Рішення № 96244694, 14.04.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2021
Номер справи
200/2208/21-а
Номер документу
96244694
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 квітня 2021 р. Справа№200/2208/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42171861, 87548, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Зелінського, 27а) про визнання протиправним та скасування рішення від 17 лютого 2020 року №81, зобов`язання врахувати при призначенні пенсії довідки видані ПрАТ "Маріупольский завод важкого машинобудування", а саме від 26 грудня 2017 року №744 про заробітну плату за період з 01.01.1980 по 31.12.1985, від 26 грудня 2017 року №745 про заробітну плату за період з 01.01.1986 по 31.12.1990 та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням цих довідок з часу звернення за призначенням пенсії - з 29 червня 2018 року. В обґрунтування зазначено, що відповідачем протиправно не враховані довідки про розмір отриманої заробітної плати з посиланням на те, що вони не містять згоди підприємства щодо проведення перевірки первинних документів за період, зазначених у цих довідках, та документи, що підтверджують право одного підпису головного бухгалтера та бухгалтера. Зазначено, що право територіального органу пенсійного фонду на проведення перевірки первинних документа, поданих пенсіонером для призначення пенсії імперативно встановлено ч.1 ст. 64 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та не залежить від бажання будь-яких осіб. Належна оцінка таким діям вже була надана під час розгляду справи №200/10422/19-а, однак відповідачем не враховані висновки суду.

05 березня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Визнані поважними причини пропущення процесуального строку. Поновлено строк звернення до суду.

Відповідачем надано відзив в якому зазначено, що обов`язковою умовою для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Відсутність у довідці викладеної згоди з боку підприємства щодо проведення перевірки зазначених даних та документів, що підтверджують право підпису гол.бухгалтера та бухгалтера стало підставою для відмови у врахуванні довідок про заробітну плату. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.

Розглянувши заяви по суті суд встановив наступне.

06 вересня 2018 року Центральним об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України м.Маріуполя прийнято рішення №0570500001002 про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком. Виплата пенсії призначена з 29.06.2018 у розмірі 1678,59 грн.

Під час розгляду справи №200/10422/19-а Донецьким окружним адміністративним судом встановлено, що позивачем до заяви про призначення пенсії додані довідки № 744 від 26 грудня 2017 року, №745 від 26 грудня 2017 року ПрАТ «МЗТМ» про заробітну плату за періоди з 01 січня 1980 року по 31 грудня 1985 року та з 01 січня 1986 року по 02 квітня 1990 року відповідно. Разом з цим, пенсія призначена без врахування вказаних довідок. Судом встановлено, що відповідачем не надано оцінки цим документам та не зазначено причини відмови у їх прийнятті. Рішенням суду від 25.10.2019 по справі №200/10422/19-а, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 29 червня 2018 року про призначення пенсії за віком згідно закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» без врахування довідок ПрАТ «МЗТМ» від 26 грудня 2017 року №744, №745 про заробітну плату; зобов`язано розглянути заяву від 29 червня 2018 року про призначення пенсії за віком згідно закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у відповідності до норм чинного законодавства, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні довідкам ПрАТ «МЗТМ» від 26 грудня 2017 року №744, №745 про заробітну плату.

Частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

17 лютого 2020 року Маріупольським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2019 року №200/10422/19-а повторно розглянуто заяву від 02.07.2018 про призначення пенсії за віком та прийнято рішення №81 яким відмовлено в призначенні пенсії з урахуванням довідок від 26 грудня 2017 року №744 про заробітну плату за період з 01.01.1980 по 31.12.1985, від 26 грудня 2017 року №745 про заробітну плату за період з 01.01.1986 по 31.12.1990. Зазначено, що пенсія призначена з 29.06.2018 з використанням індивідуальних відомостей про застраховану особу з 07.2000 по 06.2018. Підставою для відмови у врахуванні вказаних довідок є відсутність у довідках викладеної згоди підприємства щодо проведення перевірки зазначених даних та документів, що підтверджують право підпису одного гол.бухгалтера та бухгалтера.

Спірним питанням є неприйняття управлінням довідок про заробітну плату для розрахунку пенсії.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходив з наступного.

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг передбачено Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-VI (далі за текстом Закон № 1058).

Відповідно статті 5 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.

Частиною 1 статті 44 Закону № 1058 встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з п. 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі Порядок № 22-1) орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Пунктом 4.3. Порядку № 22-1 передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Відповідно до встановлених обставин, позивач звернуся до управління із заявою про призначення пенсії, до якої додав довідки № 744 від 26 грудня 2017 року, №745 від 26 грудня 2017 року видані ПрАТ «Маріупольський завод важкого машинобудування» (ідентифікаційний код 20355550) про заробітну плату за періоди з 01 січня 1980 року по 31 грудня 1985 року та з 01 січня 1986 року по 02 квітня 1990 року відповідно.

Відмова у прийнятті довідок викладена у рішенні від 17.02.2020 №81 та вмотивована відсутністю у цих довідках викладеної згоди підприємства щодо проведення перевірки зазначених даних та документів, що підтверджують право підпису одного гол.бухгалтера та бухгалтера. З цього приводу суд зазначає наступне.

Статтею 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

Так, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою (доходом) в Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідного року (кварталу).

Згідно п. 2.7 Порядку № 22-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу. Зокрема, за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Згідно п.2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Таким чином, єдиною підставою для проведення розрахунку пенсії на підставі заробітної плати є первинні документи про нарахування такої заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.

Надані позивачем довідки видані підприємством ПрАТ «Маріупольський завод важкого машинобудування» (ідентифікаційний код 20355550, місце реєстрації - м.Київ) та містять відомості нарахованої позивачу заробітної плати за період з 01 січня 1980 року по 31 грудня 1985 року та з 01 січня 1986 року по 02 квітня 1990 року.

Згідно вимог ч.1 ст.64 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право, зокрема отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов`язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України; проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати.

Отже, право територіального органу Пенсійного фонду на проведення перевірки первинних, поданих пенсіонером для призначення пенсії документів (зокрема, й довідки про заробітну плату) імперативно встановлено Законом, та не залежить від наявності/відсутності згоди підприємства на таку перевірку.

Аналогічні положення містяться в п.4.2 Порядку №22-1 згідно якого орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Будь-яких дій щодо перевірки вказаних довідок відповідач, не здійснював, тобто не оскаржував достовірність їх видачі, та відомостей, що вказані у них.

Посилання відповідача на не підтвердження додатковими документами права підпису осіб, що склали відповідні довідки суд вважає безпідставним та таким, що ґрунтується на припущеннях.

Вказане свідчить про безпідставну відмову пенсійного органу у прийнятті до уваги відомостей, що містяться у довідках про заробітну плату позивача за відповідний період, у зв`язку з чим, з урахуванням відповідне рішення підлягає скасуванню.

За таких обставин, враховуюче те, що станом на час розгляду справи пенсія є призначеною, при цьому, до заяви про призначення пенсії позивачем додані довідки про заробітну плату, які безпідставно не враховані управлінням, суд дійшов висновку, що належним та достатнім способом відновлення порушеного права позивача буде зобов`язання управління здійснити перерахунок пенсії з моменту призначення (з 29.06.2018) з урахуванням довідок Приватного акціонерного товариства «Маріупольський завод важкого машинобудування» від 26 грудня 2017 року № 744 та №745 про заробітну плату за періоди з 01 січня 1980 року по 31 грудня 1985 року та з 01 січня 1986 року по 02 квітня 1990 року відповідно.

Щодо посилання відповідача на порушення строку звернення до суду, суд вважає за необхідне зазначити, що ухвалою суду від 05.03.2021 визнані поважними причини пропуску процесуального строку та поновлено строк звернення до суду. Крім того, суд вважає безпідставним твердження управління, що позивач про порушене право дізнався у 2020 році при отриманні пенсії, оскільки відмова у врахуванні довідок про заробітну плату викладена саме у рішенні, яке й стало предметом розгляду вказаної справи.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд враховує, що ухвалою суду відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справ.

Частинами 1 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Фактично позовні вимоги задоволені, оскільки рішення управління визнано протиправним, а зобов`язання вчинити певні дії є похідною вимогою.

Отже, на користь державного бюджету України підлягає стягненню судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 17 лютого 2020 року №81.

Зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42171861, 87548, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Зелінського, 27а) здійснити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) перерахунок пенсії з 29 червня 2018 року (з моменту призначення) з урахуванням довідок Приватного акціонерного товариства «Маріупольський завод важкого машинобудування» від 26 грудня 2017 року № 744 та від 26 грудня 2017 року №745 про заробітну плату за періоди з 01 січня 1980 року по 31 грудня 1985 року та з 01 січня 1986 року по 02 квітня 1990 року відповідно.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 42171861, 87548, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Зелінського, 27а) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп. на користь державного бюджету України.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Кошкош