від 11.12.2019 року "Про умови оплати праці прокурорів", то вона розповсюджується на зміни посадових окладів прокурорів окружних прокуратур, позивач надав довідку про розмір заробітної плати прокурора місцевої прокуратури. Питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів підзаконним актом, про що є висновок Конституційний Суд України від 26 березня 2020 року № 6-р/2020.
Ухвалою від 25.05.2020 року у справі відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення сторін у порядку письмового провадження.
Представником відповідача надано 16.06.2020 відзив на позовну заяву, згідно якого останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог з огляду на наступне. Відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-УІІ (первинна редакція) згідно із рішенням Другого сенату Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом. Перерахунок пенсії проводиться у разі прийняття нормативно - правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. При цьому, 11 грудня 2019 року за № 1155 прийнята постанова Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" (набрала чинності 16.01.2020), пунктом 7 якої встановлено, що зміна посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про прокуратуру". За довідкою прокуратури Херсонської області від 16.03.2020 № 18-177вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), яка надана до заяви, складові заробітної плати визначені згідно із постановою Уряду сенату від 30.08.2017 № 657, прийнятою до набрання чинності рішення Другого сенату Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019, а відповідно не може бути застосованою для розрахунку пенсії, оскільки не відповідає правовому висновку, викладеному в рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999. Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26 березня 2020 №6-р/2020 норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру 14.10.20114 №1697-УІІ зі змінами, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Складові довідки від 16.03.2020 № 18-177вих-20, визначені в розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів від 30.08.2017, № 657, а не в розмірах, визначених статтею 81 Закону № 1697-УІІ (як це передбачено рішенням Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020). Враховуючи постанову Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" № 1155 від 11.12.2019, лист Генерального прокурора України, законодавчі підстави щодо перерахунку пенсії за довідкою від 16.03.2020 № 18-177вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), складові якої визначені згідно із постановою Уряду від 30.08.2017 № 657 (до набрання чинності рішення Другого сенату Конституційного суду України від 13.12.2019 №7- р(ІІ)2019) - відсутні. Права на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру", згідно з довідкою про заробітну плату № 18-177вих-20 від 16.03.2020 (розмір заробітної плати визначено за нормами чинними на 06.09.2017) позивач немає, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13 грудня 2019 року, які є підставою для перерахунків пенсії за вислугу років. Вимоги зобов`язати здійснювати виплату перерахованої пенсії без обмеження є передчасними, адже судовому захисту підлягає порушене, а не ілюзорне право.
Ухвалою суду від 22.06.2020 зупинено провадження у справі у зв`язку з набранням чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/20.
Ухвалою від 30.03.2021 поновлено провадження у справі.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву (ч.7 ст. 262 КАС України).
Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
ОСОБА_1 був звільнений наказом прокурора Херсонської області № 12-0 від 20.01.2007 з органів прокуратури Херсонської області у зв`язку з виходом на пенсію за вислугою років, і з 06.02.2007 перебуває на обліку у Генічеському відділенні обслуговування громадян (сервісному центрі) № 3 Головного управління Пенсійного Фонду України. При звільненні відповідно до вимог частини 1 статті 50-1 діючого тоді Закону України "Про прокуратуру", ОСОБА_1 була призначена пенсія в розмірі 90 % місячної заробітної плати, до якої були включені усі види оплати праці, на які нараховувалися страхові внески.
28.04.2020 позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з заявою про перерахунок пенсії у зв`язку з тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" були збільшені посадові оклади працівників прокуратури та деякі інші доплати. У заяві просив відповідача перерахувати розмір пенсії з розрахунку 90 % від 27259,76 грн. - розміру заробітної плати для перерахунку пенсії, згідно наданої відповідачу довідки прокуратури Херсонської області № 18-177 вих-20 від 16.03.2020 та виплатити різницю в пенсії за минулий час відповідно до діючого законодавства України. В зазначеній довідці розмір заробітної плати (грошового забезпечення) визначено за нормами, чинними на 06.09.2017, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657.
Однак, листом № 2100-0322-8/15781 від 04.05.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області відмовило в перерахунку пенсії через відсутність законодавчих підстав у зв`язку з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України № 1155 від 11.12.2019 року "Про умови оплати праці прокурорів", де зазначено, що зміна посадових окладів, передбачених цією постановою не є підставою для перерахунку пенсій.
Позивач вважає, що ухилення відповідача від перерахунку пенсії за зазначеними підставами, фактично є протиправною бездіяльністю, що грубо порушує Конституцію та інше законодавство України, право на належне пенсійне забезпечення, тому звернувся до суду з даним позовом.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Так, пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих було на час призначення позивачу пенсії визначалось статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ), згідно з частинами першою-другою якої (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Частиною дванадцятою статті 50-1 Закону №1789-ХІІ було визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частиною сімнадцятою статті 50-1 Закону №1789-ХІІ передбачалось, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у ч.ч. 12 та 17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ.
У подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року №3668-VІ (набрав чинності 01.10.2011 року) до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80% місячного заробітку.
Разом з тим, положення статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін у зв`язку з прийняттям вказаного Закону від 08.07.2011 року №3668-VІ не зазнали. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.
Так, згідно ч.ч. 13 та 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, в редакції Закону від 08.07.2011 року №3668-VІ, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий період може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Надалі, Законом України "Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року №76-VІІІ (далі - Закон №76-VІІІ) до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ внесено зміни, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
14.10.2014 прийнятий новий Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VII, який набрав чинності 15.07.2015.
Частина двадцята статті 86 Закону №1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: "Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII "Прикінцеві положення" Закону №1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон №1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:
частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України";
частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року "Про прокуратуру" №1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: " 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Отже, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру" , законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України. Але Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 та вирішив таке:
визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:
частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Отже, після 13.12.2019 є чинною норма частини 20 статті 86 Закону №1697-VII, яка визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Суд враховує, що грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 657, але на розмір пенсії позивача це не вплинуло.
Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону №1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України. Реалізація його права забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.
Тому суд вважає незаконною відмову відповідача (оформлену листом від 04.05.2020) у перерахуванні розміру пенсії позивача на підставі довідки, яка була видана згідно постанови КМУ від 30.08.2017 № 657.
Твердження Пенсійного органу про той факт, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону №1697-VІІ (у редакції, що діє з 13.12.2019), обов`язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним Фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.
Крім того, постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про "підвищення заробітної плати прокурорським працівникам".
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Херсонської області від 16.03.2020 № 18-177вих-20.
Перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії. Відповідно до частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Але, враховуючи, що частина двадцята статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати, тому суд дійшов висновку, що належним способом відновлення порушених прав позивача є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13.12.2019. Поширення дванадцяти місячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.
Щодо позовних вимог про зобов`язання ГУ ПФУ здійснити перерахунок пенсії саме у відсотковому значенні 90% від розміру заробітної плати та без застосування її обмеження, то суд встановив відсутність спору щодо відсоткового розміру пенсії по відношенню до заробітної плати, також немає підстав вважати, що розмір пенсії буде обмежений органом ПФУ. Ці питання є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Суд зауважує, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало. Відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Окремо суд вважає за необхідне зазначити таке. Позивач просить суд здійснити перерахунок його пенсії з 28.04.2019, але в період з 01.01.2015 до 13.12.2019 в Україні не було жодного Закону чи іншого нормативно-правового акту, що визначав би умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України "Про прокуратуру". Водночас особи, яким пенсія цього виду була вже призначена, продовжували її отримувати в призначеному розмірі (сума виплати не була зменшена), а також мали право змінити вид пенсійного забезпечення (наприклад, звернутися про призначення їм пенсії за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV). Усталена практика Верховного Суду свідчить про безпідставність вимог заявників до органів ПФУ про перерахунок їм після 01.01.2015 пенсії на умовах та в порядку, що був визначений частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції до 01.01.2015) та редакції частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII, яка фактично набрала чинності лише 13.12.2019.
Також безпідставними є вимога позивача про перерахунок розміру пенсії на підставі частини вісімнадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії та визначала умовою перерахунку пенсії за вислугу років працівника прокуратури збільшення заробітної плати за посадою, з якої ця особа звільнялася на пенсію), оскільки зазначена норма ще з 01.01.2015 є нечинною. Суд має керуватись діючим законодавством, зокрема статтею 86 Закону №1697-VII.
До такого правового висновку дійшов Верховний Суд за розглядом зразкової справи №560/2120/20. Висновки Верховного Суду в зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України з вимогами перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ або статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII після ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно зі статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, оцінивши докази наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням статті 139 КАС України суд стягує на користь позивача здійснені нею документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Суд встановив факт переплати позивачем судового збору, замість 840 грн. 80 коп., сплачено 2522 грн. 40 коп. (як за три вимоги), тому зайво сплачений судовий збір повертається позивачу з бюджету.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057) з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII на підставі довідки прокуратури Херсонської області № 18-177 вих-20 від 16.03.2020 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 840 (вісімот сорок) грн. 80 коп.
Повернути ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з Державного бюджету України надмірно сплачену суму судового збору в розмірі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 60 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому, апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.В. Хом`якова
кат. 112010201