Рішення № 96336367, 14.04.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2021
Номер справи
540/701/21
Номер документу
96336367
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/701/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Варняка С.О.,

при секретарі: Шестаковій А.В.,

за участю:

представника відповідача - Оперчук О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 09.10.2020 року № 004120706,

встановив:

Звернувшись до суду, позивач зазначає, що 18.09.2020 року посадовими особами Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі було здійснено фактичну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами). За наслідками перевірки було складено акт № 000362 від 18.09.2020 р., яким, крім іншого, встановлено порушення ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".

На підставі вказаного акту ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі було винесено податкове повідомлення-рішення від 09.10.2020р. № 004120706, яким відносно ФОП ОСОБА_1 застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 17000, 00 грн.

Вказане податкове повідомлення-рішення є незаконним та підлягає скасуванню з огляду на наступне.

Так, у акті перевірки перевіряючим зазначено, що у приміщенні магазину, де здійснює свою діяльність ФОП ОСОБА_1 зберігаються алкогольні напої в місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, що перевіряючий кваліфікує як порушення ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального". Проте з таким висновком погодитись не можна.

Довідка про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру видається суб`єкту господарювання, що здійснює господарювання за наявності ліцензії, що є підтвердженням реєстрації місця зберігання підакцизної групи товарів як алкогольних, так і тютюнових виробів.

ФОП ОСОБА_1 не має ліцензії на оптову чи роздрібну торгівлю алкогольними напоями та не здійснює торгівлю вказаними видами продукції.

Аналіз положень статті 15 Закону № 481 дає підстави для висновку, що відсутність ліцензії на торгівлю алкогольними напоями обумовлює відсутність місць зберігання, внесених до Єдиного реєстру. В межах спірних відносин контролюючим органом не було виявлено факту зберігання ФОП ОСОБА_1 алкогольних напоїв у приміщенні, яке є місцем зберігання у розумінні наведеної норми Закону. Фактично в акті перевірки податковим органом зафіксовано лише наявність товару в місці його можливої реалізації, що не може вважатися місцем зберігання.

До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 26.02.2019 р. по справі № 825/1574/15-а.

За таких обставин податкове повідомлення-рішення від 09.10.2020 р. № 004120706 є незаконним та підлягає скасуванню.

З врахуванням викладеного, позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 09.10.2020 року № 004120706, прийняте Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі відносно фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ;

- стягнути з відповідача понесені позивачем судові витрати.

Ухвалою від 03.03.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 24.03.2021 року.

24.03.2021 року відкладено розгляд справи на 14.04.2021 року за клопотанням представника відповідача.

25.03.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що перевіркою встановлено, зокрема, порушення статті 15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" (далі - Закон № 481), а саме: зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру (ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями відсутня).

Під час перевірки у приміщенні магазину-кафе зберігається пиво алкогольне в скляних пляшках (всього 14 шт.), за барною стійкою знаходиться увімкненим до електромережі та приєднане до ємності з пивом (кега 25 л) обладнання для розливу пива.

За розглядом матеріалів перевірки Головним управлінням ДПС у Херсонській області. Автономній Республіці Крим та м. Севастополі прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 09.10.2020 №004120706 про застосування штрафних санкцій відповідно до ст. 17 Закону № 481 у розмірі 17000 грн., яке отримане ФОП ОСОБА_1 28.10.2020 року.

До суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів за здійснення зберігання спирту або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000 гривень.

Враховуючи викладене, оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийняте відповідно до норм чинного законодавства.

Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Позивач у судове засідання не з`явився, надав клопотання про розгляд справи без його участі, у порядку письмового провадження.

Представник відповідача у судовому засіданні по суті позову заперечувала, просила у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши представника відповідача та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.

18.09.2020 року працівниками Головного управління ДПС у Херсонській області, Автонімній Республіці Крим та м. Севастополі проведено фактичну перевірку об`єкта - магазин - кафе, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

За результатами вказаної перевірки складено акт (довідку) фактичної перевірки № 0372/21/22/рро/ НОМЕР_1 від 18.09.2020 року, в якому зафіксовано порушення ст.15 Закону України від 19.12.1995р № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме зберігання алкогольних напоїв в місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру.

На підставі акту перевірки № 0372/21/22/рро/ НОМЕР_1 від 18.09.2020 року прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.10.2020 року № 004120706, відповідно до якого до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції за порушення ст.15 Закону України від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" у розмірі 17000,00 грн.

02.11.2020 року ФОП ОСОБА_1 подав до Державної податкової служби України скаргу на податкове повідомлення-рішення від 09.10.2020 року № 004120706.

За результатами розгляду скарги на податкове повідомлення - рішення від 09.10.2020 року № 004120706 Державною податковою службою України прийнято рішення про результатами розгляду скарги від 25.01.2021 року № 18833/6/99-00-06-03-01-06, відповідно до якого ППР ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 09.10.2020 року № 004120706 залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.

Обов`язки та компетенція контролюючих органів, повноваження їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України № 2755-VI від 02.12.2010 (далі - ПК України).

Відповідно до п.75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Підпунктом 75.1.3 п.75.1 ст.75 ПК України визначено, що фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Порядок проведення фактичної перевірки встановлений статтею 80 ПК України.

Згідно п. 80.1 ст. 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Відповідно до п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, у зокрема, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами - лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Згідно п. 81.1 ст. 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п`ятому цього пункту, не дозволяється.

При пред`явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

Перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами контролюючих органів на підставі п.п. 20.1.9 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу може бути проведена контрольна розрахункова операція.

Спеціальним законом, що визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України, є Закон України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон №481/95-ВР).

Статтею 1 Закону № 481/95-ВР визначено, що місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць; Єдиний державний реєстр місць зберігання - перелік місць зберігання, який містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.

Відповідно до ст. 15 Закону № 481/95-ВР зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) з обов`язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців: для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків.

Відповідно до статті 15 Закону № 481/95-ВР та пункту 1.4 Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання, затвердженого наказом ДПА України від 28.05.2002 №251, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.08.2002 за №670/6958, з урахуванням змін та доповнень, алкогольні напої та тютюнові вироби повинні зберігатись у місцях зберігання, що внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб`єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного державного реєстру.

Приписами ст. 17 Закону України № 481/95-ВР визначено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом - сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів за здійснення зберігання спирту або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000 гривень.

Пунктом 3 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року №790 (далі - Порядок №790), визначено, що до суб`єктів підприємницької діяльності, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом.

Фінансові санкції застосовуються за порушення, передбачені статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (п. 2 Порядку № 790).

Судом встановлено, що ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі відповідно до наказу від 15.09.2020 року № 765 та направлень на перевірку від 18.09.2020 року № 1094, 1095 проведено фактичну перевірку магазину-кафе, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , в якому здійснює діяльність ФОП ОСОБА_1 .

Під час перевірки у приміщенні магазину-кафе зберігалося пиво алкогольне в скляних пляшках (всього 14 шт.), за барною стійкою знаходилося увімкненим до електромережі та приєднане до ємності з пивом (кега 25 л) обладнання для розливу пива.

Таким чином, перевіркою встановлено, зокрема, порушення статті 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального", а саме: зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На виконання цих вимог відповідач, як суб`єкт владних повноважень, надав суду достатні докази, які спростували твердження позивача, а відтак довів правомірність винесеного оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 09.10.2020 року № 004120706.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що відповідач, приймаючи податкове повідомлення-рішення від 09.10.2020 року № 004120706, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано суму штрафних санкцій в розмірі 17000,00 грн., діяв обґрунтовано, на підставі та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених вимог та про відмову у задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 .

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 242 - 246, 250, 255 КАС України, суд

вирішив:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 16 квітня 2021 р.

Суддя С.О. Варняк

кат. 111030700