Постанова № 9623937, 13.05.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2010
Номер справи
2-а-16884/09/0570
Номер документу
9623937
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції Шинкарьова І.В.

Суддя-доповідач Юрченко В.П.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 травня 2010 року Справа № 2-а-16884/09/0570

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді: Юрченко В.П.,

суддів: Горбенко К.П.

Лях О.П.,

при секретарі Барбаш Л.О.,

за участю:

представника відповідача Петрова А.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2010 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтергейм України» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька, Кременчуцької обєднаної державної податкової інспекції в Полтавській області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 24.10.2008 року №0004602344 у розмірі 15 060 грн., -

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2010 року задоволені частково позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтергейм України» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька, Кременчуцької обєднаної державної податкової інспекції в Полтавській області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 24.10.2008 року №0004602344, нарахованих в звязку з порушенням ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, що є підставою для скасування постанови суду та ухвалення нового судового рішення з відмовою у задоволенні позову у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що з 01 липня 2008 року до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій включено компютерно касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів, а тому позивач мав змогу до проведення перевірки переобладнати свої гральні автомати пристроями фіскальної памяті, з метою дотримання вимог ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

В судовому засіданні представник відповідача (апелянта) підтримав доводи апеляційні скарги.

Позивач до апеляційної інстанції не зявився, до суду був повернутий поштовий конверт із відміткою «за зазначеною адресою не проживає», в якому була відправлена на адресу позивача судова повістка про виклик до суду на 13 травня 2010 року о 14:00, копія ухвали про відкриття апеляційного провадження у справі та копія апеляційної скарги.

За правилами ст. 40 Кодексу адміністративного судочинства України особи, які беруть участь у справі, зобовязані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження), роботи, служби. У разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається їм за останньою адресою і вважається врученою.

За таких обставин, колегія суддів прийшла до висновку про відсутність перешкод для апеляційного перегляду справи.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтергейм України» є юридичною особою та перебуває на обліку Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька як платник податку.

Кременчуцькою обєднаною державною податковою інспекцією в Полтавській області проведено перевірку щодо контролю за здійснення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, за наслідками якої складено акт № 0883/16/03/23/33440860 від 22.09.2008 року, згідно висновків якого, визначено, що при здійснені розрахункових операцій при надані послуг грального бізнесу з використанням 43 гральних автоматів, вони проведені без застосування зареєстрованих, опломбованих та переведений у фіскальний режим роботи РРО гральних автоматів.

На підставі акту перевірки, Державною податковою інспекцію у Ворошиловському районі м. Донецька прийнято спірне рішення про застосування штрафних санкцій від 24.10.2008 року № 0004602344 в розмірі 15060 грн. за порушення вимог пункту 1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», на підставі пункту 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», п. 1,2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року.

Колегія суддів не може погодитися із висновком суду першої інстанції щодо відсутності вини в діях субєкта господарювання в частині не проведення розрахункових операцій через гральні автомати, які не забезпечені технічною можливістю виконувати фіскальні функції, що були придбані ним і введені в експлуатацію до внесення відповідних змін до законодавства з наступних підстав.

Згідно акту перевірки, яким зафіксовані обставини та не заперечуються сторонами, що 22.09.2009 року у залі гральних автоматів Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтергейм України», встановлено 43 автоматів у робочому стані, які не обладнані запамятовуючими пристроями і фіскальною памяттю, в автоматичному режимі не здійснюється реєстрація розрахункових операцій при наданні послуг у сфері грального бізнесу.

За приписами п. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Відповідно до ст. 2 Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратор розрахункових операцій це пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Одним із видів автоматів з продажу послуг є гральний автомат. Однак закон вимагає застосування реєстраторів розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування (п. 3 ст. 3 Закону), відповідно гральні автомати, які не забезпечують реалізації фіскальних функцій не включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.

Згідно зі ст. 11 вказаного Закону терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.

Відповідно до змін, внесених у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. N 121 "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" (постанова Кабінету Міністрів України від 07.06.2006 N 803), термін переведення суб'єктів господарювання, які надають послуги гральних автоматів, на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій перенесено на 31 грудня 2006 року.

Опрацювання зазначеного технічного рішення було завершено прийняттям наказу Державної податкової адміністрації України від 01 липня 2008 року №430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції» (наказ втратив чинність згідно з наказом Державної податкової адміністрації України від 10 вересня 2008 року №581), яким до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено компютерно касову систему «Фіскал», яка призначена до фіскалізації гральних автоматів.

Отже, до вказаної дати у Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій України не було РРО, який би забезпечував технічну можливість виконувати фіскальні функції гральним автоматом, а тому у субєктів господарювання була відсутня обєктивна можливість дотримання приписів Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" щодо використання гральних автоматів, оснащених фіскальною функцією.

Разом із тим, із моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій компютерно-касової системи “Фіскал” субєкти господарювання зобовязані використовувати зазначену систему.

Крім того, з цього часу субєкти господарювання не повинні вводити в експлуатацію ті гральні автомати, що не забезпечують можливості застосування цієї системи, оскільки вони не можуть забезпечити дотримання вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.

Аналізуючи положення статті 238 Господарського кодексу України колегія суддів приходить до висновку, щоза своєю правовою природою застосовані до позивача штрафні санкції є адміністративно-господарськими санкціями.

Відповідно до вимог статті 218 цього Кодексу підставою господарської відповідальності учасника господарських відносин, у тому числі для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене таким субєктом господарське правопорушення. У силу частини другої зазначеної статті учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним ужито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходь до висновку, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтергейм України» не підтвердило вжиття ним заходів із встановлення технічної можливості використання компютерно-касової системи “Фіскал” у тих гральних автоматах, що ним використовуються. Відсутність обєктивної можливість дотримання субєктом господарювання приписів Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” у частині використання гральних автоматів, оснащених фіскальною функцією, не виключає його вину у вчиненні господарського правопорушенні.

На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 2, 11, 160, 184, 195, 196, п.3 ч.1 ст. 198, ст. 202, ст. 207, 211, 212, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2010 року у справі № 2-а-16884/09/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтергейм України» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька, Кременчуцької обєднаної державної податкової інспекції в Полтавській області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 24.10.2008 року №0004602344 у розмірі 15 060 грн. скасувати.

В задоволені позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтергейм України» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька, Кременчуцької обєднаної державної податкової інспекції в Полтавській області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 24.10.2008 року №0004602344 у розмірі 15 060 грн. відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складання в повному обсязі.

У повному обсязі постанова виготовлена 14 травня 2010 року.

Головуючий: В.П. Юрченко

Судді: К.П. Горбенко

О.П. Лях