Постанова № 9626379, 28.04.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2010
Номер справи
2а-703/10/2370
Номер документу
9626379
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-703/10/2370 28.04.2010 р. м. Черкаси

12 год. 25 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чубар Т.М.,

секретар Кузнецов В.С.,

за участю представників:

позивача комунального підприємства «Соснівська служба утримання будинків»Литвин Н.В. за довіреністю № 5 від 09.11.2009р.,

відповідача державної податкової інспекції у м. Черкаси Левенець А.М. за довіреністю №21461/10-017 від 24.09.2009р., Лабазнікової С.В. за довіреністю №6338/10-017 від 12.03.2010р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Соснівська служба утримання будинків»Черкаської міської ради до державної податкової інспекції у м. Черкаси про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось комунальне підприємство «Соснівська служба утримання будинків»Черкаської міської ради, в якому просить скасувати рішення державної податкової інспекції у м. Черкаси в частині щодо оподаткування коштів, наданих КП «ВЖ РЕУ № 2, 6, 7», як внесок до статутного фонду, а саме:

- повідомлення-рішення № 0003542301/0 від 29 вересня 2009 року (КП «ВЖ РЕУ №2») у частині оплати 24024 грн. основного платежу та 13317 грн. штрафних санкцій;

- повідомлення-рішення № 0000242301/0 від 05 лютого 2010 року (КП «ВЖ РЕУ № 6») у частині оплати 12275 грн. основного платежу та 6137 грн. штрафних санкцій;

- повідомлення-рішення № 0003572301/0 від 30 вересня 2009 року (КП «ВЖ РЕУ № 7») у частині оплати 41412 грн. основного платежу та 19058 грн. штрафних санкцій.

Представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, обґрунтовуючи їх тим, що донарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток відповідачем здійснено з порушенням норм Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»оскільки внесок здійснений засновником до статутного фонду підприємства є прямою інвестицією, тобто господарською операцією, яка передбачає внесення коштів або майна до статутного фонду юридичної особи в обмін на корпоративні права, емітовані нею, а тому не може бути включеним до складу валового доходу підприємства як безповоротна фінансова допомога.

Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що корпоративні права Черкаської міської ради не підтверджені статутними документами комунальних підприємств «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 2», «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління №5», «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 6»та «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 7», оскільки згідно даних Єдиного державного реєстру розміри статутних фондів останніх становлять 0 грн., а отже отримані вищезазначеними підприємствами кошти відносяться до безповоротної фінансової допомоги та, як наслідок, мають бути включені до складу валового доходу підприємств відповідного періоду.

Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Черкаської міської ради № 4-1343 від 16.07.2009р. припинено шляхом злиття (реорганізації) комунальні підприємства: «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 1», «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 2», «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління №3», «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 4», «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління №5», «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 6»та «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 7»; створено на базі зокрема комунальних підприємств «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 2», «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління №5», «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 6»та «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 7»комунальне підприємство «Соснівська служба утримання будинків».

Рішенням Черкаської міської ради № 5-20 від 08.09.2009р. затверджено статут комунального підприємства «Соснівська служба утримання будинків»(державна реєстрація від 22.09.2009р.), пунктом 10 якого визначено, що підприємство є правонаступником комунальних підприємств «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 2», «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління №5», «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління №6»та «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 7». Окрім того, п. 15 Статуту передбачено, що статутний фонд підприємства утворюється за рахунок комунального майна, переданого в установленому порядку. При цьому розмір статутного фонду підприємства визначається Черкаською міською радою.

21 вересня 2009 року державною податковою інспекцією у м. Черкаси за результатами позапланової виїзної перевірки комунального підприємства «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 7»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006р. по 30.06.2009р. (акт № 1321/23-2/03881863) у звязку з реорганізацією платника податків встановлено порушення останнім зокрема п.п. 4.1.6 п. 4.6 статті 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№ 334/94-ВР від 28.12.1994р., а саме не включення до складу валового доходу як суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, коштів, перерахованих як внески до статутного фонду, трактовані позивачем як прямі інвестиції у корпоративні права, емітовані таким платником податку, що звільнені від оподаткування, в той час коли згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців розмір статутного фонду комунального підприємства «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління №7»становить 0 грн.

21 вересня 2009 року державною податковою інспекцією у м. Черкаси за результатами позапланової виїзної перевірки комунального підприємства «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 2»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006р. по 30.06.2009р. (акт № 1334/23-2/02084840) також встановлено порушення останнім зокрема п.п. 4.1.6 п. 4.6 статті 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№ 334/94-ВР від 28.12.1994р., а саме не включення до складу валового доходу як суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, коштів, перерахованих як внески до статутного фонду, трактовані позивачем як прямі інвестиції у корпоративні права, емітовані таким платником податку, що звільнені від оподаткування, в той час коли згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців розмір статутного фонду комунального підприємства «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 2»становить 0 грн.

У звязку з припиненням підприємства шляхом злиття (реорганізації) державною податковою інспекцією у м. Черкаси 01 лютого 2010 року проведено позапланову виїзну перевірку і комунального підприємства «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 6»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006р. по 31.12.2009р. (акт № 180/23-2/03881805), за результатами якої встановлено порушення платником податку зокрема п.п. 4.1.6 п. 4.6 статті 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№334/94-ВР від 28.12.1994р., а саме не включення до складу валового доходу як суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, коштів, перерахованих як внески до статутного фонду, трактовані позивачем як прямі інвестиції у корпоративні права, емітовані таким платником податку, що звільнені від оподаткування, в той час коли згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців розмір статутного фонду комунального підприємства «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 6»становить 0 грн.

На підставі вищезазначених актів № 1321/23-2/03881863, № 1334/23-2/02084840 від 21.09.2009р. та № 180/23-2/03881805 від 01.02.2010р. у відповідності до п.п.4.2.2 п.4.2 статті 4 та п. 6.1 Закону № 2181 державною податковою інспекцією у м. Черкаси винесено податкові повідомлення-рішення № 0003542301/0 від 29.09.2009р., № 0003572301/0 від 30.09.2009р. та №0000242301/0 від 05.02.2010р. про застосування до платників податків штрафних санкцій на загальну суму 167 224 грн., оскарження яких і становить предмет даної адміністративної справи.

Спеціальним законом, який визначає платників податку на прибуток, обєкти оподаткування, правила ведення податкового обліку, а також порядок нарахування та строки сплати цього податку, є Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств»№ 334/94-ВР від 28.12.1994р.

Платниками податку на прибуток згідно статті 2 цього Закону є: з числа резидентів - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами; з числа нерезидентів - фізичні чи юридичні особи, створені у будь-якій організаційно-правовій формі, які отримують доходи з джерелом їх походження з України, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичний статус або імунітет згідно з міжнародними договорами України або законом; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади; а також постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження з України або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників.

Прибуток платників податку відповідно до статті 10 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№ 334/94-ВР від 28.12.1994р., включаючи підприємства, засновані на власності окремої фізичної особи, оподатковується за ставкою 25 відсотків до об'єкта оподаткування. Об'єктом оподаткування статтею 3 цього Закону, в свою чергу, визначено прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, на суму валових витрат платника податку, а також суму амортизаційних відрахувань.

Згідно статті 4 вищезазначеного Закону валовий дохід це загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами. Звітним періодом за змістом статті 11 цього Закону є: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік тощо.

В той же час, до складу валового доходу не включаються, зокрема суми коштів або вартість майна, що надходять платнику податку у вигляді прямих інвестицій або реінвестицій у корпоративні права, емітовані таким платником податку, в тому числі грошові або майнові внески, згідно з договорами про спільну діяльність на території України без створення юридичної особи.

Прямою інвестицією відповідно до статті 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№ 334/94-ВР від 28.12.1994р. є господарська операція, яка передбачає внесення коштів або майна до статутного фонду юридичної особи в обмін на корпоративні права, емітовані такою юридичною особою.

Корпоративні права, в свою чергу, визначені цією ж нормою, як право власності на статутний фонд (капітал) юридичної особи або його частку (пай), включаючи права на управління, отримання відповідної частки прибутку такої юридичної особи, а також активів у разі її ліквідації відповідно до чинного законодавства, незалежно від того, чи створена така юридична особа у формі господарського товариства, підприємства, заснованого на власності однієї юридичної або фізичної особи, або в інших організаційно-правових формах.

Отже, Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств»№ 334/94-ВР від 28.12.1994р. розглядає операції із внесення майна до статутного фонду, як особливі, специфіка яких полягає у тому, що ні витрати, ні доходи, отримані від їх здійснення не збільшують прямо валові витрати та валові доходи платника податку.

Однак, дана господарська операція має передбачати визначеність об'єкту (предмету), стосовно якого вона здійснюється. В разі коли господарська операція полягає в обміні повинні бути визначенні об'єкти такого обміну. Для прямої інвестиції, як господарської операції, такими об'єктами будуть кошти (майно), з одного боку, та корпоративні права з іншого.

Так, відповідно до статті 16 Закону України «Про господарські товариства»№1576-XII від 19.09.1991р., який визначає поняття і види господарських товариств, правила їх створення, діяльності, а також права і обов'язки їх учасників та засновників, товариство має право змінювати (збільшувати або зменшувати) розмір статутного (складеного) капіталу. Збільшення статутного (складеного) капіталу може бути здійснено лише після внесення повністю всіма учасниками своїх вкладів (оплати акцій), крім випадків, передбачених цим Законом. Рішення товариства про зміни розміру статутного (складеного) капіталу набирає чинності з дня внесення цих змін до державного реєстру.

Слід зазначити, що в даному випадку мова йде не про первісне формування статутного капіталу, а про додаткові внески учасників господарюючого субєкта, що тягне збільшення уставного капіталу. У звязку з чим передумовою прийняття рішення про збільшення статутного капіталу є вимога про внесення всіма учасниками підприємства повністю своїх вкладів до державної реєстрації господарюючого субєкта, а не до державної реєстрації змін до статутних документів, повязаних зі збільшенням розміру статутного капіталу.

В той же час, виходячи з аналізу положень Закону України «Про господарські товариства»№ 1576-XII від 19.09.1991р. порядок збільшення статутного капіталу має три послідовних стадії, як то: прийняття рішення про збільшення статутного капіталу за рахунок внесення додаткових вкладів учасниками товариства; сплата додаткових внесків та державна реєстрація змін до установчих документів.

Отже, насамперед необхідно провести загальні збори учасників господарюючого субєкта, на якому має бути ухвалено рішення про збільшення статутного капіталу. В даному випадку рішення про збільшення статутного капіталу приймається власником майна підприємства Черкаською міською радою. При цьому резолютивна частина рішення про збільшення статутного капіталу повинна містити відомості, як мінімум, про суму, на яку збільшується статутний капітал, спосіб збільшення, строки та порядок внесення (сплати) додаткових внесків (коштів) учасниками (власником).

Протягом 2005-2008 років Черкаською міською радою з призначенням платежу «внески у статутний фонд на поповнення обігових коштів»перераховано до комунальних підприємств «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 2», «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління №5», «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 6»та «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 7»загалом 569882 грн. 42 коп. При цьому вищезазначені комунальні підприємства відобразили збільшення статутного фонду підприємства по кредитному рахунку 40 «Статутний фонд».

Згідно передавальних актів, затверджених рішенням Черкаської міської ради № 2-252 від 03.12.2009р., комісією з припинення діяльності комунальних підприємств на виконання рішення № 4-1343 від 16.07.2009р. за наслідками проведення заходів з припинення шляхом злиття (реорганізації) діяльності комунальних підприємств «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 2», «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління №5», «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 6»та «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 7»складено баланси реорганізованих підприємств станом на 31.10.2009р., відповідно до яких: статутний капітал «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 2»становить 221650 грн., статутний капітал «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 5»46 000 грн., статутний капітал «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 6»90 586 грн. 31 коп., статутний капітал «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 7»211646грн. 11 коп.

05 січня 2010 року затверджено зміни до статуту комунального підприємства «Соснівська служба утримання будинків», прийняті згідно рішень Черкаської міської ради № 5-253 від 03.12.2009р. та № 5-277 від 17.12.2009р., а саме розмір статутного фонду підприємства, що визначається Черкаською міською радою, установлено в розмірі 569882 грн. 42 коп.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що оскільки кошти комунальним підприємствам «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 2», «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління №5», «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 6»та «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 7»перераховані з призначенням платежу «внески у статутний фонд на поповнення обігових коштів», при цьому означені кошти обліковуються по кредитному рахунку 40 «Статутний фонд», наявні всі ознаки віднесення перерахованих коштів до прямих інвестицій.

Однак, як зазначалось вище, перерахуванню коштів обовязково має передувати прийняття рішення учасниками (власником) підприємства щодо збільшення статутного фонду, в якому саме і визначаються як розмір додаткових внесків, так і строки перерахування останніх. Відповідної правової позиції дотримується Вищий адміністративний суд України, зокрема в своїй постанові від 30.07.2009р. у справі № К-8509/07. Адже якщо на підприємстві відсутній статутний фонд, тоді з позиції Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№ 334/94-ВР від 28.12.1994р. не можна говорити і про наявність корпоративних прав (п. 1.8 статті 1) у власника підприємства, а отже, не можна скористатися нормою пп. 4.2.5 статті 4 цього Закону, згідно з якою не включаються в дохід суми коштів або вартість майна, які надходять на підприємство у вигляді інвестицій або реінвестицій у корпоративні права, емітовані підприємством.

Згідно наданої представником позивача довідки Черкаської міської ради № 4-рд від 14.04.2010р. у 2005-2009 роках Черкаська міська рада рішення про внесення змін до статутів комунальних підприємств «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 2», «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління №5», «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 6»та «Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 7»щодо збільшення статутних фондів не приймала.

За таких обставин, суд вважає вимоги позивача про скасування податкових повідомлень-рішень № 0003542301/0 від 29 вересня 2009 року (КП «ВЖ РЕУ №2») у частині оплати 24024грн. основного платежу та 13317 грн. штрафних санкцій; № 0000242301/0 від 05 лютого 2010 року (КП «ВЖ РЕУ № 6») у частині оплати 12275 грн. основного платежу та 6137 грн. штрафних санкцій; № 0003572301/0 від 30 вересня 2009 року (КП «ВЖ РЕУ № 7») у частині оплати 41412 грн. основного платежу та 19058 грн. штрафних санкцій такими, що не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, а отже не має підстав для їх задоволення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження не була подана, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СуддяТ.М. Чубар

Повний текст постанови виготовлений 05 травня 2010 року.