
Справа № 750/2004/21
Провадження № 4-с/750/13/21
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 квітня 2021 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:
головуючого судді Карапута Л.В.,
секретаря судового засідання Осовицької А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу ОСОБА_1 на дії заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Петренка Сергія Вікторовича, заінтересована особа – Акціонерне товариство «Укрсиббанк»,
в с т а н о в и в:
25.02.2021 заявник ОСОБА_1 подав до Деснянського районного суду м. Чернігова скаргу, в якій просив визнати неправомірними дії заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Петренка Сергія Вікторовича щодо накладення арешту на грошові кошти ОСОБА_1 на рахунок НОМЕР_1 в АТ “Ощадбанк» постановою про арешт коштів боржника від 18.03.2020 у виконавчому провадженні №60863252. Зобов`язати заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Петренка Сергія Вікторовича скасувати накладення арешту на грошові кошти ОСОБА_1 на рахунку НОМЕР_1 в АТ “Ощадбанк», накладений постановою про арешт коштів боржника від 18.03.2020 у виконавчому провадженні №60863252.
Скаргу було обґрунтовано тим, що 05.02.2021 ОСОБА_1 звернувся до начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із заявою про зняття арешту з коштів, оскільки рахунок, на який накладено арешт є рахунком, на який надходить пенсія по інвалідності, яка є єдиним засобом до існування, а накладений арешт порушує право на соціальне забезпечення, гарантоване Конституцією України. 17.02.2021 заявник отримав відповідь про відмову у знятті арешту у зв`язку з відсутністю підстав. Лист із відмовою скасувати накладений на рахунок арешт та копію оскаржуваної постанови заявник отримав 17.02.2021.
18.02.2021 ОСОБА_1 звернувся до АТ «Ощадбанк» із заявою з приводу того, що пенсійна картка заблокована ДВС. Із виписки по картковому рахунку вбачається, що на вказаний рахунок надходять соціальні виплати боржника. Заявник вважає, що заступник начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Петренко С.В. порушує частину 2 ст. 50 Закону України «Про виконавче провадження» та норми ст. 41, 46 Конституції України та не мав законних підстав для відмови у скасуванні арешту рахунку НОМЕР_1 в АТ “Ощадбанк» призначеного для отримання пенсії.
Заявник у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, просив скаргу задовольнити.
Заступник начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Петренко С.В. у судове засідання не з`явився, в поданих пояснення просив розгляд скарги провести за його відсутності.
Представник заінтересованої особи – Акціонерного товариства «Укрсиббанк» в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлялися судом належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Фіксування судового засідання технічним записом не здійснювалося відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено про те, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції перебуває зведене виконавче провадження № в АСВП 61500522 сформоване 10.03.2020 року про стягнення боргів з ОСОБА_1 в розмірі 796307,59 грн., 3208,91 доларів США.
18.03.2020 року заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Петренком С.В. винесено постанову про арешт коштів боржника ВП № 60863252, якою накладено арешт на грошові кошти, що містяться на відкритих рахунках, а також на кошти на рахунках, що будуть відкриті після винесення постанови про арешт коштів боржника, крім коштів, що містяться на рахунках накладення арешту та/або звернення стягнення на які заборонено законом, та належать боржнику ОСОБА_1 у межах суми звернення стягнення з урахуванням виконавчого збору, витрат виконавчого провадження 728857,81 грн. (а.с. 15).
Заявник надав копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності.
Згідно виписки по картковому рахунку НОМЕР_1 в АТ “Ощадбанк» відкритого на ім`я ОСОБА_2 вбачається безготівкове зарахування на рахунок пенсії, вказані кошти направлені на погашення арештованої суми (а.с. 8, 9).
5 лютого 2021 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до начальника відділу Примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області про зняття арешту з пенсійного карткового рахунку в АТ «Ощадбанк».
17.02.2021 ОСОБА_1 отримав відповідь в.о. начальника відділу Бабенко В. щодо відмови зняття арешту в зв`язку з відсутністю підстав та підтверджувальних документів для такого зняття.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Відповідно до ст. 18 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про виконавче провадження», заходами примусового виконання рішень є: 1) звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об`єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами; 2) звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника; 3) вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні; 4) заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов`язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем; 5) інші заходи примусового характеру, передбачені цим Законом.
Відповідно до ст. 56 Закону України «Про виконавче провадження», арешт майна (коштів) боржника застосовується для забезпечення реального виконання рішення. Арешт на майно (кошти) боржника накладається виконавцем шляхом винесення постанови про арешт майна (коштів) боржника або про опис та арешт майна (коштів) боржника. Арешт накладається у розмірі суми стягнення з урахуванням виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів та основної винагороди приватного виконавця на все майно боржника або на окремі речі.
Пунктом 8 розділу VIII Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5, визначено, що на кошти та інші цінності боржника, що перебувають на рахунках та на зберіганні у банках чи інших фінансових установах, на рахунках у цінних паперах у депозитарних установах, накладається арешт, про що виноситься постанова виконавця. У постанові зазначається сума коштів, яка підлягає арешту, з урахуванням вимог за виконавчим документом, стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених на боржника під час виконавчого провадження, основної винагороди приватного виконавця та вказуються реквізити рахунку, на якому знаходяться кошти, що підлягають арешту, або зазначається, що арешт поширюється на кошти на всіх рахунках боржника, у тому числі тих, що будуть відкриті після винесення постанови про арешт коштів.
Розділом IX Закону України «Про виконавче провадження» врегульовано звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, зокрема умови, порядок, розмір такого.
Відповідно до ч.1 ст. 68 Закону України «Про виконавче провадження», стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника звертається у разі відсутності в боржника коштів на рахунках у банках чи інших фінансових установах, відсутності чи недостатності майна боржника для покриття в повному обсязі належних до стягнення сум, а також у разі виконання рішень про стягнення періодичних платежів.
Відповідно до положень ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження», розмір відрахувань із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника вираховується із суми, що залишається після утримання податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Із заробітної плати боржника може бути утримано за виконавчими документами до погашення у повному обсязі заборгованості: у разі стягнення аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю особи, у зв`язку із втратою годувальника, майнової та/або моральної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, - 50 відсотків; за іншими видами стягнень, якщо інше не передбачено законом, - 20 відсотків. За іншими видами стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії. Загальний розмір усіх відрахувань під час кожної виплати заробітної плати та інших доходів боржника не може перевищувати 50 відсотків заробітної плати, що має бути виплачена працівнику, у тому числі у разі відрахування за кількома виконавчими документами.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від низ обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з приписами ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов`язаний, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст. 447 ЦПК України, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Відповідно до ч.2 ст. 451 ЦПК України, у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов`язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).
Згідно ч.1 ст.74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Конституційний Суд України у своєму рішенні №25рп/2009 від 7 жовтня 2009 року зазначив що право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел та забезпечується статтями 7, 22, 46, 58, 68 Конституції України. А саме, кожний громадянин має право на соціальний захист, що включає право на пенсійне забезпечення і всі застраховані особи є рівноправними щодо отримання пенсійних виплат. Конституційні права і свободи громадянина України гарантуються і не можуть бути скасовані.
Отже, заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Петренком С.В. при винесенні оскаржуваної постанови накладено арешт, в тому числі, і на рахунок, на який зараховується пенсія по інвалідності ОСОБА_1 ..
Згідно з 5 ст. 59 Закону України «Про виконавче провадження», арешт з майна (коштів) може бути знятий за рішенням суду.
З огляду на те, що на рахунок скаржника, з яких він просить зняти арешт, дійсно зараховується пенсія останнього, та, зважаючи на граничний розмір відрахувань із заробітної плати та пенсії, а також накладення арешту на рахунок в банку унеможливлює отримання пенсії, тому суд вважає вимоги заявника обґрунтованими в частині зобов`язання заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Петренка Сергія Вікторовича зняти арешт з рахунку НОМЕР_1 в АТ “Ощадбанк», який відкрито на ім`я ОСОБА_1 для зарахування пенсії.
При цьому, суд доходить висновку, що оскільки відповідь на заяву ОСОБА_1 про зняття арешту з пенсійного карткового разунку був наданий в.о. начальника відділу В.Бабенко, який не є суб`єктом оскарження у даній справі та не була предметом розгляду в межах виконавчого провадження заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Петренка Сергія Вікторовича , тому суд доходить висновку про відсутність підстав для визнання неправомірними дії заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Петренка Сергія Вікторовича щодо накладення арешту на грошові кошти ОСОБА_1 винесеною постановою про арешт коштів боржника.
Керуючись ст.ст. 447-452 ЦПК України, ст. 46 Конституції України, ст. 59, 60,74 Закону України «Про виконавче провадження», суд,
у х в а л и в:
Скаргу ОСОБА_1 на дії заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Петренка Сергія Вікторовича, заінтересована особа – Акціонерне товариство «Укрсиббанк», задовольнити частково.
Зобов`язати заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Петренка Сергія Вікторовича зняти арешт з рахунку НОМЕР_1 в АТ “Ощадбанк», який відкрито на ім`я ОСОБА_1 для зарахування пенсії.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали складено 16.04.2021
Суддя: Л.В.Карапута