Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ВСТУПНА ТА РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА)
м. Київ
30.07.2008 р. № 11/41
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сілган Уайт Кеп Україна»
до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва
про оскарження рішень та дій
Суддя Винокуров К.С.
Секретар судового засідання Давиденко Д.В.
Представники:
від позивача: Приліпа М.М. (довіреність № 15 від 15.05.2007р.);
від відповідача: Большакова К.А. (довіреність № 1056/9/10-209 від 01.02.2007р.);
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 30.07.2008 р. о 17 год. 30 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 01.08.2008 р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Сілган Уайт Кеп Україна»(надалі ТОВ «Сілган Уайт Кеп Україна», позивач) звернулось до суду з позовом про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва (надалі ДПІ у Печерському районі міста Києва, відповідач) по невизнанню податкових декларацій з податку на додану вартість ТОВ «Сілган Уайт Кеп Україна»в період з серпня 2007р. по грудень 2007р., скасування повідомлення-рішення ДПІ у Печерському районі міста Києва від 01.11.2007р. № 0018461504/0, від 13.11.2007р. № 0019031504/0 про застосування фінансових санкцій. Також позивач просив податкові декларації з податку на додану вартість ТОВ «Сілган Уайт Кеп Україна»за серпень, вересень, жовтень та листопад місяці визнати поданими, зобовязати ДПІ у Печерському районі міста Києва безвідкладно вчинити всі необхідні дії (передбачені законодавством України) для отримання ТОВ «Сілган Уайт Кеп Україна»бюджетного відшкодування зазначеного в деклараціях з податку на додану вартість ТОВ «Сілган Уайт Кеп Україна»за серпень, вересень, жовтень та листопад місяці, зобовязати ДПІ у Печерському районі міста Києва в подальшому не вчиняти дій по невизнанню декларацій з податку на додану вартість ТОВ «Сілган Уайт Кеп Україна»з підстав зазначених у листах № 31133/10/15-1011 від 09.10.2007р., № 32707/10/15-10 від 19.10.2007р., № 27931/10/15-1011 від 19.09.2007р. без фіксування конкретних фактів порушення заповнення декларацій: незазначення обовязкових реквізитів, не підписання посадовим особами, не скріплення печаткою платника податку або будь-яких інших підстав не передбачених законодавством України, які не будуть підтверджуватись конкретними фактами порушень.
В ході розгляду справи позовні вимоги були уточнені, згідно поданої заяви (вих. 257 від 18.06.2008р.) позивач просив розглянути справу за вимогами про визнання протиправними дій ДПІ у Печерському районі міста Києва по невизнанню податкових декларацій з податку на додану вартість ТОВ «Сілган Уайт Кеп Україна»в період з серпня 2007р. по грудень 2007р.; скасування повідомлень-рішень № 0018461504/0 від 01.11.2007р., № 0019031504/0 від 13.11.2007р., № 003412151010 від 05.12.2007р. про застосування фінансових санкцій. Податкові декларації з податку на додану вартість ТОВ «Сілган Уайт Кеп Україна»за серпень, вересень, жовтень місяці визнати поданими вчасно.
Позовні вимоги обґрунтовані безпідставністю невизнання податкових декларацій з податку на додану вартість ТОВ «Сілган Уайт Кеп Україна»у спосіб, що не передбачений законодавством України без фіксування будь-яких порушень заповнення: зазначення обовязкових реквізитів, не підписання посадовими особами, не скріплення печаткою платника податку. Єдиним поясненням протиправних дій відповідача, на думку позивача, є небажання податкового органу приймати коригування сум ПДВ до податку на додану вартість, наслідком чого є відшкодування з бюджету грошових коштів у будь-який спосіб відмовляючи у прийомі податкових декларацій з податку на додану вартість ТОВ «Сілган Уайт Кеп Україна».
Відповідачем позову не визнано, заперечення викладені письмово та наявні у матеріалах справи. В обґрунтування наведених заперечень відповідач зазначає, що подані позивачем 17.09.2007р., 05.10.2007р., 14.11.2007р. декларації з податку на додану вартість за серпень 2007р., 18.10.2007р., 14.11.2007р. декларації з податку на додану вартість за вересень 2007р., 14.11.2007р. декларація з податку на додану вартість за жовтень 2007р. заповнені всупереч правилам та вважаються не визнаними як податкові декларації. У звязку з чим, керівнику підприємства направлені листи від 19.09.2007р. № 27931/10/15-1011, від 09.10.2007р. № 31133/10/15-10, від 19.10.2007р. № 32707/10/15-10, від 16.11.2007р. № 36152/10/15-1011 про невизнання декларацій та з пропозицією надати нові декларації до ДПІ.
Оскільки станом на 01.11.2007р. декларації за серпень та вересень 2007р. з врахуванням виправлених помилок не подані, відповідачем на підставі пп. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»до позивача застосовані штрафні санкції в сумі 340 грн. рішеннями-повідомленнями від 01.11.2007р. № 0018461504/0 (за несвоєчасне подання декларації за серпень 2007р.), від 13.11.2007р. № 0019031504/0 (за несвоєчасне подання декларації за вересень 2007р.). Вказані рішення відповідають чинному законодавству, а підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, адміністративний суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до листа ДПІ у Печерському районі міста Києва № 27931/10/15-1011 від 19.09.2007р. адресованого ТОВ «Сілган Уайт Кеп Україна»останньому повідомлено, що подана підприємством податкова декларація з податку на додану вартість за серпень 2007р. за формою без врахування змін внесених Наказом ДПА України від 15.06.2005р. № 213 (у декларації не зазначено усі передбачені в ньому показники, рядки, які не повинні заповнюватися платником, оскільки мають інформаційний характер, позначені знаком "Х", колонки, у яких сума обороту чи податку не повинна проставлятися, позначені знаком "0", у рядках, де платник не має даних для заповнення, проставляється знак "-"). Згідно даного листа на підставі ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»декларація з податку на додану вартість за серпень 2007р. є заповненою всупереч правилам і вважається не визнана як податкова декларація, а підприємству запропоновано надати нову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2007 року, оформлену належним чином.
З аналогічних підстав (тексти листів ідентичні) відповідачем у листі ДПІ у Печерському районі міста Києва № 31133/10/15-10 від 09.10.2007р. зазначено, що подана підприємством податкова звітність заповнена всупереч правилам та вважається не визнаною як податкова декларація, товариству запропоновано надати нову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2007 року, оформлену належним чином.
У листі ДПІ у Печерському районі міста Києва № 32707/10/15-10 від 19.10.2007р. зазначено, що надіслані за серпень та вересень 2007р. декларації з податку на додану вартість за формою, що не враховує зміни, внесені Наказом ДПА України від 15.06.2005р. № 213 (у декларації не зазначено усі передбачені в ній показники, рядки, які не повинні заповнюватися платником, оскільки мають інформаційний характер, позначені знаком "Х", колонки, у яких сума обороту чи податку не повинна проставлятися, позначені знаком "0", у рядках, де платник не має даних для заповнення, проставляється знак "-"). Оскільки, податкова звітність підприємства заповнена всупереч правилам така вважається не визнаною як податкова декларація, у звязку з чим запропоновано надати нові декларації з податку на додану вартість за серпень та вересень 2007р. оформлені належним чином.
Надіслані позивачем податкові декларації за серпень, вересень, жовтень 2007р. декларації з податку на додану вартість не визнані податковим органом як податкові декларації згідно листа № 36152/10/15-1011 від 16.11.2007р. у звязку з чим підприємству запропоновано надати нові декларації з податку на додану вартість за серпень, вересень та жовтень 2007р. оформлені належним чином.
У вказаних листах були наведені положення Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4) та зазначено, що відповідно до п. 5.2 "Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість" від 30.05.1997р. № 166 (у редакції наказу від 15.06.2005р. № 213) передбачено, зокрема, що рядки, які не повинні заповнюватися платником, оскільки мають інформаційний характер, позначені знаком "Х"; колонки, у яких сума обороту чи податку не повинна проставлятися, позначені знаком "0"; у рядках, де платник немає даних для заповнення, проставляється знак "-".
Суд не погоджується з висновком податкового органу щодо наявності підстав для невизнання податкових декларацій за серпень, вересень, листопад 2007р. податковими деклараціями з підстав наведених у листах ДПІ у Печерському районі міста Києва від 19.09.2007р. № 27931/10/15-1011, від 09.10.2007р. № 31133/10/15-10, від 19.10.2007р. № 32707/10/15-10, від 16.11.2007р. № 36152/10/15-1011 виходячи з наступного.
В силу положень п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.
Податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право:
- надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу;
- оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.
Податкові декларації, що подавались позивачем до податкового органу за серпень 2007р. (вх. ДПІ № 297011 від 17.09.2007р., № 319160 від 05.10.2007р., № 349368 від 18.10.2007р.), за вересень 2007р. (вх. ДПІ № 349296 від 18.10.2007р., 14.11.2007р.), за жовтень 2007р. (вх. ДПІ № 410031 від 14.11.2007р.) та були невизнані ним як податкові декларації, містяться у матеріалах справи у належним чином засвідчених копіях. У вказаних деклараціях заповнені всі обовязкові реквізити (зазначено звітний період за який подається декларація, назва підприємства, індивідуальний податковий номер платника ПДВ, ідентифікаційний код, місцезнаходження підприємства …), декларації підписані керівником товариства Іщенко І.М. який є повноважним представляти підприємство (довідка № 3195 про знаходження ТОВ "Сілган Уайт Кеп Україна" в ЄДРПОУ) та вказані обставини відповідачем не заперечуються.
Посилання відповідача на невідповідність декларацій вимогам п. 5.2 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість з тих підстав, що у поданих позивачем деклараціях не зазначено усіх передбачених в ній показників, рядки, які не повинні заповнюватися платником, оскільки мають інформаційний характер, позначені знаком "Х", колонки, у яких сума обороту чи податку не повинна проставлятися, позначені знаком "0", у рядках, де платник не має даних для заповнення, проставляється знак "-" судом не приймається, оскільки вказані обставини не є підставами для невизнання контролюючим органом поданої декларації з ПДВ як податкової декларації.
Порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість затверджений Наказом ДПА від 30.05.1997р. № 166 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання» (із змінами та доповненнями в редакції Наказу від 15.06.2005р. № 213) передбачає (п. 7):
7.1 податкові декларації приймаються без попередньої перевірки зазначених у них показників.
7.2. Зареєстровані в податковій інспекції (адміністрації) декларації підлягають документальній невиїзній (камеральній) перевірці.
7.3. За результатами перевірки робиться відповідний запис у розділі IV податкової декларації та складається Акт про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість за формою, визначеною в додатку 2 до цього Порядку
7.4. Документальну невиїзну (камеральну) перевірку даних, заявлених у податковій звітності з податку на додану вартість, податковий орган проводить протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації.
За наявності достатніх підстав уважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого самого строку провести позапланову виїзну (документальну) перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
За таких обставин, в разі, якщо невірно заповнені показники, або такі не відповідають дійсному обліку платника податків, в разі виявлення податковим органом недоліків у заповненій декларації податковий орган наділений правом провести перевірку камеральну і скласти акт (п. 7.3), провести позапланову виїзну (документальну) перевірку (п. 7.4 Порядку).
Враховуючи все вищевикладене, зважаючи на відсутність обставин з якими закон повязує підстави невизнання податкової декларації як податкової декларації у відповідності до пп. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»щодо поданих позивачем податкових декларацій за серпень 2007р. (вх. ДПІ № 297011 від 17.09.2007р., № 319160 від 05.10.2007р., № 349368 від 18.10.2007р.), за вересень 2007р. (вх. ДПІ № 349296 від 18.10.2007р., 14.11.2007р.), за жовтень 2007р. (вх. ДПІ № 410031 від 14.11.2007р.) суд вважає обґрунтованими заявлені позивачем вимоги щодо визнання протиправними дій відповідача по невизнанню вказаних податкових декларацій з податку на додану вартість ТОВ «Сілган Уайт Кеп Україна».
Вимоги позивача про скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ у Печерському районі міста Києва № 0018461504/0 від 01.11.2007р., № 0019031504/0 від 13.11.2007р., № 003412151010 від 05.12.2007р. суд вважає обґрунтованими виходячи з наступного.
Згідно проведених камеральних перевірок на предмет своєчасності подання ТОВ "Сілган Уайт Кеп Україна" податкових звітів за серпень, вересень, жовтень 2007р. відповідачем були складені акти № 1681/15-4 від 01.11.2007р., № 1733/15-4 від 13.11.2007р., № 3573 від 05.12.2007р. у яких станом на дату складання вказаних актів встановлено, що в порушення пп. "а" пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платником податку на додану вартість податкова звітність за перевірені звітні періоди не подана.
За неподання декларацій на підставі вказаних актів перевірок, згідно з пп. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»відповідачем винесені податкові повідомлення-рішення № 0018461504/0 від 01.11.2007р., № 0019031504/0 від 13.11.2007р., № 003412151010 від 05.12.2007р. якими визначені суми штрафної санкції в розмірі 170 грн.
Застосування штрафних санкцій обумовлено саме невизнанням поданих позивачем податкових декларацій за серпень, вересень, жовтень 2007р. податковими деклараціями та зважаючи на неправомірність дій податкового органу з цього приводу, прийняті відповідачем податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.
Заявлені вимоги щодо визнання податкових декларацій з податку на додану вартість за серпень, вересень, жовтень місяці поданими вчасно задоволенню не підлягають, оскільки факт подання вказаних декларацій вчасно відповідачем не заперечується. В даному випадку спір щодо вказаних податкових декларацій виник саме з приводу невизнання поданих податкових декларацій податковими деклараціями. Наведене, зокрема підтверджується запереченнями відповідача у яких зазначено, що ТОВ "Сілган Уайт Кеп Україна" (код ЄДРПОУ 302651165) до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва подано податкові декларації з податку на додану вартість:
- за серпень 2007р. подану 17.09.2007р., за вересень 2007р. подану 18.10.2007р., за жовтень 2007р. подану 14.11.2007р. за формою в якій не враховані зміни, внесені наказом ДПА України від 15.06.2005р. № 213. Про отримання ДПІ у Печерському районі міста Києва поданих податкових декларацій за серпень, вересень, жовтень 2008р. свідчать відмітки податкового органу з вхідними номерами на копіях податкових декларацій, що надані до матеріалів справи відповідачем. Про подання податкових декларацій за серпень, вересень, жовтень зазначено також і в листах відповідача якими вказані податкові декларації не визнаються як податкові декларації.
Оскільки при прийнятті рішення суд обмежений позовними вимогами, не вправі самостійно їх змінювати, зважаючи на відсутність вимог позивача щодо визнання податкових декларацій за серпень, вересень, жовтень 2007р. податковими деклараціями, суд відмовляє у задоволенні вимог позивача щодо визнання податкових декларацій з податку на додану вартість за серпень, вересень, жовтень місяці поданими вчасно, окрім того визнання неправомірними дій податкового органу з цього приводу суд вважає належним способом захисту порушеного права товариства.
Враховуючи все вищевикладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва по невизнанню податкових декларацій з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Сілган Уайт Кеп Україна»(код ЄДРПОУ 30265165) за серпень, вересень, жовтень 2007р.
3. Скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва № 0018461504/0 від 01.11.2007р., № 0019031504/0 від 13.11.2007р., № 003412151010 від 05.12.2007р.
4. В іншій частині в позові відмовити.
5. Стягнути з рахунків державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сілган Уайт Кеп Україна" (04074, м. Київ, вул. Лугова 9, код ЄДРПОУ 30265165) 1, 70 грн. (одну гривню 70 копійок) судових витрат.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.С. Винокуров
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 01.08.2008.