
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2021 р. № 400/3598/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідачів:1: Держави України в особі Управління Державної казначейської служби України у м. Миколаєві Миколаївської області, пр. Центральний, 97, м. Миколаїв, 54055 2: Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, 54001
про:стягнення майнової шкоди в сумі 17 150,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Держави Україна в особі Управління державної казначейської служби у місті Миколаєві Миколаївської області, за участю третьої особи Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, про стягнення майнової шкоди в розмірі 17150,00 грн (недоотриманої у 2017, 2018, 2019 роках щорічної до 5 травня разової грошової допомоги як учаснику бойових дій), завданої Законом України, який було визнано неконституційним.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.10.2020 р. провадження у справі закрито. Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 20.01.2021 р. ухвалу суду першої інстанції скасовано, а справу направлено для продовження розгляду.
Ухвалою від 08.02.2021 р. суд прийняв адміністративну справу до свого провадження та залучив Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як другого відповідача по справі, виключивши його зі складу третіх осіб.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що перебуває на обліку як учасник бойових дій з 2017 року, а отже, має право на отримання одноразової грошової допомоги до 5 травня в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком у відповідності до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон № 3551). Грошову допомогу за 2017-2019 роки виплачено в неповному розмірі. Майнова шкода, завдана позивачу Законом України, який було визнано неконституційним, полягає в недоотриманому доході в розмірі 17150,00 грн.
Відповідач 1 подавав відзив 26.10.2020 р. (а. с. 65-68), в якому зазначив, що на сьогодні механізм відшкодування шкоди, завданої актами та діями, що визнані неконституційними, законом не врегульований. Жодним нормативно-правовим актом України не передбачено, що органи Казначейства повинні нести відповідальність за дії інших органів державної влади.
03.03.2021 р. відповідачем 2 подано відзив на позов, де вказано, що вимоги позивача є безпідставними, адже кошти були виплачені правомірно та в розмірах, встановлених постановами Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 р. № 223, від 14.03.2018 р. № 170 і від 20.03.2019 р. № 237, прийнятими з урахуванням п. 26 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів. Вказані постанови та положення були чинними і Конституційним Судом України не визнавались неконституційними.
Розгляд справи здійснено в письмовому провадженні.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач є учасником бойових дій та відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону № 3551 отримує щорічну разову грошову допомогу до 5 травня. Вказане підтверджується копією посвідчення учасника бойових дій (а. с. 16).
Щорічно позивач отримує разову грошову допомогу до 5 травня в таких розмірах: за 2017 рік - 1200,00 грн, за 2018 рік - 1265,00 грн, за 2019 рік - 1295,00 грн.
15.06.2020 р. позивач звертався до відповідача 2 із заявою про донарахування та доплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 6800,00 грн (а. с. 9-10). Докази того, що позивач звертався до відповідача 2 за виплатою недоплаченої частини щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017-2019 роки, в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон № 3551.
Пільги учасникам бойових дій встановлені ст. 12 вказаного Закону.
Згідно з ч. 5 ст. 12 Закону № 3551 (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998 р. № 367) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом "б" п.п. 1 п. 20 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 р. № 107 ч. 5 ст. 12 Закону № 3551 викладено в такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення п. 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 р. № 107.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону № 3551 фінансування витрат, пов`язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.
Статтею 17-1 Закону № 3551 визначено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Законом України від 28.12.2014 р. № 79 "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин", який набув чинності 01.01.2015 р., розділ VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України доповнено п. 26, яким встановлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Розміри щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2017-2019 роки встановлювалися постановами Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 р. № 223, від 14.03.2018 р. № 170 і від 20.03.2019 р. № 237 відповідно, прийнятими з урахуванням п. 26 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів. Зазначені постанови не визнавалися неконституційними.
Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 р. № 3-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України, окреме положення п. 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Конституційний Суд України прийшов до висновку, що встановлення зазначеним п. 26 законодавчого регулювання відносин у сфері надання пільг ветеранам війни спричиняє юридичну невизначеність при застосуванні зазначених норм Бюджетного кодексу України та Закону № 3551, що суперечить принципу верховенства права, встановленому ст. 8 Конституції України.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 р. № 3-р/2020 відновлено дію ч. 5 ст. 12 Закону № 3551 у редакції Закону № 367 лише з 28.02.2020 р., а тому лише за 2020 рік щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно, у позивача право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком виникло лише за 2020 рік.
Відтак, позовні вимоги не належать задоволенню, оскільки щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2017-2019 роки позивачу виплачено у законодавчо встановленому розмірі.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ; фактична адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Держави Україна в особі Управління державної казначейської служби у місті Миколаєві Миколаївської області (пр. Центральний, 97, м. Миколаїв, 54055, ідентифікаційний код 37992781) та Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 03194499) про стягнення майнової шкоди в розмірі 17150,00 грн (недоотриманої у 2017, 2018, 2019 роках щорічної до 5 травня разової грошової допомоги як учаснику бойових дій), завданої Законом України, який було визнано неконституційним, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 14.04.2021 р.
Суддя Н. В. Лісовська