Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-560/10/2370 19.04.2010 р. м. Черкаси
09 год. 00 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Чубар Т.М.,
секретар Кузнецов В.С.,
за участю представника позивача державної податкової інспекції у м. Черкаси Левенець А.М. за довіреністю № 21461/10-017 від 24.09.2009р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м. Черкаси до приватного підприємства «Укрресурс-Черкаси»про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась державна податкова інспекція у м. Черкаси, в якому просить стягнути з приватного підприємства «Укрресурс-Черкаси»за рахунок активів податковий борг в сумі 2497 грн. 15 коп.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що відповідач зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Черкаської міської ради 24.12.1996р. та перебуває на обліку в органах державної податкової служби з 31.10.2002р. як платник податків та платежів до бюджету. Станом на 12.02.2010р. за відповідачем згідно облікових карток платника податків обліковується податковий борг на загальну суму 2 497 грн. 15 коп., в тому числі 150 грн. 18 коп. зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, 1667 грн. з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, 169 грн. 97 коп. з податку на прибуток підприємств та 510 грн. з податку на додану вартість, який позивач просить стягнути в судовому порядку.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не зявився, про причину своєї неявки не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Спеціальним законом, яким встановлюється податок з власників деяких наземних і водних транспортних засобів, самохідних машин і механізмів як джерело фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування та проведення природоохоронних заходів на водоймищах, є Закон України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»№1963-XII від 11.12.1991р.
Платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів згідно статті 1 цього Закону є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Судом встановлено, що відповідач приватне підприємство «Укрресурс-Черкаси»зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Черкаської міської ради 24.12.1996р., ідентифікаційний код 32034156 (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 28.12.2009р.), та перебуває на обліку в державній податковій інспекції у м. Черкаси як платник податків і зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування»№ 1251-XII від 25.06.1991р., в тому числі податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, збору за забруднення навколишнього природного середовища, податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість, з 31.10.2002р. за № 816 (довідка про взяття на облік платника податків № 944 від 07.04.2010р.).
Відповідно до статті 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»№ 1963-XII від 11.12.1991р. юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
При цьому обчислюється податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів. Сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у статті 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»№ 1963-XII від 11.12.1991р.
Сплачується податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів: фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд; а також юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом (стаття 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»№ 1963-XII від 11.12.1991р.).
Згідно поданого відповідачем розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів на 2009 рік загальний розмір податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, який підлягає сплаті приватним підприємством «Укрресурс-Черкаси»в 2009 році, визначено в сумі 1725грн., що з урахуванням поділу останнього на звітні періоди становить по 431 грн. щоквартально.
В той же час, згідно наданої позивачем виписки з облікової картки приватного підприємства «Укрресурс-Черкаси»за відповідачем станом на 11 лютого 2010 року обліковується заборгованість зі сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів за 2009 рік, що з урахуванням переплати за попередні періоди, складає 1 667 грн.
Оскільки суму податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів відповідачем розраховано самостійно в поданому останнім розрахунку, відповідне податкове зобовязання згідно п. 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-III від 21.12.2000р. (далі по тексту Закон №2181), який є спеціальним законом з питань оподаткування, що установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення тощо, є узгодженим.
За змістом п.п. 5.4.1 п. 5.4 статті 5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Разом з тим, позивачем до стягнення з приватного підприємства «Укрресурс-Черкаси»заявлено і 150грн. 18 коп. штрафних санкцій, нарахованих за порушення термінів подачі розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища, що відповідно до статті 14 Закону України «Про систему оподаткування»№ 1251-XII від 25.06.1991р. віднесений до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
Так, відповідно до статті 44 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»№ 1264-XII від 25.06.1991р., який визначає правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь, збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище і розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) (обчислюється пропорційно обсягу та активності радіоактивних відходів, а також для експлуатуючої організації ядерних установок атомних електростанцій - на основі показників виробництва електричної енергії за певний період, для інших суб'єктів діяльності у сфері використання ядерної енергії, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, - пропорційно активності радіоактивних матеріалів, та стягується одночасно з їх придбанням) та тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками (обчислюється пропорційно терміну зберігання радіоактивних відходів понад встановлений строк з урахуванням їх обсягу та активності).
Порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, єдині на території України правила встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також його стягнення визначені Порядком встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 303 від 01.03.1999р.
Зокрема п. 2 цього Порядку встановлено, що збір за забруднення навколишнього природного середовища справляється за: викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів; утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками тощо.
При цьому суми збору, який справляється за викиди стаціонарними джерелами забруднення, скиди і розміщення відходів, обчислюються платниками збору самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі затверджених лімітів (щодо скидів і розміщення відходів) виходячи з фактичних обсягів викидів, скидів і розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження цих джерелкоригуючих коефіцієнтів.
Суми ж збору, який справляється за викиди пересувними джерелами забруднення, обчислюються платниками збору самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі нормативів збору за ці викиди виходячи з кількості фактично використаного пального та його виду і визначених за місцем перебування платників збору на податковому обліку коригуючих коефіцієнтів.
Базовим податковим (звітним) періодом збору за забруднення навколишнього природного середовища є календарний квартал.
Складають платники збору податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби: 1) за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; 2) за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; 3) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення; 3-1) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - в разі утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасового зберігання радіоактивних відходів їх виробниками (п. 7.1 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України № 162/379 від 19.07.1999р.).
Контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища здійснюється органами державної податкової служби.
Так, 03 вересня 2009 року державною податковою інспекцією у м. Черкаси за результатами перевірки своєчасності подання податкової звітності зі збору за забруднення навколишнього природного середовища приватним підприємством «Укрресурс-Черкаси»винесено акт № 6352/15-3208, яким встановлено порушення відповідачем визначеного п. 7.1 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища терміну подання розрахунку зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за півріччя 2009 року.
27 листопада 2009 року державною податковою інспекцією у м. Черкаси у відповідності з вимогами п. 1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-XII від 04.12.1990р. проведено також невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності з податку на прибуток підприємств приватним підприємством «Укрресурс-Черкаси», порядок подачі якої визначений Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств»№334/94-ВР від 28.12.1994р., зокрема пунктом 16.4 статті 16, якою встановлено, що платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, яким відповідно до 11 цього Закону є: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну.
Загальні терміни подачі податкових декларацій встановлені п.п. 4.1.4 п. 4.1 статті 4 Закону №2181 згідно якого податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
За результатами означеної перевірки державною податковою інспекцією у м. Черкаси складено акт № 8273/15-117, яким встановлено порушення відповідачем визначеного п.п.4.1.4 п. 4.1 статті 4 Закону №2181 терміну подання звітної декларації з податку на прибуток підприємств за 9 місяців 2009 року.
Крім того, 10 листопада 2009 року та 18 грудня 2009 року державною податковою інспекцією у м.Черкаси за результатами перевірки своєчасності подання податкової звітності вже з податку на додану вартість приватним підприємством «Укрресурс-Черкаси»також встановлено порушення відповідачем визначених п.п.4.1.4 п. 4.1 статті 4 Закону №2181 строків подачі декларацій з податку на додану вартість за серпень, вересень, а також жовтень 2009 року (акти перевірок № 711/15-210 та № 8943/15-210 відповідно).
Так, згідно статті 10 Закону України «Про податок на додану вартість»№168/97-ВР від 03.04.1997р., яка визначає осіб, відповідальних за нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку на додану вартість, встановлено, що форми декларації та податкових розрахунків з цього податку встановлюються відповідно до закону.
При цьому якщо згідно із законом з питань окремого податку, збору (обов'язкового платежу), як-то Закон України «Про податок на додану вартість»№168/97-ВР від 03.04.1997р., податковий період не встановлено, то податкова декларація подається та податкове зобов'язання сплачується у строки, передбачені цим пунктом для місячного базового податкового періоду (п.п. 4.1.6 п. 4.1 статті 4 Закону №2181-III). Податкові декларації за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю, як зазначалось вище, подаються протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п.п.4.1.4 п. 4.1 статті 4 Закону №2181).
Відповідальність за порушення подання декларацій у строки, визначені законодавством, передбачена п.п. 17.1.1 п. 17.1 статті 17 Закону № 2181, згідно якої платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
На підставі актів № 6352/15-3208 від 03.09.2009р., № 8273/15-117 від 27.11.2009р., №7116/15-210 від 10.11.2009р. та № 8943/15-210 від 18.12.2009р. у відповідності до п.п. 4.2.2 п.4.2 статті 4 та п. 6.1 Закону № 2181 позивачем винесено податкові повідомлення-рішення № 0009391504/0 від 04.09.2009р. (вручене уповноваженій особі відповідача 24.09.2009р.), №0032971501/0 від 30.11.2009р. (вручене уповноваженій особі відповідача 24.12.2009р.), №0018691502/0від 11.11.2009р. (вручене уповноваженій особі відповідача 02.12.2009р.) та № 002080152 від 21.12.2009р. (вручене уповноваженій особі відповідача 14.01.2010р.), загальний розмір належних до сплати штрафних санкцій згідно яких складає 850 грн.
Разом з тим, згідно з п.п. 5.2.1 п. 5.2 статті 5 Закону № 2181 податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення (розміщення податкового повідомлення на дошці податкових оголошень), за винятком випадків оскарження даного податкового повідомлення в порядку його апеляційного узгодження.
Приватним підприємством «Укрресурс-Черкаси»податкові повідомлення-рішення №0009391504/0 від 04.09.2009р., №0032971501/0 від 30.11.2009р., №0018691502/0від 11.11.2009р. та № 002080152 від 21.12.2009р. в апеляційному порядку не оскаржувались, що свідчить про узгодженість визначених останніми податкових зобовязань.
Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону № 2181, в свою чергу, встановлено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпункті 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення.
Узгоджена ж сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 Закону № 2181, як зазначалось вище, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Керуючись п. 6.2. статті 6 Закону № 2181 у звязку з несплатою приватним підприємством «Укрресурс-Черкаси»узгодженої суми податкового зобовязання в установлені строки позивачем на адресу відповідача були направлені податкові вимоги: перша №1/1174 від 21.04.2009р. на суму 374 грн. та друга №2/1568 від 01.06.2009р. на суму 374 грн., вручені уповноваженій особі відповідача 30.04.2009р. та 19.06.2009р. відповідно.
29 квітня 2009 року державною податковою інспекцією у м. Черкаси на підставі п.п.8.2.1 п. 8.2 статті 8 Закону № 2181 у звязку з несплатою суми податкового зобовязання в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу активів платника податків-приватного підприємства «Укрресурс-Черкаси»за реєстраційним номером 8682036.
28 липня 2009 року заступником начальника державної податкової інспекції у м.Черкаси винесено рішення № 565/24-109 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків-приватного підприємства «Укрресурс-Черкаси»в рахунок погашення його податкового боргу.
Оскільки згідно п.п. 3.1.1 п. 3.1 статті 3 Закону № 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, відповідне право органів державної податкової служби на звернення до суду з позовом про стягнення яких передбачено статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-XII від 04.12.1990р., суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача податкового боргу, загальний розмір якого з урахуванням переплати за попередні періоди, складає 2 497 грн. 15 коп.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємства «Укрресурс-Черкаси», ідентифікаційний код 32034156, в доход бюджету через державну податкову інспекцію у м. Черкас за рахунок активів 2 497(дві тисячі чотириста девяносто сім) грн. 15 коп. податкового боргу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяТ.М. Чубар
Повний текст постанови виготовлений 23 квітня 2010 року.