ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2010 року <Текст >Справа № 2а-633/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Янюк О.С.,
при секретарі судового засідання Світлицькій О.О.,
за участю:
представника позивача не зявився;
відповідача не зявився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Запорізької області
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, с. Водяне, Запорізький район, Запорізька область
про стягнення податкового боргу
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2010 року Державна податкова інспекція у Запорізькому районі Запорізької області (далі - ДПІ у Запорізькому районі Запорізької області, позивач) звернулась до суду із позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1, відповідач), в якому просить стягнути з відповідача податковий борг у розмірі 280,00грн. В обґрунтування позовних вимог посилається на закони України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-III (далі - Закон №2181-ІІІ) та «Про державну податкову службу в Україні», від 04.12.1990 № 509-XII (далі Закон №509-XII) і зазначає, що відповідач має податкову заборгованість зі сплати єдиного податку у розмірі 280,00 грн.
У судове засідання представник позивача не зявився, проте 22.02.2010 на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності. За таких обставин, на підставі ч. 3 ст. 122 КАС України, суд вважає задовольнити клопотання представника позивача та розглянути справу без його участі.
Відповідач у судове засідання не зявився, про причини неявки суду не повідомив, про час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення від 10.02.2010 № 10029406 та від 25.02.2010 № 10163275, які повернулися на адресу суду із відміткою відділення поштового звязку - «за зазначеною адресою не поживає». Відповідно до довідки державного реєстратора Запорізької районної державної адміністрації від 04.12.2009 № 13-05/692, юридична адреса відповідача не змінювалася та відповідає адресі, вказаній у позові.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі сторін, за наявними у справі матеріалами.
На підставі ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрована як фізична особа-підприємець Запорізькою районною державною адміністрацією Запорізької області 12.12.2008, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію № НОМЕР_2.
Відповідач перебуває на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності з січня 2009 року.
Заяву про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності відповідач до податкового органу до закінчення попереднього звітного (податкового) періоду (кварталу) не надавав.
Згідно із даних облікової картки станом на 01.02.2010 відповідач має заборгованість зі сплати єдиного податку у розмірі 280,00грн., яка виникла внаслідок несвоєчасної сплати встановленої ставки єдиного податку.
З урахуванням викладеного, позивачем прийняті податкові повідомлення-рішення від 21.07.2009 № 0006021711/0, яким відповідачу нараховані штрафні санкції з єдиного податку у розмірі 200,00грн. та від 21.07.2009 № 0006011711/0, яким нараховані штрафні санкції у розмірі 80,00 грн.
Вищевказані податкові повідомлення-рішення відповідачу не вручені та повернулися на адресу позивача із відміткою відділення поштового звязку - «за зазначеною адресою не проживає».
Згідно п. 4.9 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 №253, у разі, якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення, то податковий орган оформляє відповідний акт, із зазначенням причини неможливості вручення такого повідомлення. У такому випадку податковий орган розміщує податкове повідомлення на дошці податкових повідомлень (оголошень). При цьому день розміщення такого повідомлення та дошці оголошень, вважається днем вручення його платнику податків.
На виконання зазначених приписів, податкові повідомлення-рішення були розміщені на дошці податкових оголошень ДПІ у Запорізькому районі Запорізької області, про що складено акт від 03.08.2009 № 22/171/НОМЕР_1. У встановленому законодавством порядку податкові повідомлення-рішення не оскаржувались, а отже є узгодженими.
Зважаючи на несплату у добровільному порядку відповідачем податкової заборгованості, позивачем прийняті податкові вимоги: перша від 25.02.2009 № 1/121, друга від 09.04.2009 № 2/259, які отримані відповідачем, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень від 02.03.2009 № 1963710 та від 10.04.2009 № 2020495. У судовому чи адміністративному порядку податкові вимоги не оскаржувалися та є узгодженими.
Оскільки відповідачем заборгованість погашена не була, позивачем прийняте рішення від 18.05.2009 № 18/224525929-7501 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу, проте борг у добровільному порядку не сплачений.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 № 509-XII (далі Закон №509-XII), податкові органи, зокрема, здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва» від 03.07.1998 № 727/98 (далі Указ №727/98), передбачено право субєктів малого підприємництва-фізичних осіб, самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком, шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку, шляхом подачі письмової заяви до органу державної податкової служби.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач, користуючись наданим йому Указом № 727/98 правом обрання способу оподаткування шляхом сплати єдиного податку, 22.12.2008 надав до ДПІ у Запорізькому районі Запорізької області заяву про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності з січня 2009 року.
У відповідності до ст. 4 Указу № 727/98 відмову від застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності і повернення до раніше встановленої системи оподаткування суб'єкти малого підприємництва можуть здійснювати з початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу) у разі подання відповідної заяви до органів державної податкової служби не пізніше ніж за 15 днів до закінчення попереднього звітного (податкового) періоду (кварталу).
Відповідна заява про відмову від спрощеної системи оподаткування відповідачем до податкового органу не подавалась.
У відповідності до приписів чинного законодавства, платники податку, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, зобовязані сплачувати в установлений Указом №727/98 термін єдиний податок за ставками, визначеними місцевою радою.
Спеціальним законом з питань оподаткування, яким регулюється порядок погашення податкових зобовязань, визначається механізм нарахування і сплати пені та штрафних санкцій є Закон №2181-ІІІ.
Згідно із п. 17.1 ст 17 Закону №2181-ІІІ штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Оскільки відповідачем несвоєчасно сплачувалась встановлена ставка єдиного податку, позивачем правомірно та у відповідності із приписами чинного законодавства прийняті податкові повідомлення-рішення, якими нараховані штрафні санкції за несвоєчасну сплату єдиного податку.
Податковий борг згідно п 1.3 ст.1 Закону №2181-ІІІ, це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Податковим зобовязання є зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України (п.1.2. ст.1 Закону №2181-ІІІ)
Згідно п.п.5.2.1. п.5.2. ст.5 Закону №2181-ІІІ, податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення. У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобовязання або прийняв інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Як свідчать матеріали справи, податкові повідомлення-рішення та податкові вимоги відповідачем не оскаржувались, а отже є узгодженними.
Згідно п.5.4 ст. 5 Закону №2181-ІІІ, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Як вказано у п. 1.7 ст. 1 Закону №2181-ІІІ, активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Відповідно до п.п. п. 3.1 3.1.1 ст. 3 Закону №2181-ІІІ, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Згідно ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Ураховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги ДПІ у Запорізькому районі Запорізької області такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст.161-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) заборгованість зі сплати єдиного податку у розмірі 280,00грн. (двісті вісімдесят грн. 00 коп) на користь місцевого бюджету Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (р/р 34215379700141, ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677014, код платежу 16050200). Видати виконавчий лист.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 31.03.2010
Суддя (підпис) О.С.Янюк