ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
01 березня 2010 року 15:10 № 2а-9255/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Поліщук О.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомУправління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сокіл"
простягнення заборгованості у розмірі 160592,29грн. За участю представників сторін:
від позивачаПольовчук О.В. - представник за довіреністю
від відповідачане зявився
Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва звернулося до суду з адміністративним позовом про стягнення з відповідача заборгованості (недоїмки) по страхових внесках на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 160592,29 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що, на думку позивача, відповідач порушив вимоги Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" щодо обовязку сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у звязку з чим має заборгованість перед Державним бюджетом України, по зазначеним внескам на суму 160592,29 грн.
01.03.2010 р. позивачем було подано уточнення позовних вимог, в яких він просить суд стягнути з відповідача заборгованості в розмірі 180325,36 грн.
Відповідач в жодне судове засідання не зявився, хоча й був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання. Будь-яких пояснень чи клопотань до суду не надходило.
За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сокіл" зареєстроване Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією 15.02.2006 р., ЄДРПО 22867573 і є платником внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва були прийняті рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду України: від 28.09.2009 р. № 2083, яким нараховані фінансові (штрафні) санкції в розмірі 16073,99 грн. та пеня в розмірі 20 813,53 грн.; від 28.04.2009 р. № 761, яким нараховані фінансові (штрафні) санкції в розмірі 1831,76 грн. та пеня в розмірі 86,57 грн.; від 28.04.2009 р. № 762, яким нараховані фінансові (штрафні) санкції в розмірі 17663,84 грн. та пеня в розмірі 4824,44 грн.
Пенсійним органом 04.01.2010 р. було виставлено відповідачу вимогу № 10-135/79 про сплату боргу платника по страховим внескам на суму 180325,36 грн. (в т.ч. недоїмка із внесків 119031,23 грн., фінансові (штрафні) санкції 35569,59 грн., пеня 25724,54 грн.)
З матеріалів справи судом встановлено, що згідно розрахунків суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті: за травень 2009 року становить 24831,70 грн.; за квітень 2009 року становить 30139,57 грн.; за березень 2009 року становить 40369,51 грн.; за листопад 2009 року становить 19356,66 грн.; за жовтень 2009 року становить 20110,22 грн.; за вересень 2009 року становить 20033,93 грн.; за серпень 2009 року становить 26434,46 грн.; за червень 2009 року становить 30003,98 грн.; за липень 2009 року становить 27460,48 грн., на загальну суму 238740,51 грн. Згідно даних особового рахунку відповідача встановлено, що ним було частково сплачено суму боргу. Таким чином, залишок боргу становить 119031,23 грн. Доказів сплати зазначеної суми боргу відповідачем суду не надано.
Спеціальними Законами України з питань регулювання порядку справляння, розміру, нарахування, сплати тощо, внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування є: Закон України “Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування” від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР та Закон України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 203 року № 1058-ІV.
Відповідно до абз. 1 ст. 1 Закону України “Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування” платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх обєднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, обєднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - субєкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Статтею 1 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Зазначеним вище Законом України також зазначено, що для роботодавця страхові внески до солідарної системи нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших пяти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Відповідно до п. 4.1 ст. 4 "Інструкції про порядок сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.203 року № 21-1, розміри страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування встановлюються відповідно до Закону України “Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування” за ставкою 32 % суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці".
Крім цього, ч. 6 ст. 19 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Відповідно до п.п. 5.1.4 зазначеної Інструкції, нараховані за відповідний базовий звітний період (календарний місяць) страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Згідно з пп. 5.1.5 та 5.1.6 Інструкції у разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобовязані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід) у розмірах, установлених для страхувальників (32 % цих сум).
Перерахування страхових внесків здійснюється платниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).
Остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Відповідно до ч. 9 ст. 20 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" днем сплати страхових внесків вважається:
- у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду або у випадках, передбачених цим Законом, на рахунок Накопичувального фонду - день списання установою банку, установою Державного казначейства України суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду;
- у разі сплати сум страхових внесків готівкою - день внесення страхувальником коштів у банківську установу чи відділення звязку для перерахування на банківські рахунки органу Пенсійного фонду та/або Накопичувального фонду.
Також, цим Законом України встановлено, що страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, а у разі виникнення спорів з правовідносин, що ним регулюються вони вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 106 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобовязані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею та суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Отже, у звязку з тим, що у встановлені законодавством строки, відповідачем не було сплачено недоїмки по страхових внесках на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, доказів погашення заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, Окружний адміністративний суд м. Києва вважає позовні вимоги обґрунтованими та доведеними відповідними доказами, а позовну заяву такою, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення. Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта підприємницької діяльності, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Згідно з ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сокіл" (код ЄДРПО 22867573) суму простроченої заборгованості по внескам на загальнообовязкове пенсійне страхування за період з 01.01.2009 р. по 30.11.2009 р., а також штрафні санкції у розмірі 180325,36 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Р.О. Арсірій