Рішення № 96243981, 01.04.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.04.2021
Номер справи
140/6921/20
Номер документу
96243981
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2021 року ЛуцькСправа № 140/6921/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Смокович В.І.,

за участю секретаря судового засідання – Литвиненко І.П.,

представника позивача – Яневич-Яневської Н.Г.,

представника відповідача – Манзія П.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП, позивач) звернулась із адміністративним позовом до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» (далі – АТ «Волиньгаз», відповідач) про стягнення штрафів та пені у загальній сумі 5100000 грн (п`ять мільйонів сто тисяч гривень 00 копійок).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року №201, щодо здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу з дотриманням вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно-правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, а саме положень статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в частині обов`язку суб`єкта господарювання допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом, згідно із постановами НКРЕКП від 20 грудня 2019 року №2976, №2977, №2978 на AT «ВОЛИНЬГАЗ» було накладено штраф у розмірі по 850000,00 (вісімсот п`ятдесят тисяч гривень 00 копійок) відповідно до кожної.

Вказані постанови відповідач отримав 13 січня 2020 року та враховуючи вимоги статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» мав сплатити штраф до 12 лютого 2020 року включно, однак зазначені суми останнім сплачені не були.

Окрім того, оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» строк, по кожній із зазначених постанов відповідачу була нарахована пеня, що станом на 12 травня 2020 року складає 1147500,00 грн.

Отже, загальна сума позову становить: 850 000,00 грн + 850000,00 грн + 850000,00 грн + 850000,00 грн + 850000,00 грн + 850000,00 грн = 5100000,00 грн (п`ять мільйонів сто тисяч гривень 00 копійок).

З наведених підстав позивач просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

У відзиві на позовну заяву від 25 червня 2020 року представник відповідача позовних вимог не визнав мотивуючи тим, що в порушення статті 10 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» станом на 10 грудня 2019 року НКРЕКП не була затверджена та оприлюднена на власному офіційному веб-сайті уніфікована форма акта, в якій передбачається перелік питань залежно від ступеня ризику та за таких обставин AT «Волиньгаз» законно відмовило представникам НКРЕКП у проведенні позапланової виїзної перевірки ліцензованої діяльності провадження AT «Волиньгаз» господарської діяльності з розподілу природного газу.

Звертає увагу, що розпорядженнями Державної регуляторної служби України від 13 березня 2020 року №52, №53, №54 НКРЕКП було зобов`язано усунути порушення вимог Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та скасувати постанови від 20 грудня 2019 року №2976, №2977, №2978 «Про накладення штрафу на AT «ВОЛИНЬГАЗ» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

З урахуванням зазначеного уважає, що підстави для сплати AT «Волиньгаз» штрафу в розмірі 5100000 грн на даний час відсутні, вимоги про стягнення з товариства фінансових санкцій є безпідставні з огляду на що просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю (арк. спр. 50-55).

На адресу суду 06 липня 2020 року надійшла відповідь на відзив, в якій представник позивача наголошує, що при здійсненні заходів державного контролю НКРЕКП застосовує виключно форму акту перевірки, яка є додатком до Порядку № 428 «Про затвердження контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов», затвердженого постановою НКРЕКП від 14 червня 2018 року №428, яка є уніфікованою Формою та яка відповідає Методиці №342 (арк. спр. 67-76).

Представником позивача 24 березня 2021 року подано до суду письмові пояснення, в яких додатково зазначено, що AT «Волиньгаз» звернулось із відповідними позовами до Волинського окружного адміністративного суду про визнання протиправними та скасування постанов НКРЕКП від 20 грудня 2019 року №2976, №2977 №2978. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2020 року, залишеним в сили постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2021 року у справі №140/659/20 визнано протиправною та скасовано постанову НКРЕКП від 20 грудня 2019 року №2976, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 27 липня 2020 року, залишеним в силі постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року у справі №140/661/20 визнано протиправною та скасовано постанову НКРЕКП від 20 грудня 2019 року №2977, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 27 липня 2020 року, залишеним постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 січня 2021 року у справі №140/661/20 без змін визнано протиправною та скасовано постанову НКРЕКП від 20 грудня 2019 року №2978, відтак підстави для сплати AT «Волиньгаз» штрафу в розмірі 5100000 грн відсутні (арк. спр. 155-156).

Інших заяв по суті справи, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України (далі – КАС України) до суду не надходило.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 03 червня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд якої постановлено проводити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 12:00 год. 07 липня 2020 року (арк. спр. 42).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 07 липня 2020 року провадження у даній справі було зупинено до набрання законної сили судовими рішеннями Волинського окружного адміністративного суду у справах №140/659/20, №140/660/20, №140/661/20 за позовами Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Волиньгаз” до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними та скасування постанов від 20 грудня 2019 року № 2976, № 2978, № 2977 відповідно (арк. спр. 97-98).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25 березня 2021 року провадження у даній справі поновлено (арк. спр. 171-172).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25 березня 2021 року відмовлено у задоволені клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» про стягнення заборгованості до вирішення Верховним Судом справ №140/659/20, №140/660/20, №140/661/20 (арк. спр. 168).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2021 року закрито підготовче провадження у даній справі та вирішено продовжити розгляд справи по суті в даному судовому засіданні.

В судовому засіданні 01 квітня 2021 року представник позивача позов підтримує та просить позовні вимоги задовольнити повністю з підстав, викладених у позові, відповіді на відзив та в наданих усних поясненнях додатково посилається на те, що розгляд даної справи не можливо здійснювати до вирішення Верховним Судом справ №140/659/20, №140/660/20, №140/661/20.

Представник АТ «Волиньгаз» просить у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав наведених у поданих заявах по суті справи.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 20 грудня 2019 року було прийнято постанови №2976, №2977, №2978 «Про накладення штрафу на AT «ВОЛИНЬГАЗ» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу» (арк. спр. 10-15).

Відповідно до кожної із даних постанов на AT «Волиньгаз» накладено штраф у розмірі по 850000,00 грн за порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року №201 (далі - Ліцензійні умови), щодо здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу з дотриманням вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно-правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, саме положень статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в частині обов`язку суб`єкта господарювання допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.

Вказані постанови були направлені на юридичну адресу AT «Волиньгаз» та отримані представником відповідача 13 січня 2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (арк. спр. 16).

У зв`язку із несплатою AT «ВОЛИНЬГАЗ» штрафу, визначеного вказаними постановами у добровільному порядку, НКРЕКП звернулася із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.

Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон про НКРЕКП) визначає правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України про НКРЕКП регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю (частина перша статті 19 Закону про НКРЕКП)

Відповідно до положень частини п`ятої статті 19 Закону про НКРЕКП за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

Один примірник акта про результати перевірки передається суб`єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.

У разі відмови суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб`єкту господарювання рекомендованим листом протягом п`яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.

Суб`єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п`яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.

У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.

Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб`єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.

Статтею 22 Закону про НКРЕКП передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

Суб`єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 12 цього Закону.

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.

Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.

Протягом п`яти робочих днів з дня сплати штрафу суб`єкт господарювання зобов`язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.

У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.

Таким чином, подання позову про стягнення суми штрафу та пені, які ліцензіат відмовляється сплатити, є способом реалізації виключної компетенції Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Предметом спору, що розглядається, є стягнення із АТ «Волиньгаз» штрафів та пені у загальній сумі 5100000 грн. Таке стягнення зумовлене прийняттям Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постанов від 20 грудня 2019 року №2976, №2977, №2978 «Про накладення штрафу на АТ «Волиньгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу».

Вказані постанови були предметом розгляду судових справ №140/659/20, №140/660/20, №140/661/20 за позовами АТ “Волиньгаз” до НКРЕКП про визнання протиправними та скасування постанов від 20 грудня 2019 року №2976, №2978, №2977 відповідно.

Суд зазначає, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2020 року у справі №140/659/20 адміністративний позов АТ «Волиньгаз» до НКРЕКП про визнання протиправною та скасування постанови задоволено повністю: визнано протиправною та скасовано постанову НКРЕКП від 20 грудня 2019 року №2976 "Про накладення штрафу на АТ "Волиньгаз" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу» в розмірі 850000,00 грн.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2021 року апеляційну скаргу НКРЕКП залишено без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2020 року у справі №140/659/20 - без змін (арк. спр. 126-131).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 23 липня 2020 року у справі №140/660/20 адміністративний позов АТ «Волиньгаз» до НКРЕКП про визнання протиправною та скасування постанови задоволено повністю: визнано протиправною та скасовано постанову НКРЕКП від 20 грудня 2019 року №2978 «Про накладення штрафу на АТ «Волиньгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу» в розмірі 850000,00 грн.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 січня 2021 року апеляційну скаргу НКРЕКП залишено без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23 липня 2020 року у справі №140/660/20 - без змін (арк. спр. 132-138).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 27 липня 2020 року у справі №140/661/20 адміністративний позов АТ«Волиньгаз» до НКРЕКП про визнання протиправною та скасування постанови задоволено повністю: визнано протиправною та скасовано постанову в розмірі 850000,00 грн від 20 грудня 2019 №2977 «Про накладення штрафу на АТ «Волиньгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу» в розмірі 850000,00 грн.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року апеляційну скаргу НКРЕКП залишено без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 27 липня 2020 року у справі №140/661/20 - без змін (арк. спр 139-144).

Таким чином, рішення Волинського окружного адміністративного суду у справах №140/659/20, №140/660/20, №140/661/20 за позовами АТ “Волиньгаз” до НКРЕКП про визнання протиправними та скасування постанов від 20 грудня 2019 року № 2976, № 2978, № 2977 набрали законної сили.

Оскільки судовими рішеннями, які набрали законної сили, визнано протиправними та скасовано постанови НКРЕКП від 20 грудня 2019 року № 2976, № 2977, № 2978 «Про накладення штрафу на АТ «Волиньгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу», на підставі яких позивач просить стягнути із АТ «Волиньгаз» штрафи та пеню у загальній сумі 5100000 грн, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених позовних вимог, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Стосовно доводів позивача про неможливість розгляду даної справи до вирішення Верховним Судом справ №140/659/20, №140/660/20, №140/661/20, оскільки ухвалою Верховного Суду від 19 лютого 2021 року відкрито касаційне провадження у справі №140/659/20 та від 22 березня 2021 у справі №140/660/20 суд повторно наголошує, що рішення суду у вказаних справах, якими встановлено протиправність постанов від 20 грудня 2019 року № 2976, № 2978, №2977 набрали законної сили.

Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Згідно частини 2 статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Відповідно до частини 1 статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

З урахуванням зазначеного, оскільки рішеннями суду у справах №140/659/20, №140/660/20, №140/661/20, які набрали законної сили, встановлено обставини протиправності постанов від 20 грудня 2019 року №2976, №2978, № 297, вказані преюдиційні обставини не доказується при розгляді цієї справи.

При цьому, суд звертає увагу на те, що розгляд справи судом касаційної інстанції, у якій прийнято судове рішення, що набрало законної сили, не є підставою для зупинення провадження у даній справі.

Одночасно суд уважає за потрібне зазначити, що у разі скасування судових рішень у вказаних справах у касаційному порядку, зазначене може бути підставою для перегляду судового рішення про стягнення штрафів та пені за нововиявленими обставинами відповідно до пункту 3 частини другої статті 361 КАС України.

За правилами статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.

Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, місто Київ, вулиця Смоленська, 19, ідентифікаційний код юридичної особи 39369133) до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз" (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця І.Франка, будинок 12, ідентифікаційний код юридичної особи 03339459) про стягнення в дохід Державного бюджету штрафів та пені у загальній сумі 5100000 грн (п`ять мільйонів сто тисяч гривень 00 копійок) відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя В.І. Смокович

Повний текст судового рішення складено 12 квітня 2021 року.