Постанова № 9628720, 19.02.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.02.2010
Номер справи
2а-13186/09/2670
Номер документу
9628720
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № <Внутрішній Номер справи >

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

19 лютого 2010 року09 год. 54 хв. № 2а-13186/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., суддів Баранова Д.О., Блажівської Н.Є., при секретарі судового засідання Дудар І.М. вирішив адміністративну справу

за позовомДочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України «Чернігівнафтогазгеологія»

доПенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Управління Пенсійного фонду України в м. Ромни

проскасування рішень від 24.09.2009р. №17195/09-10, від 18.08.2009р. №14149/07-15 та №14150/07-15, визнання недійсними рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 16.07.2009 р. №254, 255.

За участю представників:

позивача: не зявились,

відповідача-1: Прищепа С.В., довіреність №23014 від 11.12.2009 р.,

відповідача-2: Прищепа С.В., довіреність №50/11-23 від 15.12.2009 р.,

відповідача-3: Прищепа С.В., довіреність №17459/08-40 від 16.12.2009 р.,

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 19.02.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст складено і підписано 24.02.2010 р.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії «Надра України «Чернігівнафтогазгеологія»(далі Позивач, ДП НАК «Надра України») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Пенсійного фонду України (далі Відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі Відповідач-2), Управління Пенсійного фонду України в м. Ромни (далі Відповідач-3), в якому просить скасувати рішення від 24.09.2009р. №17195/09-10, від 18.08.2009р. №14149/07-15 та №14150/07-15, визнати недійсними рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 16.07.2009 р. №254, 255.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.11.2009р. відкрито провадження в адміністративній справі №2а-13186/09/2670.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.02.2010р. закінчено підготовче провадження та призначено справу до колегіального судового розгляду.

У судове засідання 19.02.2010 р. Позивач не прибув, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, листом від 12.02.2010р. №19/102 просив розглядати справу у відсутність представника Позивача. Представник відповідачів прибув.

Позивач позов підтримує в повному обсязі. Позовні вимоги вмотивовує тим, що Рішення Пенсійного фонду України від 24.09.2009р. №17195/09-10 про залишення скарги ДП НАК «Надра України»без розгляду, Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 18.08.2009р. №14149/07-15 та №14150/07-15, Рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Ромни від 16.07.2009 р. №254, 255 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені є безпідставним та підлягають скасуванню.

Відповідачі проти позову заперечують з підстав викладених у письмових запереченнях Відповідача-1 від 18.12.2009 р. № 23658/09-10, Відповідача-2 від 21.12.2009р., Відповідача-3 від 17.12.2009р. №17490/08-18 та поясненнях, що вказані рішення є правомірними та ґрунтуються на вимогах закону.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідачів, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії «Надра України»«Чергнігівнафтогазгеологія»(ідентифікаційний код 01431535) зареєстровано рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 16.12.1991р. №349, що підтверджується довідкою з Головного управління статистики у Чернігівській області від 21.12.2009р. №801/04-1-10 та копією довідки АА №039121 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) від 08.09.2009р.

Роменська нафтогазорозвідувальна експедиція Дочірнього підприємства НАК «Надра України»«Чернігівнафтогазгеологія»(ідентифікаційний код 01431357) (далі - Роменська НГРЕ) є відокремленим структурним підрозділом ДП НАК «Надра України»без права юридичної особи.

Рішенням Пенсійного фонду України в м. Ромни від 16.07.2009р. №254 (16.07.2009р. №9401/02-22) про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, застосовано до Роменської НГРЕ штраф у розмірі 4,41 грн. та нараховано пеню в розмірі 0,93 грн. за період 20.02.2009р. по 13.03.2009р.

Рішенням Пенсійного фонду України в м. Ромни від 16.07.2009р. №255 (16.07.2009р. №9402/02-22) про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, застосовано до Роменської НГРЕ штраф у розмірі 2150,53 грн. та нараховано пеню в розмірі 1390,68 грн. за період 20.02.2009р. по 20.05.2009р.

За результатами розгляду скарги ДП НАК «Надра України»від 28.07.2009р. №19/255 на рішення Пенсійного фонду України в м. Ромни від 16.07.2009р. №254 (16.07.2009р. №9401/02-22) рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 18.08.2009р. №14149/07-15 рішення Пенсійного фонду України в м. Ромни від 16.07.2009р. №254 (16.07.2009р. №9401/02-22) залишено без змін, скаргу - без задоволення.

За результатами розгляду скарги ДП НАК «Надра України»від 28.07.2009р. №19/255 на рішення Пенсійного фонду України в м. Ромни від 16.07.2009р. №255 (16.07.2009р. №9402/02-22) рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 18.08.2009р. №14150/07-15 рішення Пенсійного фонду України в м. Ромни від 16.07.2009р. №255 (16.07.2009р. №9402/02-22) залишено без змін, скаргу - без задоволення.

За результатами розгляду скарги ДП НАК «Надра України»на рішення Пенсійного фонду України в м. Ромни від 16.07.2009р. № 254, 255 (№9401/02-22, №9402/02-22), рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 18.08.2009р. №14149/07-15, №14150/07-15 рішенням Пенсійного фонду України від 24.09.2009р. №17195/09-10) скаргу залишено без розгляду.

ДП НАК «Надра України»не погоджуючись з такими рішеннями просить їх скасувати мотивуючи тим, що ДП НАК «Надра України»є юридичною особою, а Роменська НГРЕ - відокремлений структурний підрозділ і не є юридичною особою, ДП НАК «Надра України»діє в інтересах відокремленого структурного підрозділу, в тому числі в суді. Крім того, ДП НАК «Надра України» також є платником, що відповідає по сплаті страхових внесків своїх відокремлених структурний підрозділів.

Крім того, як зазначено в рішеннях про застосування фінансових санкцій та нарахування пені №254 та №255 відповідно на суму фінансових санкцій 4,41грн. та 2150,53грн. і пені 0,93грн. та 1390.68грн. та відповідно за періоди з 20.02.2009р. по 13.03.2009р. та з 20.02.2009р. по 20.05.2009р. до Роменська НГРЕ. Отже, рішення частково винесені за один і той же період, тобто накладаються одне на одне, тому штрафні санкції та пеня застосовані до Роменської НГРЕ в подвійному розмірі, що суперечить чинному законодавству і підлягають скасуванню.

Судом звернуто увагу, що до позовної заяви Позивачем долучено рішення Пенсійного фонду України в Сумській області від 06.07.2009р. №8994/01-36 та Пенсійного фонду України від 21.09.2009р. №16969/09-10 про розгляд скарги ДП НАК «Надра України» в інтересах Роменської НГРЕ в межах процедури узгодження вимоги про сплату боргу від 02.06.2009р. №Ю-631/4 в сумі 319209,89 грн.

Аналізуючи вище викладені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку про не обґрунтованість позовних вимог, вважає їх такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої ст. 5 Закону України від 09.07.2003р. №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058) відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулюються цим Законом. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно Законом №1058-ІV визначаються платники страхових внесків, їх права та обовязки, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.

Відповідно до пункту шостого частини другої ст. 17 Закону №1058 страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки і в повному обсязі страхові внески.

Згідно із частиною шостою ст. 20 Закону №1058 страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для вищезазначених платників є календарний місяць.

Відповідно до пункту другого частини девятої ст. 106 Закону №1058 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф в розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Нарахування фінансових санкцій та пені здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку підприємства, яка формується за даними звітів платника, розрахованих самостійно.

Відповідно до частини шостої ст. 18 Закону №1058 законодавством про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не передбачено пільг з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Відповідно до частини тринадцятої ст.106 Закону №1058 рішення про застосування фінансових санкцій та пені може бути оскаржено до вищого органу Пенсійного фонду.

Відповідно до ст. 106 Закону та п. 3 Порядку розгляду органами Пенсійного фонду України скарг на рішення про накладання штрафу, нарахування пені та заяв страхувальників при узгодженні ними вимоги про сплату недоїмки із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.01.2004р. за № 81/8680 (далі - Порядок), у разі коли страхувальник вважає, що орган Пенсійного фонду прийняв рішення, що суперечить законодавству про загальнообовязкове державне пенсійне страхування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий страхувальник має право оскаржити у вищому органі Пенсійного фонду таке рішення.

Скарга на рішення територіальних органів Пенсійного фонду подається протягом 10 робочих днів до вищого органу Пенсійного фонду, відповідно до головних управлінь Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі регіональні органи Пенсійного фонду) у письмовій формі та супроводжується документами, що свідчать про неправильність рішення.

У разі коли регіональний орган Пенсійного фонду надсилає страхувальнику рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий страхувальник має право звернутися протягом десяти робочих днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до Пенсійного фонду України (п. 4 Порядку).

Вислухавши пояснення, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, Позивач зазначає, що Роменська НГРЕ - відокремлений структурний підрозділ, не є юридичною особою, що підтверджується Положенням про Роменську НГРЕ, затвердженого Директором ДП НАК «Надра України»11.12.2007р. та погодженого Протоколом Правління ДП НАК «Надра України»від 27.12.2007р. №37. Як зазначає ДП НАК «Надра України»він є платником, що відповідає по сплаті страхових внесків своїх відокремлених структурних підрозділів.

Проте, відповідно до ст. 14 Закону №1058 філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами, є страхувальниками.

З Положення про Роменську НГРЕ вбачається, що Роменська НГРЕ (ідентифікаційний код 01431357) має поточний рахунок в установі банку, круглу печатку зі своїм найменуванням, штамп, фірмовий бланк, веде оперативний бухгалтерський та податковий облік результатів своєї роботи та подає звітність про її результати відповідно до законодавства. Роменську НГРЕ очолює начальник, який має право видавати накази по особовому складу, розпорядження, які обовязкові для виконання працівниками.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону №1058 Роменська НГРЕ є страхувальником і зареєстрована як платник страхових внесків в управлінні Пенсійного фонду України в м. Ромни, що Позивачем не спростовано і не заперечується. Зокрема, за січень 2009р. Роменською НГРЕ задекларовано суму в розмірі 82 927,74 грн., яку необхідно було сплатити до 20.02.2009р. Натомість платником вказану суму остаточно сплачено лише 20.05.2009р., що підтверджується даними картки особового рахунку платника.

Отже, підрозділ самостійно нараховує та сплачує всі податки та інші обов'язкові платежі. Таким чином, страхувальником - платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до управління Пенсійного фонду України в м. Ромни є саме Роменська нафтогазорозвідувальна експедиція Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України».

Твердження Позивача про те, що платником страхових внесків є саме Дочірнє підприємство «Чернігівнафтогазгеологія», а не Роменська НГРЕ, яке є його відокремленим структурним підрозділом, не спростовують правильність оскаржуваних рішень.

Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону №1058 Позивач зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески у розмірах, передбачених Законом.

Як передбачено ч. 6 ст. 20 Закону №1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Згідно з п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону №1058 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф в розмірі 10 % своєчасно несплачені зазначених. Одночасно на суми своєчасно несплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня у розмірі 0,1 % зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Як передбачено п. 9.3.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1 (далі - Інструкція) розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.

Рішенням начальника управління Пенсійного фонду України в м. Ромни від 16.07.2009 № 255 до Роменської НГРЕ за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за січень 2009 р. застосовано фінансову санкцію у розмірі 33,2%. Зокрема, Роменською НГРЕ задекларовано суму в розмірі 82 927,74 грн., яку необхідно було сплатити до 20.02.2009р. Натомість платником вказану суму остаточно сплачено лише 20.05.2009, що підтверджується даними картки особового рахунку платника та відображено у розрахунку фінансової санкції.

Рішенням начальника управління Пенсійного фонду України в м. Ромни від 16.07.2009р. № 255 до Роменської НГРЕ за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за січень 2009 р. застосовано фінансову санкцію у розмірі 2%. Зокрема, Роменською НГРЕ задекларовано суму в розмірі 5016,46 грн., яку необхідно було сплатити до 20.02.2009р. Натомість платником вказану суму остаточно сплачено лише 13.03.2009, що підтверджується даними картки особового рахунку платника та відображено у розрахунку фінансової санкції.

Згідно із розрахунком фінансових санкцій та пені управлінням Пенсійного фонду України в м. Ромни Сумської області при винесенні рішення від 16.07.2009р. №255 у розмірі фінансових санкцій 2150,53 грн. та пені 1390,68 грн. не зараховано суму штрафу, накладену у рішенні №254 (штраф - 4,41 грн. та пеня в розмірі 0,93 грн.).

Таким чином, Пенсійний фонд України та його підвідомчі органи діяли в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а аргументи Позивача стосовно того, що фінансові санкції застосовані за один і той же період є безпідставними, оскільки фінансові санкції не дублюють одна одну, оскільки нараховані за даними двох розділів картки особового рахунку - 33,2% і 2%, тобто за несвоєчасну сплату страхових внесків у розмірі 33,2% та 2%.

Що стосується оскарження рішень в адміністративному порядку, то Рішеннями головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 18.08.2009 № 14149/07-15 та від 18.08.2009№ 14150/07-15 скарги Позивача залишені без задоволення, а рішення управління Пенсійного фонду України в м. Ромни Сумської області від 16.07.2009 №254 та №255 без змін.

Пенсійний фонд України відповідно до наданих йому повноважень, керуючись п.2 ч.9 ст. 106 Закону №1058. вчасно та всебічно розглянув скаргу Позивача та виніс вмотивоване рішення від 24.09.2009 № 17195/09-10, яким скаргу Позивача, подану в інтересах Роменської нафтогазорозвідувальної експедиції на рішення управління Пенсійного фонду України в м. Ромни Сумської області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 16.07.2009 № 254, 255 залишено без розгляду.

Частиною тринадцятою ст.106 Закону № 1058 встановлено, що право оскаржувати рішення про нарахування пені та накладення штрафів надано страхувальнику.

У рішенні Пенсійного фонду України від 24.09.2009 № 17195/09-10 чітко зазначалося, що рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені №№ 254, 255 від 16.07.2009 виносилися відносно Роменської нафтогазорозвідувальної експедиції ДП НАК «Надра України»«Чернігівнафтогазгеологія»(відокремленого підрозділу), а не до ДП НАК «Надра України»«Чернігівнафтогазгеологія», тому зі скаргою на вказані рішення повинна була звернутися Роменська нафтогазорозвідувальна експедиція ДП НАК «Надра України»«Чернігівнафтогазгеологія».

Скарга, подана з порушенням порядку, визначених цим Порядком, не підлягає розгляду органами Пенсійного фонду України і повертається із зазначенням причин (п.5.3 Порядку). У зв'язку із порушенням вимог Порядку, Пенсійним фондом України винесено обґрунтоване рішення про залишення скарги без розгляду.

Оскільки, Позивачем сплачено суму страхових внесків з порушенням строків, встановлених законодавством, управлінням Пенсійного фонду України в м. Ромни Сумської області правомірно винесено рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 16.07.2009 №№254, 255.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку, про відмову у задоволенні позову.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69-71, 94, 97, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ :

1. У задоволенні позову Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України «Чернігівнафтогазгеологія»відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя Л. О. Маруліна

Судді Д.О. Баранов

Н.Є. Блажівська