Постанова № 9629028, 25.09.2007, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.09.2007
Номер справи
7/10
Номер документу
9629028
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25.09.2007 р. № 7/10

Окружний адміністративний суд міста Києвав у складі:

головуючого - судді Арсірія Р.О,

секретаря судового засідання Ісіковой О.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Прокуратура Голосіївського району м.Києва

доТовариство з обмеженою відповідальністю Науково-технічна фірма "Тетра-Інвест" ЛТД

про про стягнення заборгованості

Представники сторін:

Від прокуратури: Козак О.А.- ст.помічник;

Від позивача:Горішня І.О. гол. спеціаліст;

Від відповідача:Білоконенко В.А. Заступник Прокурора Голосіївського району міста Києва звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-технічна фірма «Тетра-Інвест" ЛТД 32216,74 грн. заборгованості по страховим внескам згідно вимог від 05.12.2006, 05.06.2007, 04.05.2006, 06.02.2006 та акту перевірки № 909 від 23.05.2007 року щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зобовязання на обовязкове державне пенсійне страхування.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у звязку з проведеною перевіркою щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зобовязання на обовязкове державне пенсійне страхування та інших платежів Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-технічна фірма «Тетра-Інвест" ЛТД за період з 01 липня 2002 року до 22 травня 2007 року було встановлено існування заборгованості останнього перед Пенсійним фондом у розмірі 32216,74 грн., що підтверджується корінцями вимог від 05.12.2006, 05.06.2007, 04.05.2006, 06.02.2006 та акту перевірки № 909 від 23.05.2007 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зобовязання на обовязкове державне пенсійне страхування, який підписаний як головним спеціалістом УПФУ в Голосіївському р-ні м. Києва, так керівником та головним бухгалтером відповідача без зауважень та Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-технічна фірма «Тетра-Інвест" ЛТД відповідно до ч. 1 п. 3 статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року № 1058-IV в установленому законодавством порядку рішення органів Пенсійного фонду та дії посадових осіб виконавчих органів Пенсійного фонду не оскаржувало.

Ухвалою від 06.08.2007 року відкрито адміністративне провадження у справі з урахуванням вимог п. 6 Прикінцевих та перехідних положень, ст. ст. 17, 18, 20, 48, 50 Кодексу адміністративного судочинства України (який набрав чинності з 01.09.2005) справу № 7/10 призначено до судового розгляду на 14.08.2007 року.

Перед початком розгляду справи по суті представників сторін було ознайомлено з їх правами та обовязками у відповідності із ст. 49, 51, 130 КАС України.

Повноважний представник прокуратури у судовому засіданні 14.08.2007 року позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Просив суд адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Повноважний представник Позивача в судовому засіданні 14.08.2007 позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Просив суд адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Повноважний представник відповідача в судове засідання 14.08.2007 не зявився, не зважаючи на те, що ухвалою від 06.08.2007 був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи.

Відповідно до ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства розгляд справи відкладався, про що сторін було належно повідомлено сторін із зазначенням наступної дати, часу та місця розгляду справи.

Відповідач надав суду відзив на позов від 17.09.2007, в якому повністю погоджувався з заявленим адміністративним позов, зазначивши про те, що заборгованість перед Пенсійним фондом виникла у звязку з неоплатою контрагентом Відповідача поставленого обладнання на суму 1080000 грн., а тому як тільки надійдуть кошти за поставлене обладнання, Відповідач повністю розрахується з Пенсійним фондом.

З урахуванням наведеного позивач стверджує, що вказана сума підлягала сплаті відповідачем на користь позивача. Оскільки відповідачем у визначений законом термін цього зроблено не було, то за таких обставин позивач просить стягнути вказану суму у примусовому порядку.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Управлінням Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва проведено перевірку щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зобовязання на обовязкове державне пенсійне страхування та інших платежів Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-технічна фірма «Тетра-Інвест" ЛТД (платник страхових внесків до солідарної системи Пенсійного фонду України зареєстрований за реєстраційним № 0417467 у Пенсійному фонді України від 13.03.2001) за період з 01липня 2002 року до 22 травня 2007 року, внаслідок якої було встановлено існування заборгованості останнього перед Пенсійним фондом України у розмірі 32216,74 грн., що підтверджується корінцями вимог від 05.12.2006, 05.06.2007, 04.05.2006, 06.02.2006 та акту перевірки № 909 від 23.05.2007, який підписаний як головним спеціалістом УПФУ в Голосіївському районі м. Києва, так і керівником та головним бухгалтером відповідача без зауважень та Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-технічна фірма «Тетра-Інвест" ЛТД відповідно до ч. 1 п. 3 статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року № 1058-IV в установленому законодавством порядку рішення органів Пенсійного фонду та дії посадових осіб виконавчих органів Пенсійного фонду не оскаржувало.

Судом встановлено, що на момент звернення позивача з адміністративним позовом відповідачем заборгованості перед не погашено.

Відповідно до абз. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР (далі Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Абзацом 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-ІV) встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Статтею 1 Закону № 1058-ІV передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до вказаної статті 1 Закону № 1058-ІV страхові внески це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Згідно з ч. 1 статті 15 Закону № 1058-ІV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Частинами 3 та 5 цієї статті 15 Закону 1058-ІV встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь; платникам страхових внесків у десятиденний термін після їх реєстрації видається повідомлення про реєстрацію платника страхових внесків за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду.

У відповідності до ч. 1 статті 19 Закону № 1058-ІV для роботодавця страхові внески до солідарної системи нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Згідно зі ст. 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003, розробленої відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Інструкція), обчислення страхових внесків зазначеною категорією платників здійснюється щомісячно за ставками, визначеними пунктами 4.1, 4.2, 4.5 цієї Інструкції.

Відповідно до п. 4.1 ст. 4 Інструкції розміри страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР за ставкою 32 відсотки суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці".

Відповідно до п. 4 ст. 4 Закону № 400/97-ВР із заробітної плати працівників підприємства проводиться утримання у розмірі 1 відсотку від обєкта оподаткування, якщо сукупний оподатковуваний доход не перевищує 150 грн., та у розмірі 2 відсотків від обєкта оподаткування, якщо сукупний оподатковуваний доход перевищує 150 грн.

Частиною 6 статті 19 Закону № 1058-ІV передбачено, що страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Відповідно до п.п. 5.1.4 Інструкції нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Згідно з пп. 5.1.5 та 5.1.6 Інструкції у разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід) у розмірах, установлених для страхувальників (32 відсотки цих сум).

Перерахування страхових внесків здійснюється платниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).

Остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Відповідно до ч. 9 ст. 20 Закону № 1058-ІV днем сплати страхових внесків вважається:

- у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду або у випадках, передбачених цим Законом, на рахунок Накопичувального фонду - день списання установою банку, установою Державного казначейства України суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду;

- у разі сплати сум страхових внесків готівкою - день внесення страхувальником коштів у банківську установу чи відділення зв'язку для перерахування на банківські рахунки органу Пенсійного фонду та/або Накопичувального фонду.

Абзацом 6 частини 2 статті 17 Закону № 1058-ІV встановлено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Згідно зі статтею 23 Закону № 1058-ІV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 статті 106 Закону № 1058-ІV у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею та суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Згідно з ч. 3 статті 20 Закону № 1058-ІV обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Беручи до уваги до уваги те, що суми страхових внесків до Пенсійного фонду України, у загальному розмірі 32216,74 грн. відповідачем Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-технічна фірма «Тетра-Інвест" ЛТД у встановлені законодавством строки не сплатило; наявність у відповідача вказаної заборгованості підтверджується актом перевірки № 909 від 23.05.2007 року щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зобовязання на обовязкове державне пенсійне страхування, який підписаний як головним спеціалістом УПФУ в Голосіївському р-і м. Києва, так керівником та головним бухгалтером відповідача без зауважень; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд, не виходячи за межі позовних вимог, приходить до висновку про обґрунтованість та законність позовних вимог щодо стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-технічна фірма «Тетра-Інвест" ЛТД 32216,74 грн., як простроченої заборгованості із сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування (страхових внесків - недоїмки), і вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі та які підлягають стягненню з відповідача у вищенаведеному розмірі заявленому позивачем у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 158-163 КАС України, окружний адміністративний суд міста Києва

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов Заступника прокурора Голосіївського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва до Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-технічна фірма «Тетра-Інвест" ЛТД задовольнити повністю.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-технічна фірма «Тетра-Інвест" ЛТД (03039, м. Київ, проспект Науки, 4, кв. 190, ідент. код 21576885) на користь Управління пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва (03150, м. Київ, вул. Горького, 70, р/р № 256083132601 в Головному Управлінні Ощадбанку по м. Києву та Київській області, МФО 322669, код ЄДРПОУ 26869454,) суму заборгованості по страхових внесках на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 32216,74 (тридцять дві тисячі двісті шістнадцять) грн. 74 коп.

3.Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

4.Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 01 жовтня 2007 року.

Головуючий - суддя Арсірій Р.О.