
Дата документу 13.04.2021
Справа № 937/2683/21
Провадження № 3/937/1003/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 квітня 2021 року Мелітопольський міськрайонний суд у складі судді Урупи І.В., за участі адвоката Фоменка О.С., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює охоронцем ДНЗ «Колосок»,
за ст. 130 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В
26.03.2021, о 14 год. год.30 хв., ОСОБА_1 , керував автомобілем ВАЗ 21150 державний номер НОМЕР_2 по вул. Івана Алексєєва в м. Мелітополі, з явними ознаками наркотичного сп`яніння, (розширенні зіниці ока, які не реагують на світло, неприродна блідність), від проходження медичного огляду в закладі охорони здоров`я відмовився, чим порушив п.2.5 ПДР України.
Своїми діями ОСОБА_1 скоїв правопорушення передбачене ст. 130 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп`яніння.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1. ст. 130 КУпАП не визнав, та пояснив, що 26.03.2021 він був доставлений працівниками поліції у медичний заклад з приводу проведення обстеження на стан наркотичного сп`яніння. Йому було запропоновано здати для дослідження сечу, але він не зміг її здати. Він знаходився в наркологічному диспансері дві години, однак сечу на аналізи так і не зміг здати, воду не пив, так як йому не пропонували. Він не відмовлявся від проходження медичного огляду, запропонував взяти на аналіз кров, але йому повідомили, що в медичному закладі не роблять аналізи на вміст наркотичних речовин по крові.
Заслухавши ОСОБА_1 , думку його захисника, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Так, протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ 160225 від 26.03.2021 встановлено, що ОСОБА_1 , 26.03.2021, о 14 год. год.30 хв., керував автомобілем ВАЗ 21150 державний номер НОМЕР_2 по вул. Івана Алексєєва в м. Мелітополі, з явними ознаками наркотичного сп`яніння, (розширенні зіниці ока, які не реагують на світло, неприродна блідність), від проходження медичного огляду в закладі охорони здоров`я відмовився, чим порушив п.2.5 ПДР України.
Направленням від 26.03.20121 підтверджується, що ОСОБА_1 був направлений працівниками поліції до закладу охорони здоров`я на огляд з метою виявлення стану наркотичного сп`яніння.
З відеозаписів на DVD диску долученому до матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 керував автомобілем, в закладі охорони здоров`я йому було запропоновано здати на дослідження сечу, але він відмовився.
З акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 26.13.2021 №260, складеного лікарем-наркологом КУ «Мелітопольський психіатричний диспансер» ЗОР, вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від медичного обстеження.
Згідно висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 26.03.2021 №260 складеного КУ «Мелітопольський психіатричний диспансер» ЗОР ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду у повному обсязі.
Свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснила, що вона працює лікарем-наркологом Комунального некомерційного підприємства «Мелітопольський заклад з надання психіатричної допомоги» Запорізької обласної ради. 26.03.2021 працівниками поліції був доставлений ОСОБА_1 для проведення медичного огляду на стан наркотичного сп`яніння. Для визначення стану наркотичного сп`яніння потрібно здавати лише аналіз сечі, оскільки в закладі охорони здоров`я відсутні необхідні препарати доля виявлення наркотичних речовин в інших біологічних рідинах. ОСОБА_1 було надано дві години для того, щоб він здав сечу, однак він повідомив, що не може надати матеріал для аналізу. В медичному закладі є питна вода, але ОСОБА_1 навіть не звертався з проханням надати її. Оскільки ОСОБА_1 відмовився здавати на дослідження сечу це є підставлю для складання акту щодо відмови у проведенні медичного огляду.
Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснив, що він працює інспектором ВРПП Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області. 26.03.2021 він ніс службу разом з інспектором Марковичем О.М. та під час чергування був зупинений автомобіль ВАЗ 21150 під керуванням ОСОБА_1 , який здійснював поворот без світлового сигналу. В ході розмови з водієм у останнього було виявлено ознаки наркотичного сп`яніння, розширенні зіниці ока, які не реагували на світло, неприродна блідність. ОСОБА_1 було запропоновано проїхати до медичного закладу для проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння. В закладі охорони здоров`я, де вони перебували протягом двох годин, ОСОБА_4 відмовився здавати аналіз сечі, тому лікарем було складено акт про відмову від медичного огляду.
Відповідно до п.п. 1.1., 1.3.,1.5. ПДР, ці Правила відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Як свідчить практика Європейського суду з прав людини ( рішення у справі «ОГаллоран та Франціє проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007), особа, яка володіє чи керує автомобілем (транспортним засобом), підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.
Відповідно до вимог п.2.5 ПДР, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У відповідності до змісту статті 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають в стані алкогольного чи іншого сп`яніння чи під дією лікарських засобів підлягають оглядові на стан сп`яніння, який проводиться за допомогою спеціальних технічних засобів працівником поліції у присутності двох свідків або в закладі охорони здоров`я.
Згідно пунктів 2,3,6 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп`яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість. Огляд на стан сп`яніння проводиться як поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом так і лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря – фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедура направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду визначається Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМ України № 1103 від 17.12.2008.
Згідно п.п.2,3 цього Порядку огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС. Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров`я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Отже, з налізу вказаних нормативно-правових актів вбачається можливість проведення огляду на стан сп`яніння як поліцейським на місці зупинки транспортного закладу так і лікарем закладу охорони здоров`я.
В даному випадку ОСОБА_1 був направлений до закладу охорони здоров`я, де і відмовився від проходження медичного огляду.
Відповідно до п.п. 8,12 розділу 2 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказами Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров`я України №1452/735 від 09.11.2015 , у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я. Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
З матеріалів справи вбачається, що поліцейськими було дотримано норми вказаної Інструкції, ОСОБА_1 було направлено на огляд до закладу охорони здоров`я відповідно до вимог законодавства на підставі відповідного направлення.
Отже, в судовому засіданні було встановлено, що поліцейським було дотримано порядок проведення огляду ОСОБА_1 , на стан наркотичного сп`яніння.
Як вбачається з матеріалів справи, працівники поліції мали усі підстави для направлення ОСОБА_1 для огляду на стан сп`яніння, оскільки певні ознаки свідчили, що останній може перебувати в стані наркотичного сп`яніння, а також керував автомобілем. Однак, як засвідчують ці ж матеріали, ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння у встановленому законом порядку відмовився, оскільки ухилився від здачі аналізу біорідини (сечі).
Таким чином, у діях ОСОБА_1 містяться ознаки правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, згідно якої передбачена адміністративна відповідальність за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Доводи ОСОБА_1 про відсутність у нього наміру ухилитися від проходження огляду та посилання на неможливість з фізіологічних причин надати біорідину суд вважає надуманими та такими, що направлені на ухилення від відповідальності. Так, ОСОБА_1 було надано достатньо часу (2 години) для надання біорідини, він мав можливість випити воду, що з урахуванням нормальних фізіологічних потреб забезпечує здачу біоматеріалу (сечі) для аналізу.
Крім того, ОСОБА_1 захворюваннями, які упродовж тривалого часу (двох годин) перешкодили надати біоматеріал (сечу) не страждає, доказів на підтвердження наявності інших обставин, які могли б вплинути на його фізіологічний стан в частині неможливості надати біорідину не надано.
От же, в ході розгляду справи про адміністративне правопорушення не було встановлено обставин, які спростовують суть адміністративного правопорушення та свідчать про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП.
При визначенні виду та міри адміністративного стягнення відповідно до ст. 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення враховуються обставини вчиненого правопорушення, тяжкість скоєного, особу правопорушника, обставини що пом`якшують і обтяжують його відповідальність.
Враховуючи, характер скоєного правопорушення, передбаченого ст.130 КУпАП, що становить підвищену суспільну небезпечність, дані про особу правопорушника, обставини, що пом`якшують і обтяжують його відповідальність, та інші обставини по справі, вважаю необхідним призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення в рамках санкції статті за якою кваліфіковано його діяння у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, з правопорушника також підлягає стягненню судовий збір в розмірі 454,00 грн.
Керуючись ст. 33, 130 ч. 1, 221,283,284,307,308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
ПОСТАНОВИВ
Визнати ОСОБА_1 , винуватим у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 грн, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Штраф підлягає сплаті за наступними реквізитами: розрахунковий рахунок UA708999980313000149000008001, код ЄДРПОУ 37941997, МФО 899998, отримувач - ГУК у Запорізькій області/21081300, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), найменування коду класифікації доходів бюджету - Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 454 /чотириста п`ятдесят чотири/ гривні 00 копійок, рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача за ЄДРПОУ 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу: «Судовий збір»).
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Мелітопольський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її вручення.
Роз`яснити правопорушнику, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред`явлення постанови до виконання до 13.07.2021.
Суддя: