
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2742/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання недійсною податкової консультації ,-
У С Т А Н О В И В:
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:
- визнати протиправним та скасувати рішення №00000738 від 20.11.2020 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 1371,88 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.11.2020 р. №00000734/24-13-04-15, у частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 2651,10 гривень.
В обґрунтування позовних вимог, вказаних у позові та відповіді на відзив, позивач зазначає, що не погоджується з висновками податкового органу щодо несвоєчасної сплати єдиного податку з фізичних осіб та єдиного внеску за період з 22.01.2018 р. по 27.02.2020 р. та вказує про наявність відповідних доказів про сплату єдиного податку за 7-11 місяці 2018 р., 2-й місяць 2019 р. та єдиного внеску за 1-й, 2-й, 3-й та 4-й квартали 2019 року. Також позивач вказав, що йому 21.01.2019 р., із запізненням 2 дні, було нараховано єдиний внесок за 4-й квартал 2018 р., який вона фактично сплатила, шляхом подання до установи банку платіжного документу на перерахування до бюджету 18.12.2018 року. З вказаних підстав позивач вважає, що своєчасно сплачувала єдиний внесок та просить суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідач у відзиві на позов вказав на необґрунтованість та безпідставність позовних вимог та зазначає, що починаючи з 21.01.2019 р. за позивачем рахується безперервна недоїмка,, яка погашалась першочергово за рахунок внесених коштів, а тому контролюючий орган правомірно нарахував пеню та штрафні санкції за несвоєчасну сплату єдиного внеску. Відповідач зазначив, що по термінах сплати єдиного податку з фізичних осіб 20.05.2018 р., 20.06.2018 р., 20.07.2017 р., фактично сплачено 23.07.2018 р.; по термінах сплати єдиного податку з фізичних осіб 20.08.2018 р. фактично сплачено 21.08.2018 р., по термінах сплати єдиного податку з фізичних осіб 20.09.2018 р. фактично сплачено 21.08.2018 р., по термінах сплати єдиного податку з фізичних осіб 20.11.2018 р. фактично сплачено 21.11.2018 р., по термінах сплати єдиного податку з фізичних осіб 20.02.2019 р. фактично сплачено 21.02.2019 року. З вказаних підстав податковий орган вважає правомірними прийняті рішення та просив відмовити у задоволені позовних вимог позивача.
Рух справи у суді
Ухвалою суду від 17.12.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без призначення судового засідання та без виклику учасників справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на обліку у податковому органу з 26.01.1995 р. та є платником податків і зборів, а з 01.01.2012 р. зареєстрована платником єдиного податку ІІ групи. (а.с. 50-51).
20.11.2020 р. податковим органом проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , результати якої оформлено актом №290/24-13-04-15/ НОМЕР_1 . В акті зафіксовано несвоєчасну сплату податкових зобов`язань по єдиному податку по термінах сплати 20.05.2018 р., 20.06.2018 р., 20.07.2018 р., 20.08.2018 р., 20.09.2018 р., 20.11.2018 р., 20.02.2019 року. (а.с. 40).
20.11.2020 р. на підставі акта №290/24-13-04-15/ НОМЕР_1 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.11.2020 р. №00000734/24-13-04-15, у частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 2651,10 грн за затримку сплати авансових внесків єдиного податку. (а.с. 19).
Крім того, 20.11.2020 р. відповідачем прийнято рішення №00000738 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 1371,88 гривень. (а.с. 17-18).
Матеріали справи містять облікову картку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 зі сплати єдиного податку та єдиного внеску за період 2017-2020 роки. (а.с. 43-49).
Позивач надав суду платіжні документи про сплату єдиного внеску за 1-й, 2-й, 3-й та 4-й квартали 2019 р. в сумі 2754,18 грн за квартал, відповідно до квитанцій №45 від 19.04.2019 р., №616К-77ЕТ-819Т-67ТТ від 19.07.2019 р., № 32АЕ-39ТР-Р3СЕ-6Т91 від 18.10.2019 р., №8ХК8-ЕВК4-20ТМ-5НР2 від 19.01.2020 р. (а.с.7-10).
Також позивач надав суду квитанцію №157 від 18.12.2018 р. про сплату єдиного внеску за 4 квартал 2018 року в сумі 2460 гривень. (а.с. 59).
Крім того, позивач надав суду квитанції №76 від 20.07.2018 р., №214 від 20.08.2020 р., №120 від 20.09.2018 р., №115 від 20.11.2018 р., №189 від 20.02.2019 року. (а.с. 11-12, 30).
Мотивувальна частина
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб`єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р.
№ 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску.
Згідно з ч. 7 ст. 9 Закону № 2464-VI єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку або на єдиний рахунок. Платники, зазначені в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, які не мають банківського рахунку або не використовують єдиний рахунок, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв`язку.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Згідно з п.10 ст. 9 Закону № 2464-VI днем сплати єдиного внеску вважається:
1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки податкового органу або на єдиний рахунок - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на вказані рахунки;
2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі;
3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до п.11 ст. 9 Закону № 2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Судовим розглядом встановлено, що 20.11.2020 р. відповідачем прийнято рішення №00000738/24-13-04-15 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 1371,88 гривень.
Вказане рішення було прийнято у зв`язку із тим, що починаючи з 21.01.2019 р. за позивачем обліковувалась безперервна недоїмка з єдиного внеску в сумі 981,26 гривень. Вказана недоїмка утворилась внаслідок несвоєчасного нарахування єдиного внеску за 4 квартал 2018 року. Однак, відповідно до квитанції №157 від 18.12.2018 р. підтверджено сплату позивач єдиного внеску за 4 квартал 2018 року в сумі 2460 гривень. При цьому, суд наголошує, що прийняття банком коштів від позивача відбулось 18.12.2018 р., а тому несвоєчасне зарахування вказаних коштів, яке відображено в обліковій картці платника податків 21.01.2019 р. відбулось через обставини, які не залежали від платника єдиного внеску. Вказані обставини виключають підстави для притягнення до відповідальності платника єдиного внеску, який добросовісно виконував обов`язки зі сплати податків та зборів.
Крім того, судом встановлено, що 20.11.2020 р. на підставі акта №290/24-13-04-15/ НОМЕР_1 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.11.2020 р. №00000734/24-13-04-15, у частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 2651,10 грн за затримку сплати авансових внесків єдиного податку по термінах сплати 20.05.2018 р., 20.06.2018 р., 20.07.2018 р., 20.08.2018 р., 20.09.2018 р., 20.11.2018 р., 20.02.2019 року.
Відповідно до п. 295.1 ст. 295 ПК України платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Позивач надав суду платіжні документи про сплату єдиного внеску за 1-й, 2-й, 3-й та 4-й квартали 2019 р. в сумі 2754,18 грн за квартал, відповідно до квитанцій №45 від 19.04.2019 р., №616К-77ЕТ-819Т-67ТТ від 19.07.2019 р., № 32АЕ-39ТР-Р3СЕ-6Т91 від 18.10.2019 р., №8ХК8-ЕВК4-20ТМ-5НР2 від 19.01.2020 р. Відповідно до вказаних квитанцій підтверджено своєчасну сплату позивачем єдиного податку шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до п. 22.4 ст. 22 Закону України «Про платіжні системи та перекази в України» під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника; для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку.
Банки мають забезпечувати фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання.
Отже, з наданням платником податку до установи банку платіжного документу на перерахування податку до бюджету, згідно з яким платник ініціює сплату, а банк приймає такий документ, обов`язок такого платника щодо сплати такого податку припиняється. Тому, днем сплати податку до бюджету вважається день, коли банк прийняв документ на перерахування податку до бюджету на виконання.
На підставі зазначеного, під час судового розгляду не підтверджено затримку сплати позивачем авансових внесків єдиного податку по термінах сплати 20.05.2018 р., 20.06.2018 р., 20.07.2018 р., 20.08.2018 р., 20.09.2018 р., 20.11.2018 р., 20.02.2019 року.
Під час розгляду справи застосовано правову позицію Верховного Суду щодо строків сплати податкових зобов`язань, яка викладена в постанові від 03.04.2018 р. №809/3851/15.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено обґрунтованість та правомірність оскаржуваних рішень, а тому суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Судові витрати
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн згідно квитанції №41210 від 16.12.2020 року. З вказаних підстав, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 241, 250, 257 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення №00000738 від 20.11.2020 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 1371,88 гривень.
3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.11.2020 р. №00000734/24-13-04-15, у частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 2651,10 гривень.
4. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у сумі 840,80 грн згідно квитанції №41210 від 16.12.2020 року.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 );
відповідач: Головне управління ДПС у Чернівецькій області (58013, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 200-А, код ЄДРПОУ 43143196).
Суддя Т.М. Брезіна