Рішення № 96278981, 15.04.2021, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2021
Номер справи
600/2024/20-а
Номер документу
96278981
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2021 р. м. Чернівці справа № 600/2024/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

29.10.2020 р. Головне управління ДПС у Чернівецькій області (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом, у якому просить :

- стягнути з ОСОБА_1 (далі - відповідач) податковий борг на суму 47302,27 грн до місцевого бюджету.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відповідач, станом на дату подання позову, має заборгованість перед бюджетом з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки всього в сумі 47302,27 грн, що виник на підставі податкових повідомлень-рішень №876-50 від 18.04.2018 р., №877-50 від 18.04.2018 р., №0005174-5006-2401 від 30.03.2019 р., №0005175-5006-2401 від 30.03.2019 р., №0023923-5007-2401 від 25.03.2020 р., №0023924-5007-2401 від 25.03.2020 р. У зв`язку з тим, що станом на дату звернення з даним позовом сума заборгованості в загальному розмірі 47302,27 грн обліковується в інтегрованих картках відповідача, просив стягнути з відповідача узгоджену суму заборгованості.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями для розгляду адміністративної справи №600/2024/20-а визначено суддю Чернівецького окружного адміністративного суду Кушнір В.О.

17.11.2020 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

30.12.2020 р. розпорядженням керівника апарату Чернівецького окружного адміністративного суду №86-р адміністративна справа №600/2024/20-а передана на повторний автоматичний розподіл між суддями у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді Кушнір В.О.

04.01.2021 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду прийнято до свого провадження адміністративну справу №600/2024/20-а. Вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін

20.01.2021 р. представником відповідача надано відзив на позов, відповідно до змісту якого заперечував проти задоволення позову. Вказував, що нарахування податку за ставкою у залежності від цільового призначення нерухомого майна незалежно від того чи використовується воно у господарській діяльності є незаконним. Зазначав, що підприємницькою діяльністю не займався, нежитлові приміщення для здійснення підприємницької діяльності не використовував.

26.02.2021 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду призначено розгляд справи в судовому засіданні на 22.03.2021 р.

22.03.2021 р. протокольною ухвалою здійснено заміну неналежної сторони, оголошено перерву до 05.04.2021 р.

05.04.2021 р. представником позивача подано до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, за його відсутності. Вказував, що позовні вимоги підтримує повністю.

Представник відповідача також подав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, за їхньої відсутності. Вказував, що проти позовних вимог заперечує повністю.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи приписи ст. 194 КАС України та подання учасниками справи заяв про розгляд справи у порядку письмового провадження без їх участі, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.

Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, встановив наступне.

Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за відповідачем рахується будівля зерноскладу №3 загальною площею 1177,90 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 53339173205), дата державної реєстрації 09.04.2013 р. Реєстрація переходу права власності 07.12.2020 р. Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за відповідачем рахується комплекс загальною площею 884,10 кв.м. за адресою АДРЕСА_2 .

Згідно розрахунку заборгованості та витягу з інтегрованої картки платника, ОСОБА_1 має податковий борг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 47302,27 грн, який виник внаслідок наступного (а.с. 10, 12).

Рішенням №33-2/17 Вашківецької міської ради ІІ сесії VIII скликання від 31.01.2017 встановлено з 01.01.2017 р. на території Вашківецької міської ради податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, зокрема, відповідно до п.1.2 ставка податку для юридичних та фізичних осіб, суб`єктів підприємницької діяльності 0,1 % для всіх типів об`єктів нежитлової нерухомості, в тому числі часток, що перебувають у власності платника податку.

Рішенням №380-8/17 Вашківецької міської ради VIІ сесії VIII скликання від 14.07.2017 встановлено з 01.01.2018 р. на території Вашківецької міської ради податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, зокрема, відповідно до п.1.2 ставка податку для юридичних та фізичних осіб, суб`єктів підприємницької діяльності 0,25 % для всіх типів об`єктів нежитлової нерухомості, в тому числі часток, що перебувають у власності платника податку.

Рішенням №287-22/18 Вашківецької міської ради ХХІІ сесії VIII скликання від 27.06.2018 встановлено з 2019 року на території Вашківецької міської ради податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, зокрема, відповідно до п.1.1 ставка податку для юридичних та фізичних осіб, суб`єктів підприємницької діяльності 0,25 % для всіх типів об`єктів нежитлової нерухомості, в тому числі часток, що перебувають у власності платника податку.

За результатами обчислення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2017 рік, ГУ ДФС у Чернівецькій області було прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №877-50 від 18.04.2018 р. про визначення ОСОБА_1 податкового зобов`язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 3769,28 грн (а.с. 15 зворотній бік).

За результатами обчислення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2017 рік, ГУ ДФС у Чернівецькій області було прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №876-50 від 18.04.2018 р. про визначення ОСОБА_1 податкового зобов`язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 2829,12 грн (а.с. 15 зворотній бік). Вказані податкові повідомлення рішення було надіслано із повідомлення про вручення платнику та вручено 21.05.2018 року (а.с. 15 зворотній бік).

За результатами обчислення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 рік, ГУ ДФС у Чернівецькій області було прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №0005175-5006-2401 від 30.03.2019 р. про визначення ОСОБА_1 податкового зобов`язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 10963,30 грн (а.с. 15).

За результатами обчислення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 рік, ГУ ДФС у Чернівецькій області було прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №0005174-5006-2401 від 30.03.2019 р. про визначення ОСОБА_1 податкового зобов`язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 8228,76 грн (а.с. 15). Вказані податкові повідомлення рішення було надіслано із повідомлення про вручення платнику та вручено 19.06.2019 року (а.с. 15).

За результатами обчислення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2019 рік, ГУ ДПС у Чернівецькій області було прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №0023924-5007-2401 від 25.03.2020 р. про визначення ОСОБА_1 податкового зобов`язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 12288,44 грн (а.с. 16).

За результатами обчислення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2019 рік, ГУ ДПС у Чернівецькій області було прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №0023923-5007-2401 від 25.03.2020 р.. про визначення ОСОБА_1 податкового зобов`язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 9223,37 грн (а.с. 16). Вказані податкові повідомлення рішення було надіслано із повідомлення про вручення платнику та вручено 09.07.2020 року (а.с. 16).

У зв`язку із наявністю податкового боргу станом на 08.09.2019 року за узгодженим податковим зобов`язанням у сумі 25790,46 грн ОСОБА_1 було виставлено податкову вимогу форми "Ф" від 09.09.2019 року №78105-50, яку було направлено засобами поштового зв`язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення та вручено 12.09.2019 року (а.с. 13).

Таким чином, станом на дату подання позову відповідач має узгоджений податковий борг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 47302,37 грн, який виник за результатами обчислення суми податку на нерухоме майно контролюючим органом.

Надаючи оцінку вказаним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за відповідачем рахується будівля зерноскладу №3 загальною площею 1177,90 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 53339173205), дата державної реєстрації 09.04.2013 р. Реєстрація переходу права власності 07.12.2020 р. Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за відповідачем рахується комплекс загальною площею 884,10 кв.м. за адресою АДРЕСА_2 .

Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України, податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Пунктом 8.1 та п. 8.3 ст. 8 ПК України встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.

Підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п.п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України визначено, що платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень (п. 41.2 ст. 41 ПК України).

У відповідності до п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України, контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо гідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Згідно статті 265 Податкового кодексу України, податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

Відповідно до приписів підпункту 266.1.1 пункту266.1 статті 266 Податкового кодексу України, платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Згідно підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України, об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (пп.266.3.2п.266.3ст.266 Податкового кодексу України).

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об`єктів житлової та/або неможливої нерухомості, надсилається (вручаються) платнику контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим (звітним) періодом (роком).

Податкове зобов`язання на звітний рік з податку фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (ст. 266 ПК України).

Згідно п.п. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПК України, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Із матеріалів справи вбачається, що Головним управлінням ДПС в Чернівецькій області винесено податкові повідомлення - рішення форми "Ф" №876-50 від 18.04.2018 р., №877-50 від 18.04.2018 р., №0005174-5006-2401 від 30.03.2019 р., №0005175-5006-2401 від 30.03.2019 р., №0023923-5007-2401 від 25.03.2020 р., №0023924-5007-2401 від 25.03.2020 р.

Вказані податкові повідомлення-рішення направлялись контролюючим органом на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією, та вручені відповідачу, що підтверджується копіями рекомендованих повідомлень про вручення.

Доказів оскарження чи скасування вказаних вище податкових повідомлень-рішень на день розгляду справи відповідачем не надано.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що борг за податковими повідомленнями-рішеннями є узгодженим.

Таким чином відповідно до розрахунку, загальна сума податкового боргу відповідача складає 47302,27 грн.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Пунктом 59.1 статті 59 ПК України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно п.59.5 ст.59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

У зв`язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов`язання у встановлені строки, контролюючим органом надіслано на адресу відповідача податкову вимогу форми "Ф" №78105-50 від 09.09.2018 р., яка надіслана відповідачу та отримана ним особисто 12.09.2019 р. (а.с.13).

Суд зазначає, що з моменту направлення вимоги борг не переривався та на час розгляду справи не сплачений, що підтверджується карткою особового рахунку.

Відповідач не скористався своїм правом адміністративного або судового оскарження вказаної вимоги, доказів самостійної сплати податкового боргу матеріали справи також не містять, а відтак сума заборгованості у розмірі 47302,27 грн перед бюджетом є узгодженою та підлягає сплаті.

Згідно з п.87.11 ст.87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Таким чином, відповідач має податковий борг перед бюджетом у розмірі 47302,27 грн, який на час розгляду справи не сплачений.

Беручи до уваги те, що заявлену до стягнення суму податкового боргу у встановлені законодавством строки до бюджету не сплатив, наявність у відповідача податкового боргу підтверджується матеріалами справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та доцільність задоволення позову повністю.

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведення експертиз. За відсутності вказаних витрат, суд не вирішує питання про їх стягнення.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг на суму 47302,27 грн до місцевого бюджету.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, 58013, Код ЄДРПОУ 44057187)

Відповідач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Суддя І.В. Маренич