Постанова № 9620927, 13.05.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2010
Номер справи
2а-2005/10/1270
Номер документу
9620927
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №2.33

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 травня 2010 року Справа № 2а-2005/10/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Борзаниці С.В.,

при секретарі: Гапоновій І.В.

за участю представників сторін:

від позивача: Калініна К.В.,

від відповідача: не зявився,

представника третьої особи:Головіна М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом приватного підприємства «Техімекс-Груп» до Луганського міського комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації», третя особа публічне акціонерне товариство «Райффайзен Банк Аваль» в особі Луганської обласної дирекції про визнання протиправними дій державного реєстратора та скасування державної реєстрації, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Техімекс-Груп» звернулося до суду з позовом до Луганського міського комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації», третя особа публічне акціонерне товариство «Райффайзен Банк Аваль» в особі Луганської обласної дирекції про визнання протиправними дій державного реєстратора та скасування державної реєстрації, посилаючись на наступні обставини.

Ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. З Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" речові права на нерухоме майно, їх обмеження та правочини щодо нерухомого майна підлягають обов'язковій державній реєстрації в порядку, встановленому .цим Законом. В Україні формується та діє даний Державний реєстр прав, який базується на державному обліку земельних ділянок усіх форм власності та розташованого на них іншого нерухомого майна, реєстрації речових прав на об'єкти нерухомого майна, їх обмежень та правочинів щодо нерухомого майна.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.

Відповідно до ст. З КАС України суб'єкт владних повноважень, це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Реєстрація прав власності на нерухоме майно в Україні здійснюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" в порядку встановленому "Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно" яке затверджено наказом Міністерства юстиції України від 07.02.02р. №7/5 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №157/6445.

Відповідно до п. 1.12 "Тимчасового положення" - рішення про реєстрацію чи відмову в реєстрації прав приймає реєстратор прав власності на нерухоме майно (надалі реєстратор), що є працівником БТІ, який безпосередньо здійснює реєстрацію прав власності на нерухоме майно.

Відповідно до п. 3.1. "Тимчасового положення" реєстратор установлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкт нерухомості, інших підстав для відмови в реєстрації прав; перевіряє угоди, які відповідно до чинного законодавства України не були нотаріально посвідчені.

Відповідно до ч. 2 п. 1 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", Державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно, зокрема: відповідність даних про наявність (або відсутність) інформації та/або відповідних документів, що свідчать про накладення (зняття) заборони (арешту) або інших обтяжень, що перешкоджають державній реєстрації прав, у тому числі відсутність встановлених законом заборон на відчуження нерухомого майна.

Відповідач, порушуючи зазначені норми права, здійснив дії з реєстрації права власності за ОСОБА_4 на адміністративну будівлю, розташовану за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі рішення Ленінського районного суду м. Луганська по справі №2-377/09 від 19.11.2009 року, незважаючи на наявність арештів та інших обтяжень щодо вказаного нерухомого майна.

Так, станом на 29.01.2010 року в інвентаризаційної справі, відносно вказаного нерухомого майна, була наявна Ухвала Ленінського районного суду м. Луганська (Суддя Попова О.М.) від 02.02.2009 року №П-50 про накладання арешту на нерухоме майно за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.

Також, станом на 29.01.2010 року в інвентаризаційної справі, є інформація про заставу вказаного майна (витяг №20067760 від 01.09.2008 року, реєстраційний №6956548, номер запису 3491 в книзі 29).

01.09.2008 року між ПП «Техімекс-Груп» та ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» в особі Луганської обласної дирекції було укладено договір іпотеки, засвідчений нотаріально, реєстраційний номер 5075, згідно якого під заставу банку було передано адміністративну будівлю, розташовану за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.

За наявності зазначених арештів та інших обтяжень щодо вказаного нерухомого майна, дії відповідача з реєстрації права власності за ОСОБА_4 на адміністративну будівлю, розташовану за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі рішення Ленінського районного суду м. Луганська по справі №2-377/09 від 19.11.2009 року є незаконними.

А відтак, підлягає скасуванню державна реєстрація права власності за ОСОБА_4 на адміністративну будівлю, розташовану за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проведена Державним реєстратором Луганського міського комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» «29» січня 2010 року, реєстраційний номер 6956548, номер запису 1226 в книзі 8.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, надав письмові заперечення, в яких зазначив наступне. По-перше, п. п. 3.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом МЮУ від 7.02.2002 року. №7/5, передбачено вичерпний перелік, на підставі якого реєстратором може бути відмовлено у реєстрації прав на нерухоме майно, на момент звернення із заявою про реєстрацію права власності та реєстрації права власності за ОСОБА_4 не було.

Рішення Ленінського районного суду м. Луганська віл 19.11.2009 р. справа №2-5 на момент здійснення реєстрації права власності набрало законної сили та підтягало виконанню.

Відповідно до ст. 126 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України, аналогічна ж норма передбачена ч. І ст. 14 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові хтя всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

По-друге, дійсно БТІ було видано витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно для застави 1.09.2008 р., але з того моменту до БТІ інформація не надходила проте чи було передано під заставу це майно, оскільки строк дії витягу три місяці, який вже давно вийшов.

Також із рішення Ленінського районного суду м. Луганська від 19.11.2009 р. справа №2-377 вбачається, що ПП ..Техімекс-Груп" було відповідачем по даній справі, і у судовому засіданні не зазначало, що спірний обєкт нерухомості знаходиться під заставою та знаходиться під обтяженням, тому БТІ скасувало реєстрацію права власності та внесли дані про реєстрацію за ОСОБА_4 Вважає, що дії БТІ стосовно скасування реєстрації права власності за ОСОБА_5 та ПП „Техімекс-Груп" та реєстрації за ОСОБА_4 є законними та такими, що відповідають чинному законодавству

Представник третьої особи просив задовольнити заявлені позовні вимоги з наступних підстав. Реєстрація прав власності на нерухоме майно в Україні здійснюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" в порядку, встановленому "Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно" яке затверджено наказом Міністерства юстиції України від 07.02.02р. №7/5 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №157/6445.

Пунктом 3.1. "Тимчасового положення" передбачено, що реєстратор (тобто працівник БТІ) установлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкт нерухомості, інших підстав для відмови в реєстрації прав; перевіряє угоди, які відповідно до чинного законодавства України не були нотаріально посвідчені.

Аналогічні положення містить ч. 2 п. 1 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", відповідно до якої Державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно, зокрема: відповідність даних про наявність (або відсутність) інформації та/або відповідних документів, що свідчать про накладення (зняття) заборони (арешту) або інших обтяжень, що перешкоджають державній реєстрації прав, у тому числі відсутність встановлених законом заборон на відчуження нерухомого майна.

Відповідач, порушуючи зазначені норми права, здійснив дії з реєстрації права власності за ОСОБА_4 на адміністративну будівлю, розташовану за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі рішення Ленінського районного суду м. Луганська по справі №2-377/09 від 19.11.2009 року, незважаючи на наявність арештів та інших обтяжень щодо вказаного нерухомого майна, а саме: зареєстрованого в Державному реєстрі іпотек обтяження та накладення заборони відчуження в Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна на користь Луганської обласної дирекції АТ «Райффайзен Банк Аваль» (витяг про реєстрацію в ЄРЗВОНМ від 01.09.2008 р. № 20535571, витяг про реєстрацію в ДРІ від 01.09.2008 р. № 20539003, витяг з ДРІ від 11.03.2010 р. № 26456856).

Зазначені дії, здійснені реєстратором заа наявності у інвентаризаційній справі БТІ інформації про заставу вказаного майна (витяг №20067760 від 01.09.2008 року, реєстраційний №6956548, номер запису 3491 в книзі 29), як зазначає Позивач.

01.09.2008 року між ПП «Техімекс-Груп» та АТ «Райффайзен Банк Аваль» в особі Луганської обласної дирекції було укладено договір іпотеки, засвідчений нотаріально, реєстраційний номер 5075, згідно якого пв іпотеку Банку було передано адміністративну будівлю, розташовану за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, належну і зареєстровану на той час за Позивачем, що було документально підтверджено та нотаріально посвідчено.

За наявності зазначених арештів та інших обтяжень щодо вказаного нерухомого майна, дії Відповідача з реєстрації права власності за ОСОБА_4 на адміністративну будівлю, розташовану за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі рішення Ленінського районного суду м. Луганська по справі №2-377/09 від 19.11.2009 року є незаконними.

А відтак, підлягає скасуванню державна реєстрація права власності за ОСОБА_4 на адміністративну будівлю, розташовану за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проведена Державним реєстратором Луганського міського комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» «29» січня 2010 року, реєстраційний номер 6956548, номер запису 1226 в книзі 8.

Вивчивши пояснення сторін та матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що згідно договору іпотеки, укладеного між позивачем та третьою особою 01.09.2008, забезпечуються вимоги третьої особи, що витікають з Генеральної угоди про надання кредитних ресурсів, укладеного між третьою особою та ТОВ «Луганськпостач». Предметом іпотеки серед іншого є нерухоме майно: адміністративна будівля за адресою м. Луганськ, вул. Оборонная, буд. 99б.

Згідно витягу про реєстрацію в Єдиному реєстрі заборон відчуження обєктів нерухомого майна обєктом обтяження є адміністративна будівля за адресою м. Луганськ, вул. Оборонная, буд. 99б, власник: приватне підприємство «Техімекс-Груп» , дата та час реєстрації: 01.09.2008 13:28.

Згідно витягу про реєстрацію у Державному реєстрі іпотек, виданому 01.09.2008 року, адміністративна будівля за адресою м. Луганськ, вул. Оборонная, буд. 99б, іпотекодержатель ВАТ «Райффайзен Банк Аваль» , майновий поручитель: приватне підприємство «Техімекс-Груп», боржник за основним зобовязанням: ТОВ «ЛУГАНСЬКПОСТАЧ», строк виконання зобовязання 16.07.2013, дата та час реєстрації 01.09.2008 15:18 за № 7833196.

Згідно п. 3.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.02р. №7/5 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №157/6445, з моменту прийняття заяви розпочинається розгляд реєстратором заяви та доданих до неї документів.

Реєстратор:

установлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на обєкт нерухомості, інших підстав для відмови в реєстрації прав;

перевіряє угоди, які відповідно до чинного законодавства України не були нотаріально посвідчені;

приймає рішення про реєстрацію прав власності чи про відмову в реєстрації прав власності;

видає витяги з Реєстру прав або відмовляє у наданні таких витягів.

У своїх діях реєстратор керується виключно чинним законодавством України.

Згідно п. 3.3. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.02р. №7/5 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №157/6445, у реєстрації прав на нерухоме майно може бути відмовлено, якщо:

заявлене право не є таким, що підлягає реєстрації відповідно до цього Положення;

обєкт нерухомого майна розташований на території, реєстрацію прав власності на якій здійснює інше БТІ;

із заявою про реєстрацію прав власності на нерухоме майно звернулась особа, яка не може бути заявником відповідно до цього Положення;

подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Положенням та іншими актами чинного законодавства України, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства;

заявлене право вже зареєстроване;

не проведено інвентаризаційних робіт або вони проведені не тим БТІ, яке здійснює реєстрацію прав власності на нерухоме майно; право власності на нерухоме майно виникло на підставі договорів відчуження, за наявності інформації про накладення арешту на відчуження обєктів нерухомого майна з Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна ;

право власності на нерухоме майно, що перебуває у податковій заставі, виникло без дотримання встановленого порядку відчуження; відчуження нерухомого майна відбулося без отримання витягу з Реєстру прав або строк його дії закінчився;

при укладені угод між юридичними особами, які нотаріально не посвідчені, не надано правовстановлювальний документ попереднього власника.

Згідно ч. 2 п. 1 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно, зокрема: відповідність даних про наявність (або відсутність) інформації та/або відповідних документів, що свідчать про накладення (зняття) заборони (арешту) або інших обтяжень, що перешкоджають державній реєстрації прав, у тому числі відсутність встановлених законом заборон на відчуження нерухомого майна.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач при реєстрації права власності за ОСОБА_4 на адміністративну будівлю, розташовану за адресою: м. Луганськ, вул. Оборонна, 99-б, яка проведена Державним реєстратором Луганського міського комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» «29» січня 2010 року, реєстраційний номер 6956548. номер запису 1226 в книзі 8 допустив порушення Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.02р. №7/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №157/6445, а саме провела вказану реєстрацію при наявності зазначених арештів та інших обтяжень щодо вказаного нерухомого майна. При цьому посилання представника відповідача на необхідність виконання рішення суду як на безспірну обставину є незмістовним, оскільки вказані нормативні акти зобовязують державного реєстратора встановлювати відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на обєкт нерухомості. В даному випадку при наявності суперечностей з боку держреєстратора можливе застосування передбаченого законодавством механізму розяснення виконання судового рішення тощо, що не було виконане в даному випадку.

Оскільки в судовому засіданні встановлено, що відповідач порушив порядок реєстрації права на нерухоме майно: адміністративну будівлю, розташовану за адресою: м. Луганськ, вул. Оборонна, 99-б, позовні вимоги заявлені обґрунтовано, знайшли своє підтвердження в ходу судового розгляду та підлягають повному задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги приватного підприємства «Техімекс-Груп» до Луганського міського комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації», третя особа публічне акціонерне товариство «Райффайзен Банк Аваль» в особі Луганської обласної дирекції про визнання протиправними дій державного реєстратора та скасування державної реєстрації задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії Державного реєстратора Луганського міського комунального підприємства Бюро технічної інвентаризації, ідентифікаційний код 00500262 з реєстрації права власності за ОСОБА_4 на адміністративну будівлю, розташовану за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі рішення Ленінського районного суду м. Луганська по справі №2-377/09 від 19.11.2009 року.

Скасувати державну реєстрацію права власності за ОСОБА_4 на адміністративну будівлю, розташовану за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проведена Державним реєстратором Луганського міського комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації" "29" січня 2010 року, реєстраційний номер 6956548, номер запису 1226 в книзі 8.

Відновити реєстрацію права власності за Приватним підприємством "Техімекс-Груп", ідентифікаційний код 35156296 на адміністративну будівлю, розташовану за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складено та підписано 18 травня 2010 року.

СуддяБорзаниця С.В.