
Справа № 420/4959/20
УХВАЛА
12 квітня 2021 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Аракелян М.М.
Розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Мологівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області (код ЄДРПОУ 05406014; адреса: вул. Кишинівська, 221-а, с. Молога, Білгород-Дністровський район, Одеська область, 67752) про визнання протиправним та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
11 червня 2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Мологівської сільської ради об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області, у якому позивач просив суд визнати протиправним та скасувати Рішення Випасненської сільської ради №186-VI від 06 липня 2011 року «Про відміну рішення сільської ради від 26 листопада 2008 року №295-V в частині надання гр.. ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки».
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа №420/4959/20 о 15:15:19 розподілена на суддю Аракелян М.М.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 16.06.2020 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27.08.2020 року вирішено проводити розгляд даної справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 15.09.2020 року.
Судове засідання, призначене на 15 вересня 2020 р., було перенесено у зв`язку з із проведенням дезінфекції та протиепідеміологічних заходів у приміщенні суду та призначено на 01 жовтня 2020 р.
У зв`язку із неявкою відповідача у підготовче засідання було оголошено перерву до 20.10.2020 року.
У зв`язку із перебуванням головуючого судді на лікарняному підготовче засідання, призначене на 20.10.2020 року, перенесено на 04.11.2020 року.
Ухвалою суду від 04.11.2020 року продовжено строк підготовчого провадження у справі, призначено підготовче засідання на 24.11.2020 року, яке було перенесено у зв`язку із перебуванням головуючого судді на лікарняному на 14.12.2020 року, а потім на 12.01.2021 року.
Ухвалою суду від 13.01.2021 року задоволено клопотання представника ОСОБА_1 про витребування доказів, а підготовче засідання призначено на 26.01.2021 року о 12 год. 30 хв.
У підготовчому засіданні 26.01.2021 року ухвалою суду, яка занесена до протоколу судового засідання, витребувано у відповідача оригінал листа №453 від 15.07.2011 року, копія якого додана до відзиву на позовну заяву, а підготовче засідання призначено на 16.02.2021 року.
За клопотанням сторін підготовче засідання відкладено на 01.03.2021 року, а потім на 17.03.2021 року.
Ухвалою суду від 17.03.2021 року повторно витребувано у Мологівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області (код ЄДРПОУ 05406014) оригінал листа №453 від 15.07.2011 року, копія якого додана до відзиву на позовну заяву, підготовче засідання призначено на 01.04.2021 року.
Ухвалою суду від 01.04.2021 року, яка занесена до протоколу підготовчого засідання, оголошено перерву до 12.04.2021 року.
Сторони у судове засідання 12.04.2021 року не з`явились, оскільки Наказом Голови Одеського окружного адміністративного суду №8-ОС/Д/С від 23.03.2021 року встановлено в Одеському окружному адміністративному суді з 24.03.2021 року на період запровадження в Україні карантинних заходів особливості роботи, зокрема, припинено розгляд справ у відкритих судових засіданнях з участю учасників судового процесу.
12.04.2021 року за вх.№ЕП/9803/21 від представника позивача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі у зв`язку із карантином та обмежувальними протиепідемічними заходами, які були введені для протидії коронавірусу COVID-19, до дати, визначеної судом.
Відповідно до статті 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 р. постановою КМУ від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» установлено на усій території України карантин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 р. №1236 установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 19 грудня 2020 р. до 30 квітня 2021 р. на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061), від 20 травня 2020 р. № 392 “Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 43, ст. 1394, № 52, ст. 1626) та від 22 липня 2020 р. № 641 “Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 63, ст. 2029).
“Червоний” рівень епідемічної небезпеки встановлюється на території регіону в разі наявності протягом трьох днів підряд двох та більше таких ознак:
завантаженість ліжок, забезпечених подачею медичного кисню у закладах охорони здоров`я, визначених для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком COVID-19, - більш як 65 відсотків;
кількість тестувань методом полімеразної ланцюгової реакції та експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2 протягом останніх семи днів на 100 тис. населення - менше ніж 300;
кількість госпіталізованих пацієнтів з підтвердженим та підозрілим випадком COVID-19 протягом останніх семи днів на 100 тис. населення - більше ніж 60;
коефіцієнт виявлення випадків інфікування COVID-19 (методом полімеразної ланцюгової реакції та експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2) - більш як 20 відсотків;
рівень зростання загальної кількості госпіталізованих пацієнтів з підтвердженим та підозрілим випадком COVID-19 протягом останніх семи днів порівняно з попереднім аналогічним періодом - більш як 50 відсотків.
“Червоний” рівень епідемічної небезпеки встановлюється рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій за ініціативою Міністра охорони здоров`я протягом 48 годин з моменту настання підстав, передбачених пунктом 3-3 цієї постанови, яке розміщується безпосередньо на офіційному інформаційному порталі Кабінету Міністрів України (за посиланням http://covid19.gov.ua).
Відповідно до рішення Державної комісії ТЕБ та НС від 20 березня 2021 року
з 23 березня 2021 року 00 год. 00 хв. на території міста Одеси встановлюється «червоний рівень» епідемічної небезпеки.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.
Питання про встановлення карантину порушує перед Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за поданням головного державного санітарного лікаря України.
Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації.
У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов`язки, що покладаються на них. Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.
До відміни карантину його територію можуть залишити особи, які пред`явили довідку, що дає право на виїзд за межі території карантину.
Організація та контроль за дотриманням встановленого на території карантину правового режиму, своєчасним і повним проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів покладаються на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 32 цього Закону обмежувальні протиепідемічні заходи встановлюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за поданням відповідного головного державного санітарного лікаря у разі, коли в окремому населеному пункті, у дитячому виховному, навчальному чи оздоровчому закладі виник спалах інфекційної хвороби або склалася неблагополучна епідемічна ситуація, що загрожує поширенням інфекційних хвороб. Обмеженням підлягають ті види господарської та іншої діяльності, що можуть сприяти поширенню інфекційних хвороб.
Види і тривалість обмежувальних протиепідемічних заходів встановлюються залежно від особливостей перебігу інфекційної хвороби, стану епідемічної ситуації та обставин, що на неї впливають.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що перешкоджає прибуттю до суду, якщо його особиста участь буде визнана судом обов`язковою, - до одужання.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Водночас, при повній або частковій відсутності норм, які регулюють певні суспільні відносини, можливо застосувати аналогію закону, тобто, рішення справи або окремого юридичного питання на основі правової норми, розрахованої на схожі випадки.
Слід зазначити, що застосування аналогії забороняється, якщо вона прямо заборонена законом, чи якщо закон пов`язує настання юридичних наслідків з наявністю конкретних норм.
При вирішенні справи по аналогії закону чи аналогії права обов`язковим є дотримання таких умов: аналогія допустима лише у випадку повної чи часткової відсутності правових норм; суспільні відносини, до яких застосовується аналогія, повинні знаходитися у сфері правового регулювання; повинна бути схожість між обставинами справи і наявною нормою за суттєвими юридичними ознаками; пошук норми, що регулює аналогічний випадок, повинен здійснюватися спочатку в актах тієї ж галузі права, у випадку відсутності - в іншій галузі права і у законодавстві в цілому; винесене у процесі використання аналогії правове рішення не повинно суперечити нормам закону, його меті; обов`язково повинно бути мотивоване пояснення причин застосування рішення по аналогії до конкретного випадку.
Отже у разі, якщо правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне, застосувавши по аналогії положення закону п. 1 ч. 2 ст. 236 КАС України, що є найбільш приближеним за змістом до ситуації, що склалася на території України та Одеської області, з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19, задля захисту життя та здоров`я учасників справи, зупинити провадження по справі. Суд при цьому зазначає, що зупинення провадження у справі на невизначений термін (до завершення карантину та обмежувальних протиепідемічних засобів) не відповідає принципу розумності строків розгляду справи судом (п.8 ч.3 ст.2 КАС України), а тому суд задовольняє клопотання представника позивача з визначенням дати наступного засідання по справі.
Суд також зазначає, що саме по собі оголошення карантину не зупиняє роботи судів, а сторони у справі не позбавлені можливості взяти участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції поза межами приміщенням суду відповідно до ч. 4 ст. 195 КАС України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 236, 248, 256 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Зупинити провадження по справі № 420/4959/20 за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Мологівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області (код ЄДРПОУ 05406014; адреса: вул. Кишинівська, 221-а, с. Молога, Білгород-Дністровський район, Одеська область, 67752) про визнання протиправним та скасування рішення – до 11 травня 2021 року.
Призначити підготовче засідання на 11 травня 2021 року о 10 годині 30 хвилин.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом п`ятнадцяти днів апеляційної скарги через суд першої інстанції.
Суддя М.М. Аракелян