
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2021 року справа № 580/198/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Паламаря П.Г.,
за участю секретаря Трегулова Б.Л.,
представника позивача - Шимановського А.В.(за ордером),
представника відповідача - Кирмана В.О.(за посадою),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Шимановський А.В. в інтересах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 36) в якій просить:
-визнати протиправною відмову Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради у погодженні ОСОБА_1 та ОСОБА_2 документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0146 га, яка розташована в АДРЕСА_2 , для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);
-зобов`язати Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради розглянути питання погодження ОСОБА_1 та ОСОБА_2 документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0146 га, яка розташована в АДРЕСА_2 , для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
05.04.2021закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачами зазначено, що 2017 року зареєстровано право власності на квартиру за адресою в АДРЕСА_2 . Рішенням сесії Черкаської міської ради від 05.03.2019 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_2 , орієнтовною площею 0,0168га, у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), однак відповідачем відмовлено у погодженні проекту землеустрою. Вказану відмову відповідача, викладену у листі від 16.11.2020 №01-29/67171, позивач вважає протиправною.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.
Заперечуючи проти позову, відповідачем подано до суду відзив, в якому зазначено, що позовні вимоги є необгрунтованими, оскільки відповідно до генерального плану міста та плану зонування території міста Черкаси на вищезазначеній земельній ділянці не передбачено будівництво житлового будинку, господарських будівель і споруд, і остання належить до території перспективної рекреаційної зони озеленених територій загального користування та перспективної ділової зони.
В судовому засіданні представник відповідача заперечив щодо задоволення позову.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
Судом встановлено, що у відповідності до витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, 24.11.2017 зареєстроване право власності за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 по Ѕ частці на квартиру АДРЕСА_3 .
Згідно технічного паспорту складеного Черкаським обласним об`єднаним бюро технічної інвентаризації 08.07.2002 року на квартиру за адресаю: АДРЕСА_4 , квартира знаходиться на 1 поверсі 1 поверхового цегляного будинку загальною площею 40 кв.м.
Відповідно до довідки з інвентаризаційної справи на домоволодіння АДРЕСА_5 № 349 від 15.07.1987, домоволодіння АДРЕСА_5 належало на праві власності житлово-експлуатаційному управлінню - 1, що також узгоджується з викопіюванням з будівельного кварталу № 101 на присадибну ділянку АДРЕСА_5 , в якому зазначено, що загальна площа присадибної ділянки становить 936 кв.м, в т.ч. під будівлями всього 375 кв.м, жилими 178 кв.м, нежилими 303 кв. м. під двором 561 кв.м.
17.04.2018 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до Черкаської міської ради, через Центр надання адміністративних послуг департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради, з заявою про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0168 та 0,0075 га, за адресою: АДРЕСА_4 , під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд у власність 0,0168 га та у спільне користування 0,0075 га.
05.03.2019 Черкаська міська рада рішенням №2-4160 надала дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 по АДРЕСА_5 , орієнтовною площею 0,0243 га безоплатно для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). При цьому, в рішенні зазначено щодо наявних містобудівних обмежень та актуалізації до генерального плану міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 29.12.2011 року № 3-505.
На підставі отриманого дозволу, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0146 га громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , безоплатно у власність, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована: в АДРЕСА_2 .
Суд звернув увагу, що проектом землеустрою враховано містобудівні обмеження та актуалізації, а згідно висновку управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської ОДА від 29.01.2020 №02/01-03-05/938/02/01-03-05/19725, зазначена ділянка знаходиться поза межами пам`яток архіології в наслідок чого погоджується проект землеустрою.
16.11.2020 року Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради листом №01-29/67171 відмовив у погодженні документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0146га у власність позивачам по АДРЕСА_5 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Підставою для відмови Відповідачем визначено невідповідність намірів забудови містобудівній документації, а саме:
-відповідно до генерального плану міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 29.12.2011 року № 3-505, на вищезазначеній земельній ділянці передбачене розміщення зелених насаджень загального користування та громадського закладу;
-відповідно до плану зонування території міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 року № 2-513, вищевказана земельна ділянка належить до рекреаційної зони «Р-3п» та до перспективної ділової зони « 2Г-1», в яких не передбачене розміщення садибної житлової забудови.
Вважаючи відмову протиправною, позивачі звернулися до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.
Згідно зі статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до пункту «б» частини 1 статті 12 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-ІІІ (далі - ЗК України) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Згідно із ч. 1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою та регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування врегульовано Законом України «Про землеустрій» № 858-ІV від 22.05.2003.
Статтею 50 Закону України «Про землеустрій» визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за наявності таких об`єктів); розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.
Повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок передбачені статтею 186-1 ЗК України.
Відповідно до статті 186-1 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Частиною 2 статті 186-1 ЗК України, встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об`єкт будівництва або планується розташування такого об`єкта, подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Органи, зазначені в ч.ч. 1-3 статті 186-1 ЗК України, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Органам, зазначеним у ч.ч. 1-3 статті 186-1 ЗК України, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України «Про землеустрій»; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.
Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, у визначений законом строк.
Відповідно до частини 8 статті 186-1 ЗК України у висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в ч.ч. 1-3 статті 186-1 ЗК України, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).
Органами, зазначеними в частинах першій - третій статті 186-1 ЗК України, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки.
Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.
З аналізу наведених норм вбачається, що за загальним правилом проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки перш за все має бути розглянуто; в разі не усунення недоліків, на яких наголошено у попередньому висновку, у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути відмовлено.
Як встановлено з матеріалів справи, лист відповідача від 16.11.2020 року №01-29/67171 фактично є висновком щодо відмови позивачу у погодженні проекту землеустрою.
Підставою для відмови є те, що відповідно до плану зонування території міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 року № 2-513, земельна ділянка належить до рекреаційної зони «Р-3п» та до перспективної ділової зони « 2Г-1», в яких не передбачене розміщення садибної житлової забудови.
Враховуючи викладене вище суд зазначає, що даний лист не відповідає вимогам ЗК України щодо форми та змісту висновку про відмову у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а посилання відповідача на те, що на земельній ділянці передбачено рекреаційну зону та перспективну ділову зону є лише у перспективі і можливо тільки після припинення права власності громадян на нерухомість у вигляді квартири.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд висновує, що позивачам протиправно відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, площею 0,0146га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка).
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд висновує, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачами при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі по 908 грн. кожною
Враховуючи, що позовні вимоги підлягають до повного задоволення, судові витрати зі сплати судового збору належить стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради у погодженні ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0146 га, яка розташована в АДРЕСА_2 , для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Зобов`язати Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради розглянути питання погодження ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0146 га, яка розташована в АДРЕСА_2 , для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 38715770) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 38715770) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_6 , РНОКПП НОМЕР_2 ) сплачений судовий збір в сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.Г. Паламар
Повний текст рішення виготовлено 16.04.2021