
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
16 квітня 2021 р. № 520/1696/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт відповідача - рішення відділу перерахунків пенсії № 4 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 14099344) № 164 від 14 січня 2021 року, про відмову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) в перерахунку пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України "Про прокуратуру", на підставі довідки спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону України від 07 грудня 2020 року за вих. №21/97;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 14099344) провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України "Про прокуратуру", на підставі довідки спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону України від 07 грудня 2020 року за вих. №21/97, у розмірі 80% від середньомісячної заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури, без обмеження її максимального розміру.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є пенсіонером за вислугою років в органах прокуратури. 13 січня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки №21/97 від 07.12.2020. За результатами розгляду заяви позивача відповідачем винесено рішення відділу перерахунків пенсії № 4 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 14099344) № 164 від 14 січня 2021 року, яким відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України "Про прокуратуру". Вважає безпідставним посилання відповідача у спірному рішенні на п.7 постанови КМУ №1155 від 11.12.2019, зазначивши, що на його думку, вказана постанова має застосовуватися виключно до тих пенсіонерів органів прокуратури, які набули право на пенсійне забезпечення відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ в редакції від 14.10.2014, тобто вийшли на пенсію з 15.07.2015.
Ухвалою суду від 16 лютого 2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі за цим позовом.
Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позов, в якому просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що на момент звернення позивача до Управління із заявою про перерахунок пенсії положення статті 50-1 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ "Про прокуратуру", що регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність, тому посилання позивача на вищезазначену норму закону є необґрунтованим. Також, постановою Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 №1155 затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокурорів та прирівняних до них прокуратур. Пунктом 7 постанови №1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів прокуратури.
Позивачу з 14 вересня 2011 року призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ відповідно до статті 50-1 в розмірі 80 % від суми заробітку (грошового забезпечення).
13 січня 2021 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням довідки спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону України від 07 грудня 2020 року за вих. №21/97.
Рішенням відділу перерахунків пенсії № 4 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 14099344) № 164 від 14 січня 2021 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії.
Рішення вмотивоване тим, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури відповідно до постанови КМУ №1155 від 11.12.2019 не є підставою для проведення перерахунку пенсій, які призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру", як визначено в п.7 вказаної постанови.
Позивач не погодився із вказаним рішенням відповідача та звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірному рішенню та доводам позову, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15 липня 2015 року визначалися Законом № 1789-ХІІ.
Зокрема, статтею 50-1 вказаного Закону, на підставі якого позивачу призначено пенсію, визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина тринадцята цієї статті).
Частина вісімнадцята статті 50-1 цього Закону у редакції, чинній до 01 січня 2015 року, передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: "Умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Таким чином, повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 01 січня 2015 року законодавець делегував Уряду.
Урядом відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.
15 липня 2015 року набрав чинності Закон № 1697-VII, згідно з Прикінцевими положеннями якого визнано таким, що втратив чинність Закон № 1789-ХІІ, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 462, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів.
Отже, на час прийняття постанови КМУ №657 від 30.08.2017, з прийняттям якої позивач пов`язує виникнення у нього права на перерахунок пенсії, положення статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, що регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.
За частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VІІ, яка набрала чинності з 15.07.2015, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
За час дії вказаної норми Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначено не було.
Постанова КМУ № 657 від 30.08.2017, якою підвищено розміри заробітку працівникам прокуратури, не містить положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв`язку з передбаченим нею підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 положення цієї норми визнані неконституційними та втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто до 12 грудня 2019 року включно були чинними.
Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Також рішенням КСУ від 13.12.2019 установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Таким чином, зі змісту резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 вбачається, що повноваження КМУ на встановлення порядку проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам прокуратури були чинними до 12.12.2019 включно.
Статтею 152 Конституції України визначено, що закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Закон України від 13 липня 2017 року № 2136-VIII «Про Конституційний Суд України» (далі - Закон № 2136-VIII) визначає порядок організації та діяльності Конституційного Суду України, статус суддів Конституційного Суду України, підстави і порядок звернення до нього, процедуру розгляду ним справ і виконання його рішень.
Відповідно до статті 91 Закону № 2136-VIII, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що частина 12 статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами визнана неконституційним і втрачає чинність саме з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного Рішення, а саме: з 13 грудня 2019 року.
Крім того, за положенням статті 97 Закону № 2136-VIII, суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання, а також зобов`язати відповідні державні органи забезпечити контроль за виконанням рішення, додержанням висновку.
Пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019 встановлено порядок його виконання, а саме, що частина 12 статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню саме з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, наявність Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019 в справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) не змінює правового регулювання спірних правовідносин за період до 12.12.2019 включно.
Як зазначив Верховний Суд у своїй постанові від 13.11.2019 по справі № 243/5055/16-а, "право на перерахунок пенсії може бути реалізовано позивачем на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу. А тому, зважаючи, що на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії такої підстави для перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій як збільшення розміру заробітної плати на законодавчому рівні не встановлено, а Урядом будь-яких умов для перерахунку не визначено, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку, а тому відповідач, приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії позивача, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. За відсутності постанови Уряду щодо умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури (як це було передбачено ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", а потім - ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII), в пенсійного органу немає законодавчо визначених підстав та правового механізму для їх перерахунку".
Враховуючи вказану правову позицію Верховного Суду, а також те, що рішенням КСУ від 13.12.2019 № 7-р(II)/2019 відновлено дію норми частини 20 статті 86 Закону України № 1697-VII про порядок проведення перерахунку пенсій працівникам прокуратури в первинній редакції з 13.12.2019, отже і підстава на проведення перерахунку пенсії у колишніх працівників прокуратури має виникнути після цієї дати (після 13.12.2019).
Отже, саме у разі підвищення оплати праці діючих працівників прокуратури після 13.12.2019 пенсіонери органів прокуратури обґрунтовано зможуть посилатися на відновлення дії ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII в редакції закону від 14 жовтня 2014 року за рішенням Конституційного Суду України.
Судом встановлено, що позивач при зверненні до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії від 13 січня 2021 року не посилався на приписи нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019 та не надавав довідки уповноваженого органу, яка б містила відповідні дані.
Отже, відмова відповідача у проведенні перерахунку його пенсії не порушує прав позивача. За вказаних обставин відсутні підстави для задоволення позову як в частині скасування рішення відповідача, так і щодо зобов`язання провести перерахунку пенсії, як похідної вимоги.
Щодо аргументів позовної заяви в частині безпідставності посилання відповідача у спірному рішенні на п.7 постанови КМУ №1155 від 11.12.2019, оскільки, на думку позивача, вказана постанова має застосовуватися виключно до тих пенсіонерів органів прокуратури, які набули право на пенсійне забезпечення відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ в редакції від 14.10.2014, тобто вийшли на пенсію з 15.07.2015, суд зазначає наступне.
Вказане твердження позивача не є нормативно обґрунтованим, оскільки не має значення, на підставі якої норми призначено пенсію, для визначення порядку проведення її перерахунку. За правовою позицією Верховного Суду, висловленій у рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, залишеного без змін постановою Великою Палатою Верховного Суду від 16.10.2019: "процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення".
Крім того, Постановами Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 №657 та від 11 грудня 2019 №1155, якими передбачено підвищення заробітної плати працівникам прокуратури, були прийняті в період дії редакції ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VІІ зі змінами, якою саме Кабінет Міністрів України був наділений повноваженнями по визначенню умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Правова позиція щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій, призначених за статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ, за період дії вказаної редакції ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VІІ неодноразово була викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 18 березня 2020 (справа № 369/10979/16-а), від 20 лютого 2018 року (справа № 711/6019/16-а), двох від 2 березня 2018 року (справи №№ 264/1617/17, 761/21804/17).
Оскільки на момент звернення позивача з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області вже прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1155, яка збільшувала розмір заробітної плати працівників прокуратури в порівнянні з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, відповідачем обґрунтовано зроблено посилання на п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1155, як такої, що прийнята в період дії ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VІІ, зі змінами, за наявності на той час у Кабінету Міністрів України повноважень на визначення умов та порядку перерахунку пенсій.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог, та, як наслідок, про відмову у задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Спірідонов М.О.