Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2010 р.Справа № 2-а-33321/08/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Мельнікової Л.В.
Суддів: Григоров А.М. , Подобайло З.Г.
за участю секретаря судового засідання Співак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Акціонерного товариства "Будівельний торговий будинок" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.09.2009р. по справі№2-а-33321/08/2070
за позовом Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів <Список ><Текст >
до Акціонерне товариство "Будівельний торговий будинок" <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >
про стягнення адміністативно-господарських санкцій та пені,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило стягнути з Акціонерного товариства “Будівельний торговий будинок” адміністративно господарські санкції за три робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами у 2007 році, та пеню за порушення термінів сплати адміністративно господарських санкцій. В обґрунтування позовних вимог ХОВФСЗІ вказало, що відповідно до вимог Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, відповідач повинен був самостійно сплатити до 16.04.2008 року до Фонду адміністративно господарські санкції у розмірі 30204,54 грн. за 3 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами у 2007 році. Вказана сума заборгованості по адміністративногосподарським санкціям підтверджується звітом за формою 10-ПІ від 05.12.2008 р. за 2007 рік та розрахунком заборгованості по сплаті адміністративногосподарських санкцій. Оскільки відповідачем адміністративногосподарські санкції сплачені не були, за порушення термінів сплати адміністративногосподарських санкцій відповідачу була нарахована пеня у розмірі 3068,32 грн., що підтверджується розрахунком пені на суму заборгованості по сплаті адміністративногосподарських санкцій. Вищезазначені суми відповідачем не сплачені, у звязку з чим утворилась заборгованість у розмірі 33272,86 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від29 вересня 2009 року адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Акціонерного товариства “Будівельний торговий будинок” про стягнення адміністративно господарських санкцій та пені задоволено та стягнуто з Акціонерного товариства “Будівельний торговий будинок” (61001, м. Харків, провул. Плеханівський, 3, р/р 260025544 БАНК: ВАТ “Мегабанк”, МФО 351629 код ЄДРПОУ 23916532) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, м. Свободи, 5, Держпром, 1 підїзд, к. 16, рахунок 31219230700003, УДК Дзержинського району, Банк отримувача: ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134567) адміністративногосподарські санкції у розмірі 30204,54 грн. (тридцять тисяч двісті чотири грн. пятдесят чотири коп.); стягнуто з Акціонерного товариства “Будівельний торговий будинок” (61001, м. Харків, провул. Плеханівський, 3, р/р 260025544 БАНК: ВАТ “Мегабанк”, МФО 351629 код ЄДРПОУ 23916532) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м. Харків, м. Свободи, 5, Держпром, 1 підїзд, к. 16, рахунок 31219230700003, УДК Дзержинського району, Банк отримувача: ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134567) пеню за порушення термінів сплати адміністративногосподарських санкцій у розмірі 3068,32 грн. ( три тисячі шістдесят вісім грн. тридцять дві коп.).
Акціонерне товариство "Будівельний торговий будинок" не погоджується з вказаною постановою суду, в апеляційній скарзі вказує, що постанова є необґрунтованою та незаконною, прийнята з порушенням норм матеріального права. Апелянт просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від29 вересня 2009 року і ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Сторони в судове засідання не зявились, були повідомлені належним чином.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу згідно ч.4 ст. 196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно поданій державній звітності “Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів”(форма № 10-ПІ) за 2007 р. середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу АТ “Будівельний торговий будинок” складає 110 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства, встановлені інвалідність складає 1 особа. Кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до встановленого нормативу повинна складати у 2007 році 4 робочих місця для працевлаштування інвалідів.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Відповідно до статей 19, 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991 р. із змінами та доповненнями, для підприємств, об'єднань, установ незалежно від форм власності та господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4 відсотків середньо облікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік, - у кількості одного робочого місця.
Згідно з п.1 Положення про робоче місце інваліда і про Порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 03.05.1995 р. № 314, із змінами та доповненнями, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 10.01.2002 р. № 19, робоче місце інваліда, це окреме робоче місце, або ділянка виробничої площі на підприємстві (об'єднанні), в установі та організації, незалежно від форм власності та господарювання, де створені необхідні умови для праці інваліда.
Робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда. Підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів і включають їх до колективного договору.
Таким чином, створеним робочим місцем є те, яке введено в дію шляхом працевлаштування інваліда.
Закон України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” зобов'язує відповідача, відповідно до 4-х відсоткового нормативу, створити робочі місця для праці інвалідів, зазначити їх у колективному договорі і інформувати центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів, а органи працевлаштування підібрати робоче місце і працевлаштувати інваліда.
Відповідно до ст. 20 зазначеного Закону підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша ніж встановлено нормативом, щорічно сплачують відповідному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, у розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Сплату штрафних санкцій підприємства (об'єднання), установи і організації провадять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). У разі відсутності коштів штрафні санкції можуть бути застосовані шляхом звернення стягнення на майно підприємства (об'єднання), установи і організації в порядку, передбаченому чинним законодавством.
Згідно звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік (форма № 10-ПІ поштова-річна) середньорічна заробітна плата на його підприємстві у 2007 р. становила 10068,18 грн.
Згідно п.4 Порядку сплати підприємствами, об'єднаннями, установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.01 р. № 1767, штрафні санкції сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» підприємство повинно щомісячно інформувати державні органи зайнятості про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів.
З матеріалів справи вбачається, що АТ “Будівельний торговий будинок” у 2007 році не подавав статистичну звітність по формі № 3-ПН “Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках” до Харківського міськрайонного центру зайнятості.
Харківський міськрайонний центр зайнятості в листі № 09/27 від 23.01.09 р. повідомив, що відповідач у 2007 році не подавав інформацію про наявність вільних робочих місць та вакантних посад для інвалідів.
Посилання відповідача на те, що зі сторони відповідача відсутні порушення обовязку щодо працевлаштування, оскільки відповідно до ст. 9 Закону України “Про реабілітацію інвалідів в Україні”, центральний орган виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики в межах своїх повноважень щодо здійснення державної політики у сфері реабілітації інвалідів… організовує працевлаштування інвалідів через державну службу зайнятості, сприяє створенню робочих місць для них, у тому числі шляхом надання державної підтримки виробничій діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів…”, а відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості, проте до відповідача а ні фізичні особи інваліди, а ні державна служба зайнятості щодо працевлаштування інвалідів не звертались, є безпідставними.
Відповідачем не вчинялись заходи щодо повідомлення органів, визначених частиною першою статті 18 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» .
Оскільки відповідач не виконав встановлений законом норматив створення робочого місця для працевлаштування інваліда, порушив порядок інформування державних органів про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів, тобто не здійснив передбачені законом дії щодо працевлаштування інвалідів, він повинен сплатити адміністративно-господарські санкції за 3 незайнятих робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році в сумі 30204,54 грн.
Згідно ч. 2 ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” порушення термінів сплати адміністративногосподарських санкцій передбачає нарахування пені, яка обчислюється виходячи з 120 % річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову, та зазначає, що доводи апеляційної скарги не впливають на правомірність висновків суду. Підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Акціонерне товариство "Будівельний торговий будинок" залишити без задоволення.
постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.09.2009р. по справі№2-а-33321/08/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя<підпис >ОСОБА_1
Судді<підпис >
<підпис >Григоров А.М. Подобайло З.Г. <Список ><Текст > Повний текст ухвали виготовлений 15.02.2010 р.