
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2021 р. № 400/4493/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання протиправним та скасування рішення; зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач), в якій, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просить визнати протиправним та скасувати рішення та дії відповідача щодо перерахунку та зменшення з 01.06.2020 розміру пенсії; зобов`язати відповідача з 01.06.2020 поновити виплату пенсії у розмірі 10 735,21 грн., призначеному після проведення перерахунку на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.12.2018 у справі № 400/2598/18; зобов`язати відповідача виплатити різницю між поновленим розміром пенсії та виплаченою пенсією з 01.06.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправне зменшення розміру його пенсійної виплати з 01.06.2020 після того, як її розмір був визначений на підставі рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.12.2018 у справі № 400/2598/18.
У відзиві на позовну заяву відповідач проти позовних вимог заперечує та просить відмовити у позові, посилаючись на те, що на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.12.2018 у справі № 400/2598/18, з урахуванням ухвали Миколаївського окружного адміністративного суду від 28.05.2019 про роз`яснення рішення суду від 13.12.2018, відповідач провів перерахунок пенсії позивача, у результаті якого розмір пенсійної виплати позивача зріс до 10 735,21 грн. Відповідач зазначає, що з 01.06.2020 відповідач привів пенсійну справу позивача у відповідність до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), здійснивши перерахунок пенсії позивача без доплати до попереднього розміру пенсії, внаслідок чого її розмір становив 8 008,35 грн. Відповідач вказує, що у випадку, коли в рішенні суду не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, виплата за рішеннями судів, якими зобов`язано органи Пенсійного фонду здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача пенсії. На цій підставі відповідач вважає, що нарахування та виплата пенсії у розмірі, установленому на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.12.2018 у справі № 400/2598/18, здійснюється до набрання законної сили Постановою № 103, тобто до 01.01.2018 та розмір пенсії з 01.06.2020 становить 8 008,35 грн.
Ухвалою від 24.11.2020 суд прийняв до розгляду заяву позивача про збільшення позовних вимог.
Ухвалою від 16.02.2021 суд витребував у відповідача належним чином засвідчені копії документів пенсійної справи позивача за період з 13.12.2018.
19.03.2021 відповідач подав до суду докази, витребувані ухвалою від 16.02.2021.
Відповідно до частини дев`ятої статті 205, статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження.
Безпосередньо, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши докази, що містяться у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд установив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.12.2018 у справі № 400/2598/18 зобов`язано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача в розмірі 80% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2017.
Рішення суду набрало законної сили з 13.02.2019.
Ухвалою від 28.05.2019 суд роз`яснив рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.12.2018 в адміністративній справі № 400/2598/18, зазначивши, що обов`язок відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача в розмірі 80% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2017, включає в себе застосування підвищених посадових окладів співробітників Державної пенітенціарної служби, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294.
На виконання зазначеного рішення суду, з урахуванням ухвали від 28.05.2019, відповідач провів перерахунок пенсії позивача, у результаті якого розмір пенсійної виплати склав 10 735,21 грн. (13 419,01 (розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції) х 80 % = 10 735,21).
З 01.01.2018 відповідач провів перерахунок пенсії позивача на підставі Постанови № 103 з розміру грошового забезпечення, що включало посадовий оклад, оклад за військове звання, процентну надбавку за вислугу років, в загальній сумі 11 440,50 грн. та виходячи з 80 % такого грошового забезпечення, внаслідок чого розмір пенсії позивача становив 9 152,40 грн. (11 440,50 х 80 % = 9 152,40 грн.) Після проведеного перерахунку відповідач здійснював позивачу доплату до попереднього розміру пенсії (10 735,21 грн. - обчисленого на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.12.2018 у справі № 400/2598/18) в сумі 1 582,81 грн. (9 152,40 + 1 582,81 = 10 735,21).
01.06.2020 відповідач перерахував пенсію позивача із грошового забезпечення, до складу якого враховано посадовий оклад, надбавку за вислугу років та військове звання, у загальній сумі 11 440,50 грн., з урахуванням відсотка грошового забезпечення - 70 - та не здійснивши при цьому доплати до попереднього розміру пенсії, обчисленого на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.12.2018 у справі № 400/2598/18. Внаслідок такого перерахунку розмір пенсії позивача склав 8 008,35 грн.
Отже, спір між сторонами виник у зв`язку із зменшенням розміру пенсії позивача, призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ, внаслідок проведеного відповідачем перерахунку пенсії з 01.06.2020, з 10 735,21 грн. до 8 008,35 грн.
Вирішуючи спір між сторонами, суд виходив з такого.
Відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктами 1, 2 в редакції станом на 01.01.2018 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.12.2018 у справі № 400/2598/18 відповідача було зобов`язано перерахувати пенсію позивача з 01.01.2017.
Постанова № 103 набрала чинності з 01.01.2018.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103, набрало законної сили з 05.03.2019.
Згідно з частиною другою статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, з 01.01.2018 змінилося законодавство, яке регулювало перелік складових грошового забезпечення колишніх військовослужбовців, з якого обчислюється основний розмір пенсії.
Суд погоджується з відповідачем у тому, що у випадку, коли в рішенні суду не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, виплата за рішеннями судів, якими зобов`язано органи Пенсійного фонду здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача пенсії.
Отже, відповідач мав підстави для перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідно до Постанови № 103, тобто із грошового забезпечення, до складу якого враховано лише оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Отже, суд вважає, що перерахувавши пенсію позивача з 01.01.2018 з урахуванням передбачених Постановою № 103 складових грошового забезпечення, виходячи з 80 відсотків грошового забезпечення та виплачуючи доплату до попереднього розміру пенсії (10 735,21 грн.), відповідач діяв у спосіб, що передбачений чинним законодавством.
Надаючи правову оцінку діям відповідача, які полягають у перерахунку пенсії позивача з 01.06.2020, виходячи з 70 відсотків грошового забезпечення та без доплати до попереднього розміру пенсії, суд виходить з такого.
Позивачу пенсія за вислугу років призначалась виходячи з 80 відсотків грошового забезпечення. Ця обставина установлена рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.12.2018 у справі № 400/2598/18, тому, відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, не підлягає доказуванню.
Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» внесено зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом 1166-VII внесено зміни у частину другу статті 13 Закону 1166-VII, згідно з якими цифри « 80» замінено цифрами « 70».
Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ зміни щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (К/9901/849/17).
Відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням вищезазначеного суд дійшов висновку, що відповідач при проведенні перерахунку суми пенсії позивача з 01.06.2020 протиправно застосував коефіцієнт 70% замість 80 %.
Так само протиправними є дії відповідача із невиплати позивачу доплати до попереднього розміру пенсії.
Зокрема, стаття 63 Закону № 2262-ХІІ забороняє зменшувати розмір пенсійної виплати пенсіонера у разі перерахунку пенсії.
Отже, ураховуючи, що відповідач з 01.06.2020 обчислив пенсійну виплату позивача з урахуванням 70 відсотків грошового забезпечення замість 80 відсотків та без доплати до попереднього розміру пенсії, суд дійшов висновку про протиправність проведеного з 01.06.2020 перерахунку пенсії позивача, а відтак необхідність зобов`язання відповідача перерахувати пенсію позивача з 01.06.2020 виходячи з 80 відсотків грошового забезпечення та відновити виплату пенсії позивача у розмірі, обчисленому на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.12.2018 у справі № 400/2598/18 в сумі 10 735,21 грн., а також зобов`язати відповідача виплатити позивачу пенсію з 01.06.2020 у поновленому розмірі з урахуванням фактично виплачених сум.
Отже, позов належить задовольнити.
Судові витрати у справі становить судовий збір, сплачений позивачем за звернення до адміністративного суду із позовною заявою згідно з квитанцією від 30.09.2020 № 13 в сумі 840,80 грн., який, відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159) задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, які полягають у зменшенні пенсійної виплати ОСОБА_1 внаслідок її перерахунку з 01.06.2020, виходячи з 70 відсотків грошового забезпечення, та нездійсненні доплати до розміру пенсії, що був обчислений на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.12.2018 у справі № 400/2598/18 в сумі 10 735,21 грн.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159) поновити з 01.06.2020 виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) пенсії у розмірі, обчисленому на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.12.2018 у справі № 400/2598/18 в сумі 10 735,21 грн., та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) пенсію з 01.06.2020 у поновленому розмірі з урахуванням фактично виплачених сум.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 840,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Птичкіна