ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
Іменем України
17.05.2010 року м. Чернівці Справа № 2а-1011/10/2470
17:13 хв.
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ковалюка Я.Ю.,
секретар судового засідання Василику Григорію Васильовичу,
за участю представників: позивача - Білецького В.І; відповідача1, 2 - Катриняк Ю.І., відповідача3 - Григоришина О.М., Молованюк Л.В.,
розглянувши в м. Чернівці у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовомуправління Державного казначейства України у Сторожинецькому районі, головного управління Державного казначейства України у Чернівецькій області, Державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі союз"до< Текст >про стягнення бюджетної заборгованості
В С Т А Н О В И В :
ТОВ «Буковинський індустріальний союз» є платником податку на прибуток на загальних підставах та платником податку на додану вартість (зареєстроване 10.10.2005 року за №32919084 НВ, 333950024108).
Ненадходження підприємству протягом тривалого часу бюджетного відшкодування податку на додану вартість сумі 1727563,00 грн. (на підставі декларацій ПДВ за червень-листопад 2009 року та актів перевірок ДПІ №58/893/15-012/33395000 від 17.08.2009 року (238918,00 грн.), №75/1045/15-012/33395000 від 18.09.2009 року (273963,00 грн.), №84/1148/15-012/33395000 від 15.10.2009 року 319708,00 грн.), довідок про результати перевірки №92/1345/8/15-012/33395000 від 18.11.2009 року (169486,00 грн.), №103/1648/8/15-012/33395000 від 17.12.2009 року (399283,00 грн.), №7/36/8/15-012/33395000 від 18.01.2010 року (326205,00 грн.)). Згідно п.7.7.5 та п.7.7.6 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» стала причиною звернення для його вирішення в судовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача повністю підтримав заявлені до суду позовні вимоги й просив їх задовольнити.
Сторона відповідачів, кожний зокрема, не визнали позову та просили суд відмовити у його задоволенні.
Суд, вислухавши доводи позивача, заперечення відповідачів й проаналізувавши законодавство, що регулює вказані правовідносини, вважає позов належним до часткового задоволення з наступних підстав.
Так, товариство з обмеженою відповідальністю займається господарською діяльністю, яка полягає у виробництві та експорті продукції (товарів) за митну територію України і є платником податку на додану вартість.
За період з 28.08.2009 р. по 27.01.2010 р. у товариства з обмеженою відповідальністю «Буковинський індустріальний союз» виникло право на відшкодування податку на додану вартість на загальну суму 1727 563,00 грн.
Відповідно до п.4.1 Порядку відшкодування податку на додану вартість відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів (форма наведена в додатку 2) або за рішенням суду.
ДПІ у Сторожинецькому районі надало відповідачу1 висновки про суми відшкодування податку на додану вартість ТОВ «Буковинський індустріальний союз», зокрема:
28.08.2009 р. висновок № 0000000064 на суму 238918,00 грн.
25.09.2009 р. висновок № 0000000073 на суму 273963,00 грн.
23.10.2009 р. висновок № 0000000085 на суму 319708,00 грн.
24.11.2009 р. висновок № 0000000094 на суму 169486,00 грн.
24.12.2009 р. висновок № 00000000103 на суму 399283,00 грн.
27.01.2010 р. висновок № 000000008 на суму 326203,00 грн.
Відповідно до п. 4.3-4.5 Порядку відшкодування податку на додану вартість, на підставі висновків про відшкодування податку на додану вартість органи Державного казначейства України протягом пяти днів своїми платіжними дорученнями перераховують кошти з рахунку обліку доходів державного бюджету на рахунок, вказаний у висновку чи рішенні суду. Відшкодування здійснюється з аналітичного рахунку з обліку податку на додану вартість у межах поточних надходжень за день, а в разі недостатності або відсутності коштів на відповідному аналітичному рахунку повернення здійснюється за рахунок поточних надходжень на балансовий рахунок з обліку доходів загального фонду державного бюджету за день. У разі недостатності або відсутності коштів на аналітичному рахунку з обліку доходів загального фонду в цілому по області відшкодування здійснюється за рахунок надходжень загального фонду Державного бюджету України за рішенням (додаток 7) Державного казначейства України (центральний рівень).
Підставою для прийняття рішення є звернення управління Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, що подається за визначеною формою (додаток 8). Перерахування коштів управлінню Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі здійснюється Державним казначейством України з відповідного рахунку на рахунок територіального управління Держказначейства, з подальшим зарахуванням на аналітичний рахунок з обліку податку на додану вартість, з якого здійснюється повернення.
До цього часу відповідачі-1,2 не відшкодували товариству з обмеженою відповідальністю «Буковинський індустріальний союз» 1727563,00 грн. податку на додану вартість.
Дана обставина підтверджується листом ДПІ у Сторожинецькому районі від 02.02.2010 р., листом УДК у Сторожинецькому районі від 10.02.2010 р. Дії по відшкодуванню позивачу податку на додану вартість в розмірі 1727563,00 грн. зобовязане було здійснити управління Державного казначейства України у Сторожинецькому районі, Головне управління Державного казначейства України у Чернівецькій області. Посилання відповідачів на відсутність коштів на рахунках державного казначейства не є підставою, яка визначена законом, для відмови оплатити відшкодування та суперечить п. 7.7.10 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».
У своєму запереченні відповідачі-1,2 посилаються на спільний наказ Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 03.08.2004року № 451/501/132, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 04.08.2004року №971/9570 «Про затвердження Порядку взаємодії між органами державної податкової служби, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики», згідно якого Державна податкова адміністрація України надає Державному казначейству України реєстри субєктів підприємницької діяльності з визначенням розміру відшкодування податку на додану вартість з бюджету.
Крім цього, одночасно з повідомленням Державного казначейства України Державна податкова адміністрація України повідомляє державні податкові адміністрації в АРК, областях та містах Києві та Севастополі про обсяги можливих сум відшкодувань та про перелік субєктів підприємницької діяльності з визначенням розміру відшкодування податку на додану вартість з бюджету, за яким регіональні податкові органи протягом дня подають до регіональних органів державного казначейства висновки на проведення відшкодування податку на додану вартість.
Як встановлено судом, відповідачі-1,2 не доводячи обставини, на яких ґрунтується їх заперечення, вказують:
- що ТзОВ «Буковинський індустріальний союз» з незрозумілих причин, взагалі не включено до реєстру субєктів підприємницької діяльності поданого Державною податковою адміністрацією України до Державного казначейства України для відшкодування податку на додану вартість;
- ДПІ у Сторожинецькому районі безпідставно направила до УДК у Сторожинецькому районі висновки на проведення відшкодування податку на додану вартість ТзОВ «Буковинській індустріальний союз» на загальну суму 1727563.00грн.
Спростування цьому на думку суду є те, що ТзОВ «Буковинський індустріальний союз», як платник податку на додану вартість, який має право на одержання бюджетного відшкодування, своєчасно подав ДПІ у Сторожинецькому районі декларації та заяви про повернення сум бюджетного відшкодування за червень-листопад 2009року на загальну суму 1727563,00 грн.
Згідно пункту 7.7.5. ст 7 ЗУ «Про податок на додану вартість», протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкових декларацій, ДПІ у Сторожинецькому районі провела документальні перевірки заявлених у них даних .
ДПІ у Сторожинецькому районні, виконуючи вимогу абзацу другого п.7.7.5. ст.7 ЗУ «Про податок на додану вартість», правомірно оформила та направила на виконання до УДК у Сторожинецькому районні висновки на відшкодування податку на додану вартість ТзОВ «Буковинській індустріальний союз» на загальну суму 1727563,00 грн. Це підтверджено листами ДПІ у Сторожинецькому районі №1004/10/19-129 від 02.02.2010 року, №4017/10/10 від 26.03.2010 року та листом УДК у Сторожинецькому районі №185 від 10.02.2010 року .
УДК у Сторожинецькому районні, порушуючи пункт 7.7.6. ст.7 ЗУ «Про податок на додану вартість», на підставі отриманих від ДПІ у Сторожинецькому районі висновків, не перерахувало ТзОВ «Буковинський індустріальний союз», зазначені у них суми бюджетного відшкодування, шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку протягом пяти операційних днів, після отримання висновків податкового органу.
Абзац другий підпункту 7.7.5. пункту 7 ст. 7 в редакції закону України №2642-1У (2642-15 від 03.06.2005року) вступив в силу пізніше ніж вищевказаний спільний наказ ДПА України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України №451/501/132 від 03.08.2004р., на який посилаються відповідачі-1,2, обґрунтовуючи свої заперечення.
Крім цього, згідно п.11.2 ст. 11 ЗУ «Про податок на додану вартість», до приведення інших законодавчих актів у відповідність з нормами цього Закону вони діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно п.4 ст.9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України суд повинен застосувати правовий акт, який має вищу юридичну силу, тобто згідно пункту 7.7.6.ст 7 ЗУ «Про податок на додану вартість», на підставі висновків про бюджетне відшкодування ДПІ у Сторожинецькому районі, суду слід стягнути з головного управління Державного казначейства у Чернівецькій області та управління Державного казначейства у Сторожинецькому районі на користь ТзОВ «Буковинській індустріальний союз» 1727563,00 грн. бюджетної заборгованості по відшкодуванню податку на додану вартість.
Відповідно до п. 3.3 Порядку відшкодування податку на додану вартість платник податку, який здійснює операції на митній території України, що оподатковуються за нульовою ставкою, має право на отримання бюджетного відшкодування протягом місяця, що настає після подання декларації за звітний період, у якому були здійснені такі операції.
Відповідно до п. 6.1 п. 6.2 Порядку відшкодування податку на додану вартість суми, не відшкодовані платнику податку протягом визначених у розділі 3 цього Порядку термінів, уважаються бюджетною заборгованістю. Платник податку має право в будь-який момент після виникнення бюджетної заборгованості звернутися до суду з позовом про стягнення коштів бюджету та притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у несвоєчасному відшкодуванні надмірно сплачених податків.
Відповідачі порушили терміни відшкодування суми податку на додану вартість, що визначена п. 3.3 Порядку відшкодування податку на додану вартість, внаслідок чого ТОВ «Буковинський індустріальний союз» має право на стягнення у судовому порядку цієї бюджетної заборгованості.
Статтею 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, а також доказів на підтвердження цих обставин.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Буковинський індустріальний союз» до управління Державного казначейства України у Сторожинецькому районі, головного управління Державного казначейства України у Чернівецькій області, Державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі про стягнення бюджетної заборгованості є обґрунтованими, обставини, на які посилається позивач доведені належними та допустимими засобами доказування, а тому позов підлягає частковому задоволенню, з підстав відсутності вини Державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі у виникненні заборгованості перед товариством з обмеженою відповідальністю «Буковинський індустріальний союз», а тому в цій частині позову слід відмовити за безпідставністю.
Розподіл судових витрат суд проводить у відповідності до вимог п.1 ст.94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись Законами України «Про державну податкову службу в Україні, «Про податок на додану вартість», « Порядку відшкодування податку на додану вартість» й керуючись статтями 2,9,11,69-71,86,94, 158-163, 167,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з управління Державного казначейства у Сторожинецькому районі, головного управління Державного казначейства у Чернівецькій області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Буковинський індустріальний союз» 1727 563,00 грн. бюджетної заборгованості по відшкодуванню податку на додану вартість.
3. Судові витрати понесені по справі в сумі 1700 грн стягнути з Державного бюджету України в користь товариства з обмеженою відповідальністю «Буковинський індустріальний союз».
4. В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-третьої, пятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження даної постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, з дня її складання. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для її подання.
Суддя Я.Ю. Ковалюк