
Справа № 315/423/21
Номер провадження № 2/315/201/21
У Х В А Л А
19 квітня 2021 року м. Гуляйполе
Гуляйпільський районний суд Запорізької області в складі:
головуючої судді Романько О.О.,
за участю секретаря Денисенко Є.І.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Гуляйполе цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , подану через представника – адвоката Кириченка Віталія Сергійовича, до виконавчого комітету Гуляйпільської міської об`єднаної територіальної громади, про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні суду знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 , подану через представника – адвоката Кириченка Віталія Сергійовича, до виконавчого комітету Гуляйпільської міської об`єднаної територіальної громади, про визнання права власності за набувальною давністю на житловий будинок АДРЕСА_1 .
26.03.2021 року з боку представника виконавчого комітету Гуляйпільської міської ради надійшла заява про те, що належним відповідачем за вказаною справою повинна бути саме Гуляйпільська міська рада.
12.04.2021 року надійшло клопотання від представника позивача щодо заміни відповідача з виконавчого комітету Гуляйпільської міської об`єднаної територіальної громади на Гуляйпільську міську раду, код ЄДРПОУ 20519023.
Позивач а його представник в судове засідання не з`явилися, надали заяви про розгляд справи без їх участі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час і місце його проведення повідомлені належним чином, надали заяву про розгляд справи за їх відсутності.
Розглянувши заяву, суд приходить до висновку про задоволення клопотань як представника відповідача, так і представника позивача виходячи з наступного.
Відповідно до п. 13 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» від 07.02.2014 № 5 можливість пред`явлення до суду позову про визнання права власності за набувальною давністю випливає з положень статей 15, 16 ЦК, а також частини четвертої статті 344 ЦК, згідно з якими захист цивільних прав здійснюється судом шляхом визнання права. У зв`язку з цим особа, яка заявляє про давність володіння і вважає, що у неї є всі законні підстави бути визнаною власником майна за набувальною давністю, має право звернутися до суду з позовом про визнання за нею права власності.
Відповідачем за позовом про визнання права власності за набувальною давністю є попередній власник майна або його правонаступник. У разі якщо попередній власник нерухомого майна не був і не міг бути відомим давнісному володільцю, то відповідачем є орган, уповноважений управляти майном відповідної територіальної громади.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Основним законом України, що визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування є Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі — Закон).
Згідно статті 1 Закону територіальна громада — жителі, об`єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об`єднання жителів кількох сіл, селищ, міст, що мають єдиний адміністративний центр. Районні та обласні ради - органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст. Виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами. Делеговані повноваження - повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом, а також повноваження органів місцевого самоврядування, які передаються відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районних, обласних рад . Право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
До виключної компетенції сільських, селищних, міських рад пунктами 30, 31 частини першої статті 26 Закону віднесено, зокрема, прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об`єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об`єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об`єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об`єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади. Також виключно на пленарних засіданнях сільських, селищних, міських рад приймаються рішення про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.
Відповідно до підпункту 1 пункту «а» частини першої статті 29 Закону виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад. Районні у містах ради (у разі їх створення) та їх виконавчі органи відповідно до Конституції та законів України здійснюють управління рухомим і нерухомим майном та іншими об`єктами, що належать до комунальної власності територіальних громад районів у містах, формують, затверджують, виконують відповідні бюджети та контролюють їх виконання, а також здійснюють інші повноваження, передбачені цим Законом, в обсягах і межах, що визначаються міськими радами (частина друга статті 41 Закону).
Пункт 19 частини першої статті 43 Закону уповноважує районні і обласні ради виключно на їх пленарних засіданнях вирішувати за дорученням відповідних рад питання про продаж, передачу в оренду, концесію або під заставу об`єктів комунальної власності, які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні районних, обласних рад, а також придбання таких об`єктів в установленому законом порядку.
Відповідно до частин першої, третьої, четвертої, п`ятої, шостої та восьмої статті 60 Закону територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Територіальні громади сіл, селищ, міст, районів у містах безпосередньо або через органи місцевого самоврядування можуть об`єднувати на договірних засадах на праві спільної власності об`єкти права комунальної власності, а також кошти місцевих бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій і створювати для цього відповідні органи і служби. Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об`єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Доцільність, порядок та умови відчуження об`єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Доходи від відчуження об`єктів права комунальної власності зараховуються до відповідних місцевих бюджетів і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бюджетами розвитку. Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 51 ЦПК України суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.
Після спливу строків, зазначених у частинах першій та другій цієї статті, суд може залучити до участі у справі співвідповідача або замінює первісного відповідача належним відповідачем виключно у разі, якщо позивач доведе, що не знав та не міг знати до подання позову у справі про підставу залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Залучення до участі у справі співвідповідача або заміна неналежного відповідача за клопотанням відповідача без згоди позивача процесуальним законом не передбачена.
Таким чином, заміна неналежного відповідача можлива лише за клопотанням позивача, який самостійно визначає особу, яка, на його думку, порушує його права та охоронювані законом інтереси і звертається до неї з відповідним позовом.
Також, суд виходячи зі змісту позову, згідно якого вбачається, що вирішення спору може стосуватися прав та обов`язків ТОВ «Аграрний дім», яке знаходиться на території колишнього колгоспу ім. Карла Маркса, вважає за необхідне залучити дану юридичну особу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Відповідно до ч. 1, ч. 3 ст. 53 ЦПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов`язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Відповідно до п.2 ч.2. ст. 198 ЦПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.
У зв`язку із заміною неналежного відповідач та залучення до участі у справі третьої особи суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання.
Керуючись ст. ст. 51, 53, 189, 198, 260-261, 353 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Клопотання представника позивача адвоката Кириченка Віталія Сергійовича про заміну неналежного відповідача - задовольнити.
У справі за позовною заявою ОСОБА_1 , подану через представника – адвоката Кириченка Віталія Сергійовича, до виконавчого комітету Гуляйпільської міської об`єднаної територіальної громади, про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю замінити відповідача - виконавчий комітет Гуляйпільської міської об`єднаної територіальної громади на належного відповідача – Гуляйпільську міську об`єднану територіальну громаду в особі Гуляйпільської міської ради, код ЄДРПОУ 20519023, місцезнаходження за адресою: вул. Шевченка, буд. 15, приміщення 2, м. Гуляйполе Запорізької області, 70200.
Залучити до участі у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 , подану через представника – адвоката Кириченка Віталія Сергійовича, до Гуляйпільської міської об`єднаної територіальної громади в особі Гуляйпільської міської ради про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача – товариство з обмеженою відповідальністю «Аграрний дім» (код ЄДРПОУ 03749336, місцезнаходження: 70202, Запорізька область, Гуляйпільський район, м. Гуляйполе, вул. Велика, буд. 117).
Оголосити перерву у підготовчому провадженні до 17 травня 2021 року до 13 години 30 хвилин.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі, до відома.
Направити належному відповідачу Гуляйпільській міській раді копію позовної заяви з додатками.
Надіслати копію даної ухвали та копію позову на адресу третьої особи, яка залучена до участі у справі. Роз`яснити, що третя особа може надати письмові пояснення щодо позову.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: О. О. Романько