
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/618/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Петренко О.С., розглянувши у порядку письмового провадження справу
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області, вул. В. Перспективна, 33, м. Кропивницький, 25006
про визнання протиправним та скасування наказу та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
1) визнати протиправним та скасувати наказ Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області від 16.01.2021 року за №20 о/с в частині розрахунку йому, начальнику відділу охорони об`єктів судів, органів та установ системи правосуддя ТУ ССО у Кіровоградській області, стажу служби в Службі судової охорони станом на день звільнення - 16.01.2021р.;
2) зобов`язати Територіальне управління Служби судової охорони у Кіровоградській області внести зміни до наказу від 16.01.2021 р. №20 о/с, шляхом обчислення його стажу служби в ССО в календарному обчисленні, станом на день звільнення - 16.01.2021р., з урахуванням періоду військової служби в ЗСУ з 25.05.1998 по 11.11.1999, стажу роботи в ОВС з 31.07.2000 по 06.11.2015 та стажу роботи в поліції з 07.11.2015 по 13.02.2017;
3) визнати протиправними дії ТУ ССО у Кіровоградській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті йому одноразової грошової допомоги при звільненні, у зв`язку зі звільненням зі служби в ССО, в зв`язку з скороченням штату або проведенням організаційних заходів, передбаченої Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ та постановою КМУ від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу ОВС, поліцейським, співробітникам ССО та членам їх сімей";
4) зобов`язати Територіальне управління Служби судової охорони у Кіровоградській області нарахувати та виплатити йому одноразову грошову допомогу при звільненні, у зв`язку зі звільненням, в зв`язку зі скороченням штату або проведенням реорганізаційних заходів в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожен повний календарний рік служби.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено йому у виплаті одноразової грошової допомоги при звільненні, в зв`язку зі скороченням штату або проведенням реорганізаційних заходів. Крім того, позивач вказує, що відповідачем неправильно розраховано вислугу років, що зрештою призвело до порушення його прав.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.02.2021 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи провести за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 23.03.2021.
Ухвалою суду від 23.03.2021 року закрито підготовче провадження в справі, з призначенням судового засідання.
Представником відповідача надано до суду письмовий відзив на позов, в якому останній заперечував проти задоволення вимог, посилаючись на те, що враховуючи наявність у позивача 16 років вислуги на день звільнення з ГУНП в Миколаївській області, питання нарахування та виплати одноразової грошової допомоги, а також наявності чи відсутності підстав для цього мало вирішуватися в ГУНП в Миколаївській області (а.с.49-57).
Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив (а.с.95-97).
Від представника відповідача до суду надійшло заперечення щодо відповіді на відзив (а.с.110-112).
Відповідно до протокольної ухвали, занесеної до протоколу судового засідання 09.04.2021 р., подальший розгляд справи вирішено проводити в порядку письмового провадження.
Дослідивши докази, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.
ОСОБА_1 , з 25.05.1998 р. по 11.11.1999 р. проходив військову службу в Збройних силах України, з 31.07.2000 р. по 06.11.2015 р. - в органах внутрішніх справ, з 07.11.2015 р. по 13.02.2017 р. - в Національній поліції України (а.с.20-38).
Наказом ГУНП в Миколаївській області від 13.02.2017 р. №34 о/с, ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції, за п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію", в зв`язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби (а.с.20).
Відповідно до наказу ТУ ССО у Кіровоградській області від 08.07.2020 року за №40 о/с, ОСОБА_1 прийнятий на службу до Служби судової охорони з 07.07.2020 року та призначений на посаду начальника відділу охорони об`єктів судів, органів і установ правосуддя ТУ ССО у Кіровоградській області (а.с.18).
Наказом ТУ ССО у Кіровоградській області від 16.01.2021 року за №20 о/с позивач звільнений зі служби в ССО за пп. 4 п. 2 розд. ХІІ (у зв`язку з скороченням штату або проведенням організаційних заходів) "Положення про проходження служби співробітниками ССО", затвердженого рішенням ВРП від 04.04.2019 року за №1052/0/15-19 (а.с.17).
Позивач вказує, що у рапорті на звільнення зі служби у ССО від 16.01.2021 р. клопотав про виплату одноразової грошової допомоги, відповідно до Постанови КМУ від 17.07.1992 р. за №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу ОВС, поліцейським, співробітникам ССО та членам їхніх сімей", оскільки під час попереднього звільнення (звільнення зі служби в поліції) зазначену виплату не отримав, так як не набув на неї права (а.с. 16, 21).
Листом ТУ ССО у Кіровоградській області від 09.02.2021 р. за №42-12-106 позивачу відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги при звільненні. Підстави для відмови: вислуга ОСОБА_1 у календарному обчисленні становить - 6 місяців 9 днів; виплата одноразової грошової допомоги при звільненні, в зв`язку з реалізацією дисциплінарного стягнення Законом не передбачено та повідомлено про можливість звернення до ГУНП в Миколаївській області, яке мало б нарахувати та виплатити таку допомогу у день звільнення (а.с. 22-24).
Позивач, не погодившись з цими діями відповідача, звернувся до суду з зазначеними позовними вимогами.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд вказує наступне.
Щодо розрахунку стажу служби в ССО.
Судом встановлено, що наказом ТУ ССО у Кіровоградській області від 16.01.2021 року за №20 о/с позивач звільнений з служби в ССО за пп. 4 п. 2 розд. ХІІ (у зв`язку з скороченням штату або проведенням організаційних заходів) "Положення про проходження служби співробітниками ССО", затвердженого рішенням ВРП від 04.04.2019 року за №1052/0/15-19 (а.с. 17). Так, у вказаному наказі вказано, що станом на день звільнення - 16.01.2021 року - стаж служби в ССО: у календарному обчисленні - 00 років 06 місяців 09 днів; у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 17 років 11 місяців 28 днів (а.с. 17).
Так, в ході розгляду справи встановлено, що відповідно до даних послужного списку ОСОБА_1 , складеного 08.07.2020 року відповідачем, сукупний стаж служби у календарному обчисленні у ЗСУ, служби в ОВС, в Національній поліції України та ССО складає - 18 років 6 місяців 7 днів (а.с. 25-32).
Крім того, в грошовому атестаті №4 від 16.01.2021 року на ім`я ОСОБА_1 вказано, що вислуга років (станом на 01.01.2021) наказом ССО №355 о/с від 31.12.2020 року визначена - 18 років 5 місяців 21 день (а.с.19).
Позивач не погоджується з вислугою, яка вказана в наказі від 16.01.2021р. за №20 о/с та вважає, що вона обчислена неправильно.
Відповідно до ч. 4 ст.163 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначено, що до стажу служби в Службі судової охорони зараховується стаж служби в поліції, ОВС, військова служба в ЗСУ, СБУ, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони України та інших військових формувань, утворених відповідно до закону.
Так, в ході судового розгляду справи, ТУ ССО у Кіровоградській області винесено наказ №59 о/с від 05.03.2021 року, яким внесено зміни до наказу ТУ ССО у Кіровоградській області від 16.01.2021р. № 20 о/с. Зокрема, зазначеним наказом абзац третій пункту першого викладено в наступній редакції: "Станом на день звільнення 16.01.2021 року стаж служби в календарному обчислені становить 18 років 06 місяців 07 днів" (а.с.93).
Відповідно до ч. 2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Судом встановлено, що перша та друга позовні вимоги ОСОБА_1 стосуються внесення змін до ТУ ССО у Кіровоградській області від 16.01.2021 року №20 о/с в частині обчислення стажу служби.
Відповідач, наказом від 05.03.2021 року №59 о/с самостійно вніс виправлення до наказу від 16.01.2021 року в частині визначення стажу служби позивача.
Позивач в судовому засідання не заперечував щодо того, що станом на день звільнення 16.01.2021 року стаж його служби в календарному обчисленні становить 18 років 06 місяців 07 днів.
З приводу пояснень позивача, що у наказі відповідача від 05.03.2021 року №59 о/с мав бути зазначений стаж служби позивача саме в ССО, суд зазначає наступне.
За нормами абз. 3 п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" для виплати одноразової грошової допомоги у визначеному розмірі значення має кожний повний календарний рік служби, а не кожний повний календарний рік служби у ССО.
На думку суду, зміст наказу відповідача від 05.03.2021 року №59 о/с не порушує прав позивача на одержання одноразової грошової допомоги.
За наведених обставин, враховуючи відсутність спору в частині обрахування стажу ОСОБА_1 , суд доходить до висновку, що у вказаній частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Щодо виплати одноразової допомоги при звільненні, суд вказує наступні обставини.
Як встановлено судом та не спростовано представником відповідача під час судового розгляду, під час звільнення зі служби ОСОБА_1 не виплачено одноразову грошову допомогу.
За результатом розгляду запиту, здійсненого ТУ ССО у Кіровоградській області, ГУНП в Миколаївській області повідомило відповідача, що позивач проходив службу в ГУНП в Миколаївській області та звільнений зі служби в поліції, наказом ГУНП в Миколаївській області від 13.02.2017 року за №260 о/с (який не скасовано) за п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (в зв`язку з реалізацією дисциплінарного стягнення).
Так, обґрунтовуючи відмову в проведені вказаної виплати, відповідач вказав, що одноразова грошова допомога при звільненні з ТУ ССО у Кіровоградській області позивачу не нараховувалась, відповідно до ч. 6 ст. 9 від 09.04.1992 № 2262-ХІІ Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі-Закон № 2262-ХІІ), а також, в зв`язку з тим, що на день звільнення вислуга років становить лише 6 місяців 09 днів у календарному обчисленні, що відповідно до ч. 1 ст. 9 Законом України №2262-ХІІ, не дає право на виплату одноразової грошової допомоги при звільненні з ССО.
Відповідач вказує, що абз. 7 п. 10 Порядку №393 передбачено, що особам, які звільняються зі служби повторно, одноразова грошова допомога виплачується за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, за винятком тих осіб, що при попередньому звільненні не набули право на отримання такої допомоги.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідач шляхом внесення відповідних змін до наказу ТУ ССО у Кіровоградській області від 16.01.2021 р. №20 о/с визнав вислугу ОСОБА_1 у календарному обчисленні 18 років 06 місяців 07 днів, що є достатньою підставою для виплати одноразової грошової допомоги.
Як встановлено судом та не заперечувалось сторонами, позивач в період з 07.07.2020 р. по 16.01.2021 р. проходив службу в ТУ ССО у Кіровоградській області.
Наказом ТУ ССО у Кіровоградській області від 16.01.2021 р. №20 о/с позивач звільнений зі служби в СС, за пп. 4 п. 2 розд. ХІІ (в зв`язку з скороченням штату або проведенням організаційних заходів).
Відповідно до положень ч. 3 ст. 165 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", співробітникам Служби судової охорони гарантується інший соціальний захист в обсягах та порядку, передбачених Законом України "Про Національну поліцію" для поліцейських, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на фінансування Служби судової охорони.
Як передбачає ч. 1 ст. 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України визначені Законом України № 2262-ХІІ.
Питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби передбачені ч. 1 ст. 9 даного Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на час звільнення позивача), яка визначає, що у разі звільнення зі служби за віком, у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв`язку з прямим підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, на підставах, визначених пунктом 1 частини другої статті 36 Закону України "Про розвідку", а також у зв`язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 16 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Частинами 3 та 4 ст. 9 Закону № 2262-ХІІ визначено, що виплата зазначеної в частинах першій та другій цієї статті одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Службою судової охорони, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах цивільного захисту, транспорту, виконання кримінальних покарань, пожежної і техногенної безпеки, єдину державну податкову політику, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання.
Поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, співробітникам Служби судової охорони, звільненим зі служби безпосередньо з посад, займаних в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, виплата одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених частинами першою та другою цієї статті, здійснюється за рахунок коштів органів, у яких вони працювали.
Згідно зі ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію", стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР. Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Призначення та виплата одноразової грошової допомоги передбачено також постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей".
Абзацом 3 п. 10 Постанови № 393 визначено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби, які звільняються із служби за віком, у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Строк календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги обчислюється згідно з пунктами 1 і 2 цієї Постанови.
У відповідності до п. п. 1, 2 Постанови № 393, установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються: військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту; служба в органах внутрішніх справ України, органах і підрозділах цивільного захисту на посадах начальницького і рядового складу, Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу з дня призначення на відповідну посаду; служба як військових будівельників у військово-будівельних загонах (частинах); час перебування на практичній льотній підготовці призваних на військову службу осіб, які навчалися на офіцерів запасу льотного складу у навчальних організаціях Товариства сприяння обороні України; час виконання депутатських повноважень із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі; час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих; час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі або службі в органах внутрішніх справ, Службі безпеки, Національній поліції, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі на посадах офіцерського та начальницького складу, в Службі судової охорони на посадах середнього і вищого складу; дійсна військова служба у Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ; військова служба у Збройних Силах, органах безпеки держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав та інших військових формуваннях, створених законодавчими органами цих держав, Об`єднаних Збройних Силах Співдружності Незалежних Держав. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав, на території яких військовослужбовці проходили службу, якщо інше не встановлено відповідними міжнародними угодами; служба в органах внутрішніх справ держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав, за яку вислуга років обчислюється у порядку, встановленому відповідними міжнародними угодами; час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу або службу в органи Служби безпеки, Управління державної охорони, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію або Державну кримінально-виконавчу службу на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, що затверджуються відповідно Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Міністерством внутрішніх справ, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації, Міністерством юстиції, Міністерством фінансів, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони; час перебування на посадах службовців у виправно-трудових установах, в органах і установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, інспекціях виправних робіт, підрозділах кримінально-виконавчої інспекції та невоєнізованої професійно-пожежної охорони, які переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби за переліком посад і на умовах (в порядку), затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ та Міністерством юстиції; час роботи в органах державної влади у разі направлення (переведення) для подальшого проходження військової або державної служби до розвідувальних органів на посади, які передбачають використання знань і досвіду, набутих під час роботи в органах державної влади; служба в Національній поліції; служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; служба в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації на посадах рядового і начальницького складу; час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і в закладах вищої освіти із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі.
До вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", під час призначення пенсії згідно з пунктом "а" статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п`яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби. До вислуги років осіб, зазначених у пункті "ж" статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", додатково зараховується час безперервної роботи (з дня призначення після звільнення із служби в органах внутрішніх справ (міліції) на посадах у Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їх територіальних органах, закладах та установах), що заміщуються державними службовцями, а в закладах освіти, закладах охорони здоров`я та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах.
Отже, право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби, в зв`язку у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, виникає у разі наявності вислуги 10 років і більше.
Днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення. День звільнення вважається останнім днем служби, що також визначено у ч. 2 та у ч. 3 ст. 77 Закону України "Про національну поліцію".
Таким чином, Законом № 2262-ХІІ визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі військовій, в органах внутрішніх справ, Національній поліції та інших органах, що мають відношення до військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Натомість, Законом України "Про Національну поліцію" передбачено право особи, яка звільняється зі служби, на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні.
Суд зазначає, що одноразова грошова допомога особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяких інших осіб, які звільнені зі служби за станом здоров`я, за віком, у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням має разовий характер. Право на її одержання пов`язане з наявністю 10-річної вислуги та звільненням зі служби, зокрема, з указаних підстав.
Суд зауважує, що одноразова грошова допомога особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяких інших осіб має разовий характер та пов`язана із реалізацією права особи на проходження публічної служби впродовж передбаченого Законом строку, відтак одноразова допомога при звільненні за своєю суттю є компенсаційною виплатою.
На підставі абз. абз. 5 - 7 п. 10 Постанови № 393, зазначеним в абзаці першому цього пункту військовослужбовцям, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони і особам рядового і начальницького складу: які звільняються із служби за службовою невідповідністю, у зв`язку із систематичним невиконанням ними умов контракту, у зв`язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, одноразова грошова допомога не виплачується; які звільняються із служби повторно, одноразова грошова допомога виплачується за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, за винятком тих осіб, що при попередньому звільненні не набули право на отримання такої допомоги.
Судом встановлено, що умова про наявність 10 і більше років вислуги дотримана; позивачем за попереднім місцем служби право на отримання одноразової грошевої допомоги не реалізовано з незалежних від нього обставин та за відсутності його вини; позивач є особою, що при попередньому звільненні не набула право на отримання такої допомоги.
Отже, суд дійшов висновку, що позивач має право на отримання такої одноразової грошевої допомоги при звільненні.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002).
Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян, як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002).
Суд наголошує на необхідності застосування до спірних правовідносин принципу юридичної визначеності. Вказаний принцип встановлює гарантування необхідності стабільного та несуперечливого правового статусу особи. У контексті спірних правовідносин, Верховний Суд зазначає, що особа, реалізовуючи своє конституційне право на працю, обираючи певний вид професійної діяльності, повинна бути обізнана із умовами праці та привілеями, які вона отримує при цьому. Законні очікування особи полягають у тому, щоб у випадках, коли особа, спираючись на конституційні приписи, очікує, що досягне певного результату, якщо буде діяти відповідно до цих норм, законні очікування будуть реалізовані та захищені.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово робив висновок, що принцип правової визначеності є одним з фундаментальних аспектів верховенства права (рішення у справах «Брумареску проти Румунії» (заява №28342/95), «Стіл та інші проти Сполученого Королівства» та ін.). Так, у рішенні від 10 грудня 2009 року у справі «Михайлюк та Петров проти України» (заява № 11932/02) зазначено: Суд нагадує, що вираз «згідно із законом» насамперед вимагає, щоб оскаржуване втручання мало певну підставу в національному законодавстві; він також стосується якості відповідного законодавства і вимагає, щоб воно було доступне відповідній особі, яка, крім того, повинна передбачати його наслідки для себе, а також це законодавство повинно відповідати принципу верховенства права.
Поняття "якість закону" означає, що національне законодавство повинне бути доступним і передбачуваним, тобто визначати достатньо чіткі положення, аби дати людям адекватну вказівку щодо обставин і умов, за яких державні органи мають право вживати заходів, що вплинуть на права осіб (рішення у справах «Олександр Волков проти України» (заява № 21722/11), «C.G. та інші проти Болгарії» (заява № 1365/07).
Окрім того, Європейський суд з прав людини зазначає, що відповідальність за подолання недоліків законодавства, правових колізій, прогалин, інтерпретаційних сумнівів лежить, в тому числі, і на судових органах, які застосовують та тлумачать закони (рішення у справах «Вєренцов проти України» (заява № 20372/11), «Кантоні проти Франції»(заява №17862/91).
За наслідками розгляду справи №480/4241/18, адміністративне провадження №К/9901/15011/19 Верховний Суд в складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у своїй постанові від 14.04.2021 р. зробив правові висновки про те, що в цілях Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивач (будучи особою, що при попередньому звільненні не набула право на отримання такої допомоги), який має вислугу 18 років 06 місяців і 07 днів, набув право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач належними та допустимими доказами не довів наявність законних підстав для не нарахування та не виплати позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби, у зв`язку з чим, суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачеві одноразової грошової допомоги при звільненні із служби.
Відтак, порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожен повний календарний рік служби.
Відповідно до ст. 139 КАС України судовий збір не стягується, оскільки позивач від сплати судового збору звільнений на підставі п. 13 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст.139, 243, 245, 246, 255, 257-258, 262, 293, 295, 297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні із служби, у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожен повний календарний рік служби.
Зобов`язати Територіальне управління Служби судової охорони у Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні із служби, у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожен повний календарний рік служби.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Повний текст рішення складено та підписано 19.04.2021 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. Петренко