Рішення № 96360176, 12.04.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2021
Номер справи
380/42/21
Номер документу
96360176
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/42/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 квітня 2021 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 380/42/21 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України що виразилась у не складанні та ненаданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку за нормами чинними на січень 2016 року пенсії ОСОБА_1 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення у таких розмірах та відсоткових співвідношеннях: посадовий оклад - 2900,00 грн., оклад за спеціальним званням полковник міліції 2400,00 грн. надбавка за стаж служби (50%) - 2650,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1192,5 грн., премія - 92,82 % - 7379,19 грн., всього 16521,69 грн., за посадою на день звільнення зі служби «старший оперуповноважений в особливо важливих справах групи по боротьбі з корупцією на Львівській залізниці відділу по боротьбі з корупцією та злочинністю міжрегіонального характеру ГУБОЗ МВС України» та прирівняною до неї посадою поліцейського апарату Національної поліції;

- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку за нормами чинними на січень 2016 року пенсії ОСОБА_1 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення у таких розмірах та відсоткових співвідношеннях: посадовий оклад - 2900,00 грн., оклад за спеціальним званням полковник міліції 2400,00 грн. надбавка за стаж служби (50%) - 2650,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1192,5 грн., премія - 92,82 % - 7379,19 грн., всього 16521,69 грн., за посадою на день звільнення зі служби «старший оперуповноважений в особливо важливих справах групи по боротьбі з корупцією на Львівській залізниці відділу по боротьбі з корупцією та злочинністю міжрегіонального характеру ГУБОЗ МВС України» та прирівняною до неї посадою поліцейського апарату Національної поліції (п.28 розд. 1 Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення осіб або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 17.02.2017 №138, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 за №348/30216).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про виготовлення та направлення до ГУ ПФУ у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу та премії за прирівняною посадою в центральному апараті Національної поліції України, а не в апараті Головного управління в області. Проте відповідач листом від 19.02.2020 року повідомив про відсутність підстав для виготовлення іншої довідки, з посиланням на те, що група по боротьбі з корупцією на Львівській залізниці при ГУБОЗ МВС України функціонувала в структурі підрозділів, підпорядкованих МВС, а не в структурі апарату МВС, тому прирівнюванні посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах групи по боротьбі з корупцією на Львівській залізниці при ГУБОЗ МВС України до посади поліцейського необхідно керуватися пунктом 21 розділу VII (апарат головних управлінь Національної поліції) Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення осіб або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 17.02.2017 №138.

Позивач вважає, що відмова у видачі відповідачем довідки для перерахунку пенсії є неправомірною, оскільки він звільнився з центрального апарату МВС України, а не як працівник апарату управління МВС.

Ухвалою судді від 06.01.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та відповідачу встановлено строк для подання відзиву до суду протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву, яка надійшла до суду 09.04.2021 року. Відповідач заперечив проти позову з підстав, що видану ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області довідку № 91-16383 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 21.03.2018 позивач у встановленому порядку не оскаржував.

Із зазначеного питання позивач 10.07.2020, 08.09.2020 звертався до Департаменту персоналу МВС, 08.09.2020 - до Головного управління ПФУ у Львівській області, що підтверджується наданими до позовної заяви доказами.

Про розгляді останнього звернення Департамент персоналу 13.10.2020 за № М-17905/22 поінформувало позивача про те, що ліквідаційна комісія ГУМВС України у Львівській області при видачі довідки № 91-16383 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 21 березня 2018 року діяла в межах повноважень відповідно до законодавства.

Позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності МВС, що виразилась у не складанні та не наданні до Головного управління ПФУ у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку за нормами, чинними на січень 2016 року, пенсії позивача із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення у розмірах та відсоткових співвідношеннях за посадою на день звільнення зі служби «старший оперуповноважений у особливо важливих справах групи по боротьбі з корупцією та злочинністю міжрегіонального характеру ГУБОЗ МВС України» та прирівняною до неї посадою поліцейського апарату Національної поліції, необґрунтовані та безпідставні, оскільки: по-перше, посада позивача була відсутня в штатному розписі апарату Міністерства внутрішніх справ України; по-друге, довідку № 91-16383 від 21 березня 2018 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року видавала ліквідаційна комісія ГУМВС України у Львівській області.

Судом встановлені наступні обставини:

Наказом №386 о/с МВС України від 27.09.2000 року по особовому складу ГУБОЗ полковника міліції ОСОБА_1 старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах групи по боротьбі з корупцією на Львівській залізниці відділу по боротьбі з корупцією та злочинністю міжрегіонального характеру, звільнено з органів МВС у запас Збройних Сил за п. 65 «а» (за віком) у відставку з 01.10.2000 року.

З метою перерахунку пенсії, Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області було направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку №91-16383 від 21.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), позивача за посадою старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах групи по боротьбі з корупцією при ГУБОЗ МВС України.

У вказаній довідці зазначено, що розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 складається із 2700,00 грн посадового окладу, 2400,00 грн окладу за спеціальним званням полковник, 2550,00 грн надбавки за стаж служби (50%), 405,00 грн. надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%), 322,20 грн премії (4%).

08.09.2019 ОСОБА_1 звернувся до ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області із заявою щодо виготовлення і направлення до Головного Управління ПФУ у Львівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу, який відповідає посаді поліцейського апарату Національної поліції України.

Департамент персоналу МВС України листом від 19.02.2020 року повідомив про те що, група по боротьбі з корупцією на Львівській залізниці при ГУБОЗ МВС України функціонувала в структурі підрозділів підпорядкованих МВС, а не в структурі апарату МВС. Тому при прирівнювання посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах груп по боротьбі з корупцією на Львівській залізниці при ГУБОЗ МВС України до посади поліцейського необхідно керуватися пунктом 21 розділу VII (апарат головних управлінь Національної поліції) Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення осіб або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 17.02.2017 №138.

Позивач вважаючи, що у довідці №91-16383 від 21.03.2018 про розмір грошового забезпечення на момент її виготовлення та направлення невірно вказано його посадовий оклад як працівника апарату управління, а не як працівника центрального апарату, відповідно до додатку 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, звернувся до суду із цим позовом.

Згідно з абзацом другим пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до частини третьої, четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХII (далі - Закон №2262-ХII) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).

Вказаним Порядком №45 визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України №900-VII, є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (осіб, які мають право на пенсію за цим Законом), проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення таких військовослужбовців та деяких інших осіб.

На момент звільнення позивача зі служби умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ, були визначені Указом Президента України від 04.10.1996 № 926/96.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Затверджено, в тому числі, схему посадових окладів поліцейських апарату Національної поліції (додаток 3) та схему посадових окладів поліцейського апарату головних управлінь Національної поліції (додаток 4).

Згідно з пунктом 5 Порядку №45 (в редакції, яка діяла на момент видачі довідки № 85/10374) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Як передбачено пунктом 6 вказаного Порядку, відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Як видно із спірної довідки, розмір грошового забезпечення позивача розраховано за посадою старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах групи по боротьбі з корупцією при ГУБОЗ МВС України у співвідношенні до старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах апарату головних управлінь Національної поліції, тобто у відповідності до додатку № 4 постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Схеми посадових окладів поліцейського апарату головних управлінь Національної поліції».

Як вбачається з копії наказу про призначення позивача на посаду старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах групи по боротьбі з крупцією на Львівській залізниці ГУБОЗ МВС України від 14.10.1998 № 446 о/с та наказу про його звільнення, ОСОБА_1 проходив службу та звільнився саме з Департаменту з питань режиму та службової діяльності ГУБОЗ МВС України, тобто з центрального апарату МВС України, а не з Управління МВС України у Львівській області.

Крім цього, як вбачається з Розрахунку вислуги років на пенсію полковника міліції ОСОБА_1 , остання займана ним посада є «старший оперуповноваженого в особливо важливих справах групи по боротьбі з корупцією і злочинністю на Львівській залізниці відділу по боротьбі з корупцією і злочинністю міжрегіонального характеру ГУБОЗ МВС України»

Таким чином, з урахуванням назви, підпорядкування, місця даного підрозділу у структурі МВС України, з огляду на виконувані функції, фактичне підпорядкування та місце вказаного підрозділу в структурі МВС України, ОСОБА_1 проходив службу на посаді, яка відноситься до посад апарату МВС України, а за сукупністю класифікаційних характеристик відповідає посаді «Старший оперуповноважений в особливо важливих справах» апарату Національної поліції (п. 28 розд. 1 Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 17.02.2017, №138, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 за №348/30216).

З наведених вище нормативно-правових актів слідує, що посада позивача, на якій він перебував на момент виходу на пенсію, відноситься до посади в структурі центрального апарату МВС, а тому грошове забезпечення позивача повинно бути розраховане виходячи з грошового забезпечення за відповідною посадою поліцейського в структурі центрального апарату Національної поліції.

Враховуючи наведене, суд погоджується із доводами позивача, що його грошове забезпечення з метою перерахунку пенсії мало бути розраховано за прирівняною посадою в складі апарату Національної поліції, а не апарату головних управлінь Національної поліції, оскільки він був звільнений саме з апарату МВС України.

При цьому суд зазначає, що позовні вимоги в частині виготовити довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами чинними на січень 2016 року, в якій відобразити щомісячні основні та додаткові види грошового забезпечення, та премію у розмірах та відсоткових співвідношеннях: посадовий оклад - 2900,00 грн., оклад за спеціальним званням полковник міліції 2400,00 грн. надбавка за стаж служби (50%) - 2650,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1192,5 грн., премія - 92,82 % - 7379,19 грн., всього 16521,69 грн., є передчасними, оскільки на момент розгляду справи відповідач взагалі заперечує право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії. При цьому конкретні складові грошового забезпечення позивача мають бути зазначені у відповідній довідці, яка має бути підготовлена відповідачем та направлена до органу Пенсійного фонду.

Враховуючи, що відмова у виготовленні оновленої довідки є за своєю суттю діями, а не бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, суд вважає, що належним, ефективним та достатнім способом захисту прав позивача у даній справі є визнання протиправними дій Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у складенні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку за нормами чинними на січень 2016 року пенсії ОСОБА_1 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за посадою на день звільнення зі служби «старший оперуповноважений в особливо важливих справах групи по боротьбі з корупцією на Львівській залізниці відділу по боротьбі з корупцією та злочинністю міжрегіонального характеру ГУБОЗ МВС України» та прирівняною до неї посадою поліцейського апарату Національної поліції, а також зобов`язання Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку за нормами чинними на січень 2016 року пенсії ОСОБА_1 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення(надбавки, доплати, підвищення) та премії, за посадою на день звільнення зі служби «старший оперуповноважений в особливо важливих справах групи по боротьбі з корупцією на Львівській залізниці відділу по боротьбі з корупцією та злочинністю міжрегіонального характеру ГУБОЗ МВС України» та прирівняною до неї посадою поліцейського апарату Національної поліції (п.28 розд. 1 Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення осіб або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 17.02.2017 №138, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 за №348/30216).

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

З цих же підстав судом не враховуються заперечення зазначені у відзиві на позовну заяву.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10) про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії - задоволити частково.

Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у складенні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку за нормами чинними на січень 2016 року пенсії ОСОБА_1 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за посадою на день звільнення зі служби «старший оперуповноважений в особливо важливих справах групи по боротьбі з корупцією на Львівській залізниці відділу по боротьбі з корупцією та злочинністю міжрегіонального характеру ГУБОЗ МВС України» та прирівняною до неї посадою поліцейського апарату Національної поліції.

Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України (01601, м.Київ, вул.Академіка Богомольця, 10, ідентифікаційний код 00032684) скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку за нормами чинними на січень 2016 року пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за посадою на день звільнення зі служби «старший оперуповноважений в особливо важливих справах групи по боротьбі з корупцією на Львівській залізниці відділу по боротьбі з корупцією та злочинністю міжрегіонального характеру ГУБОЗ МВС України» та прирівняною до неї посадою поліцейського апарату Національної поліції (п.28 розд. 1 Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення осіб або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 17.02.2017 №138, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 за №348/30216).

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) 420,00 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп. 15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Рішення суду складено в повному обсязі 16.04.2021 року.

Суддя Гавдик З.В.