Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Львів
19.05.2010 р. № 2а-8132/09/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Хоми О.П.,
при секретарі Янчак П.О.,
з участю представників: позивача Марусяк О.Т., Пласконь О.П.,
відповідача Савченко П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Закритого акціонерного товариства «Компанія з управління активами «Карпати-інвест» до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення,
в с т а н о в и в :
Закрите акціонерне товариство «Компанія з управління активами «Карпати-інвест» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова, в якому просить визнати нечинним податкові повідомлення-рішення відповідача №0000182351/0/04/22-0/22334753 від 14.07.2009 року, №0000182351/1/04/22-0/22334753 від 17.09.2009 року, №0000182351/2/04/22-0/22334753 від 12.10.2009 року, про донарахування податкового зобовязання та штрафних (фінансових) санкцій по податку на прибуток на загальну суму 41 891,25 грн., в тому числі основний платіж 27 927,50 грн. та штрафні (фінансові) санкції 13963,75 грн. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що при здійсненні операцій з акціями ВАТ «Світлотехніка», що належали ПВІФ «Галеон», ЗАТ «Компанія з управління активами «Карпати-інвест»здійснювало операції з управління активами цього ПВІФ, яка є складовою частиною інвестиційної діяльності позивача і проводились ним відповідно до вимог Закону України від 15.03.2001 p. № 2299-111 «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)»та іншого чинного законодавства. Акції ВАТ «Львівський обласний виробничий рибний комбінат»загальною вартістю 111110,00 грн. та одержані від ОСОБА_4 кошти в сумі 600,00 грн. перебували у власності ПВІФ «Галеон», а не ЗАТ «КУА «Карпати-інвест», тому товариство не порушувало вимоги пп.4.1.6. п.4.1. ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№334/94-ВР.
Представники позивача Марусяк О.Т. та Пласконь О.П. в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити.
Представник відповідача Савченко П.В. в судовому засіданні позову не визнав мотивів, викладених у письмовому запереченні. Пояснив, що податковим органом правомірно винесено оскаржені позивачем податкові повідомлення рішення за порушення позивачем пп.4.1.6. п.4.1. ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№334/94-ВР. Просив в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши думку сторін, зясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Позивач Закрите акціонерне товариство «Компанія з управління активами «Карпати-інвест», зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності виконкомом Львівської міської ради , внесений до ЄДРПОУ за кодом 22334753, перебуває на податковому обліку у ДПІ у Галицькому районі м. Львова та є платником податку на додану вартість.
Згідно наданої Головним управлінням статистики у Львівській області довідки АА № 062840 з ЄДРПОУ видами діяльності ЗАТ «Компанія з управління активами «Карпати-інвест» за КВЕД є, інше фінансове посередництво та консультації з питань комерційної діяльності та управління.
Згідно пп. 2.2. п.2 Статуту ЗАТ «Компанія з управління активами «Карпати-інвест»Товариство провадить професійну діяльність на фондовому ринку діяльність з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами) як виключний вид діяльності.
Професійну діяльність на фондовому ринку діяльність з управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами) ЗАТ «Компанія з управління активами «Карпати-інвест» здійснює на підставі виданої 22.09.2009 року Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку Ліцензії (серія АВ 3 483694), строк дії якої з 04.06.2007 року по 04.06.2012 року.
Правові та організаційні основи створення, діяльності та відповідальності субєктів спільного інвестування, особливості управління їх активами, вимоги до складу, структури та зберігання активів, особливості розміщення та обігу цінних паперів інститутів спільного інвестування, порядок та обсяг розкриття інформації інститутами спільного інвестування з метою залучення та ефективного розміщення фінансових ресурсів інвесторів визначає Закон України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)»від 15 березня 2001 року № 2299-ІІІ.
Відповідно до положень статті 3 цього Закону:
- інститут спільного інвестування (далі ІСІ ) корпоративний інвестиційний фонд або пайовий інвестиційний фонд ( п.7);
- компанія з управління активами інституційних інвесторів (дали компанія управління активами) господарське товариство, яке здійснює професійну діяльність з управління активами інституційних інвесторів на підставі ліцензії, що видається Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі Комісія) ( п.8);
- кошти спільного інвестування кошти, внесені засновниками корпоративного інвестиційного фонду та залучені від інвесторів ІСІ, доходи від здійснення операцій з активами ІСІ, доходи, нараховані за активами ІСІ, та інші доходи від діяльності ІСІ (проценти за позиками, орендні (лізингові) платежі тощо). Кошти, внесені засновками корпоративного інвестиційного фонду, вважаються коштами спільного інвестування після внесення такого фонду до Єдиного державного реєстру ІСІ (далі реєстр ІСІ). Ведення реєстру ІСІ здійснюється Комісією ( п.9).
Відповідно до ст. 22 Закону № 2299-ІІІ пайовий інвестиційний фонд це активи, що належать інвесторам на праві спільної часткової власності, перебувають в управлінні компанії з управління активами та обліковуються останньою окремо від результатів її господарської діяльності.
Порядок створення пайового інвестиційного фонду та провадження діяльності з управління пайовим інвестиційним фондом передбачені статтею 23 цього ж Закону.
Відповідно до вимог ст. 23 Закону № 2299-ІІІ був створений Пайовий венчурний інвестиційний фонд недиверсифікованого виду закритого типу «Галеон»(надалі - ПВІФ «Галеон») Закритого акціонерного товариства «Компанія з управління активами «Карпати-інвест».
За результатами позапланової виїзної перевірки Закритого акціонерного товариства «Компанія з управління активами «Карпати-інвест» ДПІ у Галицькому районі м. Львова складено акт №1418/22-0/22334753 від 02.07.2009 року щодо підтвердження відомостей з питань проведення фінансово-господарських операцій з придбання та відчуження акцій, емітованих ВАТ «Світлотехніка»за період з 01.01.2007 року по 26.06.2009 року, яким встановлені порушення пп.4.1.6. п.4.1. ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№334/94-ВР, в результаті чого підприємством занижено податок на прибуток за перевіряє мий період на загальну суму 27 927,50 грн., в тому числі за 9 міс. 2007 р. 27777,50 грн., 4 кв. 2007 р. 150 грн.
На підставі вказаного акту ДПІ у Галицькому районі м. Львова 14.07.2009 року винесено податкове повідомлення-рішення №0000182351/0/04/22-0/22334753, яким ЗАТ «Компанія з управління активами «Карпати-інвест»визначено суму податкового зобовязання та штрафні (фінансові) санкції по податку на прибуток на загальну суму 41 891,25 грн., в тому числі основний платіж 27 927,50 грн. та штрафні (фінансові) санкції 13963,75 грн..
Вказане повідомлення - рішення було оскаржено позивачем у порядку апеляційного оскарження та за результатами розгляду скарг ДПІ у Галицькому районі м. Львова винесено:
- податкове повідомлення-рішення №0000182351/1/04/22-0/22334753 від 17.09.2009 року, яким визначено узгодження суми податкового зобовязання по податку на прибуток на загальну суму 41 891,25 грн., в тому числі основний платіж 27 927,50 грн. та штрафні (фінансові) санкції 13963,75 грн.,
- податкове повідомлення-рішення №0000182351/2/04/22-0/22334753 від 12.10.2009 року, яким визначено узгодження суми податкового зобовязання по податку на прибуток на загальну суму 41 891,25 грн., в тому числі основний платіж 27 927,50 грн. та штрафні (фінансові) санкції 13963,75 грн.
Як вбачається з акту №1418/22-0/22334753 від 02.07.2009 року, в ході перевірки було встановлено, що ЗАТ «КУА «Карпати-інвест», як керуючий активами ПВІФ «Галеон», за одержані у власність акції ВАТ «Львівський обласний виробничий рибний комбінат», номінальна вартість 5.25 грн., кількість 5420 штук, загальною вартістю 111110,00 грн., передало акції ВАТ «Світлотехніка», емісія яких скасована згідно рішення Господарського суду Дніпропетровської області по справі № А8/80-07 від 17.04.2007 р.
Податковим органом зроблено висновок про те, що за таких обставин операція з отримання у власність акцій ВАТ«Львівський обласний виробничий рибний комбінат»не є операцією з активами ПВІФ «Галеон», а сума 111110,00 грн. підлягає включенню до складу доходів з інших джерел ЗАТ «КУА «Карпати-інвест»за 9 міс. 2007 р. в сумі 111110,00 грн. у відповідності до пп.4.1.6 п.4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№334/94-ВР як «вартість товарів (робіт, послуг), безоплатно наданих платнику у звітному періоді».
Крім цього, одержані від ОСОБА_4 кошти в сумі 600 грн., також не є операцією з активами ПВІФ «Галеон», а сума 600 грн. підлягає включенню до складу доходів з інших джерел ЗАТ «КУА «Карпати-інвест»за 4 кв. 2007 р. в сумі 600 грн. у відповідності до пп.4.1.6 п.4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№334/94-ВР як «вартість товарів (робіт, послуг), безоплатно наданих платнику у звітному періоді».
Судом встановлено, що ЗАТ «КУА «Карпати-інвест»як керуючий активами ПВІФ «Галеон» на підставі Договору обміну цінними паперами № Б/165-07-07/1 від 31.07.2007 р. та акту передачі права власності від 31.07.2007 р. за одержані у власність ПВІФ «Галеон»акції ВАТ «Львівський обласний виробничий рибний комбінат»вартістю 111 110,00 грн. передало контрагенту акції ВАТ «Світлотехніка»у кількості 444 440 шт., загальною вартістю 111 110,00 грн.
Розпорядження про зупинення обігу акцій ВАТ «Світлотехніка»за № 96-3 винесено 17.07.2007 р. директором департаменту корпоративних відносин Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі - ДКЦПФР) на підставі рішення ДКЦПФР від 17.07.2007 р. № 1630 та постанови Господарського суду Дніпропетровської області від 17.04.2007 р.
Дане Розпорядження видано відповідно до Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого Рішенням ДКЦПФР від 30.12. 1998 р. № 222 (у редакції рішення ДКЦПФР від 14.07.2005 р. № 398, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 вересня 2005 р. за № 1113/11393), яким визначена процедура зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій акціонерного товариства.
Відповідно до п. 1 розділу І та п. 1.5 розділу II цього Порядку зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій здійснюються уповноваженими особами ДКЦПФР або її територіальних органів (далі - реєструвальний орган) відповідно до цього Порядку лише з дати опублікування інформації про зупинення обігу акцій в одному з офіційних друкованих видань реєстру вального органу забороняється здійснення цивільно-правових договорів з акціями, обіг яких зупинено.
Публікація інформації про видачу розпорядження про зупинення обігу акцій ВАТ «Світлотехніка»за № 96-3 здійснена в офіційному виданні ДКЦПФР - тижневику «Цінні папери України»від 16.08.2007 p., № 30, стор. 8.
Отже, починаючи з 16.08.2007 р. забороняється здійснення цивільно-правових договорів з акціями ВАТ «Світлотехніка».
Згідно розяснення Львівського територіального управління ДКЦПФР № 03/665 від 28.07.2009 р. депозитарна установа (зокрема, зберігач) повинна відображати розпорядження уповноваженої особи ДКЦПФР про зупинення обігу цінних паперів на рахунках їх власників лише після отримання розпорядження та його реєстрації в журналі розпоряджень.
Матеріалами справи, а саме: договором обміну цінними паперами № Б/165-07-07/1 від 31.07.2007 р.; актом передачі права власності від 31.07.2007 p., випискою про операції з цінними паперами на рахунку у цінних паперах № 003274 за період з 01/07/2007 по 31/07/2007, виданою зберігачем - Відкритим акціонерним товариством «Фольксбанк»- по рахунку ПВІФ «Галеон», підтверджується, що відчуження ЗАТ «КУА «Карпати-інвест»акцій ВАТ «Світлотехніка»відбулося до публікації розпорядження про зупинення їх, тобто до 16.08.2007 р.
Системний аналіз норм чинного законодавства та встановлені судом фактичні обставини справи свідчать про те, що до 16.08.2007 р. операції з акціями ВАТ «Світлотехніка» обслуговувались депозитарною системою України правомірно, відповідно до Закону України від 10.12.1997 p. № 710/97-ВР «Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів України».
Відповідно до п.п.4.2.8. п.4.2. ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№334/94-ВР не включаються до складу валового доходу кошти спільного інвестування, а саме кошти, залучені від інвесторів інститутів спільного інвестування (ІСІ), доходи від здійснення операцій з активами ІСІ та доходи, нараховані за активами ІСІ, а також кошти, залучені від власників сертифікатів фондів операцій з нерухомістю, доходи від здійснення операцій з активами фондів операцій з нерухомістю та доходи, нараховані за активами фондів операцій з нерухомістю, створених відповідно до закону.
ЗАТ «Компанія з управління активами «Карпати-інвест»представило суду докази, які підтверджують, що операції з відчуження акцій ВАТ «Світлотехніка», що належали ПВІФ «Галеон», були операціями з управління активами цього ПВІФ та складовою частиною інвестиційної діяльності позивача як керуючого щодо управління активами ПВІФ «Галеон»і проводились відповідно до вимог Закону України від 15.03.2001 p. № 2299-111 «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)».
Такими доказами є наступні документи:
- виписка про операції з цінними паперами на рахунку в цінних паперах № 003274 за період з 01/07'2007 по 31/07 2007, видана зберігачем (ВАТ «Фольксбанк»), згідно з якою операції з акціями ВАТ «Світлотехніка»проводились по рахунку ПВІФ «Галеон»;
- виписка з історії особового рахунку ПВІФ «Галеон» за період з 01.07.2007 р. по 31.07.2007 p., видана реєстратором (ТзОВ «Карпати-реєстратор»), згідно з якою акції ВАТ «Львівський обласний виробничий рибний комбінат» на загальну суму 111 110,00 грн. зараховані на особовий рахунок ПВІФа «Галеон»;
- виписка банку (ВАТ СКБ «Дністер») про рух коштів по банківському рахунку ЗАТ «КУА «Карпати-інвест», відкритому для обліку коштів ПВІФ «Галеон»;
- квитанція № 5036 від 01.10.2007 р. про зарахування на рахунок ЗАТ «КУА «Карпати-інвест», відкритий для обліку коштів ПВІФ «Галеон», від ОСОБА_4 коштів на суму 15.700 грн. (в т.ч. 600 грн. - за акції ВАТ «Світлотехніка»).
Кошти в сумі 600,00 грн., одержані ПВІФ «Галеон»від ОСОБА_4 на підставі Договору купівлі-продажу цінних паперів № Б/254-10-07/1 від 01.10.2007 р., були включені в прибуток ПВІФ «Галеон» та враховані при розрахунку вартості його чистих активів.
Таким чином, акції ВАТ «Львівський обласний виробничий рибний комбінат»загальною вартістю 111110,00 грн. та одержані від ОСОБА_4 кошти в сумі 600,00 грн. перебували у власності ПВІФ «Галеон», а не ЗАТ «КУА «Карпати-інвест», відтак відповідно до п.п.4.2.8. п.4.2. ст.4 Закону №334/94-ВР не підлягали включенню до складу валового доходу.
Відповідно до п.п.1.22.1. п.4.2 ст.4 Закону №334/94-ВР безповоротна фінансова допомога це сума коштів, передана платнику податку згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами, які не передбачають відповідної компенсації чи повернення таких коштів (за винятком бюджетних дотацій і субсидій), або без укладання таких угод.
Встановлені судом фактичні обставини справи спростовують висновок податкового органу про порушення позивачем пп.4.1.6. п.4.1. ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№334/94-ВР, яким визначено, що до складу валового доходу включаються суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, вартості товарів (робіт, послуг), безоплатно наданих платнику податку у звітному періоді.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не подано суду доказів щодо правомірності прийнятих ним податкових повідомлень-рішень.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повно важення надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши оскаржувані позивачем податкові повідомлення рішення №0000182351/0/04/22-0/22334753 від 14.07.2009 року, №0000182351/1/04/22-0/22334753 від 17.09.2009 року, №0000182351/2/04/22-0/22334753 від 12.10.2009 року, суд прийшов до висновку, що вони прийняті відповідачем без урахування вимог Закону України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)»від 15.03.2001 року № 2299-ІІІ, Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.1994 року №334/94-ВР і з порушенням передбачених ст. 2 КАС України принципів, тому підлягає визнанню протиправним.
Згідно зі ст. 162 КАС України суд вправі постановою визнати протиправним рішення субєкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення.
Виходячи із системного аналізу статей 105, 162, 171 КАС України такий спосіб захисту як вимога визнання акту нечинним може стосуватися лише випадків оскарження нормативно-правових актів.
Відмінність між встановленням судом протиправністю акту індивідуальної дії, яким є податкове повідомлення рішення, та нормативно-правових актів є істотною і полягає ,зокрема, в моменті втрати чинності такими актами.
У разі визнання протиправним індивідуальний акт є таким, що не діє з моменту його прийняття, а нормативно-правовий акт, якщо інше не встановлено законом або не зазначено судом, втрачає чинність після набрання законної сили судовим рішенням.
З урахуванням викладеного, способом захисту при оскарженні податкового повідомлення рішення є визнання його судом протиправним.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 3 грн.40 коп., сплаченого за платіжним дорученням № 973 від 08 грудня 2010 року.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними податкові повідомлення - рішення ДПІ у Галицькому районі м.Львова №0000182351/0/04/22-0/22334753 від 14.07.2009 року, №0000182351/1/04/22-0/22334753 від 17.09.2009 року, №0000182351/2/04/22-0/22334753 від 12.10.2009 року.
Стягнути з Державного бюджету України в користь Закритого акціонерного товариства «Компанія з управління активами «Карпати-інвест» 3 (три) грн. 40 коп. судових витрат.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 24 травня 2010 року.
Суддя Хома О.П.