Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-474/10/2370 14.04.2010 р. м. Черкаси
17 год. 20 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чубар Т.М.,
секретар Кузнецов В.С.,
за участю представника позивача державної податкової інспекції у м. Черкаси Батаргіної Ю.О. за довіреністю № 7970/10-0 від 26.03.2010р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м. Черкаси до приватного підприємства «Крістал-трейд»про стягнення заборгованості з податку на додану вартість,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась державна податкова інспекція у м. Черкаси, в якому просить стягнути з приватного підприємства «Крістал-трейд»за рахунок активів заборгованість з податку на додану вартість в сумі 113 848 грн. 16 коп.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що відповідач зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Черкаської міської ради 21.11.2007р. та перебуває на обліку в органах державної податкової служби з 22.11.2007р. як платник податків та платежів до бюджету. Станом на 08.12.2009р. за відповідачем згідно облікової картки платника податків обліковується заборгованість зі сплати податку на додану вартість в розмірі 113 848 грн. 16 коп., яку позивач просить стягнути в судовому порядку.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не зявився, про причину своєї неявки не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Спеціальним законом, який визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку на додану вартість до бюджету, є Закон України «Про податок на додану вартість»№ 168/97-ВР від 03.04.1997р. (далі по тексту Закон № 168/97).
Платником податку на додану вартість згідно статті 1 цього Закону є особа-суб'єкт підприємницької діяльності, в тому числі підприємство з іноземними інвестиціями, незалежно від форми та часу внесення цих інвестицій, інша юридична особа, що не є суб'єктом підприємницької діяльності, а також фізична особа (громадянин, іноземний громадянин та особа без громадянства), що здійснює діяльність, віднесену до підприємницької згідно з законодавством, або імпортує товари на митну територію України, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.
Судом встановлено, що відповідач приватне підприємство «Крістал-трейд»зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Черкаської міської ради 21.11.2007р., ідентифікаційний код 35579471 (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 11.03.2010р.), та перебуває на обліку в державній податковій інспекції у м. Черкаси як платник податків і зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування»№ 1251-XII від 25.06.1991р., в тому числі податку на додану вартість, з 22.11.2007р. за № 3474 (довідка про взяття на облік платника податків №420/29-039/Ю від 09.04.2008р.).
Згідно п.п. 7.2.8 пункту 7.2 статті 7 Закону №168/97 платники податку на додану вартість зобов'язані вести окремий облік операцій з поставки та придбання товарів (послуг), які підлягають оподаткуванню цим податком, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнених від оподаткування.
Зведені результати такого обліку відображаються у податкових деклараціях, форма і порядок заповнення яких визначаються відповідно до закону. Платник податку веде реєстр отриманих та виданих податкових накладних у документальному або електронному вигляді за його вибором, у якому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку продавця, який надав податкову накладну такому платнику податку.
При цьому сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, остання підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
Податковим періодом згідно п. 7.8. статті 7 Закону №168/97 є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал.
Отже, сплачується податок на додану вартість, визначений у місячній податковій декларації, згідно п.п. 5.3.1 п. 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-III від 21.12.2000р. (далі по тексту Закон №2181), який є спеціальним законом з питань оподаткування, що установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення тощо, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації, що відповідно до п.п. 4.1.4 п. 4.1 статті 4 Закону № 2181 складає 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Контроль за правильністю нарахування та сплати (перерахування) податку до бюджету здійснюється відповідним податковим органом (стаття 10 Закону №168/97).
Так, 01 вересня 2009 року державною податковою інспекцією у м. Черкаси проведено перевірку приватного підприємства «Крістал-трейд»щодо дотримання останнім граничних строків сплати узгоджених сум податкового зобовязання з податку на додану вартість за березень 2009 року, за результатами якої винесено акт №6254/15-210, яким встановлено порушення відповідачем визначеного п.п.5.3.1 п. 5.3 статті 5 Закону №2181 терміну сплати узгодженої суми податкового зобовязання з податку на додану вартість, а саме податок на додану вартість за березень 2009 року зі строком сплати до 30.04.2009р. в розмірі 684 грн. фактично погашено 25.05.2009р., тобто з простроченням на 25 днів.
08 вересня 2009 року державною податковою інспекцією у м. Черкаси вдруге проведено перевірку приватного підприємства «Крістал-трейд»щодо дотримання останнім граничних строків сплати узгоджених сум податкового зобовязання з податку на додану вартість вже за квітень 2009 року, за результатами якої винесено акт №6453/15-210, яким встановлено порушення відповідачем визначеного п.п.5.3.1 п. 5.3 статті 5 Закону №2181 терміну сплати узгодженої суми податкового зобовязання з податку на додану вартість, а саме податок на додану вартість за квітень 2009 року зі строком сплати до 30.05.2009р. в розмірі 183 грн. фактично погашено 13.07.2009р., тобто з простроченням на 43 дні.
Відповідальність за порушення граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобовязання передбачена п.п. 17.1.7 п. 17.1 статті 17 Закону № 2181, згідно якого у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
На підставі актів № 6254/15-210 від 01.09.2009р. та № 6453/15-210 від 08.09.2009р. у відповідності до п.п. 4.2.2 п.4.2 статті 4 та п. 6.1 статті 6 Закону № 2181 позивачем було винесено податкові повідомлення-рішення №0014711502/0 від 01.09.2009р. та №0015151502/0 від 09.09.2009р., вручені уповноваженій особі відповідача 19.09.2009р., загальний розмір належних до сплати штрафних санкцій згідно яких складає 105 грн.
Разом з тим, відповідно до п.п. 7.2.4 п. 7.2 статті 7 Закону №168/97, що визначає порядок обчислення і сплати податку на додану вартість, право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку у порядку, передбаченому статтею 9 цього Закону.
Приватним підприємством «Крістал-трейд»в порушення означених положень закону протягом липня-жовтня 2009 року при заповненні податкової декларації до складу податкового кредиту віднесено 3094914 грн. 17 коп. по податковим накладним, виписаним контрагентом ТОВ «Медіа-Поліс», який виключений з Реєстру платників податку на додану вартість 27.06.2008р. Як наслідок, розмір податку на додану вартість, що підлягає сплаті, зазначений відповідачем у деклараціях за відповідний період, є меншим, ніж визначено за результатами документальної невиїзної перевірки податкових декларацій з податку на додану вартість за липень-жовтень 2009 року, про що складено акти № 4946/15-210, №4948/15-210, № 4949/15-210 від 30.06.2009р. та № 4979/15-210 від 01.07.2009р.
За змістом п.п. 4.2.2 Закону № 2181 контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо, зокрема останній внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання. При цьому згідно п.п. 17.1.4 Закону № 2181 платник податків зобов'язаний також сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
На підставі вищезазначених актів № 4946/15-210, №4948/15-210, № 4949/15-210 від 30.06.2009р. та № 4979/15-210 від 01.07.2009р. у відповідності до п.п. 4.2.2 п.4.2 статті 4 та п. 6.1 статті 6 Закону № 2181 позивачем було винесено податкові повідомлення-рішення №0012311502/0, №0012321502/0, №0012331502/0, №0012341502/0 від 15.07.2009р., вручені уповноваженій особі відповідача 22.07.2009р., загальний розмір визначених сум податкового зобовязання платника податків згідно яких складає 3249 659 грн. 88 коп.
Згідно з п.п. 5.2.1 п. 5.2 статті 5 Закону № 2181 податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення (розміщення податкового повідомлення на дошці податкових оголошень), за винятком випадків оскарження даного податкового повідомлення в порядку його апеляційного узгодження.
Приватним підприємством «Крістал-трейд»податкові повідомлення-рішення №0014711502/0 від 01.09.2009р., №0015151502/0 від 09.09.2009р., №0012311502/0, №0012321502/0, №0012331502/0 та №0012341502/0 від 15.07.2009р. в апеляційному порядку не оскаржувались, що свідчить про узгодженість визначених останніми податкових зобовязань.
Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону № 2181, в свою чергу, встановлено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпункті 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення.
Узгоджена ж сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 Закону № 2181, визнається сумою податкового боргу платника податків.
В той же час, п. 5.1 статті 5 Закону № 2181 встановлено також, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. В разі ж, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Оскільки податкові зобов'язання відповідно до чинного законодавства визначаються платником в деклараціях за кожен звітний період (місяць або квартал), то і уточнені декларації у разі встановлення помилок подаються платником за кожний відповідний звітний період. Одним уточнюючим розрахунком може бути виправлено помилки лише однієї раніше поданої декларації.
При цьому платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний: або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі п'яти відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку, або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку тощо.
Так, в результаті самостійно виявлених помилок у показниках раніше поданих податкових деклараціях з податку на додану вартість за серпень-листопад 2008 року, приватним підприємством «Крістал-трейд»в липні 2009 року подано уточнюючі розрахунки податкових зобовязань з податку на додану вартість, зокрема:
за серпень 2008 року загальна сума помилки відповідачем визначена в розмірі 83363грн., з яких зменшення суми, яка підлягала сплаті до бюджету, складає 5378 грн., а збільшення суми відємного значення, зарахованого у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість складає 77985 грн.;
за вересень 2008 року загальна сума помилки відповідачем визначена в розмірі 27074грн., з яких зменшення суми, яка підлягала сплаті до бюджету, складає 5 296 грн., а збільшення суми відємного значення, зарахованого у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість складає 21 778 грн.;
за жовтень 2008 року загальна сума помилки відповідачем визначена в розмірі 39023грн., з яких зменшення суми, яка підлягала сплаті до бюджету, складає 4 588 грн., а збільшення суми відємного значення, зарахованого у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість складає 34 435 грн.;
за листопад 2008 року загальна сума помилки відповідачем визначена в розмірі 24504грн., з яких зменшення суми, яка підлягала сплаті до бюджету, складає 3 859 грн., а збільшення суми відємного значення, зарахованого у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість складає 20 645 грн.;
за вересень 2008 року загальна сума помилки відповідачем визначена в розмірі 27074грн., з яких зменшення суми, яка підлягала сплаті до бюджету, складає 5 296 грн., а збільшення суми відємного значення, зарахованого у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість складає 21 778 грн.
В той же час, в результаті самостійно виявлених помилок у показниках раніше поданих податкових деклараціях з податку на додану вартість за липень 2008 року-лютий 2009 року приватним підприємством «Крістал-трейд»в вересні 2009 року подано уточнюючі розрахунки податкових зобовязань з податку на додану вартість, зокрема:
за липень 2008 року загальна сума помилки збільшення суми, яка підлягала сплаті до бюджету відповідачем визначена в розмірі 7грн.;
за серпень 2008 року загальна сума помилки збільшення суми, яка підлягала сплаті до бюджету відповідачем визначена в розмірі 8грн.;
за вересень 2008 року загальна сума помилки збільшення суми, яка підлягала сплаті до бюджету відповідачем визначена в розмірі 10грн.;
за жовтень 2008 року загальна сума помилки збільшення суми, яка підлягала сплаті до бюджету відповідачем визначена в розмірі 5грн.;
за грудень 2008 року загальна сума помилки збільшення суми, яка підлягала сплаті до бюджету відповідачем визначена в розмірі 3грн.;
за січень 2009 року загальна сума помилки збільшення суми, яка підлягала сплаті до бюджету відповідачем визначена в розмірі 4грн.;
за лютий 2009 року загальна сума помилки збільшення суми, яка підлягала сплаті до бюджету відповідачем визначена в розмірі 5грн.
Окрім того, на підставі статті 16 Закону № 2181 за порушення строків погашення узгоджених податкових зобовязань з податку на додану вартість за період з 04.08.2009р. по 15.09.2009р. відповідачу нараховано пеню з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті, загальний розмір якої згідно наданої позивачем облікової картки платника податків становить 0, 59 грн.
Як наслідок, загальна сума боргу приватного підприємства «Крістал-трейд»з податку на додану вартість з урахуванням часткової сплати складає 113848 грн. 16 коп.
Керуючись п. 6.2. статті 6 Закону № 2181 у звязку з несплатою приватним підприємством «Крістал-трейд»узгоджених сум податкових зобовязань в установлені строки позивачем на адресу відповідача були направлені податкові вимоги: перша № 1/1968 від 30.07.2009р. на суму 113 860 грн. 69 коп. та друга №2/2366 від 24.09.2009р. на суму 113769 грн. 16 коп., отримані уповноваженою особою відповідача 25.08.2009р. та 29.09.2009р. відповідно.
22 квітня 2009 року державною податковою інспекцією у м. Черкаси на підставі п.п.8.2.1 п. 8.2 статті 8 Закону № 2181 у звязку з несплатою суми податкового зобовязання в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу активів платника податків-приватного підприємства «Крістал-трейд»за реєстраційним номером 8660023.
03 листопада 2009 року заступником начальником державної податкової інспекції у м.Черкаси винесено рішення № 854/24-109 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків-приватного підприємства «Крістал-трейд»в рахунок погашення його податкового боргу.
Оскільки згідно п.п. 3.1.1 п. 3.1 статті 3 Закону № 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, відповідне право органів державної податкової служби на звернення до суду з позовом про стягнення яких передбачено статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-XII від 04.12.1990р., суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача заборгованості зі сплати податку на додану вартість, що з урахуванням часткової сплати, складає 113848 грн. 16 коп.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємства «Крістал-трейд», ідентифікаційний код 35579471, в доход бюджету через державну податкову інспекцію у м. Черкаси за рахунок активів 113848(сто тринадцять тисяч вісімсот сорок вісім) грн. 16коп. заборгованості з податку на додану вартість.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження не була подана, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СуддяТ.М. Чубар
Повний текст постанови виготовлений 19 квітня 2010 року.