Рішення № 96263865, 08.04.2021, Глибоцький районний суд Чернівецької області

Дата ухвалення
08.04.2021
Номер справи
715/190/20
Номер документу
96263865
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 715/190/20

Провадження № 2/715/10/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2021 року Глибоцький районний суд Чернівецької області

в складі: головуючого-судді Цуренка В.А.

секретар судового засідання Ткач О.М.

за участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Грегової Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Глибока справу за позовом Глибоцької селищної ради Чернівецької області до ОСОБА_2 , третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач Глибоцька селищна рада Чернівецької області звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Посилається на те, що Глибоцька селищна рада звернулась до Господарського суду Чернівецької області з позовом до ОСОБА_2 , про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 12.06.2003 ВАК №722978, ВАК№722979, що зареєстрований у реєстрі за №2772, шляхом визнання укладеною додаткової угоди до цього договору в редакції позивача.

Ухвалою про закриття провадження у справі №926/2245/19 від 02.12.2019 року, Господарським судом Чернівецької області було закрито провадження по даній справі у зв`язку з тим, що даний спір не підлягає вирішенню у господарських судах України.

12 червня 2003 року було укладено договір оренди земельної ділянки ВАК №722978, ВАК №722979, зареєстрований в реєстрі за №2772 приватним нотаріусом Глибоцького районного нотаріального округу Кінащук Н.М., між Глибоцькою районною державною адміністрацією (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар), про оренду земельної ділянки площею 4,2432 га., в тому числі водного дзеркала - 2,8645 га., під дорогами і греблями - 0,0946 га., сінокоси-1,2841 га., яка розташована в с. Михайлівка на території Михайлівської сільської ради, Глибоцького району Чернівецької області (на даний час с. Михайлівка Глибоцької ОТГ).

Відповідно до п.1.4. даного договору, земельна ділянка надається на умовах оренди терміном на 15 років, а саме до 12.06.2018 року, для рибогосподарських потреб.

Рішенням Чернівецької обласної ради №102-15/04 від 12.08.2004 року відбулась зміна меж населеного пункту, внаслідок чого орендована земельна ділянка включена в межі села Михайлівка Глибоцького району Чернівецької області.

Відповідно до Розпорядження Глибоцької районної державної адміністрації Чернівецької області №304 від 17.08.2010 року «Про внесення змін та доповнень до договору оренди земельної ділянки», встановлено внести зміни та доповнення до вищезазначеного договору оренди земельної ділянки, в частині збільшення орендної плати в розмірі 9% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.

На виконання вищевказаного розпорядження був укладений договір про внесення змін до договору оренди землі від 21 грудня 2011 року. Яким було визначено розмір орендної плати, що становить 9 % нормативної грошової оцінки в рік (пункт 2.1 договору про внесення змін до договору оренди землі).

Рішенням 49 сесії 6 скликання №418-49/15 від 10 липня 2015 року Глибоцької селищної ради, територіальні громади сіл Михайлівка та Червона Діброва об`єднано в Глибоцьку об`єднану територіальну громаду з адміністративним центром у смт. Глибока.

Рішенням Глибоцького районного суду Чернівецької області від 20.12.2018 року по справі №715/1645/18 скасовано рішення 38 сесії Глибоцької селищної ради VII скликання №1102-38/18 від 21.06.2018 року, про відмову ОСОБА_2 у поновлені договору оренди земельної ділянки за кадастровий номером 7321084200:01:005:0720, загальною площею 4.2432 га.

Даним рішенням Глибоцький районний суд також визнав поновленим договір оренди земельної ділянки, укладений 12.06.2003 року між Глибоцькою районною державною адміністрацією (на даний час Глибоцькою селищною радою) та ОСОБА_2 .

Рішенням Глибоцької селищної ради Чернівецької області №1669-54/19 від 26.06.2019 року поновлено вищезазначений договір оренди земельної ділянки, вирішивши також залишити без змін ставку орендної плати в розмірі 9 % від нормативно - грошової оцінки затвердженої рішенням Михайлівської сільської ради №164-XXVII/13 від 30.05.2013 р.

Згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 18.12.2018 року № 1337/193-18, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка орендується відповідачем, становить 3487910,40 грн.

11 лютого 2019 року було направлено ОСОБА_2 лист №02-05/237 із повідомленням про рішення сесії Глибоцької селищної ради, яким прийняте рішення про поновлення договору оренди земельної ділянки, та прохання з`явитись в Глибоцьку селищну раду для підписання додаткової угоди.

ОСОБА_2 не з`явився до селищної ради для підписання відповідного договору та для обговорення змін щодо істотних умов договору.

Глибоцька селищна рада направила ОСОБА_2 проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 12.06.2003 року, яким було передбачено внести зміни до відповідного договору, у зв`язку із зміною нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки.

Відповідно статті 20 Закону України «Про оцінку землі» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. В даному витязі зазначено коефіцієнти та інші дані, що необхідні при розрахунку для визначення нормативної грошової оцінки.

27 березня 2019 року до Глибоцької селищної ради надійшов лист від відповідача, в якому орендар не погодився із запропонованими змінами, обґрунтовуючи свою відмову відповідно до ст.23 та ст.30 Закону України «Про оренду землі», якими визначено, що зміни умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, зокрема і зміни щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб.

Законом України «Про оцінку землі» передбачено державне регулювання у сфері оцінки землі (ст.25 «Державне регулювання у сфері оцінки земель полягає в забезпеченні об`єктивності та законності проведення оцінки земель, контролю у цій сфері, впровадження в практику оціночної діяльності міжнародних норм та правил, створення конкурентного середовища для суб`єктів оціночної діяльності у сфері оцінки земель і серед навчальних закладів, що здійснюють професійну підготовку оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, а також у забезпеченні суспільних інтересів з питань оцінки земель»).

Тобто, позивач робить висновок, що ОСОБА_2 , ухиляючись від підвищення орендної плати, маючи копію витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 18.12.2018 року, уповноваженого державного органу, без офіційного підтвердження визначає її як безпідставну та незаконну, при цьому продовжує користуватись орендованою земельною ділянкою на тих самих умовах, внаслідок чого бюджет Глибоцької ОТГ недоотримує належні кошти.

Також позивач зазначає, що площа водного дзеркала була значно збільшена (площа земельної ділянки становить 9,4348 га., водного дзеркала - 5,7285 га.) у зв`язку із повенями 2008 та 2010 років, та фактично ОСОБА_2 користується не лише орендованою площею (площа орендованої земельної ділянки становить 4,2432 га., водного дзеркала - 2,8645 га.), а всім водним дзеркалом. При цьому, нормативна грошова оцінка була виготовлена лише на орендовану земельну ділянку.

Глибоцька селищна рада, бажаючи обґрунтувати запропоновані зміни, направила ще одного листа ОСОБА_2 11.05.2019 року №02-09/824, в якому зазначила, що селищна рада діє на підставі та в межах повноважень наданих їй законом, в своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими нормативно-правовими актами, лише в інтересах відповідної територіальної громади та її жителів, тобто ніякого незаконного підґрунтя у діях селищної ради не може бути.

Нормативно-грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше один раз на 5-7 років (ст.18 ЗУ «Про оцінку землі»). Тому, на виконання вимог чинного законодавства, місцеві ради замовляють відповідну технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель. Внаслідок даних встановлених шляхом проведення такої оцінки, переглядається і розмір орендної плати.

Положеннями ст.21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу. А згідно зі ст. 21 Закону від 10.04.92 р. № 2269-ХІІ «Про оренду державного та комунального майна» розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї із сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об`єкта оренди, а також в інших випадках, установлених законодавчими актами України.

Відповідно до п.289-1 ст.289 Податкового Кодексу України, щодо індексації нормативної грошової оцінки, визначено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Рішенням XXVIII сесії VІ скликання №164-XXVIII/13 від 30.05.2013 року Михайлівської сільської ради була затверджена технічна документація земель населених пунктів с. Михайлівка та Червона Діброва. Зокрема, даним рішенням затверджено технічну документацію по нормативно грошовій оцінці земель в межах населеного пункту с. Михайлівка, якою передбачено базову вартість 1 кв.м. земель с.Михайлівка - 39,84 грн., також створення трьох економіко планувальних зон вартість 1 кв.м. 1 зона - 47,01 грн., 2 зона- 42,23 грн., 3 зона -35,06 грн.

Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території. Відповідно до ст. 26 та ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції селищної ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад; справляння плати за землю.

Відповідно до витягу №1337 від 18.12.2018 року виданого відділом у Глибоцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 7321084200:01:005:0720, місце розташування якої: Чернівецька область, Глибоцький район, с. Михайлівка Глибоцької ОТГ, визначено нормативну грошову оцінку в сумі 3 487 910,40 грн. Відповідно до нормативної грошової оцінки земельної ділянки визначено місячну орендну плату в розмірі - 26 159,33 грн.

Відповідно до п.2 ст.637 Цивільного Кодексу України, у разі тлумачення умов договору можуть враховуватися також типові умови (типові договори), навіть якщо в договорі немає посилання на ці умови.

Відповідно до ч.2 ст.14 Закону України «Про оренду землі», Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про оренду землі», істотними умовами договору оренд землі в тому числі є: орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Постановою КМ України №1724 від 13.12.2006 року «Деякі питання оренди земель» затверджено зміни, що вносятся до Типового договору оренди землі, а саме в п.2 викладено: «Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.».

Відповідно до ст.33 Закону України «Про оренду землі», при поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

07 червня 2019 року до Глибоцької селищної ради надійшов ще один лист від ОСОБА_2 , яким він ще раз підтвердив свою відмову у підписанні додаткової угоди до договору у зв`язку із, так званою, завищеною орендною платою, та вказує що не заперечує проти перегляду умов Договору оренди землі від 12.06.2003 року, ігноруючи офіційну нормативну грошову оцінку та аргументи селищної ради.

Відповідно до частини 4 статті 263 Цивільного процесуального Кодексу України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, Постановою Верховного Суду від 02 березня 2016 року № 3- 476гс15 встановлено, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями статті 288 Податкового Кодексу України.

Позивач зазначив, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Зазначена правова позиція знайшла відображення і в постанові Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» від 17.05.2011р. № 6 (пп. 2.18 і 2.19 зазначеної Постанови).

Крім цього, у відповідності до положень Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29 травня 2013 року № 8, згідно з якою судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема приписам ч. 1 ст. 15, ст. 21 Закону «Про оренду землі». Статтею 30 Закону «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов`язком позивача, тому недотримання останнім вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто, за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).

Отже, у зв`язку з тим, що розмір орендної плати за землю, яку сплачує відповідач за договором, не відповідає положенням пункту 289.1 ПК України, для приведення розміру орендної плати у відповідність із вимогами законодавства до договору оренди, укладеного з відповідачем, слід внести відповідні зміни стосовно розміру орендної плати та вартості нормативної грошової оцінки земельної ділянки шляхом укладення додаткової угоди до цього договору.

Оскільки відповідач ухиляється від укладення додаткової угоди, та дійшовши висновку що подальші перемовини та переписки не дають результату та сторони не можуть дійти згоди у даному питанні, Глибоцька селищна рада змушена звертатись до суду з відповідним позовом.

Тому просить суд, внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 12 червня 2003 року ВАК №722978, ВАК №722979, зареєстрований в реєстрі за № 2772 приватним нотаріусом Глибоцького районного нотаріального округу Кінащук Н.М., а саме:

- пункт 1.3 Договору викласти в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 3487910,40 грн. (три мільйони чотириста вісімдесят сім тисяч дев`ятсот десять грн. 40 коп.)»;

- пункт 2.1 Договору викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься «Орендарем» в грошовій формі у розмірі 9% (дев`ять відсотків) суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що становить 313 911, 93 грн (триста тринадцять тисяч дев`ятсот одинадцять грн. 93 коп.»;

- пункт 2.2 Договору викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься «Орендарем» щомісячно до останнього числа за поточний місяць, в розмірі - 26159,33 грн. (двадцять шість тисяч сто п`ятдесят дев`ять грн. 33 коп.)».

Визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 12 червня 2003 року ВАК№722978, ВАК№722979, зареєстрований в реєстрі за №2772 між Глибоцькою районною державною адміністрацією (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар), про оренду земельної ділянки площею 4,2432 га. яка розташована в с. Михайлівка Глибоцького району Чернівецької області в редакції позивача.

Залучити до участі в справі третю особу на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог - Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області.

Стягнути з відповідача на користь Глибоцької селищної ради кошти в розмірі сплаченого судового збору.

27 січня 2020 року Глибоцьким районним судом Чернівецької області винесено ухвалу про відкриття загального провадження по справі та призначено підготовче засідання.

14 лютого 2020 року представник відповідача ОСОБА_2 , адвокат - Герегова Наталія Іванівна подала до суду відзив на дану позовну заяву, в якому просить суд, відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

19 лютого 2020 року від третьої особи по справі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області до суду надійшло письмове пояснення щодо даної позовної заяви, згідно якого просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

13 березня 2020 року від представника відповідача, адвоката - Герегової Н.І. до суду надійшло клопотання про призначення експертизи з питань землеустрою.

25 березня 2020 року судом винесено ухвалу про продовження на 30 (тридцять) днів строку проведення підготовчого провадження по справі.

15 травня 2020 року судом винесено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.

03 червня 2020 року судом винесено ухвалу про призначення у справі судової експертизи з питань землеустрою, та зупинено провадження на час проведення експертизи.

20 серпня 2020 року до суду надійшло клопотання від експертної установи про оплату експертизи.

20 жовтня 2020 року до суду надійшло клопотання від експертної установи про надання додаткових матеріалів для проведення експертизи.

23 жовтня 2020 року судом надіслано до експертної установи листа про витребування даної справи з метою можливості розгляду вказаного клопотання.

04 листопада 2020 року до суду повернулася дана справа від експертної установи.

05 листопада 2020 року судом винесено ухвалу про поновлення провадження у вказаній справі та призначено судове засідання.

24 грудня 2020 року від представника відповідача, адвоката - Герегової Н.І. до суду надійшло клопотання про забезпечення доказів.

24 грудня 2020 року судом було винесено ухвалу про забезпечення доказів згідно вище поданого клопотання.

14 січня 2021 року від представника відповідача, адвоката - Герегової Н.І. до суду надійшло клопотання про направлення даної справи до експертної установи, оскільки зібрані усі необхідні для проведення експертизи документи.

14 січня 2021 року судом винесено ухвалу про направлення даної справи до експертної установи згідно вище вказаного клопотання.

02 березня 2021 року до суду повернулася дана справа з висновком експерта.

02 березня 2021 року судом винесено ухвалу про поновлення провадження у вказаній справі та призначено судове засідання.

В судовому засіданні представник позивача - ОСОБА_1 вимоги позову підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача, адвокат - Герегова Наталія Іванівна в судовому засіданні заперечувала, щодо задоволення позовних вимог, посилалася на їх безпідставність та необґрунтованість та просила суд відмовити у задоволенні позову повністю, про що також зазначила у відзиві на позов.

Представник третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог: Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області в судове засідання не з`явився, однак надав суду письмові пояснення по справі, згідно яких просить суд позов задовольнити в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд встановив наступні факти та існуючі між сторонами правовідносини та визначив наступні правові норми що їх регулюють.

Так, судом встановлено, що 12 червня 2003 року було укладено договір оренди земельної ділянки ВАК №722978, ВАК №722979, зареєстрований в реєстрі за №2772 приватним нотаріусом Глибоцького районного нотаріального округу Кінащук Н.М., між Глибоцькою районною державною адміністрацією (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар), про оренду земельної ділянки площею 4,2432 га., в тому числі водного дзеркала - 2,8645 га., під дорогами і греблями - 0,0946 га., сінокоси-1,2841 га., яка розташована в с. Михайлівка на території Михайлівської сільської ради, Глибоцького району Чернівецької області (на даний час с. Михайлівка Глибоцької ОТГ).

Відповідно до п.1.4. даного договору, земельна ділянка надається на умовах оренди терміном на 15 років, а саме до 12.06.2018 року, для рибогосподарських потреб.

Рішенням Чернівецької обласної ради №102-15/04 від 12.08.2004 року відбулась зміна меж населеного пункту, при цьому орендована земельна ділянка включена в межі села Михайлівка Глибоцького району Чернівецької області.

Відповідно до Розпорядження Глибоцької районної державної адміністрації Чернівецької області №304 від 17.08.2010 року «Про внесення змін та доповнень до договору оренди земельної ділянки», встановлено внести зміни та доповнення до вищезазначеного договору оренди земельної ділянки, в частині збільшення орендної плати в розмірі 9% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.

На виконання вищевказаного розпорядження був укладений договір про внесення змін до договору оренди землі від 21 грудня 2011 року. Яким було визначено розмір орендної плати, що становить 9 % нормативної грошової оцінки в рік (пункт 2.1 договору про внесення змін до договору оренди землі).

Рішенням 49 сесії 6 скликання №418-49/15 від 10 липня 2015 року Глибоцької селищної ради, територіальні громади сіл Михайлівка та Червона Діброва об`єднано в Глибоцьку об`єднану територіальну громаду з адміністративним центром у смт. Глибока.

Рішенням Глибоцького районного суду Чернівецької області від 20.12.2018 року по справі №715/1645/18 скасовано рішення 38 сесії Глибоцької селищної ради VII скликання №1102-38/18 від 21.06.2018 року, про відмову ОСОБА_2 у поновлені договору оренди земельної ділянки за кадастровий номером 7321084200:01:005:0720, загальною площею 4.2432 га.

Даним рішенням Глибоцький районний суд Чернівецької області також визнав поновленим договір оренди земельної ділянки, укладений 12.06.2003 року між Глибоцькою районною державною адміністрацією (на даний час Глибоцькою селищною радою) та ОСОБА_2 .

Рішенням Глибоцької селищної ради Чернівецької області №1669-54/19 від 26.06.2019 року поновлено вищезазначений договір оренди земельної ділянки, вирішивши також залишити без змін ставку орендної плати в розмірі 9 % від нормативно - грошової оцінки затвердженої рішенням Михайлівської сільської ради №164-XXVII/13 від 30.05.2013 р.

Згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 18.12.2018 року № 1337/193-18, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка орендується відповідачем, становить 3487910,40 грн.

11 лютого 2019 року було направлено ОСОБА_2 лист №02-05/237 із повідомленням про рішення сесії Глибоцької селищної ради, яким прийняте рішення про поновлення договору оренди земельної ділянки, та прохання з`явитись в Глибоцьку селищну раду для підписання додаткової угоди.

ОСОБА_2 не з`явився до селищної ради для підписання відповідного договору та для обговорення змін щодо істотних умов договору.

Судом встановлено, що Глибоцька селищна рада направила ОСОБА_2 проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 12.06.2003 року, яким було передбачено внести зміни до відповідного договору, у зв`язку із зміною нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки.

Також судом встановлено, що ОСОБА_2 дійсно є орендарем земельної ділянки за кадастровим номером 7321084200:01:005:0720, загальною площею 4,2432 га, у тому числі водного дзеркала 2,8645 га, в с. Михайлівка Глибоцького району Чернівецької області.

Даний договір оренди земельної ділянки поновлений на тих самих умовах на той самий строк рішенням Глибоцького районного суду Чернівецької області від 20.12.2018 року (справа №715/1645/18 провадження №2/715/629/18 (а.с.24).

Порядок внесення змін до договору оренди землі встановлено Законом України «Про оренду землі».

Зокрема, статтею 30 вказаного Закону встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

У відповідності до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної злісності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). При цьому, положеннями статті 23 Закону визначено, що орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Отже, із аналізу вказаних норм законодавства випливає, що зміни істотних умов договору оренди землі, у тому числі щодо розміру та порядку сплати орендної плати, можуть відбуватись лише за згодою сторін.

Аналогічні умови передбачено і самим договором оренди землі від 12.06.2003 року.

Із запропонованої позивачем редакції Додаткової угоди до Договору вбачається, що підставою для внесення змін в частині розміру орендної плати стало проведення нової нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. При цьому, згідно проекту Додаткової угоди та витягу із технічної документації про нормативно-грошову оцінку вказана оцінка становить 3 487 910,40 грн. та відповідно річна орендна плата - 313 911,94 грн.

Нормативно-грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше один раз на 5-7 років (ст.18 Закону України «Про оцінку землі»). Тому, на виконання вимог чинного законодавства, місцеві ради замовляють відповідну технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель. Внаслідок даних встановлених шляхом проведення такої оцінки, переглядається і розмір орендної плати.

Положеннями ст.21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу. А згідно зі ст. 21 Закону від 10.04.92 р. № 2269-ХІІ «Про оренду державного та комунального майна» розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї із сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об`єкта оренди, а також в інших випадках, установлених законодавчими актами України.

Відповідно до п.289-1 ст.289 Податкового Кодексу України, щодо індексації нормативної грошової оцінки, визначено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Рішенням XXVIII сесії VІ скликання №164-XXVIII/13 від 30.05.2013 року Михайлівської сільської ради була затверджена технічна документація земель населених пунктів с. Михайлівка та Червона Діброва. Зокрема, даним рішенням затверджено технічну документацію по нормативно грошовій оцінці земель в межах населеного пункту с. Михайлівка, якою передбачено базову вартість 1 кв.м. земель с. Михайлівка - 39,84 грн., також створення трьох економіко планувальних зон вартість 1 кв.м. 1 зона - 47,01 грн., 2 зона- 42,23 грн., 3 зона -35,06 грн. (а.с.20).

Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території. Відповідно до ст. 26 та ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції селищної ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад; справляння плати за землю.

Відповідно до витягу №1337 від 18.12.2018 року виданого відділом у Глибоцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 7321084200:01:005:0720, місце розташування якої: Чернівецька область, Глибоцький район, с. Михайлівка Глибоцької ОТГ, визначено нормативну грошову оцінку в сумі 3 487 910,40 грн. Відповідно до нормативної грошової оцінки земельної ділянки визначено місячну орендну плату в розмірі - 26 159,33 грн. (а.с.21).

Відповідно до п.2 ст.637 Цивільного Кодексу України, у разі тлумачення умов договору можуть враховуватися також типові умови (типові договори), навіть якщо в договорі немає посилання на ці умови.

Відповідно до ч.2 ст.14 Закону України «Про оренду землі», Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про оренду землі», істотними умовами договору оренд землі в тому числі є: орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Постановою КМ України №1724 від 13.12.2006 року «Деякі питання оренди земель» затверджено зміни, що вносяться до Типового договору оренди землі, а саме: в п.2 викладено: «Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.».

Відповідно до ст.33 Закону України «Про оренду землі», при поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Відповідно до частини 4 статті 263 Цивільного процесуального Кодексу України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За змістом статті 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно з частинами першою, другою статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до частин першої, другої статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Як визначено частиною першою статті 15 Закону України «Про оренду землі» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Орендна плата за землю відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК).

Як визначено умовами договору оренди земельної ділянки, укладеного між сторонами у справі, орендна плата за землю збільшується або зменшується відповідно до Законів України, розміру земельного податку, орендна плата може бути збільшена або зменшена до розміру земельного податку, який нараховується на орендовану ділянку (пункт 2.3). (а.с.11).

Відповідно до умов договору про внесення змін до договору оренди землі від 21 грудня 2011 року в пункті 2.3 зазначено, що «розмір орендної плати є договірним і переглядається при необхідності та встановлюється додатковою угодою, яка є невід`ємною частиною договору». (а.с.15-16).

Згідно з положеннями статті 288 ПК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХІІІ цього Кодексу; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати, зокрема для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Крім того, базою оподаткування відповідно до статті 271 ПК України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ ПК.

За змістом пункту 289.1 статті 289 ПК України і частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов`язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України «Про оцінку земель»).

Відповідно до положень статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (частина перша статті 23 цього Закону).

Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями статті 288 ПК України.

Разом із тим згідно з пунктами 34, 35 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до ПК України.

Відповідно до положень статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Постановою Верховного Суду України від 02 березня 2016 року № 3-476гс15 встановлено, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями статті 288 Податкового Кодексу України.

Слід зазначити, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Зазначена правова позиція знайшла відображення і в Постанові Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» від 17.05.2011р. № 6 (пп. 2.18 і 2.19 зазначеної постанови).

Крім цього, у відповідності до положень Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29 травня 2013 року № 8, згідно з якою судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема приписам ч. 1 ст. 15, ст. 21 Закону України «Про оренду землі». Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов`язком позивача, тому недотримання останнім вимог ч. 2 ст. 188 Господарського Кодексу України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто, за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).

У зв`язку з цим суд, приходить до висновку, що розмір орендної плати за землю, яку сплачує відповідач за договором, не відповідає положенням пункту 289.1 ПК України, для приведення розміру орендної плати у відповідність із вимогами законодавства до договору оренди, укладеного з відповідачем, слід внести відповідні зміни стосовно розміру орендної плати та вартості нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду також викладено низку висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, зокрема, стосовно того, що за відсутності волевиявлення сторони щодо внесення змін до договору оренди землі, зміни до договору оренди про збільшення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою не можуть бути внесені, у такому разі спір вирішується в судовому порядку (пункт 7.8 Постанови від 27 січня 2020 року у справі № 922/676/19), вказана правова позиція підтверджена також у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 лютого 2021 року № 921/530/18.

Суд відхиляє доводи представника відповідача про неправильність визначення вартості нормативної грошової оцінки земельної ділянки з посиланням на висновок експерта від 25.02.2021 року №67/20-29, оскільки згідно висновку вказаної судової експертизи безпосередньо не встановлено неправильність визначення саме вартості нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

У висновку експерт зазначив, що виконана нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2018 рік в с. Михайлівка Глибоцького району Чернівецької області з кадастровим номером 73210842:01:005:0720 не відповідає вимогам нормативно-правових актів, зокрема, пунктам 11 та 12 Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, який затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25.11.2016 № 489. Невідповідність нормативно-правовим актам полягає:

1. Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки не відповідає Додатку 22 до Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім населених пунктів) (пункт 3.3);

2. Розрахунок нормативно грошової оцінки земельної ділянки не відповідає Методиці нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженої постановою КМУ від 23 листопада 2011 р. № 1278 та «Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів)» затверджена Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України, 22.08.2013 року №508, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.09.2013 року за №1573/24105.

3. При розрахунку нормативно грошової оцінки невраховані угіддя, які зазначені в договорі оренди земельної ділянки та витязі Державного земельного кадастру.

Допитаний в судовому засіданні експерт ОСОБА_3 пояснив, що він не може стверджувати, що вартість нормативно грошової оцінки земельної ділянки визначена невірно. Більш того, експерт пояснив, що при визначенні вказаної вартості ймовірно не враховані всі існуючі по даній земельній ділянці коефіцієнти, про що зазначено в п.3 висновків експертизи. Тобто за таких обставин, суд робить висновок, що визначена у витягу вартість нормативної грошової оцінки земельної ділянки не може бути меншою, а тільки більшою, ніж та, яка зазначена у витязі (оскільки збільшення кількості множників призведе тільки до збільшення добутку). Проте, суд не вправі вийти за межі позовних вимог і розглядає справи тільки в межах позовних вимог (ч.1 ст.11 ЦПК України та ч.2 ст.264 ЦПК України).

Із змісту описової частини судової експертизи вбачається правомірність дій щодо визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а виявлені невідповідності носять тільки формальний характер і не впливають на зменшення вартості нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Також відповідачем належними і допустимими доказами не доведено, що вартість нормативної грошової оцінки земельної ділянки є меншою, ніж зазначено у витязі, що у свою чергу призводить до порушення його прав та законних інтересів.

Сторони не заявили клопотання про призначення додаткової судової експертизи з даного питання, навіть після роз`яснення їм судом права на заявлення такого клопотання.

Однак, позовні вимоги підлягають тільки частковому задоволенню, оскільки сторони не дійшли згоди щодо укладення додаткової угоди, тому суд не має підстав визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 12 червня 2003 року ВАК№722978, ВАК№722979, зареєстрований в реєстрі за №2772 між Глибоцькою районною державною адміністрацією (Орендодавець) та ОСОБА_2 (Орендар), про оренду земельної ділянки площею 4,2432 га., яка розташована в с. Михайлівка Глибоцького району Чернівецької області. Тому в цій частині позовних вимог позивачу слід відмовити.

Задоволенню підлягають тільки позовні вимоги в частині внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Ураховуючи викладене, суд вважає, що якщо права та обов`язки сторін змінюються внаслідок внесення змін до договору судовим рішенням, то відповідне зобов`язання змінюється з моменту набрання таким рішенням законної сили. Вказана правова позиція відображена у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 лютого 2021 року № 921/530/18.

На підставі ч.ч. 1, 2, 13 ст. 141 ЦПК України, у зв`язку із частковим задоволенням позовних вимог, з відповідача ОСОБА_2 на користь позивача Глибоцької селищної ради Чернівецької області підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви у розмірі 2102,00 грн.

На підставі викладеного, ст. 55 Конституції України, ст. 16, 202, 203, 637 ЦК України, ст.ст. 14, 15, 21, 23, 30, 33 Закону України «Про оренду землі», ст.ст.18, 20, 25 Закону України «Про оцінку землі», ст.289 Податкового Кодексу України, постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» від 17.05.2011 року №6, Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 року №8, постанови КМУ №1724 від 13.12.2006 року про «Деякі питання оренди земель», керуючись ст. ст. 4-13,19,76-81,89,206,259,263-265 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги Глибоцької селищної ради Чернівецької області - задовольнити частково.

Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 12 червня 2003 року ВАК №722978, ВАК №722979, зареєстрований в реєстрі за № 2772 приватним нотаріусом Глибоцького районного нотаріального округу Кінащук Надією Миколаївною, а саме:

- пункт 1.3 Договору викласти в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 3487910,40 грн (три мільйони чотириста вісімдесят сім тисяч дев`ятсот десять гривень, 40 копійок)»;

- пункт 2.1 Договору викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься «Орендарем» в грошовій формі у розмірі 9% (дев`ять відсотків) суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що становить 313911,93 (триста тринадцять тисяч дев`ятсот одинадцять гривень, 93 копійки)»;

- пункт 2.2 Договору викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься «Орендарем» щомісячно до останнього числа за поточний місяць в розмірі 26159,33 грн. (двадцять шість тисяч сто п`ятдесят дев`ять гривень, 33 копійки)».

Вказані зобов`язання сторін за договором оренди землі змінюються з моменту набрання судовим рішенням законної сили.

У задоволенні інших позовних вимог Глибоцької селищної ради Чернівецької області - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Глибоцької селищної ради Чернівецької області витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні, 00 копійок.

Повний текст судового рішення виготовлено 14 квітня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається через суд першої інстанції.

Суддя: