Рішення № 96246427, 14.04.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2021
Номер справи
440/2068/21
Номер документу
96246427
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/2068/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /далі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області/ про:

- визнання неправомірним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №13 від 05 січня 2021 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком згідно пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 28 грудня 2020 року /а.с.1-4/.

Позов обґрунтований тим, що чоловік позивача, ОСОБА_2 , у період з 01 червня 1986 року по 02 серпня 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в складі військової частини 61511, внаслідок чого отримав захворювання, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке призвело до його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 . 28 грудня 2020 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення дострокової пенсії за віком у зв`язку з втратою годувальника на підставі пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як дружині померлого учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №13 від 05 січня 2021 року їй відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком згідно пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з відсутністю правових підстав, оскільки померлий не був військовослужбовцем, а працював в організації і приймав участь в ліквідації як військовозобов`язаний. Вказане рішення позивач вважає незаконним, оскільки її померлий чоловік як військовозобов`язаний був призваний на військові збори для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому мав статус військовослужбовця відповідно до статті 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16 березня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 32-33/ зазначив, що позивач не має права на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з огляду на те, що за цією нормою право на призначення дострокової пенсії за віком мають дружини померлих військовослужбовців, натомість зі змісту наданих позивачем документів встановлено, що померлий чоловік позивача в період перебування у трудових відносинах з колгоспом «Червоний партизан» з 24 травня 1983 року по 01 травня 2000 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 08 червня 1986 року по 02 серпня 1986 року, а дані, які підтверджують, що він був кадровим військовослужбовцем, відсутні.

У відповіді на відзив /а.с.41/ позивач зазначив про безпідставність доводів відповідача, оскільки надані документи підтверджують наявність у неї права на призначення дострокової пенсії за віком у зв`язку з втратою годувальника на підставі пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як дружині померлого учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 /а.с.5/, перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 з 05 листопада 1983 року, що підтверджується відміткою у паспорті ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , виданому Лубенським МРВ УМВС України в Полтавській області 21 квітня 1998 року /а.с.5-6/, та свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , виданим Вищебулатецькою сільською радою Лубенського району Полтавської області 05 листопада 1983 року /а.с. 8/.

Відповідно до довідки військової частини 61511 від 02 серпня 1986 року №741/48 /а.с.9/, архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №90134 від 26 грудня 2012 року /а.с. 10/, військового квитка серії НОМЕР_3 від 31 березня 2021 року /а.с.11-13/ та довідки Лубенського об`єднаного міського військового комісаріату Полтавської області №4/125 від 03 грудня 1997 року /а.с.14/ ОСОБА_2 у період з 08 червня 1986 року по 02 серпня 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини 61511.

Згідно з посвідченням серії НОМЕР_4 від 19 лютого 2020 року /а.с.16/ ОСОБА_2 був особою з інвалідністю 1 групи і мав право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни, а згідно з посвідченням серії НОМЕР_5 , виданим Полтавською обласною державною адміністрацією 23 травня 2019 року /а.с. 15/, ОСОБА_2 мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорії 1).

Відповідно до витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №3004 від 29 жовтня 2019 року /а.с. 20/ захворювання колишнього військовослужбовця ОСОБА_2 , так, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

ОСОБА_2 встановлено вперше другу групу інвалідності з 24 січня 2020 року внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідками серії НОМЕР_6 від 12 лютого 2020 року та серії 12ААБ №703279 від 12 лютого 2020 року /а.с.18-19/.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_7 від 10 вересня 2020 року /а.с.17/ ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 10 вересня 2020 року Виконавчим комітетом Окіпської сільської ради Лубенського району Полтавської області складено відповідний актовий запис №03.

Згідно з витягом із протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №587 від 01 жовтня 2020 року /а.с. 21/ захворювання «Злоякісне новоутворення головного мозку» колишнього військовослужбовця ОСОБА_2 , яке послужило причиною його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_7 , виданим 10 вересня 2020 року, виконавчим комітетом Окіпської сільської ради Лубенського району Полтавського області, лікарським свідоцтвом про смерть №225 від 09 вересня 2020 року з Лубенського міжрайонного судово-медичного відділення Полтавського обласного бюро судово-медичної експертизи та медичними документами, - захворювання та причина смерті, так, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

ОСОБА_1 має статус дружини померлого громадянина з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих) категорії 1А, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_8 , виданим Полтавською обласною державною адміністрацією 17 листопада 2020 року /а.с. 22/.

ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_9 , виданим Управлінням соціального захисту населення Лубенської районної державної адміністрації 12 жовтня 2020 року /а.с. 22/.

28 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до органу Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про призначення пенсії за віком /а.с.36/.

Рішенням Відділу призначення пенсій (Лубенський район) Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №13 від 05 січня 2021 року /а.с.34-35/ відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком згідно пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з відсутністю правових підстав, оскільки померлий не був кадровим військовослужбовцем, а працював в організації і приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС як військовозобов`язаний.

Вказане рішення обґрунтоване тим, що аналіз наданих документів показав, ОСОБА_2 (учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії) був призваний на військові збори, перебуваючи у трудових відносинах з колгоспом "Червоний партизан" з 24 травня 1983 року по 01 травня 2000 року та приймаючи участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 08 червня 1986 року по 02 серпня 1986 року.

Не погодившись з рішенням відповідача №13 від 05 січня 2021 року щодо відмови у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09 липня 2003 року /далі - Закон № 1058-IV ( у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин)/.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Згідно з частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Частиною першою статті 26 Закону № 1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.

Пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV встановлено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Зі змісту наведеної норми слідує, що право на призначення дострокової пенсії за віком має дружина, якщо вона не взяла повторний шлюб, військовослужбовця, який помер після звільнення із служби, але внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, - після досягнення нею - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28 лютого 1991 року /далі - Закон № 796-XII/.

Згідно зі статтею 10 Закону № 796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Примітка вказаної статті визначає, що до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов`язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Як зазначив Верховний Суд у постановах від 17 квітня 2018 року у справі №257/1063/17, від 31 липня 2018 року у справі № 636/2287/17 та від 11 вересня 2018 року у справі № 211/121/17-а(2-а/211/57/17), можливість отримання права на призначення дострокової пенсії за віком, зокрема, для дружини, якщо вона не взяла повторний шлюб, військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, законодавець не пов`язує з видом військової служби, тривалістю її проходження, військовим званням та посадою, а також часом, що сплинув після звільнення особи з військової служби.

Положення наведених норм та правовий висновок Верховного Суду дають підстави стверджувати, що право на призначення дострокової пенсії за віком має у тому числі і дружина померлої військовозобов`язаної особи, яка належить до категорії військовослужбовців.

У період перебування ОСОБА_2 на військових зборах діяв Закон СРСР "Про загальний військовий обов`язок " від 12 липня 1967 року.

Відповідно до статей 5, 6 цього Закону (зі змінами, внесеними Указом Президії Верховної Ради СРСР від 17 грудня 1980 року № 3535-Х) військова служба складається з дійсної військової служби та служби в запасі Збройних Сил СРСР. Громадяни, які перебувають на дійсній військовій службі, іменуються військовослужбовцями, а ті, що перебувають у запасі, - військовозобов`язаними.

За правилами статей 7-9 цього ж Закону військовослужбовці і військовозобов`язані приймають військову присягу на вірність своєму народові, поділяються на солдатів, матросів, сержантів, старшин, прапорщиків, мічманів і офіцерський склад та кожному присвоюється відповідне військове звання.

Військовослужбовці і призвані на військові збори військовозобов`язані користуються всією повнотою соціально-економічних, політичних та особистих прав і свобод і несуть усі обов`язки громадян СРСР, передбачені Конституцією СРСР.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни встановлює Закон України "Про військовий обов`язок і військову службу" №2232-ХІІ від 25 березня 1992 року.

Відповідно до частини дев`ятої статті 1 вказаного Закону щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

За приписом частини першої статті 16 Закону України "Про Збройні Сили України" №1934-XII від 06 грудня 1991 року держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців, резервістів, які виконують обов`язки служби у військовому резерві, та військовозобов`язаних, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, а також членів сімей військовослужбовців, резервістів та військовозобов`язаних, які загинули (померли), пропали безвісти, стали особами з інвалідністю під час виконання службових обов`язків або постраждали у полоні в ході бойових дій (війни), в умовах надзвичайного стану чи під час виконання службових обов`язків за межами України в порядку військового співробітництва або у складі національного контингенту чи національного персоналу у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.

Дія Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-ХІІ від 20 грудня 1991 року, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, поширюється також на військовозобов`язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і членів їх сімей /підпункт 3 пункту 1 статті 3 цього Закону/.

Проаналізувавши вказані норми, Верховний Суд України у постанові від 11 вересня 2018 року у справі № 211/121/17-а (2-а/211/57/17) дійшов висновку, що громадяни із числа військовозобов`язаних, які проходять збори (навчальні, перевірочні, спеціальні), у цей період вважаються такими, що проходять військову службу та користуються гарантіями держави на рівні із іншими військовослужбовцями.

Паспортом громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , виданим Лубенським МРВ УМВС України в Полтавській області 21 квітня 1998 року, розрахунком стажу ОСОБА_1 /а.с.37/, свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 05 листопада 1983 року, свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_7 від 10 вересня 2020 року, копіями довідки військової частини 61511 від 02 серпня 1986 року №741/48, архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №90134 від 26 грудня 2012 року, військового квитка серії НОМЕР_3 від 31 березня 2021 року, довідки Лубенського об`єднаного міського військового комісаріату Полтавської області №4/125 від 03 грудня 1997 року та посвідчень серії НОМЕР_4 від 19 лютого 2020 року, серії НОМЕР_5 від 23 травня 2019 року, витягом із протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №587 від 01 жовтня 2020 року підтверджується, а відповідачем не заперечується, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебувала у шлюбі із померлим ОСОБА_2 , який приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини 61511 та захворювання і смерть якого пов`язані з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, не взяла повторний шлюб, а також звернулася із заявою про призначення пенсії від 28 грудня 2020 року у віці 57 повних років, а тому досягла пенсійного віку, встановленого пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та має страховий стаж не менше 20 років.

Отже, ОСОБА_1 має право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як дружина військовослужбовця, який помер внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Оскільки ОСОБА_1 звернулася із заявою про призначення пенсії пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, встановленого пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", то вона має право на призначення пенсії з дня її звернення до територіального органу пенсійного фонду, тобто з 28 грудня 2020 року.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд, керуючись частиною другою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Відділу призначення пенсій (Лубенський район) Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №13 від 05 січня 2021 року, а також зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити та виплатити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 28 грудня 2020 року.

Отже, позов підлягає задоволенню.

Оскільки витрат по сплаті судового збору за подання цього позову позивач не понесла внаслідок звільнення її від сплати судового збору ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16 березня 2021 року, а доказів понесення інших судових витрат матеріали справи не містять, то відсутні підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_10 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд.66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу призначення пенсій (Лубенський район) Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №13 від 05 січня 2021 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд.66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) призначити та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_10 ) дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 28 грудня 2020 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк