Рішення № 96293741, 13.04.2021, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
13.04.2021
Номер справи
127/27534/20
Номер документу
96293741
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 127/27534/20

Провадження № 2/127/4706/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.04.2021 м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Луценко Л.В.,

при секретарі судового засідання Мутовкіній В.І.,

за участю представника позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) осіб цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що у Департаменті соціальної політики Вінницької міської ради перебуває на обліку ОСОБА_2 , яка отримувала житлову субсидію відповідно до постанови КМУ від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», зі змінами.

Відповідач отримувала житлову субсидію в опалювальний період з жовтня 2016 року по квітень 2017 року в сумі 4036, 46 грн щомісячно. З початком неопалювального періоду субсидія була перерахована автоматично. У подальшому відповідач продовжувала отримувати субсидію з травня 2017 року по квітень 2018 року.

Разом із тим, у цей період, а саме 25.02.2017 чоловік відповідача ОСОБА_3 придбав автомобіль TOYOTA CAMRY вартістю 116 307, 42 грн.

Про вказане стало відомо позивачу з повідомлення РСУ МВС у Вінницькій області від 27.04.2018, а відповідач повідомила позивача про це лише 18.06.2018.

Позивач вважає, що відповідачем порушено вимоги пп.5 п.5 вказаного вище положення, адже відповідач не повідомила своєчасно про купівлю транспортного засобу, вартість якого перевищує 50 000 грн.

У результаті цього виникла переплата коштів житлової субсидії за період з 01.05.2017 по 30.04.2018 в розмірі 13 704, 70 грн. Станом на 02.12.2020 відповідачем добровільно було повернуто частину вказаних коштів у розмірі 9200, 00 грн.

Однак решту заборгованості у розмірі 4 504, 70 грн ОСОБА_2 добровільно повертати відмовляється, що і стало підставою для звернення до суду із даним позовом, в якому позивач просить стягнути із відповідача надміру виплачені кошти житлової субсидії у розмірі 4 504, 70 грн та понесені позивачем судові витрати.

Представник позивача за довіреністю ОСОБА_4 у судовому засіданні просив суд задовольнити позовні вимоги з підстав, зазначених у позові (а.с.1-4) та відповіді на відзив.

Відповідач ОСОБА_2 та її представник адвокат Цвігун В.В. до судового засідання не з`явились із невідомих суду причин, хоча про день, час та місце судового розгляду повідомлялись судом належним чином. Раніше надали суду відзив на позовну заяву (а.с.37-43) та заперечення на відповідь на відзив.

Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази по справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, в судовому засіданні достовірно встановлено, що 19 жовтня 2016 року до Управління соціального захисту (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради звернулась ОСОБА_2 із заявою про призначення з 01.10.2016 субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, на придбавання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива для житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 . При цьому, заявник зазначила номери особових рахунків, найменування організацій, які надають послуги з опалення, газопостачання, електроенергії та вивезення сміття (а.с.5).

У декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 02.10.2018 року відповідач вказала дані чотирьох осіб, які входять до складу її домогосподарства: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 (а.с.6).

Відповідачу було відомо про обов`язок повідомляти достовірні дані про зміну складу осіб, зареєстрованих за адресою, за якою надається субсидія, що підтверджується її підписом у заяві про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а. с. 5-6).

Відповідно до рішення позивача про призначення ОСОБА_2 субсидії від 25 жовтня 2016 року їй призначено субсидію на опалювальний період з жовтня 2016 року по квітень 217 року щомісяця у розмірі 4036, 46 грн (а.с.7).

Згідно із рішенням позивача про призначення ОСОБА_2 субсидії від 19 червня 2017 року їй призначено субсидію на неопалювальний період з травня 2017 року по квітень 2018 року щомісяця в сумі 482, 26 грн (а.с.8).

У подальшому вказаний розмір субсидії було збільшено на підставі рішень позивача, а саме за жовтень 2017 року до 1599, 02 грн (а.с.8А), за листопад 2017 року та грудень 2017 року 3257, 67 грн (а.с.9), з січня 2018 року по квітень 2018 року по 3224, 07 грн щомісяця (а.с.10).

Всього, за період з травня 2017 року по квітень 2018 року ОСОБА_2 було нараховано житлової субсидії у загальному розмірі 13 704, 70, із яких за газопостачання 11 386, 24 грн, за електроенергію 1929, 37 грн, за вивезення сміття 389, 09 грн (а.с.14).

Вказані кошти було перераховано автоматично у період з 01.05.2017 по 01.04.2018 до організацій, які надають послуги з опалення, газопостачання, електроенергії та вивезення сміття, а саме до ТОВ «Вінницягаз Збут», АТ «Вінницяобленерго «Структурна одиниця «Вінницькі МЕМ», ФОП ОСОБА_7 , що підтверджується довідкою Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради від 22.06.2018.

Зі змісту договору купівлі-продажу від 25 лютого 2017 року вбачається, що ОСОБА_8 продає, а ОСОБА_3 купує транспортний засіб марки «TOYOTA» моделі «CAMRY» вартістю 116 307, 42 грн (а.с.11-12).

У судовому засіданні визнано відповідачем, що ОСОБА_3 є її чоловіком та він придбав автомобіль марки «TOYOTA» моделі «CAMRY» 1995 року випуску.

Відповідно до заяв ОСОБА_2 від 18 червня 2018 року та 25 червня 2018 року остання повідомляє позивачу, що 25 лютого 2017 року придбали автомобіль, а суму переплати по субсидії в розмірі 13 704 грн 70 коп зобов`язується повернути протягом року щомісячно по 1150 грн (а.с.13, 15).

Зі змісту квитанцій від 24.07.2018, 31.08.2018, 29.10.2018, 30.10.2018, 18.12.2018 (2 платежі), 26.02.2019 (2 платежі) вбачається, що позивач ОСОБА_2 сплачено у рахунок відшкодування позивачу надміру сплаченого розміру субсидії 8 платежів по 1150 грн, на загальну суму 9200 грн (а.с.16-17).

Призначення житлових субсидій здійснюється відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (далі - Положення).

Відповідно до п. 1 Положення (в редакціях постанов КМУ №300 від 26.04.2017, №604 від 19.07.2017, № 609 від 18.08.2017, №735 від 13.09.2017, № 114 від 21.02.2018, яку діяли на момент призначення і виплати субсидії позивачем відповідачу), це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Субсидія є безповоротною і її отримання не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Відповідно до пп. 5 п. 5 Положення, субсидія не призначається, якщо: будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Пунктом 13 Положення передбачено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням; договір найму (оренди) житла (за наявності).

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Обов`язок щодо надання достовірної інформації про доходи зареєстрованих у квартирі осіб з метою отримання субсидій у відповідності до пунктів 13, 14 Положення покладено на отримувача субсидій.

Так, згідно з абз.17 п. 14 Положення громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява і декларація.

Відповідно до абз. 3 п. 20 Положення, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, або не повідомив про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до абз. 10 п. 20 Положення, сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається за вимогою органу, що призначив субсидію, або безпосередньо отримувачем, або шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг.

У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку (абз. 11 п. 20 Положення).

У судовому засіданні достовірно встановлено, що чоловік відповідача, який зареєстрований у будинку за адресою: АДРЕСА_1 , після звернення із заявою про призначення житлової субсидії та призначення житлової субсидії на оплату комунальних послуг, наданих на цей будинок, придбав транспортний засіб вартість якого перевищує 50 тисяч гривень.

При цьому, відповідач своєчасно – протягом місяця, тобто у період з 25 лютого 2017 року по 25 березня 2017 року не повідомила Департамент соціальної політики Вінницької міської ради про дану обставину.

Суд критично оцінює доводи відповідача щодо того, що ОСОБА_2 01 березня 2017 року повідомляла позивача про придбання автомобіля, а також що вартість автомобіля становила менше 50 000 грн, адже вони суперечать матеріалам справи.

Зокрема, зі змісту договору-купівлі продажу, підписаного сторонами, який є чинним та не визнаний недійсним у судовому порядку вбачається, що ціна договору за домовленістю сторін становила 116 307 грн 42 коп. (а.с.11-12).

Крім цього, відповідачем до матеріалів справи не додано жодного доказу на підтвердження звернення до позивача 01 березня 2017 року чи в інший час до 25 березня 2017 року у будь-якій формі всупереч положенням ч.1 ст. 81 ЦПК України.

Також відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження того, що призначену їй субсидію вона не використала у повній мірі. Вказане твердження спростовується матеріалами справи.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1 ст. 81 ЦПК України).

Суд також відхиляє посилання відповідача на те, що їй було призначено житлову субсидію без її відповідної заяви, адже чинна на момент нарахування та виплати позивачем житлової субсидії передбачала подачу нової заяви та декларації при появі обставин, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів, лише у разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. У всіх інших випадках нова заява та декларація не повинні були подаватися, але громадянин, якому призначено субсидію, мав прямий обов`язок протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про появу відповідних обставин (абз.17 п. 14 Положення).

Згідно зі ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦПК України, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Тобто у разі, коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, стаття 1212 ЦК України може бути застосована тільки після того, як така правова підстава в установленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі.

Суд відхиляє посилання представника відповідача на положення ст.1215 ЦК України, відповідно до яких не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

У даному випадку поведінка відповідача була недобросовісною, адже вона своєчасно не повідомила позивачу про настання обставин, передбачених законодавством, за яких їй житлова субсидія не могла бути призначена, а саме придбання будь-ким із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, транспортного засобу, вартість якої на дату купівлі (оплати) перевищила 50 тис. гривень, хоча згідно із законодавством була зобов`язана повідомити про такі зміни у майновому стані.

При цьому, позивач продовжувала сплачувати комунальні послуги у зменшеному розмірі у період з лютого 2017 року по квітень 2018 року, тобто з урахуванням наданої позивачем житлової субсидії. Із заявою про припинення нарахування житлової субсидії ОСОБА_2 до позивача також не зверталась.

Підсумовуючи викладене та враховуючи, що ОСОБА_2 отримувала житлову субсидію за період з травня 2017 року по квітень 2018 року, при цьому в порушення п. 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, не повідомила протягом місяця про придбання автомобіля вартістю вище 50 000 грн, суд вважає, що позивачем спростована презумпція добросовісності набувача виплати.

Оскільки сплата коштів, які були надміру виплачені у вигляді субсидії, відбулась з вини відповідача, яка вказала недостовірні відомості у декларації, то вказані кошти слід вважати такими, що набуті без достатньої правової підстави

Згідно з ч.1 ст.1213 ЦК України набувач зобов`язаний повернути безпідставно набуте майно в натурі.

Тому, суд, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що позовні вимоги знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, а тому підлягають задоволенню.

Судовий збір, понесений позивачем у розмірі 2102,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням №2320 від 18.09.2020, також підлягає стягненню з відповідача, так як у відповідності з ч.1 ст.141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

З урахуванням вищевикладеного, керуючись Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, ст. ст. 1212, 1213 ЦК України, ст. ст. 12, 81, 141, 223, 247, 259, 263, 265, 268, 280 - 282 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти житлової субсидії в розмірі 4 504 грн 70 коп (чотири тисячі п`ятсот чотири гривні 70 копійок).

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради витрати щодо сплати судового збору у розмірі 2102 грн 00 коп (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, код ЄДРПОУ 38782790, місцезнаходження за адресою: м. Вінниця, вул. Соборна, 50;

Відповідач: ОСОБА_2 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення суду складено 14 квітня 2021 року.

Суддя